|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/9/16: نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22072
چهار شنبه 21 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21786 16/9/96 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره ايدلارهاي نفتي و آمريکا پشت عربستان هستند ايران بايد سکوت کند!
    سرويس سياسي- روزنامه بهار در يادداشتي با عنوان «واقعيت هاي فراکسيون اميد» بار ديگر فراکسيون اصلاح طلبان در مجلس را به باد انتقاد گرفت و نوشت:«فراکسيون اميد، نه تنها برآمده از راي احزاب نبود، بلکه در بسياري از شهرها به دليل نبودن گزينه مناسب و يا رد صلاحيت فرد مورد نظر، طيف اصلاح طلب از شخصيت هاي باقي مانده در ميدان حمايت کرد. حمايتي از روي ناچاري. بي ترديد انتخاب چنين گزينه هايي اين ريسک را به دنبال دارد که در نهايت ما با جمعي غيرسازمان يافته، نسبتاً غيرسياسي، ناآشنا با مسائل سياسي جاري کشور و گاه تغيير مسير داده شده بعد از شکل گيري مجلس جديد روبرو باشيم، آن گونه که آقاي عارف در مصاحبه هاي خود مکرر بيان داشته اند. از طرفي، نبود شخصيتي که بتواند اين طيف ناهماهنگ را تا حدودي به سامان کند و نقش رهبري را در مجلس دهم عهده دار شود يکي ديگر از نقاط ضعيف فراکسيون اميد طي سال هاي اخير بوده است».
    حمله به فراکسيون اميد از سوي جريان رسانه اي اصلاح طلبان طي ماههاي اخير در حالي است که نمايندگان عضو اين فراکسيون توسط جريان اصلاحات انتخاب شده و با تعريف و تمجيدهاي آنچناني همگان را به انتخاب آنان و تَکرار اميد تشويق و ترغيب کرده بودند و حالا به گونه اي با اين فراکسيون برخورد مي کنند که گويي با اعضاي آن هيچ گونه آشنايي ندارند! اين فراکسيون در ابتدا با يک دروغ بزرگ و متوهمانه خود را اکثريت مجلس ناميد و تا به امروز هم چوب اين دروغ رسانه اي را مي خورد و از سوي ديگر نتوانسته به مديريت نيرو هاي خود بپردازد و هر بار با هياهو و جنجال عليه مسئله اي موضع منفي گرفته، اما نتيجه برعکس اين موارد اتفاق افتاده و هر بار فراکسيون اميد بيشتر زير سوال رفته است.
    از سوي ديگر شوراي عالي سياست گذاري اصلاح طلبان نيز در آستانه هر انتخابات بدون توجه به اصل شايسته سالاري، به سهميه دادن به تمام گروه هاي منتسب و راضي کردن آنها مي پردازد و در نهايت بنا بر اصل «هم قبيله بودن» و با سازوکاري ناکارآمد، ليست اميد بسته مي شود. اين روش تاکنون دو خروجي داشته است، ليست اميد شهر تهران در دهمين انتخابات مجلس و ليست اميد شهر تهران براي پنجمين انتخابات شوراي شهر که به اذعان فعالان اصلاح طلب هر دو ليست تاکنون حواشي متعددي داشته است.
    
