|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/10/21: پارك جنگلي سي سنگان تكه تكه مي شود
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3113
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3058 21/10/96 > صفحه 5 (اقتصاد) > متن
 
      


پارك جنگلي سي سنگان تكه تكه مي شود
خطر در كمين اقتصاد گردشگري پارك جنگلي ساحلي شمال ايران

نويسنده: ليلا مرگن


    پارك جنگلي سي سنگان که جزء معدود پارك هاي با امكان دسترسي به جنگل و درياست، به تازگي در معرض خطر تكه تكه شدن قرار دارد. سال گذشته دعواي ٤٠ ساله بين محمدحسين درويش، مالك هفت هزار متر از پارك جنگلي سي سنگان و سازمان جنگل ها، با حكم دادگاه به نفع مالك خصوصي به پايان رسيد و سازمان متولي اين پارك نيز نتوانست نظر مالك خصوصي را براي ارائه زمين معوض جلب كند. از آنجا كه بخشي از زمين اين مالك خصوصي در حريم راه قرار دارد، بايد بر اساس قانون، خسارت زمين از دست رفته از سوي وزارت راه پرداخت شود؛ اما در كمال تعجب، دفتر حقوقي سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري اعلام كرده است قصد دارد در مجاور قطعه زمين باقي مانده، قطعه ديگري را به اين مالك خصوصي اختصاص دهد. به اين ترتيب، بخش ديگري از اين پارك از دسترس عموم خارج خواهد شد. پارك جنگلي سي سنگان در سال ١٣٤٤ از سوي مرحوم آشتياني بنا نهاده شد. سياست بنيان گذار پارک اين بود که آن را به دريا متصل کند. در آن مقطع، ساحل مالک خصوصي داشت؛ به همين دليل ۳۰ قطعه زمين را به موازات پارک سيسنگان که مالک خصوصي داشت، براي توسعه پارک به سمت ساحل شناسايي کرده و دولت وقت تصميم گرفت اين اراضي را از مالکان خصوصي خريداري كند. بر اساس توافقاتي که در اين زمينه انجام شد، مالکان اين قطعات در باقرتنگه بابلسر زمين جايگزين دريافت کردند و حق و حقوق قانوني به آنها پرداخت شد. صلح نامه اي نيز با مالکان تنظيم شد. با پيروزي انقلاب اسلامي، زمين هاي باقرتنگه كه به عنوان معوض از سوي مالكان خصوصي ساحل پارك سي سنگان دريافت شده بود، تبديل به موات شدند و در اختيار يکي از ارگان هاي رسمي کشور قرار گرفتند. نمي دانيم تمام صاحبان اين زمين ها براي بازپس گيري اموال خود اقدامي کرده اند يا خير؛ اما دو نفر از اين افراد براي احقاق حقوق خود به دادگاه شکايت کردند. به گفته مسئولان سازمان جنگل ها، نفر اول ١٠ سال قبل با شکايت به ديوان لاهه ۵۵۰ تا ۵۶۰ ميليون تومان غرامت از سازمان جنگل ها دريافت کرد. نفر دوم نيز فردي به نام منوچهر کاظمي بود که زمين خود را به وکيل پرونده اش، يعني محمدحسين درويش، فروخت و اکنون او به عنوان مالک زمين مورد اعتراض به شمار مي آيد. بر اساس مفاد پرونده مربوط به پارك جنگلي سي سنگان، درويش سندي مشاعي به مساحت هفت هزارو ٨٠٠ متر در دست دارد و از دادگاه نيز حكم را به نفع خود دريافت كرده است؛ اما در مدت طولاني اي كه از طرح دعاوي او در دادگاه مي گذرد، از زمين مدنظرش فقط دوهزار و ٨٠٠ متر باقي مانده است. بخشي از زمين او به زير آب رفته يا در حريم راه قرار گرفته و تبديل به جاده شده است. مسئولان سازمان جنگل ها بارها درباره تفاهم با مالك خصوصي بخشي از پارك جنگلي سي سنگان براي ارائه زمين معوض به او خبر داده اند؛ اما خرداد سال ٩٥ شاهد بوديم كه درويش، بخشي از پارك جنگلي سي سنگان را به عنوان ملك خصوصي خود نشانه گذاري كرد.
    
