|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/10/21: راه اندازي كلينيك توليد در وزارت كشور
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3307
سه شنبه 13 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3058 21/10/96 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


راه اندازي كلينيك توليد در وزارت كشور
رايزني وزير كشور با فعالان اقتصادي    شرق: شايد روزهاي ناآرام گذشته، وزير کشور را بر آن داشت که با فعالان اقتصادي بنشيند و گفت وگو کند تا از لابه لاي گفته هاي آنها، به گره هاي کور اقتصاد برسد و راه حلي براي بازشدن آنها بيابد. صداي معترضاني که از گراني و بي کاري دادخواهي مي کردند، باعث نشست مشورتي روز گذشته وزير کشور با صاحبان اقتصادي و کارآفرينان برتر با محوريت راهکاري براي تقويت توليد و اشتغال شد. جلسه با گفته هاي فعالان اقتصادي آغاز شد؛ اما خبرنگاران از پوشش گفته هاي آنها منع شدند و عنوان شد تنها اجازه انتشار گفته هاي وزير کشور و معاون او را دارند. در نشست روز گذشته، عبدالرضا رحماني فضلي، وزير کشور، تاکيد کرد: ما در وزارت کشور متولي شديم اگر در اجراي دستورالعمل ها کوتاهي و سهل انگاري شد، به سرعت مسائل را پيگيري کنيم و برخي مسائل را که نياز به دستورالعمل جديد دارند، به رئيس جمهور ارجاع دهيم. عبدالرضا رحماني فضلي، وزير کشور، پس از پايان ارائه نقطه نظرات بخش خصوصي، بيان کرد: سه بار به معاون اول و رئيس جمهور نامه نوشتيم که حاضريم در وزارت کشور يک کلينيک توليد درست کنيم و همه دستگاه ها در اين مجموعه نماينده داشته باشند. او افزود: هدف ما از اين پيشنهاد، اين است که صنايع و واحدهاي توليدي که از حدي به بالا ظرفيت دارند و لازم است مرکز دقيقي مسائل آنها را پيگيري کند، تحت پوشش اين مجموعه قرار بگيرند. ما در وزارت کشور متولي شديم اگر در اجراي دستورالعمل ها کوتاهي و سهل انگاري شد، به سرعت مسائل را پيگيري کنيم و برخي مسائل را که نياز به دستورالعمل جديد دارند، به رئيس جمهور ارجاع دهيم.
     به گفته رحماني فضلي، وزارت کشور سلسله جلساتي با بخش هاي مختلف داشته است و تلاش مي کند از ظرفيت همه براي بهبود امور استفاده کند. اين مقام مسئول اعلام کرد: بعد از اين جلسه اميدواريم جلسه ديگري به صورت اختصاصي با اتاق هاي بازرگاني، استادان دانشگاه، توليدکنندگان و استانداران داشته باشيم. در اين جلسه، دو، سه مسئله در دستور کار قرار مي دهيم و اگر لازم باشد، وزراي مربوطه نيز به اين نشست دعوت مي شوند تا مسائل اصلي حل شود.
