|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/10/21: درخواست مجمع نمايندگان تهران براي بازديد از اوين
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3999 21/10/96 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


سوژه روز 
درخواست مجمع نمايندگان تهران براي بازديد از اوين
محمدرضا عارف از آزادي اغلب دانش آموزان و دانشجويان بازداشتي خبر داد    
    ٣ هزار و ٧٠٠ نفر آمار بازداشتي هاي روزهاي ناآرام كشور است. خبري كه روز سه شنبه محمود صادقي، نماينده مجلس عضو فراكسيون اميد اعلام كرد. در ميان بازداشتي ها زنان، دانشجويان و دانش آموزان جزو اولويت ها براي آزادي هستند. همان روزهاي آغازين، رييس جمهوري و وزير كشور پيگيري وضعيت بازداشتي ها در بازداشتگاه ها را براي جلوگيري از اتفاقات ناخوشايند سال هاي گذشته دستور دادند. همچنين پس از اعلام جزيياتي از بازداشت ها وزراي علوم و آموزش و پرورش به دليل دستگيري تعدادي دانشجو و دانش آموز به موضوع ورود كردند و قول پيگيري دادند. علاوه بر مسوولان اجرايي، گروهي از نمايندگان مجلس نيز در پي حل و فصل اين ماجرا هستند. در همين راستا روز گذشته مجمع نمايندگان تهران با سازمان اطلاعات استان تهران ديدار و گفت وگو كردند. محمدرضا عارف، رييس مجمع نمايندگان تهران پس از پايان اين نشست در جمع خبرنگاران با اشاره به اينكه نشست روز چهارشنبه نمايندگان تهران با مسوولان سازمان اطلاعات استان تهران با محوريت حوادث اخير برگزار شده است به تشريح وضعيت بازداشتي ها و اقدامات نمايندگان مجلس پرداخت. عارف با بيان اينكه كارگروهي را تشكيل داده بوديم تا در فاز اول پيگير وضعيت دانش آموزان و دانشجويان بازداشت شده باشد، يادآور شد: «گزارش هايي كه در رابطه با دانش آموزان داريم، جز يكي دو مورد كه در بازداشت هستند، تقريبا مساله اي باقي نمانده و بقيه آزاد شده اند.» رييس مجمع نمايندگان تهران در مجلس شوراي اسلامي همچنين اعلام كرد: «در مورد دانشجويان نيز روند خوبي دنبال مي شود كه اميدوارم هر چه سريع تر با توجه به اينكه در فصل امتحانات قرار داريم، مساله حل شود.» رييس فراكسيون اميد مجلس با بيان اينكه كميته وضعيت ساير بازداشت شدگان را نيز پيگيري مي كند، گفت تقاضاي نمايندگان عضو مجمع ۳۵ نفره استان تهران در جلسه با مسوولان سازمان اطلاعات استان اين بود كه هماهنگي هاي لازم انجام شود تا بازديدي از بازداشتگاه اوين داشته باشند و در جريان مسائل و مشكلاتي كه مطرح است، قرار گيرند. پيش از اين فراكسيون حقوق شهروندي درخواست كرده بود كه از بازداشتگاه اوين بازديد داشته باشد و اين بار اين درخواست از سوي مجمع نمايندگان استان تهران مطرح شده است.
     بنا به گفته محمدرضا عارف مقرر شده تا مسوولان وزارت اطلاعات پيگيري كنند تا اين بازديد در اولين فرصت انجام شود تا نمايندگان گزارشي را در اين زمينه به مردم ارايه كنند. بازداشت شدگان فوتي از ديگر محورهاي مورد بررسي در جلسه نمايندگان مجمع تهران با مسوولان سازمان اطلاعات استان تهران بود كه البته محمدرضا عارف ترجيح داد چندان در مورد آن به بيان جزييان نپردازد. او به بيان اين جمله اكتفا كرد كه اگر اين كميته بتواند از زندان اوين بازديد كند به طور طبيعي مسائلي مانند فوت شدن برخي از بازداشت شدگان نيز پيگيري مي شود.