    توافق با وزارت راه!
     مسئولان سازمان جنگل ها اگرچه بارها از عزم خود براي حفظ يكپارچگي پارك جنگلي سي سنگان به عنوان تنها پارك ساحلي كه دسترسي به جنگل و دريا را براي صنعت گردشگري فراهم مي كند، خبر داده اند؛ اما اسنادي در اختيار روزنامه «شرق» قرار گرفته كه حكايت از بذل و بخشش دست و دلبازانه فضاي پارك دارد. بر اساس نامه شماره ٢٢١٢٥/١٨/٩٦ به تاريخ هشتم آبان سال جاري كه از سوي عيسي عباسي، مديركل دفتر حقوقي سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور، خطاب به سيدوجيه الله موسوي، مديركل منابع طبيعي مازندران-نوشهر، نوشته شده، قرار است بخش ديگري از پارك را كه در مجاور زمين باقي مانده درويش قرار دارد، به اين مالك خصوصي به جاي زمين هاي قرارگرفته در حريم راه بدهند. در اين نامه آمده است:
     «احتراما، عطف به نامه شماره ٨٧/٩٣/٣٥/٣٦ مورخ ٦/٨/٩٦ موضوع درخواست آقاي محمدحسين درويش مبني بر توافق اداره كل منابع طبيعي با اداره كل راه وشهرسازي در جهت اختصاص بخشي از عرصه مورد مالكيت ايشان در طرح تعريض جاده و احداث زيرگذر براي استفاده از قطعات مجزاشده پارك جنگلي سي سنگان، با توجه به اينكه موضوع از سوي رياست محترم سازمان به اين دفتر ارجاع شده و همچنين با عنايت به دستور پي نوشت مورخ ٦/٨/٩٦ جناب آقاي دكتر منصور، معاون محترم حفاظت سازمان با عنوان آقاي مهندس اسكندري بدين شرح «جناب آقاي اسكندري با سلام، مكررا به استان نحوه اقدام ابلاغ شده و...» و در خاتمه پيشنهاد جبران از طريق اراضي مجاور زمين نام برده را دارد و همچنين جناب آقاي مهندس اسكندري نيز در مورخ ٧/٨/٩٦ با عنوان جناب عالي طي پي نوشت، عين دستور آقاي دكتر منصور را با تاكيد نظريه ايشان ارسال نموده ‎اند و در خاتمه پيشنهاد تدبير و حذف نامه نگاري زائد در جهت حل مشكل را داده اند، لذا مقتضي است در اسرع وقت دستور فرماييد جهت حل مشكل نام برده جهت جبران از محل اراضي مجاور زمين مورد نظر اقدام و نتيجه را جهت انعكاس به رياست محترم سازمان به اين دفتر ارسال نماييد». از متن اين نامه چنين برمي آيد كه سازمان جنگل ها به عنوان متولي عرصه هاي طبيعي قصد دارد بخش ديگري از پارك جنگلي سي سنگان را در اختيار يك مالك خصوصي قرار دهد و به اين ترتيب با حضور اين مالك خصوصي در عرصه پارك، احتمال آسيب ديدن كسب وكارهاي ايجادشده در اين پارك نيز وجود دارد.
     با وجود آنكه از متن نامه چنين برمي آيد كه مسعود منصور، معاون حفاظت و امور اراضي سازمان جنگل ها، از اين تصميم براي خاتمه دادن به پرونده مالك خصوصي بخشي از پارك جنگلي سي سنگان مطلع است، اما او در گفت وگو با «شرق» بيان مي كند: اگر بخواهند براي قسمتي از زمين درويش كه در محدوده راه قرار دارد، بخش ديگري از پارك را به عنوان معوض بدهند، به نظر منطقي نيست. او ادامه مي دهد: «تا درويش براي دريافت مجوز به من مراجعه نكند، نفيا يا اثباتا نمي توانم راجع به مكان نظر بدهم. مالك خصوصي زمين بايد اين دو مكان را صورت جلسه كند و به سازمان برود. وقتي پيشنهاداتش را ارسال كرد، من مي توانم بگويم اين كار درست است يا نه». منصور تاكيد مي كند: «اگر در خود پارك زمين بدهيم كه ديگر پارك نيست. اين مالك خصوصي بقيه زمين خود را بايد از اداره راه بگيرد. او هنوز پيش من نيامده است. اگر آمد، ما حتما اين موارد را مورد نظر قرار مي دهيم».
    
