|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/21: مولوي عبدالحميد: چرخش سياسي ، علت اصلي محبوبيت هاشمي بود
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6980
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6690 21/10/96 > صفحه 21 (سياسي) > متن
 
      


مولوي عبدالحميد: چرخش سياسي ، علت اصلي محبوبيت هاشمي بود
عارف: مشي و منش هاشمي مي تواند در گفت و گوهاي ملي مورد استفاده قرار گيرد    
    همزمان با نخستين سالروز درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني، شخصيت هاي مختلف در گفت وگوهاي جداگانه ياد و خاطره وي را گرامي داشتند. ديروز امام جمعه اهل سنت زاهدان درباره ويژگي هاي شخصيتي رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: آيت الله هاشمي رفسنجاني با کوته نظري و تنگ نظري مخالف و معتقد بود بايد به مردم آزادي بيان، آزادي قلم و آزادي هاي مذهبي در چارچوب دين مبين اسلام داده شود. مولوي عبدالحميد در گفت وگو با ايلنا افزود: سياست مرحوم رفسنجاني پس از دوران رياست جمهوري به نحوي بود که باعث شد در انتخابات مجلس شوراي اسلامي تهران راي نياورند و علت اين امر انتقاداتي بود که مردم به ايشان داشتند. مرحوم هاشمي رفسنجاني با تيزهوشي و وسعت نظر، سياست خود را تغيير دادند و تغيير سياست، ايشان را به جايي رساند که در انتخابات مجلس خبرگان رهبري راي اول تهران را آوردند و اين چرخش سياسي که کار انسان هاي باهوش است، سبب شد که محبوبيت کسب کنند. محبوبيت ايشان به حدي رسيد که حضور گسترده مردم در مراسم تشييع جنازه ايشان را به همراه داشت که اين حضور نشان از تيزهوشي وي به عنوان يکي از مطرح ترين سياستمداران تاريخ معاصر دارد در حالي که بسياري از انسان ها با نقاط ضعف از دنيا مي روند بدون اينکه تغييري خاص در رويه آنها ايجاد شود. به گفته وي، آيت الله هاشمي رفسنجاني به آزادي مردم در چارچوب قانون اساسي و شريعت اسلام تاکيد داشتند و معتقد بودند نبايد جلو آزادي ها گرفته شود. مولوي عبدالحميد با اشاره به ديدارهايش با آيت الله هاشمي رفسنجاني تصريح کرد: ما در دولت جناب آقاي روحاني با آيت الله هاشمي رفسنجاني ديدار و ارتباطات فراواني داشتيم. هميشه به ايشان مي گفتم با توجه به نفوذي که در اين دولت دارند به رئيس جمهوري توصيه کنند که به وعده هاي داده شده درباره اقوام و مذاهب رسيدگي و آنها را عملي کنند. حتي در برخي موارد از ايشان درخواست مي کردم به محضر مقام معظم رهبري برسند و براي اهل سنت واسطه خير باشند. همواره به مرحوم رفسنجاني تاکيد کردم با توجه به جايگاهي که درنزد رهبر معظم انقلاب دارند منشا خير شوند. خوشبختانه هميشه نظر و ديدگاه ايشان نسبت به اهل سنت دلسوزانه بود. امام جمعه اهل سنت زاهدان ادامه داد: مرحوم رفسنجاني يک اصولگراي اصلاح طلب بودند. معمولاً اکثر علما اصولگرا هستند. اصولگرايي روند خاصي دارد ولي ايشان در اصولگرايي خواهان اصلاحات و تغيير در کشور بودند.
    
    عارف: هاشمي شخصيت فراجناحي و ملي داشت
    محمدرضا عارف هم در گفت وگويي که با جماران داشت، گفت: بايد بپذيريم آيت الله هاشمي رفسنجاني شخصيتي فراجناحي و ملي داشتند. رئيس فراکسيون اميد مجلس افزود: من ايشان را يک شخصيت فراجناحي مي دانستم. اگرچه در مواقعي گرايش بيشتري به جناح راست داشتند؛ اما وقايعي که در دهه 80 و سال هاي آخر عمر ايشان رخ داد باعث نزديکي ايشان به جناح چپ سابق يا اصلاح طلبان شد که البته به نظر من طبيعي است. عارف ادامه داد: آيت الله هاشمي در اين سال ها بيش از گذشته به اين نتيجه رسيدند که يک جناح به تنهايي نمي تواند کشور را اداره کند. دو جناح که ريشه در ارزش هاي اصيل انقلاب دارند، در کنار هم بايد کشور را اداره کنند. وي افزود: گفت وگوي ملي را به عنوان يک ضرورت با جديت و با تفاهم و همدلي با نخبگان سياسي و فرهنگي ادامه خواهيم داد و طبيعتاً منش و روش آقاي هاشمي در اين زمينه مي تواند مورد استفاده قرار بگيرد. اميدوارم با دوستان عزيز اصولگرا در اين زمينه بتوانيم کار کنيم.
    
