|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/21: مديركل دفتر مطالعات و برنامه ريزي فرهنگي و كتابخواني معاونت فرهنگي ارشاد عنوان كرد: جام باشگاه هاي كتابخواني، فرصتي براي تمرين گفت و گو
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6980
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6690 21/10/96 > صفحه 22 (فرهنگ و هنر) > متن
 
      


مديركل دفتر مطالعات و برنامه ريزي فرهنگي و كتابخواني معاونت فرهنگي ارشاد عنوان كرد: جام باشگاه هاي كتابخواني، فرصتي براي تمرين گفت و گو


نويسنده: مريم شهبازي


    
    باغ کتاب تهران امروز با همراهي جمعي از اهالي فرهنگ و هنر ميزباني برگزيدگان جام باشگاه هاي کتابخواني کشور را بر عهده دارد، جامي که امسال به دومين ايستگاه برگزاري اش رسيده و آن طور که مسئولانش مي گويند توانسته همکاري بسياري از نهادها و ارگان هاي فرهنگي-آموزشي کشور را براي جلب اعتماد بيش از 60 هزار کودک به سوي کتاب و کتابخواني جلب کند.
    
    تلاش براي ترويج کتابخواني گروهي
    نخستين دوره از جام باشگاه هاي کتابخواني سال گذشته به پيشنهاد علي اصغر سيدآبادي، مديرکل دفتر مطالعات و برنامه ريزي فرهنگي و کتابخواني معاونت فرهنگي ارشاد برگزار شد و توانست در همان نخستين تجربه برگزاري اش همکاري بسياري از ارگان هايي که در شرايط عادي استقبال چنداني از برنامه هاي مرتبط با کتابخواني نمي کنند را هم برانگيزد.
    سيدآبادي درباره هدفي که از برگزاري جام باشگاه هاي کتابخواني در دومين دوره برگزاري اش دنبال مي شود به «ايران» گفت:«ترويج کتابخواني گروهي و فعال، مهم ترين هدفي است که از برگزاري اين جام دنبال مي شود، از کتابخواني فردي که بگذريم، در کتابخواني گروهي شرايطي فراهم مي شود که از آن طريق هم کتاب خوانده شود و هم اعضاي گروه درباره کتاب با همديگر بحث کنند.»
    در اين جام هر يک از اعضا يک کتاب مي خرند اما از آنجايي که کتابخواني گروهي است از امکان مطالعه چند کتاب برخوردار مي شوند. به گفته سيد آبادي هر باشگاه دوازده عضو دارد و هر عضو هم بايد حداقل يک کتاب بياورد، حتي اگر فرض را بر مطالعه تنها همان دوازده کتاب بگذاريم اين بدان معناست که هر عضو از امکان مطالعه حداقل يک کتاب در ماه برخوردار مي شود.
    او درباره نحوه کتابخواني اعضا در باشگاه ها ادامه داد:«اعضا علاوه بر تبادل کتاب ها و گفت و گو درباره آنها، به نويسندگانشان هم امتياز مي دهند يا حتي براي آنان نامه مي فرستند. متاسفانه ما ايراني ها در گفت و گو و تعامل بسيار ضعيف هستيم و از اين باشگاه ها مي توان به عنوان فرصتي براي يادگيري اش استفاده کرد.»
    از آنجايي که امروز اختتاميه دومين دوره اين جايزه برگزار مي شود سيد آبادي معتقد است نمي توان هنوز درباره ميزان موفقيت اين رويداد فرهنگي نظر دقيقي داد. با وجود اين او تاکيد دارد که ميزان استقبال از دومين دوره اين جام خيلي بيشتر از تصور آنان بوده است.
     مديرکل دفتر مطالعات و برنامه ريزي فرهنگي و کتابخواني معاونت فرهنگي ارشاد افزود: «تنها بخش کمي از اين جام باشگاه ها در اختيار ماست و باقي تصميم گيري ها و کارهايش بر عهده خود باشگاه ها و مربيان آنها و از سويي خود بچه هاست. به عقيده من فعاليت بچه ها و حاميان آنان آنقدر خوب و ابتکاري بوده که ما در برخي از شهرهاي برخوردار از باشگاه ها، شاهد افزايش فروش کتاب ها بوده ايم.»
    