     او با اشاره به مباحث مطرح شده در نشست ديروز، عنوان کرد: نظرات مختلفي از سوي حاضران در جلسه مطرح شد. رويکرد حاضران نيز رويکرد حل مسائل بود. به مشکلات ساختاري نظام برنامه ريزي، بودجه ريزي، ضعف ساختار اداري و... اشاره شد. اينها موضوعاتي است که روي چالاکي و سرزندگي لازم و اهدافي که ما دنبال آن هستيم، تاثير منفي دارد و به نظر من، اين موانع نمي تواند خواسته هاي ما را تامين کند. وزير کشور يادآور شد: انقلاب صنعتي دنيا را تکان داد؛ اما امروز با انقلاب مستمر روبه رو هستيم. هر روز شاهد دگرگوني در توليد و اقتصاد هستيم؛ به سرعت تغييرات ايجاد مي شود و به همان سرعت نيز کشورهايي که نتوانند در مسير توسعه يافتگي گام بردارند، دچار عقب افتادگي مي شوند و فاصله ها زياد مي شود. او ادامه داد: به دلايل تاريخي، ساختاري و سياسي، ما به قافله توسعه قرن ١٩ و ٢٠ نپيوستيم. همه انباشتگي تاريخي و عقب افتادگي ها را بايد با سرعت بالا جبران کنيم. رشد هشت درصدي اقتصادي که مدنظر مقام معظم رهبري است، بايد با ايمان و اعتقاد محقق شود؛ وگرنه با حرکت هاي اصلاحي اي که انجام مي دهيم، وصله و رفوهاي انجام شده و تحقق برنامه ها سرعت لازم را نخواهد داشت. رحماني فضلي تاکيد کرد: بايد نگاهمان را عوض کنيم و رويکردها را تغيير دهيم. بايد ديد از ظرفيت هاي فراوان کشور چگونه مي توان بهره برد. بايد همه عوامل و مولفه ها را در حوزه توسعه در نظر بگيريم. ايران جمعيت خوبي دارد که با نظام هماهنگ است و حتي مردم جلوتر از نظام حرکت کرده اند. او با اشاره به پتانسيل هاي صادراتي کشورهاي همسايه، عنوان کرد: ما بايد در همين ١٤ تا ١٦ کشور همسايه دنبال بازار باشيم. اگر به اين بازارها دسترسي پيدا کنيم، ديگر به گشتن دنبال بازار در دوردست ها نياز نخواهيم داشت. وزير کشور گفت: ايران از نظر علمي قوي است. دانشجويان فعال داريم. مديران باتجربه داريم. در دنيا محدوديتي در جريان انتقال تکنولوژي به کشورهاي ديگر وجود ندارد و درباره سرمايه نيز وضعيت به همين شکل است، البته ايران در جريان تحريم ها کمي دچار مشکل در انتقال سرمايه شد، اما اين مشکلات به سرعت قابل حل است. او افزود: اينکه چرا ما نمي توانيم به سرعت لازم براي پيشرفت برسيم، نقاط کليدي است که بايد به آن توجه جدي داشته باشيم. ما قادريم با مديريت و سياست گذاري مطلوب به اهداف خود دست يابيم.
     به گفته رحماني فضلي، در اين دولت نسبت به دولت قبل حرکت هاي خوبي آغاز شده است. نرخ بالاي تورم به شدت کنترل شده است. شاهد کنترل رشد تورم بوده ايم. ثبات بيشتري نسبت به قبل در کشور حاکم است. ارتباطات بيشتري با دنيا داريم، اما هيچ کدام از اينها نمي تواند سرعت لازم براي رشد اقتصادي ايران را تامين کند. او ادامه داد: در توسعه بايد يک روند فزاينده مستمر و ثابت در حوزه هاي مختلف وجود داشته باشد، اما وقتي منحني حرکت هاي اقتصادي کشور را بررسي مي کنيم، شاهد منحني سينوسي هستيم. وقتي قيمت نفت بالا رفته است، ما پيشرفت کرده ايم و با فشارهاي سياسي دچار رکود شده ايم. بايد اين مشکلات را حل کنيم. وزير کشور گفت: دولت، توانمندي، ظرفيت و انگيزه لازم را براي اينکه بدون بخش خصوصي و مردم کارها را انجام دهد، ندارد. دولت از اول با همين رويکرد وارد عمل شده است. قوانين و دستورالعمل ها بر همين مبنا اصلاح و خيلي از موانع از پيش پا برداشته شدند، اما درباره آنچه که انجام نشده است بايد بحث کنيم.
     او يادآور شد: در اين جلسه نيت ما اين است که در جايگاه وزارت کشور موضوعاتي را که در دولت مطرح مي شود پيگيري کرده و به اطلاع شخص رئيس جمهور برسانيم تا دستور لازم براي اصلاح مسائل صادر شود.
