|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/21: دگرخوان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6978
شنبه 29 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6690 21/10/96 > صفحه 21 (سياسي) > متن
 
      


دگرخوانشرق
    يادداشت «بودجه و حقوق ملت» لطيف صفري

    از وعده هاي انتخاباتي جناب رئيس جمهوري که صدالبته در جلب آراي مردم به ايشان هم تاثير داشت، تامين حقوق شهروندي بر وفق قانون اساسي و قوانين موضوعي بود. ارقام و رديف هاي لايحه بودجه که به مجلس تقديم شده است با وعده هاي دوران انتخابات فاصله دارد... اخيراً با انتشار بودجه ٩٧ تعدادي از مراجع و علماي دين از جمله آيات عظام يوسف صانعي، صافي گلپايگاني، بيات زنجاني و حجج اسلام حجتي کرماني، مهاجري و... صراحتاً اظهار کرده اند که بودجه حوزه هاي علميه نبايد از محل بودجه دولت تامين شود بلکه بايد به روال معمول از محل وجوهات شرعي و کمک هاي مردمي باشد... مقام معظم رهبري نيز بخصوص در سال هاي اخير تمام هم خود را به بهبود وضعيت معيشت مردم بخصوص از مسير اشتغالزايي و اقتصاد مقاومتي به کار گرفته است. نامگذاري سال هاي اخير به اقتصاد مقاومتي و تاکيد بيشتر بر توليد و اشتغال در سال جاري نشان مي دهد ايشان نيز براي هزينه کردن ارقام رديف هاي بودجه در پروژه هاي اشتغالزا و بهبود معيشت مردم اولويتي مهم تر نسبت به برخي بودجه ها که ماهيت اشتغالزايي ندارند، قائل هستند. سازوکار تامين هزينه هاي معيشتي جوامع روحاني و حوزه هاي علميه از محل تقديم داوطلبانه وجوهات به مراجع تقليد وجود دارد، اين سازوکار باعث مي شد ضمن تحکيم پايه هاي رابطه روحانيت و مردم، روحانيون بدون دغدغه خاطر به رسالت نظارتي خود اهتمام ورزند... تيم اقتصادي دولت بايد توجه کند که اولويت جبران کسري بودجه، افزايش قيمت حامل هاي انرژي يا قطع يارانه ها نيست. راه منصفانه، تصحيح رديف هاي هزينه اي بودجه و کاستن از رديف هايي است که در عمل نه تنها تاثيري بر اولويت هاي اقتصادي و معيشتي کشور ندارند بلکه مي توان به نابساماني ها و خاصه خرجي هاي بي حاصل سر و سامان داد اگر قناعت، صرفه جويي و حق مداري در بودجه براي تحقق اقتصاد مقاومتي از دولت و مجلس و قوه قضائيه و نهادهاي بودجه بگير شروع شود.
    
    
    وقايع اتفاقيه
    يادداشت «کهريزک تکرار نشود!» فياض زاهد

    طبيعي است که همه کشورها در زمان مواجهه با تظاهرات خياباني سکوت اختيار نکرده و براي بازگشت به آرامش تصميم هاي خاصي را بگيرند، اما حتماً بايد اين را در نظر گرفت که مردم ما هنوز هم خاطره اتفاق تلخ و تاسف بار کهريزک را فراموش نکرده اند، در آن زمان حتي کار به جايي رسيد که رهبر معظم انقلاب هم در سخنراني اي که داشتند، از مسائلي که در کهريزک اتفاق افتاده بود، ابراز ناراحتي و نگراني کردند تا معلوم شود که در نظام اسلامي به هيچ وجه نبايد کار به جايي برسد که مردم و مسئولان اين حس را داشته باشند که آبروي نظام خدشه بردارد. همچنين بايد اين را هم در نظر داشت که اعتراض البته به شکل منطقي حق مسلم ملت ايران است و اينکه اراده اي اين حق را به هر بهانه اي بخواهد از افکار عمومي سلب کند، هم زيبنده نيست و هم به طور قطع تبعات جبران ناپذيري را مي تواند در پي داشته باشد... درباره بازداشت هاي اخير هم به طور مشخص بايد گفت که برخي ناهنجاري ها فقط تحت تاثير حضور در تجمع هاي خياباني است و اين درست نيست که صرف حضور در چنين تجمع هايي، جرمي خرابکارانه و غيرقابل بخشش تلقي شود. شرح اين شرايط نشان مي دهد که لازم است با در نظر گرفتن رافت اسلامي، بازداشت شدگان آزاد شوند تا خداي ناکرده حادثه اي که براي سينا قنبري اتفاق افتاد، تکرار نشود.
    