    استقبال از کتاب در شهرها و روستاهاي عضو اين باشگاه ها
    سيدآبادي يکي از اهداف بلندمدت برگزاري اين جام را کمک به علاقه مند شدن کودکان و نوجوانان به کتاب و کتابخواني مي داند. او در ادامه گفت:«با وجود آنکه نمي توان ارزيابي دقيقي از ميزان موفقيت اين جام ارائه کرد اما با اشاره به برخي از شاخص ها از قبيل افزايش فروش کتاب در برخي شهرها و حتي روستاها مي توان پي به اثرگذار بودن آن برد. باشگاه هاي برگزيده ما سال گذشته بيش از 130 کتاب خواندند که تعداد عنوان قابل توجهي است. اين جام در سال اول در پانزده شهر ايران برگزار شد اما امسال 100 شهر و روستا درگير آن شدند. جالب است که بدانيد استقبال در شهرها و روستاهاي کوچک خيلي اميدوار کننده و زياد بود. او يکي از مهم ترين تفاوت هاي اين دوره را در مقايسه با سال قبل در حضور پررنگ روستاها عنوان کرد، آنچنان که در برخي موارد حتي ظاهر شهرها، روستاها و شهرهاي کوچک تحت تاثير اين جام تغيير کرده است. سيد آبادي ادامه داد:«به عقيده من يکي از مهم ترين تفاوت هاي اين جام با ساير فعاليت هاي فرهنگي در اين است که مرکزيت آن در پايتخت نيست و هر شهري بسته به ويژگي هاي خود در آن حضور دارد.»
    سيدآبادي درباره ميزان همکاري سازمان ها و تشکل هاي علمي- فرهنگي در برگزاري اين جام گفت:«بسته به شرايط هر شهر يا روستا، ما شاهد حضور ارگان ها و تشکل هاي مختلفي در برگزاريشان هستيم، از آموزش و پرورش گرفته تا شهرداري، کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و حتي مراکز فرمانداري و کارخانه ها هم در آنها فعال بوده اند. از همين رو مي توان گفت که اين فعاليت ها بيشتر به شکل محلي تعريف شده اند.»
    گروه سني اعضاي اين باشگاه با يکديگر متفاوت هستند، آنچنان که برخي از باشگاه ها در مهد کودک ها و پيش دبستاني ها و برخي هم در مدارس تشکيل شده اند. با وجود اين آن طور که سيدآبادي گفت بيشترين ميزان استقبال در دوره دوم دبستان ها بوده است.البته سال آينده جام باشگاه با توجه به طرحي که وزارت ارشاد و سازمان بهزيستي تفاهمنامه اجراي آن را با عنوان دوشنبه هاي کتابخواني امضا کرده و اجرا مي کند بحث مرکز پيش دبستاني و دبستان ها را گسترش خواهيم داد. امروز مراسم اختتاميه دومين دوره جام باشگاه هاي کتابخواني کودک و نوجوان که کار خود را از فروردين ماه سال جاري در شهر ها و روستاهاي مختلف کشور آغاز کرده با معرفي باشگاه هاي برگزيده و تقديري در باغ کتاب تهران برگزار مي شود.
    
    
    
    مديركل دفتر مطالعات و برنامه ريزي فرهنگي و كتابخواني معاونت فرهنگي ارشاد عنوان كرد: جام باشگاه هاي كتابخواني، فرصتي براي تمرين گفت و گو
    


 روزنامه ايران، شماره 6690 به تاريخ 21/10/96، صفحه 22 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    آثار ديگري از "مريم شهبازي"

  شعر زير تيغ دو دم فضاي مجازي / بايد و نبايدهاي حضور شاعران در «فضاي مجازي» و «شبكه هاي اجتماعي» در گفت و گو با اهالي شعر و ادب
مريم شهبازي، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  حمايت دولت فقط محدود به كاغذ نباشد / مديران عامل دو تعاوني «چاپخانه داران» و «ليتوگرافان» عنوان كردند
مريم شهبازي، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  نامي كه آبروي ادبيات معاصر است / سومين دوره جايزه ابوالحسن نجفي برگزار مي شود
مريم شهبازي، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  خانه «سيمين و جلال» چشم انتظار هيات امنا / خواهرزاده جلال آل احمد در سالگرد درگذشت او عنوان كرد
مريم شهبازي، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  راهي براي ماندگاري آثار ادبي / مرادي كرماني به بهانه انتشار نسخه صوتي «قصه هاي مجيد» عنوان كرد
مريم شهبازي، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله قرآن پژوهي خاورشناسان (قرآن و مستشرقان)
متن مطالب شماره 24، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است