     رحماني فضلي گفت: آنچه مربوط به حوزه من؛ يعني وزارت کشور است، اقداماتي است که در استان ها و شهرستان ها در چارچوب تصميمات شوراي برنامه ريزي و شوراهاي تخصصي، انجام مي شود. اين جلسه را گذاشتيم با اين نيت که چگونه استان ها را با بخش خصوصي هماهنگ کنيم تا موضوعات و مسائلي که دچار آن هستيم را پيگيري کنيم.
    
     در امنيت داخلي موفق هستيم
     او اضافه کرد: معاونت اقتصادي در وزارت کشور ايجاد کرديم. اين معاونت تاکنون خيلي فعال بوده است. کارگروه هاي مختلفي ايجاد کرديم. حضور ما در دولت فعال بوده است. با همان ايرادهاي ساختاري که در رفتار ما حاکم است، تلاش کرديم به راه خود ادامه دهيم. بالاخره ما در يک پکيج سياسي، امنيتي، اقتصادي و بين المللي کارها را پيش مي بريم. تجربياتي داريم و در حوزه هاي مختلف با همين شرايط، خيلي موفقيت ها را هم داشته ايم. در جنگ موفق بوديم. در امنيت داخلي موفق هستيم. در شرايط منطقه، کشور ما امن، مطمئن و کاملا باثبات و پايدار است.
     وزير کشور نگاهي هم به حوادث چند روز اخير داشت و اين حوادث را مربوط به تمام کشورهاي دنيا اعلام کرد. به گفته او، در آمريکا شش ماه درگير بحث يک درصد و ٩٩ درصد بودند. آتش سوزي و... به راه افتاد. با وجود رخدادهاي اخير اما به هرحال اصل و اساس امنيت پابرجاست. در اقتصاد بايد با روش و سبکي که داريم، خود را انطباق دهيم. رحماني فضلي بيان کرد: ما در حوزه هاي سنتي و قديمي عقب افتادگي هايي داريم. صنايعي با تکنولوژي قديمي داريم. قيمت تمام شده ما به دليل تکنولوژي پايين، بالاست. بهره وري ما مناسب نيست؛ اما حوزه جديدي که با آن مواجه هستيم، بحث هاي تکنولوژي و توليدات دانش محور است. مقام معظم رهبري همه اينها را به عنوان اصول کار در سياست هاي اقتصاد مقاومتي مطرح کردند. او اضافه کرد: درون زايي، برون نگري و... در سياست هاي اقتصاد مقاومتي آمده است. بخشي از اين مسائل در حوزه اختيارات وزير کشور و استانداران است. در حوزه هاي اجرائي بيشتر در سطح استان ها وظيفه داريم. تلاش کرده ايم همه اينها را در عمل به نقطه مطلوب برسانيم؛ اما گاهي موفق نبوده ايم. وزير کشور بيان کرد: نظام اداري ما قدرت و کشش واگذاري مسئوليت را ندارد. ساختار اداري و قوانين ما و عادت مديران کشش اين مسائل را نداشته است. در اين دولت بيش از صد اختيار را به استان ها واگذار کرده ايم. با مباحث کارشناسي و اصلاح و پيگيري هاي فراوان، اين کار انجام شد. او گفت: هنوز تا نقطه مطلوب خيلي فاصله است. مباحث نشست امروز را حتما به استحضار رئيس جمهور خواهيم رساند. ما در استان ها کارگروه هاي مختلفي داريم و در سطح وزارتخانه نيز حوزه معاونت اقتصادي خيلي فعال است. اميدواريم اين نشست ها عاملي براي هم افزايي بيشتر باشد.