    
    دلارهاي نفتي و آمريکا پشت عربستان است، بايد سکوت کنيم!
    روزنامه آرمان در مطلبي نوشت:«درحالي که حفظ ثبات در منطقه خاورميانه مي تواند به نفع عربستان باشد، اما عربستان مي داند که جرياناتي در ايران خواهان تقويت مقاومت در قبال رژيم صهيونيستي هستند و عربستان به عنوان مدعي پدرخواندگي جهان عرب، خواهان بروز نزاع عربي-عبري نيست! تمام مسائل خاورميانه به اين برمي گردد که عربستان، مصر، امارات، اردن، بخش هايي در لبنان و البته معارضان دولت بشار اسد در سوريه، خواهان حل وفصل مسائل جهان عرب با رژيم صهيونيستي هستند، اما ايران و جريان مقاومت را در مسير مواجهه با اين رژيم مي بينند. به نظر من ايران در اين زمينه مي تواند دو اقدام را در دستور کار قرار دهد تا شلوغ کاري هاي رسانه اي عربستان را تحت الشعاع خود قرار دهد: 1. با توجه به اينکه وقايع يمن دستمايه جديدي براي جريان سازي رسانه اي در اختيار عربستان قرار داده است، بهتر است که ايران، حتي المقدور نسبت به اتهام پراکني هاي عربستان سکوت در پيش گيرد و با اين روش ادبيات تشنج آفرين عربستان را عقيم کند. 2. نسبت به مسائل مرتبط با يمن، بحرين، فلسطين، قطر، عراق، سوريه و لبنان، قائل به يک نقش معادلاتي باشد. ايران بايد با هوشمندي و البته خويشتنداري، تنور آتشين جنگ در خاورميانه را از مرزهاي خود دور نگه دارد و نگذارد که روابط ايران و بخش هاي مهم جهان عرب تيره شود. ما بايد مراقب باشيم تا در زمين تنش آميز سياست هاي منطقه اي عربستان بازي نکنيم. عربستان به پشتوانه دلارهاي نفتي خود و همچنين حمايت هاي ترامپ و صهيونيست ها، زمان را براي عقده گشايي هاي تاريخي خود مناسب مي بيند و ما نبايد بهانه اي به دست کسي بدهيم».
    جريان مدعي اصلاحات در کنار برخي دولتمردان همواره با رويکردي انفعالي بر لزوم کوتاه آمدن از سياست هاي انقلابي ايران در منطقه، کاهش حمايت از متحدان استراتژيک منطقه اي و گفت وگوي بي پشتوانه با کشورهاي مرتجع منطقه تاکيد دارد. در حالي که آمريکا و کشورهاي مرتجع منطقه آشکارا از تروريست ها حمايت مي کنند و از لزوم کشاندن ناامني به داخل ايران مي گويند و با همراهي رژيم صهيونيستي در خيال راه اندازي ناتوي عربي عليه ايران هستند. در چنين منطقه آشوب زده اي آنچه تاکنون امنيت ايران را تضمين کرده، صرفاً مولفه هاي قدرت آن بوده است. مولفه قدرتي که حاصل رشادت هاي مدافعان حرم و محور مقاومت در منطقه بوده است.
    نکته قابل توجه اينجاست که الگوي پيشنهاد شده توسط روزنامه هاي زنجيره اي، در دهه هاي قبل به نحو ديگري توسط کشورهايي مانند اردن و مصر پياده شده که آنها را در حال حاضر تبديل به کشورهاي پيرو و فاقد قدرت و اقتدار کرده و اين کشورها در حال حاضر نه در منطقه و نه در جهان توان بازيگري ندارند و به همين منظور هميشه آماده پذيرش قدرت هاي بزرگ در داخل کشورهاي خود هستند.
    
    
    ايران ذهنيت حاکمان آمريکا و آل سعود را اصلاح کند!
    روزنامه شرق در مطلبي نوشت: «احتمال درگيري بين مثلث اسرائيل- آمريكا- عربستان و محور مقاومت، به ويژه به شکل يک جنگ محدود، دور از ذهن نيست. ترامپ به ظاهر مي خواهد به عربستان خوش خدمتي کند و وليعهد جوان عربستان هم نياز دارد علائم تغيير در سياست خارجي اين کشور را نشان دهد. چه بسا، بعد از سوريه، اين بار نوبت لبنان باشد. دليل آن هم روشن است: نفوذ ايران در قلب مردم لبنان (حتي بين بسياري از مسيحيان)، نقش مهم اين کشور در ايستادگي محور مقاومت و همسايگي اين کشور با اسرائيل.»
    اين روزنامه ادامه داد: «نهاد تعيين کننده سياست خاورميانه در آمريكا، پنتاگون است. منافع ملي آمريكا به سلائق دو حزب فوق گره نخورده است. به همين دليل بايد گفت آمريكا متمايل به واردشدن در جنگ گسترده، همانند جنگ در عراق و افغانستان، نيست. ايران با عراق و افغانستان تفاوت اساسي دارد، درعين حال که ايران اسلامي بايد مقتدرانه بر مواضع برحق خود بايستد، به هوشياري و اصلاح ذهنيت ها با حاکمان عربستان (و حتي آمريكا) نياز مبرم دارد. اگر شعله جنگ جديدي در خاورميانه افروخته شود، برنده آن اسرائيل و کارخانه هاي اسلحه سازي شرق و غرب و بازنده آن دولت ها و ملت هاي منطقه خواهند بود.»
    گفتني است پيروزي محور مقاومت بر جبهه تکفير و حاميان غربي اش و اثبات تفوق و برتري مقاومت و ايستادگي بر انفعال و وادادگي بقدري روشن است که تئوريزه کردن مواضع منفعلانه و تلاش براي نشاندن کشور بر موقعيت ضعف و تبليغ کرنش و راضي کردن سلطه گران از روي جهل و ساده لوحي نيست!
    جمهوري اسلامي ايران به اعتراف دوست و دشمن در منطقه دست برتر را دارد و در تعيين معادلات و تحولات حرف اول و آخر را مي زند. به خاک ماليدن بيني استکبار و صهيونيسم و فرزند نامشروعشان داعش و گروه هاي تکفيري در سوريه و عراق و در نطفه خفه کردن نقشه شوم تجزيه اقليم کردستان عراق جزو آخرين نمونه هاي اين پيشگامي و قدرت عظيم است. در چنين شرايطي از مدعيان اصلاحات که سابقه طولاني در به حراج گذاشتن منافع ملي و امنيت ملي دارند، عجب نيست که سمفوني نچسب ضعف و انفعال بنوازند و در روياهاي غربي خود فرو روند! بجاست به اين طيف يادآور شد، عربستان که تمام هزينه هاي آموزش و تجهيز تروريست ها را تقبل کرد و آمريکا که در حمايت و گسترش گروه هاي تکفيري سنگ تمام گذاشت، از جمهوري اسلامي ذهنيت اشتباهي دارند يا اتفاقا اهداف و آرمان هاي مقدس آن را به خوبي مي شناسند؟
    
