|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/9/16: يمن، جزئيات توطئه اي ناكام
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21871
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21786 16/9/96 > صفحه 2 (اخبار كشور) > متن
 
      


يادداشت روز 
يمن، جزئيات توطئه اي ناكام


نويسنده: سعدالله زارعي

سرعت تحولات در يمن به نحو عجيبي بالا رفته است. در صحنه داخلي پس از آنکه روابط محرمانه علي عبدالله صالح و طيفي از حزب کنگره با مقامات سعودي و امارات و توافقي که براي تصرف صنعا ميان آنان پديد آمده بود، کشف شد، در يک زمان بسيار کوتاه - حد فاصل پنجشنبه شب تا ظهر روز شنبه اين هفته - به زيان آنان فيصله پيدا کرد و جنبش اسلامي انقلابي انصارالله يمن به سرعت بر اوضاع پايتخت مسلط شد و اجازه نداد خيانت چند نفر به درگيري ميان يمني ها منجر شود. از سوي ديگر در روزها و هفته هاي اخير فشار داخلي و خارجي بر رژيم جنگ افروز سعودي براي توقف يا تخفيف جنگ عليه يمن افزايش يافته است و اين نشان مي دهد همه آنهايي که چشم به موفقيت قوا و متحدان اين رژيم دوخته بودند هم اينک شرايط را معکوس مي دانند. در اين خصوص توجه به نکات زير اهميت دارد:
    1- توطئه تسخير صنعا - حسب آنچه در لابلاي اخبار آمده - و تغيير روند جنگ، پنج ضلع داشت؛ عربستان، امارات، علي عبدالله صالح و بخش کمي از جريان موثر حزب اخواني - وهابي اصلاح - که هم اينک بر استان مارب واقع در شرق پايتخت سيطره دارد - و بعضي از سران قبايل مستقر در غرب صنعا که به وسيله پول زياد و وعده حکومت خريده شده بودند. يعني يک نقشه کامل وجود داشت و شامل درون صنعا، شرق صنعا، غرب صنعا و پشتيباني هوايي توسط امارات و عربستان مي شد. بر اين اساس حدود يک ماه پيش که جنايات سعودي عليه مردم مظلوم يمن شدت گرفته و تلفات بيشتري وارد کرده بود، «احمد ولدشيخ» نماينده دبيرکل سازمان ملل در امور يمن در ملاقات با بن سلمان خواستار کاهش حملات و توجه به راه حل سياسي مي شود، بن سلمان در پاسخ مي گويد کمي صبر کن تا ببيني حوثي ها به چه وضعي گرفتار خواهند شد.
    بر اين اساس مي توان گفت تا آنجا که به جبهه سعودي بازمي گردد، نقشه تصرف برق آساي صنعا حرف نداشت و هر ناظر سياسي را هم وادار به پذيرش موفقيت طرح سعودي مي کرد اما آنچه اتفاق افتاد درواقع کاملا معکوس بود. رهبري جنبش انصارالله حدود يک ماه پيش به مکالمات بعضي از نزديکان علي عبدالله صالح دسترسي پيدا مي کند و طي آن بخشي از قول و قرارهاي دوطرف درباره صنعا و «عمليات مشترک» لو مي رود. انصارالله در تماس با علي عبدالله صالح به او هشدار داده و درواقع به او خبر مي دهد که از نقشه مطلع است. هدف انصار از اين اطلاع رساني اين بود که از يک سو مانع از هم گسيخته شدن همکاري هاي امنيتي و سياسي ميان دو طرف شود و از سوي ديگر هشدار دهد که مسئله را مي داند و در شرايط غافلگيري نيست اما علي عبدالله صالح ضمن آنکه منکر چنين توافقي مي شود، مي گويد بر سر توافق با انصار کماکان ايستاده است ولي خب معلوم بود که اين يک تعارف بيشتر نيست و ديگر نمي توان به او به چشم يک نيروي قابل اعتماد نگاه کرد و بايد با جديت بيشتر او را زير نظر گرفت.
