|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/10/21: ضرورت اراده سياسي براي حل مشكلات
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4247
سه شنبه 13 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3999 21/10/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


اقتصاد 
ضرورت اراده سياسي براي حل مشكلات


نويسنده: زهرا كريمي *

دستيار محترم رييس جمهور در امور اقتصادي، در جريان دومين كنفرانس اقتصاد ايران به اين موضوع اشاره داشته اند كه بيماري هاي اقتصاد ايران و نسخه درمان آن تقريبا شناخته شده است اما درمان اين بيمار به همفكري و تفاهم نهادهاي تصميم ساز كشور، يا به سخني ديگر به اراده سياسي نيازمند است: زيرا انجام كارهاي بزرگ و دشوار بدون حمايت و همكاري ميان اجزاي مختلف حاكميت امكان پذير نيست. اين موضوع تقريبا در ميان همه اقتصاددانان كشور، از هر نحله فكري، مورد اجماع است كه ادامه مسير گذشته، اقتصاد ايران را با مشكلات درهم تنيده و چالش هاي فزاينده اجتماعي، سياسي و امنيتي مواجه خواهد كرد. به همين جهت تحولي اساسي در ساختارهاي اقتصادي و ايجاد فضاي كسب و كار مشوق سرمايه گذاري در كشور به امري فوري و حياتي مبدل شده است. بديهي است تحولات بزرگ، با مقاومت گروهي كه نسبت به پيامدهاي احتمالي اين تحولات بدبين يا نگران هستند كه منافع خود را از دست بدهند، مواجه خواهد شد: از اين رو دولت كه اجراي برنامه تحول ساختاري را برعهده خواهد داشت آماج حمله هاي همه جانبه اين گروه قرار خواهد گرفت. وجود عزم سياسي در مجموعه حاكميت براي انجام اصلاحات ساختاري خطر توقف برنامه در نيمه راه را از ميان خواهد برد.
    پشتيباني يكپارچه از مذاكرات هسته اي نمونه برجسته عزم سياسي براي حل مشكلات فزاينده تحريم هاي ظالمانه عليه ايران بود كه به روشني نشان داد در صورت شكل گيري اجماع نظر مي توان موانع بزرگ را از سر راه پيشرفت كشور برداشت.
     در حال حاضر، با وجود برجام، هنوز روابط اقتصادي و مبادلات بانكي ايران با كشورهاي صنعتي با مشكلات پيچيده اي مواجه است كه هزينه هاي سنگيني را به ما تحميل مي كند. بدون ترديد براي ايجاد اقتصادي پويا و پيشرو و تسريع آهنگ رشد توليد و اشتغال، دسترسي به تكنولوژي و بازارهاي بين المللي ضروري است. در اين راستا رفع موانع گسترش روابط تجاري بين المللي، جذب سرمايه هاي خارجي و تشويق ايرانيان مهاجر به مشاركت هرچه بيشتر در فرآيند توسعه كشور گام هايي اساسي براي تحقق هدف رشد اقتصادي بالا و پايدار و ايجاد اقتصادي درون گرا و برون نگر است.
     تجربه دو قرن گذشته ثابت كرده است كه هيچ كشوري در انزوا و جدا از زنجيره اقتصاد جهاني به توسعه و پيشرفت دست پيدا نكرده است. زيرا فعالان اقتصادي در كشورهايي كه به بازارهاي بين المللي دسترسي ندارند، مجبورند با هزينه هاي بالا كالاهايي با كيفيت پايين توليد كنند: به همين جهت شكاف ميان اين كشورها با جهان توسعه يافته مداوما افزايش مي يابد.