     طبق قانون، واگذاري پارك جنگلي ممنوع است
     مسئول مستقيم حفاظت از پارك هاي جنگلي، عباسعلي نوبخت، معاون امور جنگل سازمان جنگل هاست اما او پاسخ به پرسش «شرق» درباره پارك سي سنگان را به زمان ديگري موكول كرد و پس از آن به تماس هاي مكرر خبرنگار ما پاسخ نداد. همت حكيم پور، كارشناس منابع طبيعي، نيز در گفت وگو با «شرق» درباره حكم صادره براي مالك خصوصي بخشي از زمين هاي پارك جنگلي سي سنگان مي گويد: مالك اين زمين يا مشمول ماده ٦٤ مكرر قانون حفاظت مي شود يا بر اساس تبصره يك ماده ٩ حكم دريافت كرده است. او اضافه مي كند: بر اساس ماده ٦٤ مكرر قانون حفاظت و ماده الحاقي و اصلاحي اين قانون، وزارت منابع طبيعي مي تواند اراضي مستثنيات مردم را در قبال ارائه عوض، تصرف كند. معوض اراضي تصرف شده، با توافق طرفين مي تواند از اراضي غيرمشجر ساير نقاط كشور، اراضي جنگلي جلگه اي يا مراتع غيرمشجر شمال تامين شود. اما در سه خط پاياني اين قانون به مواردي اشاره شده كه تصور مي شود سازمان جنگل ها در مسئله پارك ملي سي سنگان، راحت ترين راه را انتخاب كرده است.
     به گفته حكيم پور، براساس بخش پاياني اين قانون، بهاي عوض و معوض با جلب نظر كارشناس تعيين مي شود و اگر مالك مستثنيات، مايل به اجراي هيچ كدام از شقوق قيدشده در قانون فوق نباشد، وزارت منابع طبيعي مستثنيات فوق را طبق نظر كارشناس رسمي دادگستري از محل اعتبار طرح هاي مربوطه پرداخت خواهد كرد؛ يعني سازمان جنگل ها مي توانست از اين گزينه براي حل مشكل استفاده كند.
     او با تاكيد بر اينكه مستندات اين پرونده را نديده است، درباره مفاد تبصره يك ماده ٩ نيز بيان مي كند: بر اساس يكي از بخشنامه هاي سازمان جنگل ها، به صراحت اعلام شده است كه عرصه معوض بايد بلامعارض و خارج از طرح هاي مصوب سازمان جنگل ها باشد و سند مالكيتي به نام دولت داشته باشد. اين كارشناس منابع طبيعي ادامه مي دهد: بر اساس قانون، واگذاري زمين هاي جنگلي و بيشه هاي طبيعي، مراتع عمومي، حريم روستاها، نهالستان هاي عمومي و پارك هاي جنگلي، جنگل دست كاشت عمومي، حريم قانون تاسيسات دولتي و همچنين راه هاي مسير كوچ ايل نشين ها و حريم آنها ممنوع است. به اين ترتيب، معلوم نيست چگونه سازمان جنگل ها قصد دارد نه تنها بخش باقيمانده زمين درويش را از پارك جنگلي سي سنگان تامين كند، بلكه قسمت ديگر را نيز كه در حريم راه بود، دست و دلبازانه از عرصه هاي غير قابل واگذاري اين پارك عمومي تامين خواهد كرد!
    پارك جنگلي سي سنگان تكه تكه مي شود / خطر در كمين اقتصاد گردشگري پارك جنگلي ساحلي شمال ايران
    


 روزنامه شرق ، شماره 3058 به تاريخ 21/10/96، صفحه 5 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بار
    آثار ديگري از "ليلا مرگن"

  تعطيلات زباله ساز / گردشگران در شهرهاي شمالي كشور روزانه هزار تن زباله توليد مي كنند
ليلا مرگن، جام جم 28/12/96
مشاهده متن    
  ٤٦ نقدي كه كارساز نبود
ليلا مرگن، شرق 24/12/96
مشاهده متن    
  پول به جاي آب / وزير نيرو در واكنش به اعتراضات گسترده كشاورزان در شرق اصفهان، برنامه وزارتخانه اش را تشريح كرد
ليلا مرگن، شرق 23/12/96
مشاهده متن    
  يك هفته درختكاري، يك سال تبرزني! / آغاز هفته منابع طبيعي با هدف فرهنگسازي در اين حوزه
ليلا مرگن، جام جم 15/12/96
مشاهده متن    
  تامين مالي آزادراه تهران- شمال با زمين فروشي / زمين خواري دولتي براي اجراي يك پروژه پير عمراني در حال تحقق يافتن است
ليلا مرگن، شرق 15/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي مهدوي
متن مطالب شماره 22، پاييز 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است