    
    وزير علوم: بي خبر از تعداد بازداشتي ها
     روز گذشته همچنين وزير علوم بار ديگر در مورد وضعيت دانشجويان بازداشتي صحبت كرد. منصور غلامي در حاشيه جلسه هيات دولت كه روز چهارشنبه برگزار شد در پاسخ به ايلنا باز هم از آمار دقيق دانشجويان بازداشتي اظهار بي اطلاعي كرد و گفت آمار دقيقي از تعداد دانشجوياني كه هنوز در بازداشت هستند، در دست نيست اما تعداد آنها كم است.
     وزير علوم همچنين خبر داد طي صحبتي كه با وزير اطلاعات و وزير كشور داشته قرار شده است بر اساس دستور رييس جمهور اين تعداد هم به زودي و طي امروز و فردا آزاد شوند.
     منصور غلامي جمع دانشجويان بازداشتي هايي كه تاكنون به وزارت علوم اطلاع داده شده در كل كشور را ١٣٠ نفر اعلام كرد و گفت. بيشتر اين افراد آزاد شده اند اما حدود ۱۵ الي ۲۰ نفر همچنان در بازداشت هستند. اين در حالي است كه سرسنگي، معاون فرهنگي دانشگاه تهران در گفت وگو با گروه رسانه اي اميد با احتساب دو نفر از دانشجويان كه به تازگي آزاد شده اند تنها دانشجويان دانشگاه تهران كه همچنان در بازداشت هستند را ٢٣ نفر اعلام كرد. پيش از اين عليرضا رحيمي، عضو كميسيون امنيت ملي مجلس اعلام كرده بود كه وزير اطلاعات قول داده تا آغاز امتحانات دانشجويان بدون وثيقه آزاد شوند، موضوعي كه غلامي نيز روز گذشته آن را تاييد كرد و گفت سيد محمود علوي، وزير اطلاعات روز چهارشنبه در هيات دولت نيز به اين موضوع اشاره كرده و قول داده تا اين اتفاق رخ دهد. با وجود قول مساعد وزير علوم و وزير اطلاعات و همچنين آغاز امتحانات دانشجويان هنوز تعداد قابل توجهي از آنان در بازداشت هستند.
     يكي از سوالات مطرح شده در روزهاي اخير اين بود كه آيا براي دانشجويان كه بعضا در خانه و در محلي غير از تظاهرات دستگير شده اند پرونده كيفري تشكيل خواهد شد يا نه. منصور غلامي اعلام كرده كه تاكيد رييس جمهوري بر اين است كه صرف بازداشت، براي هيچ كس پرونده سازي نشود. همچنين بنابر گفته غلامي رايزني هايي با قوه قضاييه در اين زمينه صورت گرفته و دادستان نيز در اين زمينه قول مساعدت داشته است.
     وزير كشور اما ترجيح داد برخلاف وزير علوم در مورد بازداشتي ها سكوت كند. او در حاشيه جلسه هيات دولت كه روز چهارشنبه برگزار شد در مواجهه با اين پرسش در مورد بازداشتي هاي اخير در جريان اعتراضات گفت: ان شاءالله در اين زمينه به موقع صحبت مي كنم. او از پاسخ به سوالات بيشتري در اين زمينه خودداري كرد.
     همزمان با پيگيري وزرا فاطمه سعيدي، عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي روز سه شنبه از برگزاري دومين جلسه كميته پيگيري وضعيت دانشجويان بازداشت شده در جريان اعتراض ها و ناآرامي هاي اخير خبر داده و به ايلنا گفته بود بنابر صحبت هايي كه در اين جلسه صورت گرفته، رسيدگي به وضعيت دختران بازداشت شده و همچنين آزادي آنها در اولويت قرار گرفته است. همچنين بنابر آنچه سعيدي، نايب رييس فراكسيون حقوق شهروندي اعلام كرد براي رسيدگي به وضعيت بازداشت شدگان هر شهر با نمايندگان همان شهر تماس گرفته شده تا پيگير وضعيت بازداشتي هاي آن شهر باشند.