    
     اعتماد
    يادداشت «فساد بي پروا» مجتبي حسيني

    تفاوت حجاب و فساد چيست، که با اولي چنين قاطع و برنده برخورد مي شود، ولي با دومي مماشات مي شود؟ فراموش نکنيم که براساس آموزه هاي عملي از صدر اسلام مي دانيم که دومي مساله اساسي بوده است. هنگامي که امام علي(ع) به خلافت مي رسد، درباره پوشش زنان و مسائلي از اين قبيل چيزي نگفت، در حالي که مي دانيم اين پوشش چندان هم مطابق معيارهايي که امروز گفته يا تبليغ مي شود نبود، ولي ايشان مهم ترين جمله اي که گفت، اين بود: «به خدا قسم اگر آن املاک را بيابم به مسلمين برمي گردانم، گرچه مهريه زنان شده باشد، زيرا گشايش امور با عدالت است.»... پس چرا وضعيت ما معکوس شده و جزئي از حساسيتي را که نسبت به حجاب داريم، در برابر فساد ابراز نمي کنيم؟ آن هم در جامعه اي که احتمالاً تنها کشور در جهان است که وضعيت حجاب الزامي و قانوني است. شايد گفته شود حساسيت نسبت به فساد وجود دارد، ولي در عمل توفيقي چندان و درخور حاصل نمي شود. اين استدلال دو وجه دارد يا نادرست است يا درست؟ اگر نادرست باشد، يعني اينکه حساسيت وجود ندارد، ولي اگر درست باشد، بدتر است، زيرا نشان مي دهد که صلاحيت وجود ندارد. نبود حساسيت را مي توان حل کرد، ولي فقدان صلاحيت را چه کار مي توان کرد؟ هيچ. اگر کساني قادر به انجام کاري نيستند، طبعاً صلاحيت ادامه کار و حضور در مسئوليت خود را ندارند. ولي مشکل موجود ربطي به اين مساله ندارد، بلکه ناشي از جاي ديگري است. مساله اينجاست که فساد، دروني شده است؛ در حالي که بي حجابي برون سيستمي است. در واقع تصور اين است که تخطي از حجاب عليه سيستم است، ولي درباره فساد چنين تصوري نيست، به همين علت بسياري از کساني که مرتکب فساد مي شوند آن را در پوشش دفاع از سيستم انجام مي دهند و البته کم کم مسيرش مي رود به آنجايي که بايد برود.
    
    
    كيهان
    سرمقاله «در کدام موضعيم/ تک يا پاتک؟!» حسين شمسيان

    ممکن است اين پرسش پيش بيايد که وقتي ما در چنين موضعي هستيم، اين ناآرامي ها چه معنايي دارد!؟ پاسخ روشن است. نخست آنکه آنچه به عنوان آشوب و بلوا در کشور شاهد بوديم، نه پژواک صداي مردم مطالبه گر که ناشي از توطئه دشمنان ايران بود و ثانياً، آشوب و بلوا زماني ممکن شد که زمينه اي براي نارضايتي وجود داشته باشد. چيزي که رهبر عزيز از آن به عنوان «زخم» ياد کردند و براي چندمين بار مسئولان را به درمان آن امر کردند. براي از بين بردن اين زخم- که در زندگي برخي از مردم عميق هم شده- بايد مسئولان کمر همت ببندند و اجازه ندهند آرزوي امريکا در نااميدي مردم از حل مشکلات اقتصادي تحقق پيدا کند. اينکه معاون اول رئيس جمهوري بعد از گذشت حدود هزار و 600 روز در اختيار داشتن همه ارکان اجرايي و حتي تقنيني کشور، روز گذشته در همايش نکوداشت مرحوم هاشمي رفسنجاني با اقرار به اينکه «وضع معيشت مردم بد شده و قدرت خريد مردم کاهش پيدا کرده»، فرافکنانه بگويد: «اقتصاد هنوز در ته دره است»! شانه خالي کردن از زير بار مسئوليت است. عمر دولت در کشور 4 سال است نه 400 سال و اين چيزي نبوده که بر کسي مخفي بوده باشد. در همين 4 سال مي شد خيلي کارهاي مفيد کرد تا حالا در سال پنجم نيازي به فرافکني و سخن از گذشته گفتن نباشد. امريکا در برابر مردم ما تحقير شده و اين درس بزرگي به ملل عالم است. تحمل اين وضع براي آنها بسيار دشوار است و مي کوشند به هر نحو ممکن، ما را از راهي که آمده ايم بازگردانند. اگر همت مسئولان در جبران مشکلات زندگي مردم تنها اندکي بيشتر شود، امريکايي ها اين آرزو را به گور خواهند برد.
    
    دگرخوان
    


 روزنامه ايران، شماره 6690 به تاريخ 21/10/96، صفحه 21 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تعاون و كشاورزي
متن مطالب شماره 27 (پياپي 335)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است