ورود اعضا [Sign in]  
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/9/16: آمادگي ايران براي همكاري در پروژه ترانزيت ديتا
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6943
يك شنبه 18 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6660 16/9/96 > صفحه 8 (فناوري) > متن
 
      


آمادگي ايران براي همكاري در پروژه ترانزيت ديتا
وزير ارتباطات در گفت و گو با رئيس جمهوري آذربايجان اعلام كرد


گروه فناوري/ وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ايران به عنوان ميهمان افتخاري در بيست و سومين نمايشگاه بين المللي ارتباطات و فناوري اطلاعات آذربايجان (باکوتل) که از 5 دسامبر (14 آذر) در مرکز نمايشگاهي باکو آغاز به کار کرده و تا 8دسامبر(17 آذر) ادامه دارد، شرکت و بر ضرورت ارتقاي اقتصاد ديجيتال تاکيد کرد.
    
    اقتصاد ديجيتال، بحث روز دنيا
    محمد جواد آذري جهرمي که در آذربايجان به سر مي برد، در حاشيه برگزاري نمايشگاه باکوتل که با حضور وزيران ارتباطات روسيه، ترکيه، آذربايجان و دبيرکل ITU شروع به کار کرد، با الهام علي اف رئيس جمهوري آذربايجان ديدار و گفت و گو کرد. وي در اين ديدار گفت: ما در تمام حوزه ها همکاري هاي خوبي داريم و بويژه در ICT نيز ظرفيت و امکانات خوبي داريم. ازسوي ديگر با توجه به محورهاي مختلف همکاري در زمينه هاي سياسي، اقتصادي و کشاورزي، اراده خوبي براي تقويت روابط از سوي دو طرف وجود دارد.
    بالاترين مقام مسئول حوزه آي سي تي کشور با تاکيد بر اينکه ارتباطات و فناوري اطلاعات موجب يک انقلاب در دنيا شده است، خاطرنشان کرد: درحال حاضر بحث روز دنيا اقتصاد ديجيتال است و ايران هم در اين راستا، برنامه کلاني براي اين موضوع در دست اقدام دارد. آذري جهرمي افزود: مخابرات قديمي در حال فراموشي است و شرکت هاي فناوري اطلاعات در حال رشد هستند.
    وزير ارتباطات با بيان اينکه دنبال همکاري مشترک با شرکت هاي آي سي تي آذربايجان هستيم، گفت: به منظور توسعه اقتصاد ديجيتال، زمينه همکاري در محورهاي کشاورزي، سلامتي و توريسم وجود دارد. عضو کابينه دولت تدبير و اميد همچنين به حضور 9استارتاپ ايراني در باکوتل اشاره کرد و افزود: اين استارتاپ ها در ملاقات هاي دوجانبه خود در زمينه همکاري ها صحبت خواهند کرد. وي همچنين از آمادگي ايران در زمينه همکاري در پروژه ترانزيت ديتا خبر داد و افزود: به جاي رقابت بايد همکاري ها را گسترش داد.
    وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات همچنين با اشاره به پروژه ايپگ، اظهار کرد: ترانزيت جنوب به شمال از طريق ايران شروع شده است و علاقه مند به همکاري با آذربايجان در اين زمينه هستيم. بالاترين مقام مسئول حوزه آي سي تي کشور همچنين از علاقه مندي ايران به همکاري در حوزه فضايي خبر داد و تصريح کرد: در زمينه همکاري هاي امنيت سايبري که در گذشته تفاهمنامه نيز داشته ايم، مايل به توسعه همکاري ها هستيم.
    «الهام علي اف» رئيس جمهوري آذربايجان نيز در اين ديدار با ابلاغ سلام به رئيس جمهوري ايران به دو بار سفر خود به ايران اشاره کرد و گفت: دو کشور مي توانند در زمينه هاي مختلف اقتصادي و سياسي با يکديگر تفاهمنامه همکاري داشته باشند. در سفري که به ايران داشتم از دکتر روحاني براي سفر به آذربايجان دعوت کردم و خوشحالم که ايشان را ملاقات خواهم کرد.
    وي با اشاره به همکاري هاي دو کشور در زمينه امنيت سايبري نيز گفت: علاقه مندم تمام تفاهمنامه هاي زيرساختي برقرار شود. الهام علي اف با ابراز خرسندي از رونق سفر گردشگران ايراني و آذربايجاني اظهار کرد: يک ميليون توريست آذربايجاني به ايران سفر کردند و اميدواريم اين رقم افزايش پيدا کند.
    
