|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/9/16: پروانه اي كه بزرگ تر مي شود
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3306
دو شنبه 12 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3028 16/9/96 > صفحه 10 (هنر) > متن
 
      


پروانه اي كه بزرگ تر مي شود
اطلاعات شوراي «پروانه ساخت» به بيرون درز مي كند؟


گروه هنر: به تازگي پروانه ساخت دو فيلم «لاتاري» محمدحسين مهدويان و «متري شش ونيم» سعيد روستايي صادر شد؛ دو فيلمي که چند ماهي در صف انتظار دريافت پروانه ساخت بودند و به قول جمال شورجه، يکي از اعضاي شوراي پروانه ساخت، مشکل محتوايي داشتند و نياز بود تا پس از انجام اصلاحات به شوراي پروانه ساخت ارائه شوند! اما اين تمام ماجراي پرچالش ماه هاي اخير شوراي پروانه ساخت نيست. زماني که کميته اي براي بررسي فيلم هاي توقيفي و تعيين تکليف آنها تشکيل شد نيز بار ديگر جايگاه شوراي پروانه ساخت به چالش کشيده شد، چراکه برخي از اين فيلم ها باوجود داشتن پروانه ساخت و نمايش، سال ها و ماه ها در فهرست فيلم هايي دسته بندي شدند که اجازه اکران عمومي ندارند. سخت گيري بيش از حد شوراي پروانه ساخت و نگاه نظارتي آن حالا به زعم بسياري نسبت به گذشته بيشتر شده است. نگاه سليقه اي يا چارچوب هايي که براي صدور پروانه ساخت نياز است، دووجهي است که مرکز توجه بسياري از سينماگران در چگونگي عملکرد اين شوراست.
    
    شورايي که يک بار حذف شد!
    سال هاست که سينماگران با تاکيد بيشتري درباره کاهش دخالت دولت در سينما صحبت مي کنند و سعي کرده اند حرفشان را به هر شکلي که شده به گوش مديران فرهنگي برسانند. برخي از اهالي سينما معتقدند کاهش دخالت دولت در برخي زمينه ها پويايي در اين عرصه را ايجاد مي کند و وجود شوراي پروانه ساخت و صدور مجوز فيلم سازي نيز از ديگر مراحلي است که يک فيلم براي به سرانجام رسيدن بايد طي کند و برخي از سينماگران اساسا با ماهيت آن مخالفند. برخي ديگر نيز معتقدند وجود شوراي پروانه ساخت باعث مي شود تا دست کم نيمي از مراحل ساخت يک فيلم قانوني طي شود. بااين حال بسياري از سينماگران از دوره اي ياد مي کنند که مدت کوتاهي به مدد زنده ياد سيف الله داد، شوراي «پروانه ساخت» حذف شد و نتايج مثبتي در پي داشت، هرچند که اين روزها درباره اينکه داشتن پروانه ساخت لزوما به منزله نمايش يک فيلم نيست نيز بيشتر صحبت مي شود. خسرو معصومي، کارگردان سينماي ايران، مدتي قبل درباره لزوم وجود شوراي پروانه ساخت به «شرق» گفت: «پروانه ساخت به نوعي سوپاپ اطمينان تهيه کننده است تا بداند وقتي براي فيلمي سرمايه گذاري مي کند، خيالش راحت است که آن فيلم پروانه نمايش هم مي گيرد، چون کار قانوني کرده، اما به شرط آنکه شوراي پروانه ساخت، در فيلم نامه دخالت نداشته و پاستوريزه اش نکند. اگرچه امروز ديگر نمي توان قطعي گفت که چون فيلمي پروانه ساخت گرفته، حتما اکران مي شود. بايد از اعضاي شورا خواست کمي فتيله را پايين بکشند و به فيلم سازي که در سينماي ايران شناسنامه اي دارد، سخت گيري نکنند».مخالفان ماندن شورا ديدگاه ديگري دارند. اميرحسن علم الهدي، کارشناس سينما و مدير گروه سينمايي «هنر و تجربه»، درباره ماهيت شوراي پروانه ساخت ديدگاهي متفاوت دارد. او پيش از اين به «شرق» گفته است: «بيش از يک دهه است که ماهيت صدور پروانه ساخت نياز به بازنگري دارد. با توجه به تجربه جهاني و ذات سينما، نياز است تا تمامي کنترل ها در اين حوزه به سمت پروانه نمايش هدايت شود و سازمان سينمايي براي حذف پروانه ساخت به فکر باشد». علم الهدي همچنين مي گويد: «نياز است فيلم سازان به صورت درجه بندي و افرادي که داراي اعتبار سينمايي يا صنفي هستند، از روند دريافت پروانه ساخت حذف شوند و تمامي مسئوليت ها به تهيه کنندگان واگذار شود و اساسا مسئوليت توليد فيلم بايد برعهده تهيه کننده باشد. وزارت ارشاد نيز مي تواند براساس يک ارزيابي، صدور پروانه ساخت را به سمت تهيه کنندگان و کارگردانان اول ببرد و افرادي که فاقد رزومه شفاف هستند و کساني که سال ها در اين عرصه فعاليت کرده اند از اين پروسه حذف شوند».
    حسن برزيده، کارگردان «مزارشريف»، هم از آن دسته کارگردان هايي است که به وجود اين مرحله بوروکراتيک در پروسه توليد فيلم انتقاد دارد.
    
