|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/10/21: رئيس فراكسيون اميد خبر داد: درخواست بازديد از اوين
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3307
سه شنبه 13 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3058 21/10/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


رئيس فراكسيون اميد خبر داد: درخواست بازديد از اوينگروه سياست: در ناآرامي هاي اخير در مجموع ١٣٠ دانشجو بازداشت شده اند که حالا به گفته وزير علوم حدود ١٥ تا ٢٠ نفرشان در بازداشت به سر مي برند.
     در همين حال معاون فرهنگي دانشگاه تهران هم خبر داده که ١٨ دانشجوي بازداشتي دانشگاه تهران آزاد شده اند. هرچند هنوز ٢٣ نفرشان در حبس اند. رئيس فراکسيون اميد هم خبر داده که به جز يکي، دو دانش آموز ساير دانش آموزان آزاد شده اند. با اين حال زندان اوين کماکان پذيراي افراد مختلفي است و خانواده هاي نگران همچنان در مقابل اوين در انتظار به سر مي برند. آن هم در اين روزهاي سرد. رئيس فراکسيون اميد با نمايندگان مجمع تهران جلسه داشته و ماحصل آن درخواست بازديد از اوين بوده و ارائه چند گزارش کار.
    محمدرضا عارف همچنين درباره پيگيري وضعيت افرادي که گفته مي شود در زندان فوت شده اند نيز گفته: «مجمع نمايندگان تهران براي بازديد از بازداشتگاه اوين درخواست داده و اگر اين کميته بتواند از زندان اوين بازديد کند، به طور طبيعي مسائلي مانند فوت شدن برخي از بازداشت شدگان نيز پيگيري مي شود».
     ديروز هم «فاطمه سعيدي» نماينده تهران به «ايسنا» گفت: «خبرهاي خوبي به کميته پيگيري وضعيت دانشجويان بازداشت شده رسيده؛ از جمله اينکه ۱۰ تا ۱۵ نفر از دانشجويان که عمدتا از دانشگاه تهران بوده اند، آزاد شده اند. البته هنوز دانشجوياني در بازداشت هستند و آمار مختلفي درباره آنها وجود دارد اما اميدواريم با عطوفت دستگاه امنيتي و نگاه پدرانه به دانشجويان، باقي آنها نيز آزاد شوند». وزير کشور ديروز هم خبرنگاران را بي پاسخ گذاشت و اعلام نظر درباره وضعيت بازداشت شدگان حوادث اخير را به آينده موکول کرد: «درباره اين موضوع به موقع حرف مي زنم». در نامه حجت الاسلام و المسلمين محمدجعفر منتظري به دادستان هاي عمومي، انقلاب و نظامي سراسر کشور آمده: «همان گونه که اعلام شد نسبت به دستگيرشدگان و متهمان فاقد سابقه کيفري بر اساس قانون همراه با رافت اسلامي و نسبت به عوامل اصلي از قبيل مرتبطان با بيگانگان و مرتکبين قتل و تخريب و تحريق بر اساس قانون و توام با قاطعيت و سرعت رسيدگي و همچنان مراقب حرکات و توطئه هاي دشمنان و بدخواهان اسلام و انقلاب باشيد».
    
     ١٥ تا ٢٠ دانشجو در زندان اند
     منصور غلامي، وزير علوم هم در حاشيه جلسه هيئت دولت گفته: «جمع دانشجويان بازداشتي که تاکنون به ما اطلاع داده اند، در کل کشور ۱۳۰ نفر بوده است. بيشتر اين افراد آزاد شده اند اما حدود ۱۵ تا ۲۰ نفر همچنان در بازداشت هستند». به گفته وزير علوم «با صحبتي که با وزير اطلاعات و وزير کشور داشتيم قرار شد بر اساس دستور رئيس جمهور دانشجوياني که هنوز در بازداشت به سر مي برند، طي امروز و فردا آزاد شوند». در همين حال مجيد سرسنگي، معاون فرهنگي دانشگاه تهران از آزادي ١٨ دانشجوي بازداشت شده خبر داده و دربندماندن ٢٣ نفر ديگر. با اين حال اخبار رسيده از بهارستان نشان از پيگيري مداوم براي آزادي دانشجويان دارد. نشست خبري محمدرضا عارف فرصتي است تا خبرنگاران رودرروي رئيس فراکسيون اميد از پيگيري اصلاح طلبان براي رسيدگي به وضعيت بازداشت ها بپرسند.
    