    توليد ناخالص 5 تريليون دلاري کشورهاي عضو اکو
    آذري جهرمي وزير ارتباطات ايران همچنين در دومين اجلاس وزيران ارتباطات کشورهاي عضو اکو که در باکو آذربايجان برگزار شد، به سخنراني پرداخت. وي در جمع وزيران ارتباطات کشورهاي اکو گفت: ما جمعيتي نزديک به 500 ميليون نفر هستيم که مجموعه توليد ناخالص بيش از 5 تريليون دلار را در اختيار داريم و اينها نقاط قوت کشورهاي عضو اکو محسوب مي شود و ما را قادر مي سازد همکاري هاي معناداري را به اجرا بگذاريم.
    وزير ارتباطات ايران، اين نشست را فرصت بسيار خوبي براي آشنا شدن با ظرفيت ها، خدمات و توليدات بومي منطقه دانست و افزود: هم اکنون در عصر ورود به اقتصاد ديجيتالي باند پهن با فرصت هاي زياد هستيم و مي خواهم بر اهميت تحکيم همکاري هاي منطقه اي در رسيدن به اقتصاد ديجيتالي باند پهن تاکيد کنم. معتقدم که اقتصاد ديجيتالي مردم محور، فراگير و توسعه گرا مي تواند به دستيابي اهداف توسعه اي بين المللي کمک کند. وي ادامه داد: ما براي اجراي هدف ششم که همان استفاده از فناوري هاي ديجيتال براي توسعه کشاورزي است آمادگي داريم و براي اجراي هدف هفتم که همان محيط آي سي تي امن و مطمئن براي منطقه اکو است نيز مي توانيم فعاليت کنيم. (کشورهاي عضو سازمان همکاري اقتصادي اکو شامل 10 کشور ايران، جمهوري آذربايجان، ترکيه، افغانستان، پاکستان، تاجيکستان، قرقيزستان، قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان هستند.)
    
    تاکيد بر توسعه همکاري فناوري با ترکيه
    وزير ارتباطات و فناوري ايران همچنين در حاشيه اين نمايشگاه، در ديدار با وزير ارتباطات ترکيه به وجود زمينه هاي همکاري در حوزه هاي فضايي، پست، رگولاتوري و ترانزيت ديتا بين دو کشور ايران و ترکيه تاکيد کرد.
     آذري جهرمي با اشاره به اينکه اراده رهبران سياسي دو کشور ايران و ترکيه بر توسعه روابط است، گفت: اين ديدارها، يک فرصت استثنايي براي توسعه روابط است. دنيا در اين حوزه در حال تحول است و در حوزه اقتصاد ديجيتال نيز شاهد رشد خوبي هستيم و به نظر مي رسد تحول بزرگي پيش روي ما باشد. وي با اشاره به مثالي در حوزه اقتصاد ديجيتال، تاکيد کرد: امروز بزرگترين شرکت حمل و نقل دنيا يعني «اوبر» حتي يک خودرو هم ندارد و اين، معناي اقتصاد ديجيتال است.
    جهرمي به زمينه هاي همکاري دو کشور نيز اشاره اي کرد و افزود: دو کشور مي توانند در حوزه صنعت فضايي، پست، رگولاتوري، ترانزيت ديتا و حمايت هاي دوجانبه در عرصه ITU با هم همکاري داشته باشند و آن را توسعه بدهند. وزير ارتباطات تاکيد کرد: در حوزه امنيت سايبري نيز علاقه منديم تفاهمنامه امضا شده، اجرايي شود. در ادامه اين ديدار، احمد ارسلان وزير ارتباطات ترکيه گفت: مطمئن هستم تصميمات شما به نفع منطقه است و در زمينه توسعه روابط اقتصادي بخصوص در حوزه ارتباطات با نظر شما موافقم. وي تصريح کرد: توسعه تجارت الکترونيک به نفع دو کشور ايران و منطقه است و برخي مشکلات کوچکي نيز که وجود دارد بايد حل کنيم.
    ارسلان پيشنهاد کرد که کارگروه مشترکي براي بررسي مشکلات در اين حوزه تشکيل شده و همچنين زمينه هاي توسعه همکاري ها در اين کارگروه بررسي شود. وي تاکيد کرد: در خصوص امنيت سايبري با توجه به اهميت موضوع به همکاري هاي بين المللي اعتقاد داريم و آماده همکاري با جمهوري اسلامي ايران در اين حوزه هستيم. وزير ارتباطات ترکيه در زمينه همکاري در حوزه ترانزيت نيز گفت: جايگاه مهمي بين اروپا و آسيا توسط ترکيه و ايران براي ترانزيت ديتا وجود دارد و در اين زمينه بين دو کشور جلسات متعددي برگزار شده است و مجدداً پيشنهاد مي کنم کميته مشترکي سريع تر براي بررسي موضوع تشکيل شود. وي تاکيد کرد: برقراري ارتباط ديتا از طريق ترکيه، ايران، پاکستان و چين مورد نظر ترکيه است. ارسلان در پايان اين ديدار از وزير ارتباطات ايران درخواست کرد مطالعه براي همکاري هاي فضايي آغاز شود.
    