    
     بانک هاي غيرفعال تنبيه مي شوند
     بابک دين پرست، معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منطقه اي وزارت کشور، نيز در گفت وگو با «شرق» از ارائه گزارشي به رئيس جمهور درباره همکاري شبکه بانکي خبر داد. او افزود: گزارشي به رئيس جمهور مي دهيم مبني بر روند همکاري شبکه بانکي کشور و دستگاه هايي که به نحوي در حوزه توليد و اشتغال فعاليت دارند. ٦٢ واحد توليدي در استان هاي منتخب اقتصاد مقاومتي شامل آذربايجان شرقي، کرمان و لرستان را بيش از دو ماه مطالعه کرده ايم و دقيقا مشخص شد از ميان بانک هاي عامل، کدام يک همسويي بيشتري با سياست هاي دولت در زمينه اجراي برنامه هاي ابلاغي داشتند. معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منطقه اي وزارت کشور بيان کرد: صراحتا و بدون تعارف درخواست تشويق بانک هاي همراه و تنبيه بانک هاي خاطي را داريم. اميدواريم وزير کشور اين گزارش را امضا و براي رئيس جمهور ارسال کند تا دستور لازم در اين زمينه صادر شود. او همچنين درباره مباحث مطرح شده در نشست ديروز گفت: در زمينه اشتغال و توليد براساس برنامه هاي دولت بحث شد. روساي دانشگاه پيشنهادهاي خود را براي توسعه پايدار در کشور، رونق توليد و افزايش اشتغال مطرح کردند. نظرات خوبي بود. جلسه چالشي هم شد. نتايج خوبي از نشست ديروز به دست آمد که جمع بندي خواهد شد و براي رئيس جمهور ارسال مي شود. دين پرست همچنين از تلاش براي تدارک نشستي با حضور بانوان فعال در حوزه اقتصاد کشور خبر داد. او افزود: بانوان فعال در حوزه اقتصاد کشور که سهم برجسته اي در اقتصاد کشور و ايجاد اشتغال دارند، در اين نشست حضور خواهند يافت. متاسفانه از اين بانوان کمتر ياد مي شود. براساس دستور وزير، بانک اطلاعاتي از سراسر کشور جمع آوري کرديم. حداقل ٢٠٠ نفر از بانوان نخبه کشور در حوزه کارآفريني و اشتغال را شناسايي کرديم. ٢٠ روز ديگر اين نشست را براي اولين بار در کشور برگزار مي کنيم. همه کساني که نه ديده ايم و نه مي شناسيم؛ اما بخش مهمي از اشتغال کشور را به وجود آورده اند، در اين نشست شرکت خواهند کرد. او همچنين درباره مهم ترين مشکلات فعالان اقتصادي بيان کرد: شرکت کنندگان در نشست ديروز خواستار ضمانت اجرائي مصوبات کارگروه تسهيل بودند. آنها خواستار همکاري بيشتر شبکه بانکي بودند. موضوعات تامين اجتماعي نيز موضوعات مهمي بود که از سوي کارآفرينان و نخبگان اقتصادي کشور مطرح شد. معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منطقه اي وزارت کشور در تکميل سخنان وزير کشور درباره ايجاد کلينيک توليد گفت: موضوع اين است که کارگروه تسهيل رفع موانع توليد را در سطح کشور داريم که استان‎ها مسئوليت آن را دارند. اين کارگروه در سطح ملي، کارگروه رفع موانع توليد است که وزير صنعت و معدن رياست آن را برعهده دارد. پيشنهاد وزارت کشور، ايجاد يک مرکز فوريت هاي رسيدگي به مشکلات واحدهاي بحراني است. او اضافه کرد: وزير کشور پيشنهاد تشکيل چنين ساختاري را داد. معاون اول رئيس جمهور به ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي و وزارت کشور اختيار تام داد تا اين مرکز را راه اندازي کند.
    راه اندازي کلينيک توليد در وزارت کشور / رايزني وزير کشور با فعالان اقتصادي
    


 روزنامه شرق، شماره 3058 به تاريخ 21/10/96، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه دانش پيشگيري و مديريت بحران
متن مطالب شماره 4 (پياپي 804)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است