     نهادهاي امنيتي و اطلاعاتي گزارش خوبي دادند
     محمدرضا عارف در حاشيه نشست مجمع ٣٥ نفره تهران با سازمان اطلاعات استان تهران به ميان خبرنگاران آمده و گفته: «مجمع تهران که از ٣٥ نفر از نمايندگان استان تهران در مجلس شوراي اسلامي تشکيل شده جلسه هاي متعددي را با دستگاه هاي اجرائي برگزار مي کند که چهارشنبه،٢٠ دي نيز جلسه اي را با سازمان اطلاعات تهران برگزار کرد و بيشتر در مورد حوادث اخير بحث شد». رئيس فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي بيان كرد: مسئولان سازمان اطلاعات استان تهران در مورد اقداماتي که اين سازمان در کنار ساير نهادهاي امنيتي و اطلاعاتي مانند نيروي انتظامي انجام داده، گزارش خوبي را مطرح کردند و بحث هاي خوبي با نمايندگان انجام شد و مقرار شد تا اين موضوعات پيگيري شود.
    
     به جز يکي، ٢ نفر همه دانش آموزان آزاد شده اند
     او با بيان اينکه مقرر شد با برگزاري جلسه هاي متعدد علل اين مسائل ريشه يابي شود تا بتوان مشکلات و مسائل مردم به خصوص بخش هاي اقتصادي و معيشتي را حل کرد، افزوده: «از آنجايي که اعتراض ها در قانون اساسي مشروعيت دارد و بايد به آن احترام بگذاريم و اجازه دهيم تا مردم اعتراضات و نقدهاي خود را مطرح کنند، از ابتدا نيز اين بحث مطرح بود که حساب مردم معترض را بايد از حساب افرادي که به دنبال تخريب و اغتشاش هستند، جدا کنيم که روند خوبي در مسير طي مي شود». عارف همچنين با بيان اينکه کارگروهي را تشکيل داده بوديم تا در فاز اول پيگير وضعيت دانش آموزان و دانشجويان بازداشت شده باشد، تاکيد کرده «گزارش هايي که در رابطه با دانش آموزان داريم جز يکي، دو مورد که در بازداشت هستند، تقريبا مسئله اي باقي نمانده و بقيه آزاد شده اند».
    
     آزادي بدون وثيقه
     منصور غلامي در حاشيه جلسه روز گذشته هيئت دولت در جمع خبرنگاران و در پاسخ به ايلنا در مورد آخرين وضعيت دانشجويان بازداشت شده در حوادث اخير و تعداد اين افراد گفته: «با توجه به اينکه برخي از اين دانشجويان آزاد شدند، آمار دقيقي از تعداد دانشجوياني که هنوز در بازداشت هستند، در دست نيست اما تعداد آنها کم است. با صحبتي که با وزير اطلاعات و وزير کشور داشتيم قرار شد بر اساس دستور رئيس جمهور اين تعداد هم به زودي و طي امروز و فردا آزاد شوند». غلامي در پاسخ به اينکه عليرضا رحيمي، عضو کميسيون امنيت ملي اعلام کرده که وزير اطلاعات قول داده تا در زمان امتحانات دانشجويان بدون وثيقه آزاد شوند، افزوده است: «بله؛ همين طور است. آقاي علوي روز گذشته (سه شنبه) و امروز (چهارشنبه) در هيئت دولت به من هم قول دادند و اميدواريم اين مسئله اتقاق افتد».
    
     هيچ دانشجوي بازداشتي اي ستاره دار نمي شود
     او همچنين درباره اينکه آيا دانشجويان بازداشتي ستاره دار خواهند شد يا خير نيز تاکيد کرده است: «کلا بحث ستاره دارشدن دانشجويان را برداشته ايم. مفهوم ستاره براي زماني بود که دانشجويان را به شکلي زير نظر مي گرفتند». غلامي در پاسخ به اين پرسش که آيا براي دانشجويان بازداشتي پرونده کيفري تشکيل خواهد شد نيز گفته: «اگر فردي مرتکب جرمي نشده و شواهد و مدارکي عليه او نباشد، قطعا پرونده اي تشکيل نخواهد شد. تاکيد رئيس جمهور نيز بر اين است که صرف بازداشت، براي هيچ کس پرونده سازي نشود. در مورد وثيقه هم مقرر شد اگر فردي وثيقه نداشت، با کفالت يا ضمانت يک نفر آزاد شود. با دادستان صحبت کرديم که قول دادند نهايت کمک را در اين زمينه داشته باشند».
    
