|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/21: ظريف : خود ترامپ هم نمي داند با برجام چه كار كند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6982
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6690 21/10/96 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


ظريف : خود ترامپ هم نمي داند با برجام چه كار كند
تلاش فراگير اروپا براي حفظ توافق هسته اي    
    تخت روانچي: در صورت خروج امريکا اگر اروپايي ها ضررهاي تحريم مجدد را جبران کنند، وارد فضاي جديدي مي شويم
    مطابق اعلام وزارت خارجه امريکا، دونالد ترامپ روز جمعه در مورد تمديد تعليق تحريم هاي ايران تصميم مي گيرد؛ تصميمي که با توجه به پيش بيني ناپذيري رفتار چهل و پنجمين رئيس جمهوري در هاله اي از ابهام قرار دارد و مقام هاي مسئول ديگر کشورهاي وارد در برجام و نيز نخبگان امريکايي تنها سعي دارند با اعلام هشدارها و تحذيرهاي خود تا حدودي بر آن تاثير بگذارند.
    به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، «ديويد گلدشتين» سخنگوي وزارت خارجه امريکا گفته که قرار است ترامپ پيش از اعلام تصميم خود با رکس تيلرسون وزير خارجه و جيمز متيس وزير دفاع در کاخ سفيد ديدار و گفت وگو کند.
    رسانه هاي بين المللي طي روزهاي گذشته پيش بيني هاي متفاوتي را درباره تصميم ترامپ مطرح کرده اند. از جمله نشريه امريکايي پوليتيکو که در گزارشي مدعي شده است ترامپ احتمالاً در حالي که پايبندي ايران به برجام را رد مي کند، تعليق تحريم هاي ايران را تمديد خواهد کرد.
    همين وضعيت و در عين حال اعلام اين موضع از سوي جمهوري اسلامي ايران که در صورت خروج امريکا از برجام همه گزينه هاي ممکن را روي ميز دارد، سبب شد که سه کشور اروپايي عضو برجام و هماهنگ کننده سياست خارجي اتحاديه اروپا با هدف برگزاري يک نشست براي اطمينان حاصل کردن از ادامه اجراي کامل برجام از وزير امور خارجه کشورمان دعوت کنند. نشستي که امروز در بروکسل برگزار مي شود و محمدجواد ظريف که روز گذشته در چارچوب رايزني هاي مستمر وزراي امور خارجه روسيه و ايران بويژه درخصوص برجام به مسکو سفر کرده بود، در آن حضور دارد. اين نشست بيش از هر چيز مويد اهميت موضوع براي اتحاديه اروپا است تا آنجا که بر تلاش هاي ديپلماتيک خود افزوده است و قصد دارد براي هر سناريوي احتمالي براي برجام آمادگي داشته باشد.
    در چنين شرايطي اظهارات و تحرکات مقامات و شخصيت هاي اروپايي و امريکايي که سعي دارند در اظهارات خود اين پيام را به ترامپ برسانند که خروج از برجام خالي از عواقب ناخوشايند براي امريکا و جامعه جهاني نخواهد بود، جالب توجه است.
    از جمله ارنست مونيز، وزير پيشين انرژي امريکا که خود در مذاکرات منتهي به برجام از مذاکره کنندگان فعال بود، در صفحه توئيتر خود نوشت: «اگر ما از توافق هسته اي با ايران خارج شويم، کاري که انجام مي دهيم اين است که يک هديه به اين کشور تقديم مي کنيم.»
    کاترين ري، سخنگوي اتحاديه اروپا نيز روز سه شنبه با تاکيد بر ضرورت حفظ برجام گفته بود: «ما نمي خواهيم گمانه زني ها را در مورد سناريوي احتمالي از سوي امريکا آغاز کنيم. موضع ما در اتحاديه اروپا در مورد توافق هسته اي ايران بخوبي مشخص است. اين توافق بايد حفظ و نگهداري شود.»
    برخي مقامات ديپلماتيک اروپايي که روز سه شنبه در «نشست اروپا و تحولات ژئوپلتيک منطقه خاورميانه» شرکت کرده بودند به اعلام موضع کشورهاي متبوع خود درباره برجام پرداختند. از جمله «نيکلاس هاپتون» سفير انگليس در ايران درخصوص احتمال خروج امريکا از برجام گفت: «انگلستان بشدت در حال رايزني براي حفظ برجام است. لندن به طور کلي به برجام متعهد است زيرا برجام بهترين توافق و مبنايي بود که مي توانست بين تمام طرف ها بخصوص با امريکا منعقد شود.»
    به گزارش ايسنا، «مائورو کانچاتوري» سفير ايتاليا در تهران نيز در اين نشست گفت: «رم از ادامه برجام حمايت مي کند و امريکا نمي تواند تغيير زيادي در برجام ايجاد کند چون اين يک توافق بين المللي است.»
    «دن اسميت»، رئيس موسسه تحقيقات صلح بين الملل استکهلم نيز در اين باره با اشاره به اعلام عدم پايبندي ايران به برجام از سوي ترامپ در 11 اکتبر 2016 و همراهي نکردن کنگره با اين تصميم ترامپ اظهار کرد: «ممکن است در شرايطي قرار بگيريم که ترامپ هر سه ماه يک بار برجام را رد کند اما کنگره مثل دفعه قبل اقدامي انجام ندهد.»
    
