|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/21: من برنمي گردم سوريان انگيزه ندارد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6980
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6690 21/10/96 > صفحه 23 (ورزشي) > متن
 
      


من برنمي گردم سوريان انگيزه ندارد
گفت و گوي «ايران» با محمد بنا، آقاي خاص كشتي فرنگي

نويسنده: محمد محمدي سدهي


    
    
    اگر کشتي ايران تعليق شود، فدراسيون مقصر نخواهد بود / طبيعتاً در سال هاي پيش رو دچار افت خواهيم شد
    کشتي فرنگي ايران در المپيک ريو ناکام بود و خاطرات تلخي به يادگار ماند. در اين ميان شايد بتوان گريه هاي محمد بنا را يکي از تلخ ترين تصاوير به جا مانده از اين مسابقات دانست. «بنا»ي کشتي فرنگي پس از اتفاقات ريو کمتر حاضر به گفت وگو شد و هم اکنون نيز کاملاً از کشتي دور شده و در شهريار زندگي خود را مي گذراند. در روزهاي گذشته خبري منتشر شد مبني بر اينکه خانه کشتي شماره 2 به نام سرمربي سابق تيم ملي کشتي فرنگي (محمد بنا) نامگذاري شده و از سوي ديگر در هفته هاي گذشته اتفاقات زيادي در رشته اول کشورمان رخ داد؛ از انتخابات فدراسيون کشتي گرفته تا بحث تعليق کشتي ايران. به همين بهانه خبرنگار «ايران» گفت وگويي با آقاي خاص کشتي ترتيب داد و نظرات او را در مورد اتفاقات اخير اين رشته جويا شد که ماحصل آن در ادامه مي آيد.
    در ابتدا در مورد نامگذاري خانه شماره2 کشتي صحبت کنيد، فدراسيون جديداً خانه شماره 2 کشتي را به نام شما ثبت کرد که اين نشان دهنده توجه فدراسيون کشتي به پيشکسوتان است.
    مي خواهم قلباً در مورد اين موضوع صحبت کنم. از يک سو بايد از فدراسيون کشتي به خاطر اين نامگذاري تشکر کنم و از سوي ديگر بايد بگويم که فدراسيون بايد نام حميد سوريان را روي سالن شماره2 کشتي مي گذاشت. چرا که سوريان پرافتخارترين فرنگي کار ايران است و 7 مدال طلاي المپيک و جهاني دارد و از نظر من بهترين گزينه براي نامگذاري خانه کشتي به حساب مي آمد. البته در اين بين بزرگان ديگري هم در کشتي فرنگي حضور دارند مثلاً نفرات نامداري همچون اميد نوروزي و سعيد عبدولي که مي توانست خانه شماره 2 به نام اينها باشد. علاوه بر اينها، ما پيشکسوتان بزرگي داريم که شايسته قدرداني هستند.
    احتمالاً هدف فدراسيون اين بود تا نام دو پيشکسوت را روي خانه هاي کشتي بگذارد و شما هم به عنوان پيشکسوت و سرمربي سابق تيم ملي به نتايج خوبي در المپيک لندن دست يافتيد و اين انتخاب به اين جهت بود.
    اقدام فدراسيون در نامگذاري سالن هاي کشتي به نام قهرمانان اين رشته بسيار ارزشمند است اما اعتقاد قلبي من بر اين است که بايد نام سوريان را روي خانه کشتي مي گذاشتند. در اکثر استان هاي کشورمان يک سالن کشتي به نام جهان پهلوان تختي ديده مي شود و اين موضوع خوبي است اما اعتقاد من بر اين است که ما مي توانيم سالن هاي کشتي را به نام قهرمانان ديگر نيز نامگذاري کنيم تا يادي از اين قهرمانان کرده باشيم چرا که تختي بزرگ است و چيزي از بزرگي او کم نمي شود.
    مراسم پنجاهمين سالگرد جهان پهلوان تختي هم روز يکشنبه برگزار شد، در مورد جهان پهلوان تختي صحبت کنيد.
    مردم تختي را به خاطر مرام و بزرگي اش مي شناسند و دوستش دارند، حفظ نام چنين قهرماناني در کشور واقعاً ضروري است. نام تختي ماندگار شده و همه ورزشکاران سعي مي کنند همانند او الگوي جامعه باشند. تختي به خاطر مکتب پهلواني اش بزرگ شد و هر کسي براي شناخت بيشتر به دنبال اين است که مکتب او را دنبال کند. تختي به خاطر گذشتش ماندگار شد و اين مرام هم اکنون در ورزشکاران ما ديده مي شود. در ورزش ما افرادي هستند که همانند او زندگي مي کنند. پهلواني تنها مختص کشتي نيست و به تمامي رشته ها تعلق دارد و حتي مردم عادي هم مي توانند مرام تختي را داشته باشند. علي دايي جزو نفراتي است که هميشه در انجام کار خير پيشقدم مي شود. هستند ورزشکاراني که راه تختي را ادامه مي دهند.
    