    
    وقتي با فتنه و آشوب راه گفت و گو را بستند
    سرمقاله روزنامه اعتماد با عنوان «گفت و گوي سياسي» به موضوع گفت و گو ميان جناح هاي مختلف اختصاص يافته بود. در اين سرمقاله آمده است: «اين روزها بحث درباره گفت وگو ميان نيروهاي سياسي با يكديگر و نيز با نهادهاي حكومتي بيش از گذشته مطرح مي شود. يك علت طرح اين نكته، ضرورتي است كه در اين مورد همه طرف هاي درگير ماجرا به خوبي حس مي كنند.»
    همانطور که از ماه ها قبل شاهد آن بوده ايم طيف موسوم به اصلاح طلب پرچمي را برافراشت که اسامي متفاوتي بر آن نهادند. يکي از آنها همين عبارت «گفت وگوي ملي» است. چنين اراده اي اگر باشد بدون در نظر گرفتن مسايل پيراموني امري مبارک مي تواند باشد. اما نکاتي براي حصول چنين گفت وگويي لوازم و بستر آن بايد تدارک ديده شود. براي نمونه بخشي از مدعيان اصلاح طلبي در سال 88 با طرح دروغ «تقلب» آن هم با اختلاف 11ميليون راي 8ماه کشور را به آشوب کشيدند و زمينه ساز شديدترين تحريم ها عليه ايران شدند. در آن شرايط هر چه دلسوزان اين گروه را به حل و فصل ماجرا از طريق مبادي قانوني و گفت وگو دعوت کردند آنها چماق کشي و آتش افکني در کف خيابان ها را ترجيح دادند و برخي نيز هنوز هم بر آن مواضع که نفي گفت وگو و تاييد چماق کشي بود پا فشاري مي کنند.
    
    
    متني که حتي بوي گفت و گو نمي دهد
    اين سرمقاله با ادعاي گفت وگوي ملي وقتي به طيف اصولگرا مي رسد آنها را چنين توصيف مي کند: «جرياني با تمام حواشي»، «گروهي که يک دست نيست»، «اختلافات زياد»، «تندي مواضع» و بالاخره نسبت دادن يک منطق سياسي از جانب خود به اين طيف سياسي. به راستي اين متني است که دعوي گفت وگوي ملي دارد يا بيشتر به يک يادداشت براي نقد جريان اصولگرايي شبيه است؟! اين يعني اصلاح طلبان حتي لوازم و بستر مورد نياز براي گفت وگو را نمي شناسند و تنها آن را فرياد مي زنند.
    از ديگر سو بايد پرسيد آيا طيف موسوم به اصلاح طلب جرياني بدون حواشي و يک دست است و اختلافي ميان آنها وجود ندارد ؟! و اما در مورد تندي مواضع کافي بود نويسنده برخي از ادبيات چارواداري مدعيان اصلاح طلبي را نسبت به هم مرور مي کرد. تعابيري مانند «اردک لنگ»، «گله گرگ ها»، «ما اصلاح طلبان مانند اسب هاي درشکه يکديگر را گاز مي گيريم»، «بزدل»، «قاتل»، «جنايتکار»، «عاليجناب سرخپوش» ، «گوريل»، «گربه»، «قلابي»، «بدلي»، «آدم فروش»، «قاچاقچي و دزد عتيقه»، «مافيا»، «پدر خوانده» و...، ادبيات انحصاري مدعيان اصلاح طلبي نسبت به يکديگر است!
    
    
    شورشيان عليه جمهوريت مدعي بلوغ سياسي اند !
    شرق در گفت وگو با يکي از افراطيون مدعي اصلاحات نوشت: «ضرورت تاريخي حکم مي کند کمک کنيم اصولگرايان به بلوغ سياسي برسند...هنوز در بخشي از جريان اصولگرا نشانه هاي بلوغ سياسي ديده نمي شود و اين براي کشور خطرناک است و ما هم وظيفه داريم که آنان را براي رسيدن به بلوغ سياسي ياري دهيم.»
    نشانه هاي بلوغ سياسي در چيست؟ در اين است که طيفي مقابل خواست و نظر مردم بايستد و با قداره کشي آشوب به پا کند، در آخر هم وقتي از همان مردم سيلي خورد، به جاي توبه و ابراز پشيماني ، فرافکني و فرار رو به جلو کند؟! به شورشيان عليه جمهوريت و راي مردم بايد گفت شما اگر از بلوغ سياسي حرفي نزنيد، اتفاقي نمي افتد و کسي نمي گويد چرا نگفتيد!
    اين جماعتِ وطن فروش و گرادهنده تحريم هاي فلج کننده عليه هم ميهنان خود چه نسبتي با سياست ورزي معقول و منطقي دارد که مي خواهد ديگران را به بلوغ سياسي برساند؟!
    نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
    


 روزنامه كيهان، شماره 21786 به تاريخ 16/9/96، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 31 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله اكو هيدرولوژي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 504)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است