    
    

    
    ظريف: ترامپ هم نمي داند مي خواهد درباره برجام چه کار کند
    در عين حال وزير امور خارجه کشورمان روز گذشته در حاشيه سفرش به مسکو درباره پيش بيني اش از تصميم ترامپ گفت «يکي از سياست هايي که آقاي ترامپ دنبال کرده، اين است که قابل پيش بيني نباشد و ايشان در حدي اين سياست را به نهايت خود رسانده است که ديگر امريکا حتي براي هيچ يک از شرکايش نيز قابل اعتماد نيست.» وي در پاسخ به اين سوال که آيا اين احتمال وجود دارد که با توجه به دعوت خانم موگريني از شما براي سفر به بروکسل، آنها از تصميم ترامپ در ارتباط با برجام آگاهي داشته باشند، با خنده گفت: «من بعيد مي دانم که خود آقاي ترامپ هم اطلاع داشته باشد که مي خواهد چه کند. حتماً اروپايي ها هم هنوز اطلاع ندارند که چه تصميمي امريکايي ها خواهند گرفت.»
    وزير امور خارجه کشورمان عصر روز چهارشنبه به وقت محلي با همتاي روسي خود درباره مسائل مورد علاقه به ويژه برجام ديدار کرد.
    به گزارش ايسنا، ظريف در چارچوب رايزني هاي مستمر وزيران امور خارجه روسيه و ايران درباره مسائل مختلف دوجانبه و منطقه اي، بويژه درخصوص برجام براي بيست و يکمين بار به مسکو سفر کرد.ظريف در ديدارش با لاوروف گفت: سفرهاي دو رئيس جمهوري و ديدارهايي که با يکديگر داشتيم وهمکاري هاي دوجانبه و منطقه اي به نفع صلح و ثبات منطقه و جهان است. روسيه همواره توانسته نقش مفيدي را در مبارزه با تروريسم در منطقه ما داشته باشد.
    ظريف در ادامه با تشکر از حمايت هاي دولت فدراسيون روسيه از اجراي برجام و نقش سرگئي لاوروف در به نتيجه رسيدن برجام تصريح کرد: برجام از معدود دستاوردهاي جامعه بين الملل در سال هاي گذشته است و همان طور که شما گفتيد، آژانس بارها تعهد ايران به برجام را تاييد کرده است ولي متاسفانه يکي از اعضاي برجام نه تنها تاکنون تعهدات خود را براساس برجام کامل اجرا نکرده بلکه سياست هاي مخربي را در پيش گرفته است. از اين رو ما و شما و ساير اعضاي برجام نياز داريم از نزديک هماهنگي کنيم که اين دستاورد با جديت پيگيري شود.همچنين سرگئي لاوروف در اين ديدار با تاکيد براهميت برجام گفت: اين امر بسيار مهم است که آژانس بين المللي انرژي اتمي، اجراي تعهدات ايران را مورد تاييد قرار داده و روسيه کماکان بر نقش مهم اين سازمان تاکيد مي کند.طرفين همچنين درخصوص مسائل مهم منطقه به تبادل نظر و رايزني پرداختند.
    