    آقاي بنا! در حال حاضر مشغول چه کاري هستيد؟ خيلي ها مي خواهند بدانند که آيا سرمربي سابق تيم ملي کشتي فرنگي اتفاقات کشتي را دنبال مي کند؟
    در حال حاضر در شهريار زندگي مي کنم و با شادي هاي کشتي شاد هستم و با شکست هايش ناراحت. پيگير مسائل کشتي هستم و مسابقات را از طريق تلويزيون دنبال مي کنم. البته به جز اين برخي مواقع به باشگاه مي روم و به جوان ها آموزش مي دهم. به هر حال دل کندن از کشتي کار بسيار سختي است.
    
    يعني با اين علاقه قصد بازگشت به کشتي نداريد؟
    شرايط سني من اجازه نمي دهد که به کشتي بازگردم. در حال حاضر جوانان خوبي حضور دارند که مي توانند به عنوان مربي در تيم ملي فعاليت و دين شان را به کشتي ادا کنند.
    
    نظرتان در مورد انتخاب مجدد رسول خادم به عنوان رياست فدراسيون چيست؟
    احتمال مي دادم که خادم مجدداً به عنوان رئيس فدراسيون انتخاب شود و انتخاب او طبيعي بود. اميدوارم خادم در 4 سال پيش رو کم اشتباه تر از گذشته باشد، خادم با گذشت 4 سال به شناخت خوبي رسيده است. مثلاً فردي همانند محمد پولادگر در فدراسيون تکواندو چنين شرايطي دارد و سال هاست در تکواندو کار مي کند و شناخت خوبي از اين رشته دارد، خادم هم اگر ادامه دهد، مي تواند سال ها به کشتي کمک کند، او جوان و پر انرژي است.
    
    نظر شما در مورد انتخاب حميد سوريان به عنوان رئيس کميسيون ورزشکاران کميته ملي المپيک چيست؟
    سوريان با راي گيري ورزشکاران به اين عنوان رسيد و اين نشان دهنده اطمينان ورزشکاران به سوريان است، طبيعتاً حضور ورزشکاري همچون سوريان در چنين پستي مي تواند به ورزش کمک بيشتري کند. او از جنس ورزش است و حضور او و ساير ورزشکاران نامدار در پست هاي مديريتي اتفاق خوشايندي است. ما مي توانيم از جوانان بيشتري در بدنه مديريتي ورزش استفاده کنيم چرا که اينها به مشکلات ورزش کاملاً آگاه هستند.
    
    سوريان براي بازگشت به کشتي مردد است، به نظر شما او شرايط بازگشت را دارد؟
    سوريان تنها کسي است که مي تواند براي آينده خود تصميم بگيرد. او در حال حاضر 32 سال دارد و به عنوان يک اعجوبه مي تواند به کشتي بازگردد. البته براي بازگشت بايد تمامي شرايط را بسنجد، براي بازگشت دو گزينه دارد که اولي شرايط جسمي و دومي انگيزه براي بازگشت است. در اين چند وقت حضوري و تلفني با او ارتباط داشتم و من انگيزه اي در سوريان براي حضور روي تشک کشتي نمي بينم. سوريان آدم باهوشي است و شرايط را کاملاً درک مي کند. او در سن 23 سالگي در المپيک 2008 پکن ناکام بود اما به يکباره احيا شد و در ميادين بعدي به موفقيت دست يافت. سوريان اعجوبه است و براي بازگشت بايد خودش به جمع بندي برسد.
    
    در ماه هاي گذشته بحث تعليق کشتي ايران مطرح شد، چه نظري در خصوص اين اتفاق داريد؟
    اين موضوع را شنيده ام، تعليق کشتي بحث ورزشي نيست و سياسي است. عدم رويارويي با نمايندگان رژيم صهيونيستي سياست کلي نظام است و اگر کشتي ايران تعليق شود، فدراسيون مقصر نخواهد بود. با اين حال، اميدوارم اتفاق بدي براي کشتي ايران نيفتد.
    
