|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/9/16: بوسه مرگ بر روند صلح
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3264
چهار شنبه 18 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3028 16/9/96 > صفحه 8 (جهان) > متن
 
      


بوسه مرگ بر روند صلح
هشدار رهبران جهان به ترامپ درباره انتقال سفارتخانه آمريكا به بيت المقدس


به نظر، رفتارها و اقدامات ضدونقيض دونالد ترامپ، رئيس جمهور ايالات متحده، تمامي ندارد. در آخرين مورد، با اعلام رسمي او، آمريکا به اولين کشوري بدل مي شود که بيت المقدس (اورشليم) را به عنوان پايتخت رسمي اسرائيل به رسميت خواهد شناخت؛ شهري که در قلب مناقشه اسرائيلي- فلسطيني قرار دارد. اسرائيلي ها از يک سو بيت المقدس را پايتخت ابدي و جدايي ناپذير خود مي دانند. درمقابل فلسطيني ها نيز راه حل دودولتي را منوط به اين مي دانند که بيت المقدس شرقي که اماکن مقدسي مانند مسجدالاقصي را در خود جاي داده، به پايتخت دولت فلسطيني بدل شود.
     در چنين وضعيتي ترامپ باوجود اين ادعا که به دنبال پايان دادن به مناقشه ميان اسرائيلي ها و فلسطيني هاست، در عمل به روياي اسرائيلي ها جامه عمل پوشانده است. اين اقدامي است که به خاطر عواقب پيش بيني نشده و ناگوار آن براي منطقه، روساي جمهور قبلي ايالات متحده از آن احتراز مي کردند؛ تا حدي که وزارت خارجه آمريکا در آستانه اعلام رسمي اين تصميم، به تمام سفارتخانه هاي خود در سراسر جهان توصيه کرده تا سطح امنيتي خود را افزايش دهند. همچنين از کارمندان دولت آمريکا خواسته شده تا اطلاع ثانوي، از ورود به منطقه قديمي بيت المقدس و کرانه باختري خودداري کنند. از ديگرسو، ترامپ با به رسميت شناختن بيت المقدس به عنوان پايتخت اسرائيل، عملا بر شهرک سازي هايي که از سوي جامعه بين المللي غيرقانوني محسوب مي شود، مهر تاييد مي زند.
     گذشته از واکنش تند جامعه جهاني، اين تصميم ترامپ با پاسخ قاطع فلسطيني ها همراه بود. فلسطيني ها حتي منتظر اعلام رسمي اين تصميم از سوي ترامپ نماندند و به خواست رهبران خود به خيابان هاي غزه ريختند. از ديگر سو، به نظر اين مسئله مي تواند اتحاد بيشتر ميان حماس و فتح را به دنبال داشته باشد. حماس با انتشار بيانيه اي ضمن حمايت از مواضع تشکيلات خودگردان، از بيت المقدس به عنوان خط قرمز فلسطينيان ياد کرده است. درحال حاضر يک سوم ساکنان بيت المقدس شرقي را فلسطيني هايي تشکيل مي دهند که از قرن ها پيش در اين منطقه ساکن بوده اند. شايد به همين خاطر باشد که اين تصميم آمريکا از سوي فلسطيني ها به منزله «بوسه مرگ» بر فرايند صلح تعبير شده است. ترامپ بعد از به رسميت شناختن بيت المقدس به عنوان پايتخت اسرائيل به وزارت خارجه دستور خواهد داد تا روند انتقال سفارت اين کشور به بيت المقدس را آغاز کند؛ روندي که طبق اعلام مقامات آمريکايي، حداقل سه سال به طول خواهد انجاميد.
    