     تاثيرات نامطلوب خروج احتمالي امريکا از برجام
    در کنار تاکيدهاي متعدد بر ضرورت حفظ برجام برخي موضعگيري ها نيز نسبت به تاثير نامطلوب تصميم احتمالي ترامپ مبني بر خروج امريکا از برجام بر ساير روندهاي جاري در روابط بين الملل هشدار دادند. از جمله سناتور «باب کورکر»، رئيس کميته روابط خارجي مجلس سناي امريکا با بيان اينکه «با دموکرات ها و متحدان اروپايي براي دستيابي به قانوني براي رسيدگي به توافق هسته اي به نقطه خوبي رسيده ايم»، هشدار داد: «خروج از برجام حل مساله کره شمالي را سخت تر مي کند.» کورکر ادامه داد: «من اميدوارم که بتوانيم وارد يک توافق الزام آور با کره شمالي شويم. اگر باور اين گونه باشد که ما حتي در صورت نبود يک نقض آشکار از يک توافق نظامي خارج مي شويم، مردم به سختي باور خواهند کرد که ما به يک توافق ديگر پايبند مي مانيم.»
    علاوه بر اين روز گذشته اظهاراتي به نقل از مشاور محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين منتشر شد که نشان مي داد تبعات بدعهدي امريکا در توافقات بين المللي محدود به مساله کره شمالي نيست. نبيل شعث، مشاور سياسي رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين در گفت وگويي با شبکه الميادين درباره مذاکرات صلح فلسطين گفت: «ما وارد هيچ تعامل سياسي نمي شويم مگر اينکه اين تعامل همانند توافق هسته اي ايران در چارچوب بين المللي باشد.» وي افزود: «توافق هسته اي ايران ثابت کرد که زمان تک قطبي بودن جهان به پايان رسيده است و ما تلاش مي کنيم که وارد تعامل با امريکا شويم که همانند توافق هسته اي چارچوب داشته باشد.» جملاتي که تالي آن، اين است که در صورت بدعهدي امريکا در برجام ممکن است مذاکرات صلح فلسطين نيز در شرايطي بغرنج تر از حال قرار گيرد و به بن بست نهايي برسد.
    