    روز سه شنبه رسول خادم در مصاحبه اي اعلام کرد که ما اگر باز هم محمد بنا را در کشتي داشته باشيم، اين قابليت را داريم که قهرمان هايي همچون حميد سوريان، اميد نوروزي و قاسم رضايي را پرورش دهيم، چه صحبتي در اين خصوص داريد؟
    به خاطر اين تعريف ها از خادم ممنونم. در حال حاضر مربيان جوان در تيم ملي عملکرد خوبي دارند و حقيقتاً خلا نبود من با وجود اين مربيان جوان حس نمي شود اما مي توان در کنار اين جوانان از مربيان باتجربه اي همچون جمشيد خيرآبادي نيز استفاده کرد. در اين 10 سال فرنگي کاران خوبي همچون حميد سوريان، اميد نوروزي، قاسم رضايي، سعيد عبد ولي و طالب نعمت پور در تيم ملي حضور داشتند و عملکرد درخشان آنها در سال هاي گذشته باعث شد تا کشتي فرنگي اوج بگيرد و همين موضوع انگيزه ها را در اين رشته بيشتر کرد. در حال حاضر در رده هاي پايين اين انگيزه بوجود آمده و کشتي گيران رده هاي پايين تلاش مي کنند تا با حضور در رده بزرگسالان در ميادين بزرگ بدرخشند.
    
    مونولوگ
    ■ در ورزش هاي تيمي هيچ کس نمي تواند بگويد که کاري را به تنهايي انجام داده چرا که همه زحمت مي کشند و هر کسي به نوبه خود در کسب موفقيت سهيم است. همانند اتفاقي که در المپيک لندن افتاد و کل تيم در آن موفقيت تاريخي به يک اندازه سهيم بودند.
    ■ مهم اين است که کشتي فرنگي افت زيادي نداشته باشد اما طبيعتاً ما در سال هاي پيش رو دچار افت خواهيم شد البته خادم تلاش مي کند تا کشتي فرنگي افت نکند.
    ■ در کشتي فرنگي به جز روسيه کشورهاي ديگر هميشه با افت و خيزهاي زيادي روبرو بودند، تيم هايي همچون ايران، امريکا، جمهوري آذربايجان و برخي از کشورهاي نامدار اين رشته هيچ زمان در يک سطح قرار نداشتند و افت زيادي داشتند.
    ■ قوانين کشتي تغيير کرده و ديگر با 2 مدال نمي توانيم روي سکو قرار بگيريم، بايد مردم را نسبت به اين موضوع آگاه کنيم و توقع مردم را پايين بياوريم.
    ■ سوريان، عبد ولي، نوروزي و ساير قهرمانان اين رشته همانند نهالي بودند که وارد کشتي فرنگي شدند، آن زمان کشتي فرنگي ايران به هيچ وجه شناخته شده نبود. به همين دليل اگر مي گفتيم که سوريان روزي قهرمان جهان و المپيک خواهد شد، به اين حرف مان مي خنديدند اما اين اتفاق افتاد و پس از آن هم تيم ما قهرمان المپيک شد.
    ■ مهمترين مساله پيوند ميان رده سني جوانان و بزرگسالان است، پيوندي که کمتر به آن توجه مي شود. فاصله اي بين اين دو رده وجود دارد که بايد روي کشتي گير کار و به کشتي گير انگيزه داده شود تا بتواند در رده بزرگسالان به مدال برسد. اين پيوند بين رده بزرگسالان و جوانان بايد حفظ شود.
    
    من برنمي گردم سوريان انگيزه ندارد / گفت و گوي «ايران» با محمد بنا، آقاي خاص کشتي فرنگي
    


 روزنامه ايران، شماره 6690 به تاريخ 21/10/96، صفحه 23 (ورزشي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    آثار ديگري از "محمد محمدي سدهي"

  علي شفيعي، سرعتي زن تيم ملي واليبال در گفت و گو با «ايران»: پيروزي مقابل بلغارستان برايمان حياتي بود
محمد محمدي سدهي، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  معنوي نژاد: خسته ايم اما براي مسابقات جهاني انرژي داريم / گفت و گوي «ايران» با دريافت كننده قدرتي تيم ملي واليبال
محمد محمدي سدهي، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  طلا را به ازبك ها ندادم / گفت و گوي «ايران» با الياس علي اكبري، كوراش كار طلايي در بازي هاي آسيايي جاكارتا
محمد محمدي سدهي، ايران 17/6/97
مشاهده متن    
  عليرضا كريمي، آزادكار قهرمان بازي هاي آسيايي 2018 در گفت و گو با «ايران»: دوست دارم قهرمان ملي باشم، نه بازنده مصلحتي / مردم من را آن گونه كه دوست داشتم، نمي شناختند/ هدفم اين است كه به 2 مدال جهاني و المپيك دست يابم/ طلاي يزداني هم به تيم روحيه داد، هم به كاروان
محمد محمدي سدهي، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
  گفت و گوي «ايران» با نوشاد عالميان، مرد تاريخ ساز تنيس روي ميز : براي مدال المپيك بايد همين حريفان را شكست دهم / خوشحالم كه طلسم 52 سال بي مدالي در اين رشته شكسته شد
محمد محمدي سدهي، ايران 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دام و كشت و صنعت
متن مطالب شماره 224-225، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است