    و حالا، درزکردن اطلاعات به بيرون
    مخالفان و موافقان شوراي پروانه ساخت در بين اهالي سينما دلايل خاص خودشان را براي حضور و عدم حضور اين شورا دارند، اما اينها دليل نمي شود که عملکرد اين شورا زير ذره بين سينماگران قرار نگيرد؛ خصوصا اينکه در چند روز گذشته، پيش از اعلام رسمي شوراي پروانه ساخت مبني بر دريافت يا عدم دريافت پروانه ساخت فيلمي خاص، خبرها از منابعي که گفته مي شود «نزديک به حوزه هنري» هستند، به بيرون درز کرده است. اين از جمله موارد تامل برانگيز درزکردن اخبار از اتاق هاي ارشاد و شوراي پروانه ساخت به بيرون است. ردشدن فيلم نامه تازه «حامد محمدي» از سوي شوراي پروانه ساخت و همچنين عدم موافقت با فيلم نامه مسعود ده نمکي از جمله اخباري بود که پيش از اعلام وزارت ارشاد در يک کانال تلگرامي وابسته به حوزه هنري رسانه اي شد. اين کانال مدعي شده بود فيلم نامه هاي تازه حامد محمدي و مسعود ده نمکي در شوراي پروانه ساخت رد شده اند. اين کانال تلگرامي خبر داد؛ ده نمکي که مدتي است، به دنبال ساخت فيلم «زنداني ها» است فيلم نامه اش از سوي شوراي پروانه ساخت رد شده؛ فيلمي که شنيده مي شود اولين سه گانه از سري جديد سه گانه هاي مسعود ده نمکي با موضوع شخصيت هاي انقلابي اعدام شده است.
     همچنين به گزارش اين کانال، حامد محمدي که قصد داشت يک طنز سياسي را به تهيه کنندگي منوچهر محمدي در سال جاري مقابل دوربين ببرد، از سوي شوراي پروانه ساخت نتوانست پروانه ساخت فيلم جديد خود را به ثبت برساند و ساخت تازه ترين فيلم کارگردان «اکسيدان» در هاله اي از ابهام قرار گرفت.
     ساعاتي پس از نشر اين اخبار، مسعود ده نمکي از دريافت پروانه ساخت فيلمش در صفحه شخصي اش نوشت و اعلام کرد که فيلم تازه او؛ «زنداني ها» با موضوع شخصيت هاي انقلابي ساخته خواهد شد. از آن سو حامد محمدي هم به سينماديلي گفت که تمام تمرکزش روي نگارش چند فيلم نامه است و بهتر است براي کشف اين ماجرا سراغ منابعي در مجموعه حوزه هنري رفت که اين اخبار را منتشر مي کنند!
    
    مشکل کجاست؟
    کناررفتن سايه اقدامات بوروکراتيک از سر سينما يا حمايت دولتي از آثار سينمايي دو روي سکه اي است که سينماگران را از هم تفکيک مي کند و هنوز هم نمي توان از تصميمي قاطع در اين زمينه صحبت کرد. بااين حال صحبت بر سر سخت گيري هاي شوراي پروانه ساخت و اعمال نظر بيشتر در صدور پروانه ساخت است که در نهايت منجر به محدوديت بيشتر و اعمال سليقه بيشتر در توليدات سينمايي مي شود. هرچند که از زاويه ديگر، تعدد آثاري که پس از ساخت در صف اکران هاي سينمايي جمع مي شوند و مشکل ديگري به نام فيلم سوزي را منجر مي شود، از جمله مواردي است که پاي شوراي پروانه ساخت را وسط مي کشد.
    همه اينها به کنار، بايد پرسيد علت درز اخبار و اطلاعات از شوراي پروانه ساخت به بيرون چيست و حوزه هنري در اين ميان چه نقشي دارد؟
    پروانه اي كه بزرگ تر مي شود / اطلاعات شوراي «پروانه ساخت» به بيرون درز مي كند؟
    


 روزنامه شرق، شماره 3028 به تاريخ 16/9/96، صفحه 10 (هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان
متن مطالب شماره 8 (پياپي 115)، آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است