    جهان عليه ترامپ
     اين اقدام ترامپ را بايد در ادامه گسست او از متحدان آمريکا درخصوص مسائل مهم و کليدي، از جمله خروج از توافق آب وهوايي پاريس و ترک توافق هاي تجاري چندجانبه با اروپا و آسيا و حتي تهديد به خروج از توافق هسته اي با ايران دانست. بسياري از متحدان اصلي ايالات متحده، از جمله فرانسه، اتحاديه اروپا، عربستان سعودي و اردن درخصوص عواقب اين تصميم عجولانه به ترامپ هشدار داده اند، اما گوش رئيس جمهور آمريکا به اين حرف ها بدهکار نيست. از نظر جامعه جهاني، هرگونه تغيير در وضعيت بيت المقدس منوط به يک توافق صلح دوطرفه است، زيرا در غير اين صورت، هيچ دستاوردي جز افزودن بر پيچيدگي هاي روند صلح نخواهد داشت. درحال حاضر تمام کشورهايي که با اسرائيل رابطه ديپلماتيک دارند، سفارتخانه خود را در تل آويو داير کرده و ممکن است که در بيت المقدس کنسولگري داشته باشند. بااين حال، ترامپ باوجود اينکه ادعا مي کند به دنبال دستيابي به هدف غايي راه حل دودولتي است، اما کاملا در جهت مخالف برقراري صلح قدم برمي دارد.
     اين مسئله حتي با انتقاد و مخالفت متحد هميشگي آمريکا در منطقه؛ يعني عربستان سعودي همراه شده است. به نقل از رسانه هاي سعودي، ملک سلمان، پادشاه عربستان، در گفت وگويي تلفني با ترامپ گفت که اين تصميم به خاطر جايگاه خاص بيت المقدس و مسجدالاقصي مي تواند احساسات مسلمانان در سراسر جهان را تحريک کند. البته انتقادات از اين تصميم ترامپ فراتر از انگيزه هاي مذهبي رفته است. حتي پاپ فرانسيس، رهبر کاتوليک هاي جهان، نيز به جمع منتقدان اين اقدام پيوسته و با ابراز نگراني عميق از اين تصميم، خواستار حفظ وضع موجود در بيت المقدس شده است. محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگران فلسطين، نيز درخصوص مخاطرات اين تصميم براي حفظ صلح و ثبات در خاورميانه به ترامپ هشدار داده است. مانوئل حساسيان، نماينده تشکيلات خودگردان در بريتانيا، اين اقدام آمريکا را ضربه نهايي به فرايند صلح دانسته است. بااين حال، کاخ سفيد تاکيد دارد که اين اقدام هيچ تاثيري در تلاش ها براي رسيدن به صلح ميان فلسطيني ها و اسرائيلي ها ندارد. درمقابل، کارشناسان مسائل خاورميانه در عاقلانه بودن اين تصميم ترديد دارند. دنيل شاپيرو، سفير سابق آمريکا در اسرائيل، در اين رابطه به «گاردين» گفته است که اين اقدام مي تواند به رويکرد دودولتي ضربه بزند. به نظر مي رسد در اتخاذ اين تصميم، جرد کوشنر، داماد و مشاور ترامپ، نقش تعيين کننده اي ايفا مي کند که هدايت اين فرايند را در دست دارد.
    
    يهودي سازي بيت المقدس شرقي
     به نظر ترامپ با اين اعلام اين تصميم بر فرايندي مهر تاييد مي زند که اسرائيلي ها به شکلي نظام مند و از مدت ها پيش دنبال مي کرده اند. اسرائيل به صورت غيرقانوني و در جريان سال ١٩٦٧ بخش هايي از فلسطين، از جمله بيت المقدس شرقي را اشغال و بلافاصله آن را به عنوان پايتخت ابدي و بلامنازع خود اعلام کرد، هرچند هيچ کشوري در جهان اين اقدام را به رسميت نشناخت. بعد از آن بود که اسرائيل با هدف يهودي کردن اين مناطق دست به اسکان اسرائيلي ها زد. تدي کولک، شهردار وقت اسرائيلي اين منطقه، در اين رابطه اين طور گفته است: «هدف تضمين کردن اين است که بيت المقدس براي هميشه بخشي از اسرائيل باقي بماند». در سال ١٩٨٠، اسرائيل ضميمه کردن نيمه شرقي بيت المقدس را با مستقرکردن ادارات و سازمان هاي دولتي، از جمله پارلمان و دادگاه هاي عالي رسميت بخشيد. در ادامه نيز اسرائيلي ها با اقداماتي از قبيل تصاحب زمين ها، شهرک سازي هاي سريع و سرکوب فلسطيني ها و مجبورکردن آنها به ترک اين مناطق، توانستند آرايش جمعيتي منطقه اشغالي بيت المقدس شرقي را تغيير داده و کنترل خود را بر آن افزايش دهند. به نظر، تصميم آمريکا را بايد نخستين گام در آخرين مرحله براي بدل کردن بيت المقدس به پايتخت اسرائيل دانست.
     درحال حاضر ٨٦ درصد از بيت المقدس شرقي تحت کنترل مستقيم مقامات اسرائيلي است. حدود ٢٠٠ هزار اسرائيلي نيز در شهرک هاي اسرائيلي که در املاک و زمين هاي فلسطينيان ساخته شده اند، زندگي مي کنند. اسرائيل در اقدامي ديگر براي افزايش امنيت شهرک هاي خود، در سال ٢٠٠٢ ميلادي شروع به ساخت ديواري کرد که دورتادور روستاها و شهرها کشيده شده و خانواده هاي بسياري را از هم جدا کرده است. از ديگر سو، ١٤٠ هزار نفري که در محلات بيت المقدس زندگي مي کنند، به واسطه اين ديوار از مابقي شهر جدا شده و از فقدان خدمات و زيرساخت هاي ابتدايي رنج مي برند.
    