     ترديدي نيست كه سياستمداران ايراني، همانند همه مردم كشور، خواهان رونق اقتصادي هستند و علاقه مندند كه ايران نمونه موفقي براي كشورهاي منطقه و كشورهاي اسلامي جهان باشد. براي تحقق اين آرزو بايد رشد اقتصادي در اولويت تمامي برنامه هاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و سياسي كشور قرار گيرد. بطور مثال تسهيل حضور ايران در بازارهاي بين المللي بايد در اولويت سياست خارجي كشور قرار گيرد. يا كاهش تنش سياسي و بهبود روابط بين المللي هدف اصلي برنامه هاي صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران باشد.
     حضور و مشاركت فعال بخش خصوصي عامل مهم ديگري در رونق اقتصادي است. هيچ كشوري بدون بخش خصوصي پويا و قدرتمند به توسعه و پيشرفت دست نيافته است. نمونه درخشان چين تصوير روشني از نقش بخش خصوصي در رونق اقتصادي به دست مي دهد. تا پايان دهه ١٩٧٠ چين كشوري منزوي، فقير و فلاكت زده بود: و بخش خصوصي نقشي در اقتصاد اين كشور نداشت. از آغاز دهه ١٩٨٠، اصلاحات ساختاري در چين، به انزواي جهاني اين كشور پايان داد و راه را براي فعاليت بخش خصوصي باز كرد. نتيجه شكل گيري اقتصادي پررونق، افزايش سطح رفاه مردم و تقويت قدرت سياسي و اقتصادي چين در عرصه بين المللي بود.
     رشد سريع بخش عمومي در ايران و حضور اين بخش در فعاليت هاي مختلف امكان رقابت براي بخش خصوصي را به شدت محدود ساخته است. قطعا دولت به تنهايي قادر به تصميم گيري در مورد عرصه فعاليت موسسات بخش عمومي نيست: براي محدود كردن عرصه فعاليت موسسات شبه دولتي و گسترش فضا براي بخش خصوصي نيز وجود اراده سياسي ضروري است.
     اعتراض جوانان در روزهاي گذشته تاحدودي انعكاسي از ناكارآمدي اقتصاد ايران براي ايجاد مشاغل مولد و پايدار و برآورده ساختن آرزوهاي جمعيت جوان كشور براي ساختن زندگي مبتني بر كرامت انساني است. هر چند دولت با بودجه سالانه و برنامه هاي توسعه درجهت حل مشكلات اقتصادي تلاش كرده، ولي به دليل تداوم فضاي كسب و كار بازدارنده در اثر وجود تنش هاي بين المللي و عدم گرايش بخش خصوصي به سرمايه گذاري بلندمدت، مولد و اشتغال زا موفقيت هاي اقتصادي ناپايدار و كوتاه مدت بوده است. برآورده كردن خواست مشروع مردم براي داشتن شغل و زندگي مناسب در سال هاي آتي منوط به انجام اصلاحات ساختاري است كه به اراده سياسي نيازمند است. بسياري از اقتصاددانان، جامعه شناسان و كارشناسان علوم سياسي به اشكال مختلف درباره اهميت و ضرورت اين اصلاحات سخن گفته اند ولي به نظر مي رسد كه براي شكل دادن به عزم ملي در جهت تحول ساختاري بايد به صورت همه جانبه تلاش كرد: نبايد زمان را از دست داد.
    
    * اقتصادداناقتصاد: ضرورت اراده سياسي براي حل مشكلات
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3999 به تاريخ 21/10/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار
    آثار ديگري از "زهرا كريمي "

  راه ناگزير دولت
زهرا كريمي *، اعتماد 10/6/97
مشاهده متن    
  اولويت هاي اقتصادي كدامند؟
زهرا كريمي *، اعتماد 5/6/97
مشاهده متن    
  جايگزين سوال از رئيس جمهور و استيضاح
زهرا كريمي *، شرق 17/5/97
مشاهده متن    
  كردستان و دشواري توسعه
زهرا كريمي *، اعتماد 8/5/97
مشاهده متن    
  دوباره كاسبان تحريم؟
زهرا كريمي *، شرق 20/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنايع چوب و كاغذ
متن مطالب شماره 126، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است