    صالح با گمان اينکه اطلاع انصارالله از توافق پنج جانبه عليه او، چيزي را عوض نمي کند و يا شايد براي اينکه راه ديگري براي حفظ حيات سياسي خويش سراغ نداشت در همان پازل بازي را ادامه داد و اين بار که ديگر امکان پرده پوشي وجود نداشت در مصاحبه تلويزيوني از علاقه اش به توافق با عربستان پرده برداشت و همزمان نيروهاي انصار را که با آن به پيمان مشترک رسيده بود، «ميليشيا» - يعني گروهي غيرقانوني و مسلح - خطاب کرد. در اين ميان انصار که مي دانست مسجد بزرگ «علي عبدالله صالح» محل اصلي توطئه است، با اين عنوان که مي خواهد براي اطمينان از برگزاري مراسم ميلاد پيامبر اعظم(ص) که هرساله به نحو باشکوهي در يمن و بخصوص در اين مسجد که بزرگ ترين مسجد يمن است، برگزار مي شود وضع مسجد را بررسي کند، بعدازظهر پنجشنبه هفته پيش يک يگان از نيروهاي امنيتي خود به همراه تعدادي از نيروهاي وزارت کشور را به اين مسجد مي فرستد که با مانع نيروهاي صالح مواجه مي شوند ولي در نهايت وارد مسجد شده و متوجه مقادير بسيار زيادي سلاح در زيرزمين هاي مسجد مي شوند. با توجه به اينکه برگزاري مراسم روز 17 ربيع - يعني ديروز- در اين مسجد قطعي بوده است، وجود اين حجم از سلاح خبر از وجود توطئه اي و اجراي آن در روز 17 ربيع مي دهد. نيروهاي مشترک انصارالله و وزارت کشور اقدام به در اختيار گرفتن بخش هاي مختلف مسجد مي کنند که در اين بين نيروهاي شبه نظامي صالح با آنان درگير شدند. به زودي درگيري به خارج از مسجد و بخش جنوبي پايتخت که مراکز سياسي در آن قرار دارد و به همين دليل «حي السياسي» خوانده مي شود و نيز به مراکز استان هاي ذمار، عمران و حجّه کشيده مي شود که سرعت انتقال اين درگيري از پايتخت به چهار مرکز استان و نيز ورود هواداران حزب اصلاح در «عمران» به درگيري عليه کميته هاي مردمي وابسته به شاخه نظامي انصارالله ترديدي باقي نمي گذارد که همه چيز آماده انجام عمليات مشترک عليه انصارالله شده است. اما نکته اينجاست که شروع درگيري براي تصرف پايتخت روز 17 ربيع بوده که با پيش دستي انصارالله اين درگيري در روز يازدهم و در حالي که در زنجيره عملياتي آنان حلقه هاي آخر چيده نشده اند، شروع مي شود و به شکست اين طرح پيچيده منجر مي گردد.
    2- برخلاف آنچه تصور مي شود، هدف همکاري هاي پنج جانبه که به آن اشاره شد، تسلط بر بخش شمالي يمن نبوده بلکه هدف فقط تصرف پايتخت بوده است. وقتي شرايط داخلي يمن و سرگذشت درگيري هاي آن را ملاحظه مي کنيم درمي يابيم که طرف هاي اين طرح براي سيطره بر کل استان هاي شمالي شامل 12 استان نيروي کافي نداشته اند. از سوي ديگر صالح و ارتش پيشين آن که نزديک به 300 هزار نيرو داشته، در شش جنگ که در حدفاصل 1382 تا 1388 روي داد و از پشتيباني نيروي هوايي امارات هم برخوردار بود از نيروهاي انصارالله که در آن روزها به چند هزار نفر هم نمي رسيد، شکست خوردند. بنا بر اين منطقاً در اين شرايط که از يک سو صالح فاقد ارتش بوده و متقابلا نيروهاي رزمي انصارالله به چند صد هزار نفر رسيده است نمي توان پذيرفت که هدف طرح نظامي اين پنج موتلف تصرف استانهاي شمالي يمن بوده است.