    برش
    امسال در بيست و سومين نمايشگاه بين المللي ارتباطات و فناوري اطلاعات آذربايجان(باکوتل) که با حمايت موسسه Caspian Event Organisers) CEO) برگزار شد، 192 کمپاني از بيش از 20 کشور جهان ازجمله ايران، آذربايجان، چين، فنلاند، فرانسه، هلند، سوئد،ترکيه، امريکا، امارات متحده عربي و... حضور يافتند و کمپاني هاي آي سي تي برجسته آذربايجان ازجمله اپراتورهاي موبايل و مخابراتي، ارائه دهندگان اينترنت نيز حاضر بودند. همچنين امسال بيش از 30درصد شرکت کنندگان در نمايشگاه از پيشگامان عرصه آي سي تي بوده و کمپاني هايي همچون BMC Software، Hikvision، Nexus Telecom، Qmatic براي نخستين بار در اين رويداد حضور يافتند.امسال موضوع هايي چون دولت الکترونيک،نانوتکنولوژي،ارتباطات،سرويس هاي ابري، مراکز داده و... توسط استارتاپ ها به بحث گذاشته شد هرچند به طور ويژه بر سيستم هاي ارتباطي ماهواره اي تمرکز شده بود و Turksat از ترکيه، Airbus از هلند، Thales Alenia Space از ايتاليا و نيز Azercell از آذربايجان شرکت و حضوري فعال داشتند.از ميهمانان افتخاري امسال مي توان به هولين ژائو دبير کل اتحاديه جهاني مخابرات و محمد جواد آذري جهرمي وزير ارتباطات ايران اشاره کرد. در طول 23سال گذشته تلاش آذربايجان بر اين بوده است که پلتفرمي براي گرد هم جمع شدن برترين کمپاني هاي فناوري جهان را در باکو فراهم کند و البته هر بار نيز موفق شده است تا افراد صاحبنام اين حوزه در جهان،سرمايه گذاران، توليدکنندگان و... را جذب کند. گفتني است هرسال در باکو درباره مهمترين مشکلات توسعه آي سي تي، بحث و گفت و گو شده و برترين پروژه هاي آي سي تي، تکنولوژي هاي نوين، ابداعات و اختراعات اين حوزه به نمايش گذاشته مي شود. علاوه بر برندها، استارتاپ ها نيز حضوري فعال در اين رويداد دارند و هرسال تلاش مي شود تا به اين توسعه دهندگان جوان فضايي ويژه داده شود تا بتوانند به معرفي توانمندي ها و طرح هاي خود بپردازند و از ايران نيز 10 استارتاپ موفق و فعال در حوزه کسب و کارهاي نوپا در اين نمايشگاه حضور دارند.

    
    آمادگي ايران براي همکاري در پروژه ترانزيت ديتا / وزير ارتباطات در گفت و گو با رئيس جمهوري آذربايجان اعلام کرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6660 به تاريخ 16/9/96، صفحه 8 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيام زن
متن مطالب شماره 8 (پياپي 318)، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است