     بازداشتي هاي دانش آموز يكي ديگر از دغدغه هاي مسوولان اجرايي و نمايندگان مجلس بود كه روز سه شنبه سيد محمد بطحايي، وزير آموزش و پرورش در گفت وگو با «اعتماد» از آزادي اين دانش آموزان بازداشتي در روزهاي اخير خبر داد. بطحايي اعلام كرده بود: «هنوز تعداد دقيقي از بازداشتي هاي دانش آموز اعلام نشده است اما چيزي حدود ١٥ نفر از دانش آموزان تاكنون آزاد شده اند.» او همچنين تاكيد كرد كه «پيگير هستيم تا آخر هفته بقيه دانش آموزان بازداشتي هم آزاد شوند.»
    
    جزييات بازداشت هاي اخير وزارت اطلاعات
     وزارت اطلاعات ديروز در پايگاه اطلاع رساني خود از شناسايي و بازداشت تعدادي ديگر از عناصر ضدانقلاب و تروريستي كه نقش بسزايي در به آشوب كشيدن اعتراضات مردمي داشتند، خبر داد. شناسايي و انهدام تيم تروريستي در سردشت كه با هدف اقدامات تروريستي از مرزهاي غربي وارد كشور شده و ٣ قبضه سلاح كلاشينكف و مقادير زيادي تجهيزات نظامي با خود همراه داشتند، دستگيري متهم م-ق، عامل فروش ١٤٧ چاشني انفجاري و ٤٠ عدد مواد منفجره در ورامين، بازداشت متهم ح-الف از عناصر فعال ضدانقلاب كه در فضاي سايبري به آموزش ساخت مواد منفجره و هدايت اقدامات ضدامنيتي اقدام مي كرد، شناسايي خانه تيمي و دستگيري ٣ نفر از مرتبطان يكي از گروه هاي ضدانقلاب مستقر در اروپا كه مشغول ساخت مواد انفجاري از جمله كوكتل مولوتف بودند، بازداشت شرور سابقه دار ح-م از عوامل اصلي اغتشاش و مسوول تهيه و توزيع انواع سلاح سرد، اسپري فلفل و ديگر ادوات تخريبي براي اغتشاشگران كه نقش بسزايي در خشن كردن فضاي اعتراضي داشت، دستگيري شماري از تهييج و تحريك كنندگان مردم براي حضور در اغتشاشات در فضاي مجازي در برخي استان ها، دستگيري ارسال كنندگان تصاوير آشوب و اغتشاش به رسانه هاي ضدانقلاب خارج نشين از طريق فضاي مجازي، بازداشت تعدادي از آسيب زنندگان به مراكز مذهبي، اموال عمومي و شخصي، دستگيري هسته عملياتي آشوبگران شهرستان ايذه و بازداشت متهم م-ص كه قصد به آتش كشاندن منزل يكي از مسوولان اين شهرستان را داشت و شناسايي و بازداشت ٣ نفر در استان فارس و كشف و ضبط مقادير زيادي تجهيزات ساخت كوكتل مولوتف و بيانيه هاي شديداللحن و افراطي خطاب به اقوام مختلف براي انجام اقدامات مسلحانه عليه نظام از آنان، از جمله اقدامات روزهاي اخير وزارت اطلاعات در جريان ناآرامي هاي اخير است.
    سوژه روز: درخواست مجمع نمايندگان تهران براي بازديد از اوين / محمدرضا عارف از آزادي اغلب دانش آموزان و دانشجويان بازداشتي خبر داد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3999 به تاريخ 21/10/96، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Craniomaxillofacial Research
شماره 3 (پياپي 17)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است