    
    خدمت ترامپ به اسرائيلي ها
    محمدعلي عسگري: ژوئن گذشته وقتي يک بار ديگر دونالد ترامپ مسئله انتقال سفارت آمريکا از تل آويو به بيت المقدس را به عقب انداخت، مقامات اسرائيلي با ابراز نگراني دليل اين تصميم را از کاخ سفيد پرسيدند. کاخ سفيد در پاسخ گفت به دليل «دادن فرصت هاي بيشتر به گفت وگوهاي صلح» بوده است. آن زمان در کنار بعضي اقدامات ديگر دولت ترامپ، اين تصور وجود داشت که گويا پيشرفت هايي در زمينه صلح در راه است و ترامپ تلاش مي کند با آرام کردن اوضاع، زمينه را فراهم كند تا بعد از يک وقفه چهارساله گفت وگوهاي صلح دوباره از سرگرفته شود؛ اما اين تصميم براي انتقال سفارت بيانگر مسدودشدن تمام اين راه ها و تعميق دوباره اختلافات، درگيري ها و تنش ها در سطح منطقه به ويژه برسر مسئله بيت المقدس خواهد بود.
     سال ٢٠١٦ دونالد ترامپ در دوران نامزدي خود طبق معمول بر صفحه توييتر نوشت: «بارها گفته ام آمريکا در دوران ترامپ (اگر رئيس جمهور شود) بيت المقدس را به عنوان تنها پايتخت واقعي اسرائيل به رسميت خواهد شناخت»؛ در بيانيه اي که پس از آن نيز از سوي کمپين انتخاباتي او منتشر شد، آمده بود: ترامپ بيت المقدس را پايتخت سه هزارساله اسرائيل معرفي خواهد کرد. آمريکا از سال ١٩٥٢ انتقال سفارت خود به بيت المقدس را تصويب کرده؛ اما تاکنون روساي جمهوري آمريکا هر شش ماه يک بار اين تصميم را به تعويق انداخته بودند. به نظر مي رسد اکنون تصميم ترامپ كه خلاف رويه همه روساي پيشين و حتي خلاف نظر تعدادي از ديپلمات هاي باتجربه کابينه اش ازجمله رکس تيلرسون و جيمز متيس است، دقيقا همان اتفاقي است که سال ها مقامات اسرائيلي انتظارش را مي کشيدند تا تاييدي باشد بر ادعاي واهي شان مبني بر «قدس پايتخت ابدي اسرائيل». به عبارتي ديگر، اسرائيلي ها با خيالي آسوده و فراغ بال با موضوع برخورد کرده و آن را ترجمان واقعيتي مي دانند که در آن اسرائيل در نظر آنها مثل هميشه دست برتر را داشته است.
     اين تصميم مي تواند يک بار ديگر تداعي کننده ورود اريل شارون و سربازان اسرائيلي به محيط مسجدالاقصي در سال ٢٠٠٠ باشد که چاشني انتفاضه «الاقصي» را زد. بي ترديد روزهاي آينده ما شاهد تظاهرات خشم آگين و پرحجم مسلمانان و به ويژه فلسطيني ها در اعتراض به چنين تصميمي خواهيم بود. اين خشم و خروش يک بار ديگر افکار عمومي جهان را عليه آمريکا و به خصوص دولت دونالد ترامپ برانگيخته خواهد کرد. اجرائي شدن انتقال سفارت آمريکا از تل آويو به بيت المقدس، چنان که صائب عريقات چند روز پيش گفت، بر گفت وگوهاي صلح «اثري منفي» خواهد گذاشت و همان اندک اميدي را كه به ازسرگرفتن اين گفت وگوها بود، از بين خواهد برد. اين تصميم همچنين نشان مي دهد در واقع آن به اصطلاح «معامله قرن»، چيزي جز يک فريب و توهم توخالي نبوده است. از آنجا که انتقال نمادين سفارت و به رسميت شناختن بيت المقدس به عنوان پايتخت اسرائيل، نقض تمام کنوانسيون ها و مقررات بين المللي است و تا اينجا با مخالفت اکثر کشورهاي جهان از چين گرفته تا اتحاديه اروپا و فرانسه مواجه شده، اين تصميم مي تواند فرصت ناچيزي را در اختيار دولت خودگردان بگذارد تا با تقويت فعاليت هاي ديپلماتيک خود، اين بار شکايت را به سازمان هاي بين المللي مجمع عمومي سازمان ملل متحد و ديوان لاهه ببرد؛ زيرا طبق اين معاهدات، اسرائيل که در سال ١٩٦٧ بخش شرقي بيت المقدس را اشغال و ضميمه بخش غربي آن کرد، رژيمي اشغالگر به حساب آمده و طبق موازين بين المللي بايد پاسخ گوي هرگونه تغيير و تحول در وضعيت مناطق اشغال شده و در راس آنها بيت المقدس باشد.
    بوسه مرگ بر روند صلح / هشدار رهبران جهان به ترامپ درباره انتقال سفارتخانه آمريکا به بيت المقدس
    


 روزنامه شرق ، شماره 3028 به تاريخ 16/9/96، صفحه 8 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه برنامه ريزي منطقه اي
متن مطالب شماره 31، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است