    روايت ناطق از آخرين نماز جمعه هاشمي
    حسين مرعشي عضو شوراي مرکزي حزب کارگزاران هم با اشاره به موضع آيت الله هاشمي رفسنجاني نسبت به محمود احمدي نژاد گفت: دوستان در بعضي از نهادها يک احتياطي نسبت به آقاي احمدي نژاد مي کنند و تا جايي که امکان دارد با او مماشات مي کنند تا حرف هاي بدتري را بر زبان نياورد اما اين را پيش بيني مي کنم روزي خواهد رسيد که احمدي نژاد حرف هايي را به زبان بياورد که هيچ ضدانقلابي نگويد. وي در گفت وگو با ايلنا ادامه داد: آقاي هاشمي در مورد آقاي احمدي نژاد هميشه صريح صحبت مي کرد، نظرات خودش را در ارتباط با رئيس دولت هاي نهم و دهم به نزديکان مي گفت و با رهبري مسائل مربوط به او را در ميان مي گذاشت. مرعشي افزود: يک روز مشاهده کرديم مقابل آيت الله هاشمي و آقاي ناطق نوري ايستاد و به آنها تهمت و افترا زد. عده اي بيان کردند که او اين دو نفر را نقد کرده و مهم نيست.
    تلويزيون هم حاضر نشد تريبوني در اختيار آنها براي دفاع از خودشان قرار دهد. امروز هم مي بينيم حريم نهادهايي را حفظ و به لاريجاني ها حمله مي کند. احمدي نژاد نياز به هيچ سند و مدرکي ندارد و در زدن حرف ناحساب يد طولايي دارد. او براحتي مي تواند هر موضوعي را جعل کند و بگويد. عضو شوراي مرکزي حزب کارگزاران با يادآوري واپسين نماز جمعه آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت: آقاي ناطق نوري تعريف مي کند آن روز از ميدان انقلاب به سمت محل نماز جمعه مي رفتم که با انبوهي از جمعيت عصباني روبه رو شدم. پيش خودم گفتم آقاي هاشمي امروز کار سختي پيش رو خواهد داشت. او چه مي خواهد بگويد؟ اگر چيزي بگويد که مردم برنجند، تهران به آشوب کشيده خواهد شد. اگر چيزي بگويد که آنها خوششان بيايد، نظام چه مي شود؟ در اين معادله مانده بودم که آيت الله هاشمي چه مي خواهد بگويد که هم نظام حفظ شود و هم مردم قانع به خانه هايشان برگردند. آقاي ناطق نوري مي گويد آيت الله هاشمي خطبه را شروع کردند. متحير ماندم که چگونه در چارچوب سخن گفت و با چه هوشمندي هر جمله اي را بيان مي کرد. هر حرفي که از دهان آيت الله هاشمي بيرون مي آمد، مي گفتم شير مادر حلالت باشد، عمرت پربرکت. من مي فهميدم که او چه کار مهمي را انجام مي دهد. آيت الله هاشمي آن روز از کليت نظام دفاع کرد و مردم را آرام کرد و به خانه فرستاد.
    
    نيم نگاهرئيس جمهوري در مراسم گراميداشت آيت الله هاشمي شرکت مي کند
    رئيس دفتر رئيس جمهوري گفت: رئيس جمهوري روز پنجشنبه در مراسم بزرگداشت آيت الله هاشمي شرکت مي کند. محمود واعظي در گفت وگو با ايسنا در پاسخ به اين پرسش که چرا رئيس جمهوري در مراسم گراميداشت آيت الله هاشمي شرکت نکرد، اظهار کرد: رئيس جمهوري روز سه شنبه نتوانستند بيايند ولي روز پنجشنبه در مراسم شرکت خواهند کرد. وي تاکيد کرد: از رئيس جمهوري براي حضور در برنامه روز سه شنبه دعوت کرده بودند ولي وي نتوانست به مراسم بيايد. مراسم عمومي نخستين سالگرد فقدان آيت الله هاشمي امروز ۲۱ دي ماه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ صبح در مدرسه عالي شهيد مطهري در ميدان بهارستان برگزار مي شود.
مولوي عبدالحميد: چرخش سياسي ، علت اصلي محبوبيت هاشمي بود / عارف: مشي و منش هاشمي مي تواند در گفت و گوهاي ملي مورد استفاده قرار گيرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6690 به تاريخ 21/10/96، صفحه 21 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه حوزه
متن مطالب شماره 2 (پياپي 177)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است