    به نظر مي آيد که هدف عملياتي نيروهايي که از شبانگاه پنجشنبه تا نزديکي هاي ظهر شنبه در استان هاي عمران، حجه و ذمار با نيروهاي انصارالله درگير شدند، سرگرم کردن انصار و نه تصرف اين شهرها بوده است چه اينکه اگر بناي تصرف مراکز استان هاي تحت تسلط انصارالله بود، اين اقدام بايد در استان هاي شافعي نشين که انصار در آنجاها نيروي کمتري دارد، روي مي داد. انتخاب استان هاي زيدي نشين که به پايتخت نزديکند و انصار در آنجاها نيروهاي فراواني دارد با هدف سرگرم کردن انصارالله و نيروهايش در خارج از صنعا و تمرکز نيروهاي تحت رهبري صالح و شرکاي آن روي پايتخت صورت گرفته که با هوشياري انصارالله اين طرح خنثي شده است.
    سوال اين است که اگر طرح سعودي، اماراتي، اصلاح، صالح و سران بعضي از قبايل شمال يمن به نتيجه مي رسيد چه اتفاقي مي افتاد؟ تصرف پايتخت که طي دو سال گذشته هدف اصلي رژيم سعودي و موتلفين آن بود مي توانست اقتدار انصارالله را بشکند و متقابلا نيروهاي شبه نظامي و نظامي سعودي که به دليل شکست هاي پياپي به مرز ياس کامل رسيده اند را براي عمليات هاي بعدي تشجيع کند. از نظر سعودي موفقيت طرحي که با محوريت علي عبدالله صالح توام بود مي توانست اکثر سران قبايل يمني که هم اينک با انصارالله همکاري مي کنند و بخش عمده اي از هزينه اداره جنگ و جامعه نيز بر دوش آنان است را از انصار جدا کرده و حتي در مقابل آن قرار دهد.
    از سوي ديگر همه مي دانيم که در هفته هاي اخير فشار متراکمي از داخل عربستان و بيرون آن براي متوجه کردن بن سلمان به «جنگ بي حاصل» وجود داشت که در گفت وگوهاي محرمانه نماينده دبير کل سازمان ملل و عبارات صريح گوترش دبيرکل و دولت هاي اروپايي و نشريات آمريکايي هم به تکرار آمد. سعودي در اين بين موافقت با هر طرح سياسي را موکول به بدست آوردن يک موفقيت ميداني مي کرد تا بتواند سه خواسته اي که از سال دوم جنگ - آغاز عمليات موسوم به اعادهًْ الامل- مطرح مي کرد، محقق گرداند و در واقع به طريقي دوباره بر يمن مسلط شده و تکليف انصارالله را يکسره نمايد. آن سه خواسته شامل خارج شدن صنعا از دست انصارالله، تحويل مراکز استان ها به دولتي که شوراي همکاري خليج فارس و در واقع خودش تعيين مي کند و تن دادن انصار به خلع سلاح هاي سنگين و نيمه سنگين. بنابراين مي توان گفت هدف تاکتيکي توطئه پنج ضلعي اخير تصرف صنعا و وادار کردن انصار به دو خواسته ديگر سعودي بود که البته اگر به اين خواسته ها مي رسيد به مرور و با اقدامات نظامي تمام شهرها و روستاها و حتي سلاح هاي سبک را از انصار مي گرفت و آنان را قتل عام مي کرد و دوباره سيطره اي که از سال 1310 و زمان تاسيس «عربستان سعودي» بر يمن جز نکبت و فقر و مرگ پديد نياورده، اعاده مي گرديد که ضربه سنگين انصار همه اين خواب هاي شيطاني را برهم زد.
    یادداشت روز: يمن، جزئيات توطئه اي ناکام
    


 روزنامه كيهان، شماره 21786 به تاريخ 16/9/96، صفحه 2 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 129 بار
    آثار ديگري از "سعدالله زارعي"

  نوش و نيش تغييرات در آمريكا
سعدالله زارعي، كيهان 26/12/96
مشاهده متن    
  پروژه «ايران كوچك»!
سعدالله زارعي، كيهان 19/12/96
مشاهده متن    
  گفت و گو همان مذاكره است
سعدالله زارعي، كيهان 13/12/96
مشاهده متن    
  سوريه، هوشيار و دست به ماشه
سعدالله زارعي، كيهان 8/12/96
مشاهده متن    
  مي خواهند سليماني برگردد
سعدالله زارعي، كيهان 3/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
International Journal of Infection
متن مطالب شماره 1 (پياپي 501)، Jan 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است