     سناريوهاي احتمالي ايران در برابر تصميم ترامپ
    فارغ از تاثيرات نامطلوب اقدام امريکا عليه برجام، مقامات کشورمان بارها اعلام کرده اند براي هر نوع تصميمي که از سوي طرف هاي برجام اتخاذ شود، سناريوهاي متناسبي را روي ميز دارند. مجيد تخت روانچي، معاون سياسي دفتر رئيس جمهوري کشورمان در همين زمينه در گفت وگويي با ايرنا با بيان اينکه «اکثريت قريب به اتفاق کشورهاي دنيا خواهان تداوم اجراي برجام و پايبندي همه طرف ها به آن هستند»، گفت: «اگر قرار است براي ماندن در برجام کسي را راضي کنند بايد ما را راضي کنند چون ايران به تعهدات خود پايبند بوده است. به کسي که به تعهداتش پايبند نبوده است، نبايد جايزه بدهند.» تخت روانچي افزود: «تصميم امريکا قابل پيش بيني نيست. با اين حال ما براي بدترين حالت نيز آمادگي داريم نه تنها در حوزه سياسي حتي در زمينه اقتصادي مدت هاست دولت اقدامات لازم را در حوزه هاي مختلف اقتصادي و همکاري هاي بين المللي انجام داده است.» وي يادآور شد: «اگر ترامپ و امريکا از برجام خارج شود عکس العمل ما بسرعت عملياتي خواهد شد و امريکايي ها از سرعت عمل ما تعجب خواهند کرد.»
    او با بيان اينکه «بارها گفته ايم اولين کشوري نخواهيم بود که از برجام خارج مي شويم؛ با اين حال تصميم ما منوط به اين است که از منافع برجام بهره مند شويم»، گفت: «اگر امريکا از برجام بيرون برود در صورتي که اروپايي ها پاي تعهدشان بايستند و ضررهاي ناشي از تحريم هاي مجدد ما را جبران کنند، در آن صورت ما وارد فضاي جديدي مي شويم.» تخت روانچي افزود: «اينکه در داخل امريکا نهادهاي مختلف چه مي کنند، مجلس نمايندگان و سنا چه کار مي کنند به ما ربطي ندارد آنها تعهداتي دارند که بايد به آن عمل کنند.» ديپلمات عاليرتبه کشورمان گفت: «بالاخره جامعه بين المللي حرف خود درباره برجام را زده است و در جلسه بروکسل هم نشان داده خواهد شد که کشورها خواهان ادامه برجام هستند و بايد تلاش کنند به دنيا نشان دهند برجام تفاهمي است که بايد تداوم داشته باشد.با اين حال اگر ترامپ طور ديگري تصميم بگيرد، ما آماده هستيم تصميمات مقتضي را بگيريم.»
    
    ايران آمادگي افزايش سرعت غني سازي را دارد
    معاون سازمان انرژي اتمي کشورمان نيز روز گذشته از آمادگي ايران براي افزايش سرعت غني سازي تا چند برابر دوره قبل از برجام خبر داد و گفت: «اخبار متناقضي درباره امضا شدن يا نشدن تمديد تعليق تحريم ها از جانب رئيس جمهوري امريکا منتشر مي شود که هر يک از اين دو حالت تاثيرات متفاوتي دارد، اما اگر تمديد نشود نقض برجام است و جمهوري اسلامي ايران طبعاً اقدامات لازم را انجام خواهد داد.»
    به گزارش خبرگزاري صدا و سيما، بهروز کمالوندي به تماس تلفني علي اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي و يوکيا آمانو مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي اشاره کرد و افزود در اين تماس صالحي تاکيد کرده است که ايران توافق پادماني خود را اجرا مي کند، اما اگر امريکايي ها تعهدات شان را انجام ندهند نبايد انتظار داشته باشند که ايران به همکاري هايي که در دو سال اخير پس از برجام با آژانس داشته است، ادامه بدهد.وي با بيان اينکه مديرکل آژانس با اعضاي اين نهاد بويژه درخصوص توافق هسته اي با اعضاي ۱+۵ در ارتباط است و پيام را به آنان انتقال خواهد داد، افزود: «به نظر مي رسد اين هشدار براي بازدارندگي از اقدام آقاي ترامپ لازم بود، ضمن اينکه ما نمي خواستيم اگر در شرايط پس از نقض فاحش برجام ازجانب دولت امريکا اقدامي کنيم، آژانس غافلگير شود.»
    اکتبر سال جاري بود که ترامپ از تاييد پايبندي ايران به برجام خودداري کرد و بر اساس قانون کنگره در مورد برجام عملاً سرنوشت توافق هسته اي در دستان قانونگذاران امريکايي قرار گرفت. مجلس سنا 60 روز فرصت داشت تا در مورد بازگرداندن کامل تحريم هاي هسته اي لغو شده ايران تصميم گيري کند، اما با پايان اين فرصت قانونگذاران نتوانستند تا به يک تصميم قطعي در اين باره برسند.
    پس از آن توپ برجام دوباره در زمين کاخ سفيد قرار گرفت. رئيس جمهوري امريکا بايد هر 3 ماه يک بار پايبندي ايران به برجام را تاييد کند از اين رو ترامپ بايد روز جمعه (12 اکتبر) يک بار ديگر در اين مورد تصميم گيري کند. با وجود برخي گمانه زني ها مبني بر رد پايبندي ايران به برجام از سوي ترامپ و تمديد نکردن تعليق تحريم ها، رسانه هاي امريکايي و اروپايي بر اين نظرند که ترامپ احتمالاً يک بار ديگر تعليق تحريم هاي هسته اي ايران را تمديد مي کند.
    