     نعمتي: هر ٣فراکسيون مجلس مي خواهند کميته حقيقت ياب تشکيل شود
     بهروز نعمتي، عضو هيئت رئيسه مجلس، درباره پيگيري هاي انجام شده براي وضعيت بازداشت شده هاي وقايع اخير، به جلساتش با مسئولان امنيتي اشاره کرد و گفت: «در جلساتي که با مسئولان امنيتي داشتم آنها جمع بندي شان اين بود که کارها انجام شده و فکر مي کنم که ديگر در حال خاتمه است». سخنگوي هيئت رئيسه مجلس در گفت وگو با «شرق» بازداشت شده ها را به سه گروه تقسيم کرد و گفت: «گروه اول آنهايي بودند که از عوامل بودند و در تخريب و آتش زدن اماکن عمومي و تحريک مردم نقش داشتند؛ گروه دوم افرادي بودند که تحت تاثير جو قرار گرفتند و گروه سوم افرادي بودند که براي موضوعات اقتصادي و مطالبات عمومي بازداشت شده اند». او درباره تعداد هر گروه هم توضيح داد که گروه اول تعدادشان کم است؛ گروه دوم، تعدادشان بيشتر و حدود چهار، پنج برابر گروه اول هستند که هماهنگي هايي با قوه قضائيه صورت گرفته تا آخر هفته تعيين تکليف شوند. او درباره بازداشتي هاي گروه سوم تقسيم بندي اش هم گفت که اين افراد همان روزهاي اول با تعهد آزاد شدند يا دو، سه روز اول آزاد شدند. او بار ديگر تاکيد کرد که «در جلساتي که با دو مجموعه امنيتي داشتم، نظرشان بر اين بود که گروه دوم هرچه سريع تر تعيين تکليف شوند». او درباره اينکه منظور از تعيين تکليف آزادي با وثيقه است يا چيز ديگري نيز گفت: «ممکن است يکي با وثيقه يا يکي هم با تعهد آزاد شود؛ تعيين تکليف با توجه به تحقيقاتي که انجام شده صورت مي گيرد». نعمتي درباره کشته شدگان از جمله «سينا قنبري» هم به مقامات قضائي ارجاع داد و گفت: «قوه قضائيه و مسئولان سازمان زندان ها بايد توضيح بدهند چون اطلاعاتشان دقيق تر است». او به ماموريتي که علي لاريجاني به کميسيون هاي امنيت ملي و آموزش مجلس محول کرده بود، اشاره کرد و گفت که رئيس مجلس اين دو کميسيون را مامور پيگيري کرده است و در همين راستا کميسيون امنيت ملي سه شنبه، جلسه مفصلي با نهادهاي امنيتي و قضائي داشتند. نماينده تهران در مجلس درباره تشکيل کميته حقيقت ياب در مجلس براي پيگيري اين مسائل هم گفت: «الان همه خواستار تشکيل و عضويت در اين کميته هستند اما به نظرم بايد با آرامش بيشتري پيگيري شود؛ البته بايد به خواست مجلس هم باشد». او افزود: «نماينده ها از همه گروه هاي سياسي مجلس اين خواسته را دارند و البته قوه قضائيه و نهادهاي امنيتي هم بايد نظرشان را درباره نوع ارتباط اين کميته بگويند». نعمتي درباره ترکيب کميته احتمالي هم گفت: «با توجه به اينکه هر سه فراکسيون مجلس مي خواهند اين اتفاق بيفتد، معتقدم که بايد هر سه فراکسيون با يکديگر بنشينند و از هر فراکسيون نفراتي که تجربياتي در اين زمينه دارند، انتخاب شوند؛ البته مشروط به اينکه قوه قضائيه و نهادهاي امنيتي هم تاييد کنند». او در مورد علت لزوم تاييد قوه قضائيه و نهادهاي امنيتي نيز گفت: «نوع ارتباط مهم است؛ چون مثلا ممکن است قوه قضائيه بگويد اين ارتباط را اين گونه قبول ندارم؛ براي همين بايد راهکار مشخص شود».
    
    رئيس فراكسيون اميد خبر داد: درخواست بازديد از اوين
    


 روزنامه شرق، شماره 3058 به تاريخ 21/10/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مليكا
متن مطالب شماره 144، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است