    برشپايان يا ادامه برجام
    اميرعلي ابوالفتح کارشناس مسائل امريکا

    
    طي چند روز آينده دونالد ترامپ، رئيس جمهوري امريکا بايد درباره چند قانون تصميم بگيرد که اغلب آنها مرتبط با بحث تعليق تحريم هاي هسته اي ايران و برجام هستند. بر اساس مصوبات کنگره او بايد تصميم بگيرد که آيا قصد دارد تعليق تحريم هاي ايران را ادامه دهد يا خير. اين تعليق ها از زمان دولت باراک اوباما آغاز شده و در يک ساله نخست دولت ترامپ نيز ادامه يافت. تصميم گيري ديگر او درباره قانون بازبيني توافق هسته اي يعني قانون موسوم به «اينرا» است که بر اساس آن تاييد مي شود که آيا ايران به تعهدات برجامي خود پايبند بوده يا نبوده است. ترامپ اين پايبندي را در ماه اکتبر انجام نداد و در صورت تکرار آن تصميم اتفاق خاصي روي نخواهد داد. زيرا اين قانون يک مصوبه داخلي امريکا است و اينکه رئيس جمهوري امريکا اعلام کند که ايران پايبند برجام بوده است يا نه، تغييري در موضوع ايجاد نمي کند. هر چند اصولاً صلاحيت اين تاييد در حيطه مسئوليت رئيس جمهوري امريکا نيست و گزارش هاي آژانس بين المللي انرژي هسته اي درباره پايبندي ايران اظهار نظر رئيس جمهوري امريکا را خارج از موضوع مي کند.
    اما در حوزه تحريم ها بايد گفت که اگر رئيس جمهوري امريکا تعليق تحريم ها را تمديد نکند، به معناي بازگشت تحريم هاي هسته اي است که جمهوري اسلامي ايران صراحتاً عنوان کرده و در متن برجام هم اين ديدگاه ايران آمده است که اگر تحريم هاي برداشته شده به طور جزئي يا کلي برگردانده شود ايران خودش را محق مي داند که تعهدات برجام را اجرا نکند. اين بدان معنا است که اگر تعليق ها تمديد نشود ايران ممکن است از برجام خارج شود.
    رخ دادن اين سناريو دو احتمال را ايجاد مي کند. نخستين احتمال اين است که ايران نيز از برجام خارج شود و اين توافق بين المللي پايان يابد و اتفاقات بعدي از جمله بازگشت تحريم هاي شوراي امنيت عليه ايران رخ خواهد داد. اما احتمال ديگر اين است که ايران و کشورهاي ديگر طرف برجام اعلام کنند که به برجام پايبند مي مانند. تا اينجاي کار به نظر مي رسد که اروپايي ها مايل هستند حتي در صورت خروج امريکا برجام را حفظ کنند. اما واقعيت اين است که بدون حضور امريکا و در صورت اعمال جريمه ها و تنبيه هاي تحريمي امريکا عملاً امکان ادامه حيات برجام ممکن نخواهد بود. زيرا تحريم يا جريمه شرکت ها و بانک هاي اروپايي در اثر تحريم امريکا عليه ايران کار را بغرنج خواهد کرد.

    
    ظريف : خود ترامپ هم نمي داند با برجام چه كار كند / تلاش فراگير اروپا براي حفظ توافق هسته اي
    


 روزنامه ايران، شماره 6690 به تاريخ 21/10/96، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه فرهنگ در دانشگاه اسلامي
متن مطالب شماره 28، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است