|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/10/21: راه حل ريشه اي بحران اعتراضات چيست؟
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4247
سه شنبه 13 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3999 21/10/96 > صفحه 3 (سياست) > متن
 
      


نظرخواهي 
راه حل ريشه اي بحران اعتراضات چيست؟
نظرخواهي اعتماد از فعالان سياسي    پس لرزه هاي اتفاقات هفته گذشته در كشور همچنان ادامه دارد. حسن روحاني روز گذشته در جلسه هيات دولت وزير كشور را موظف كرده است تا ظرف يك هفته گزارشي مفصل درباره اتفاقات اخير به رييس جمهور ارايه كند و رحماني فضلي براي انجام اين ماموريت مهم 7 روز فرصت دارد. طي روز هاي اخير اظهارنظر هاي مختلفي درباره اتفاقات هفته گذشته در رسانه هاي مختلف منتشر شده است. در اين گزارش ها و مصاحبه ها توجه ويژه اي به عامل بروز اعتراض ها و تبعات اين اتفاق شده است اما كمتر كسي راه حل ريشه اي براي برطرف كردن اين موضوع ارايه كرده است.
    سعيد حجاريان در توصيه اي به دولت براي حل ريشه اي اعتراضات به امتداد گفته است: دولت روحاني با پشت سر گذاشتن اتفاقات اخير در فاز اول بايد وضعيت زندانيان را پيگيري و سپس به خانواده كشته شدگان رسيدگي كند.
    در فاز دوم باتوجه به وضعيت كنوني كشور بايد خود را براي موج هاي اعتراضي بعدي آماده نگه دارد تا در صورت وقوع مجبور به واكنش سريع نشود و هزينه به بار نياورد.
    از اين رو تعدادي از فعالين سياسي از جريان هاي مختلف و تعدادي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در يادداشت هايي كوتاه راهكار حل اين مشكل در كشور را ارائه كرده اند.
    
    
    اتخاذ راهكار عملي الزام امروز است
     سيد فريد موسوي

    حضور بخشي از جوانان در اعتراضات اخير لزوم توجه هر چه بيشتر مسوولان به شنيدن صداي آنها و لزوم تغيير نوع نگاه به نسل جديد را بيش از پيش مي كند. بين مطالبات اقتصادي و اجتماعي جوانان و حوادث روزهاي اخير در برخي شهرهاي كشور بايد تفكيك قائل شويم، صداي جوانان و مطالبات شان در جامعه و دانشگاه كه آنها را براي ايفاي نقش در جامعه فردا آماده مي سازد بايد شنيده شود.
     در اين ميان مشكلات مختلف اجتماعي ديگري را نيز مي توان نام برد كه از جمله عواملي هستند كه مي توان نتايج از آن را در اتفاقات اخير ديد و در صورت عدم آسيب شناسي بايد براي آينده نگران تر هم بود. كه به دليل لزوم رعايت اصل اختصار امكان اشاره به تمام آنها ميسر نيست.
     اتخاذ راهكارهاي عملي، اثربخش و كارآمد براي چالش هاي مختلف حوزه جوانان و تعريف نقشه راهي براي آينده آنها و اعطاي نقشي در خور به آنان براي مشاركت در مديريت كشور و به تبع آن جلوگيري از تبديل اين نيازها به بحران هاي اجتماعي از جمله الزامات و ضروريات امروز است.
     نماينده مجلس شوراي اسلامي
    
    
    تقويت ارتباط مردمي نمايندگان پارلمان
    سيدرضا اكرمي

    اعتراضات اخير از مشهد شروع شده و به چند شهر سرايت كرد و خساراتي را نيز به همراه داشت. جامعه آزاد و انقلابي بالاخره با خود مسائل و مباحث و البته مصايبي دارد. بايد انتظار برخي از حوادث را داشته باشيم. براي حل ريشه اي اين مشكلات بايد صداي مردم شنيده شود. مي توان اتاق هاي فكري در سازمان ها، نهادها، فرمانداري ها، استانداري ها و وزاتخانه ها بگذاريم تا مردم اگر خواسته و اعتراضي دارند، بيان كنند و مسوولان نيز راه حل هاي شان بيان كنند. در اين صورت مشكلات جامعه به حداقل خواهد رسيد. همچنين نماينده ها بايد به حوزه هاي انتخابيه خود بروند و نيازها و مشكلات و گرفتاري هاي مردم را بشنوند. از سويي وجود ميزگردهايي در صداو سيما براي اينكه صاحب نظران تجربه و راه حل هاي حل مشكلات كشور را بيان كنند مي تواند موثر باشد. تحزب بايد در كشور تقويت شود تا احزاب با جذب نيرو بتوانند ارتباط با جامعه را حفظ كنند. همكاري همه بخش هاي حاكميت براي حل مشكلات مردم ضروري است.
    عضو جامعه روحانيت مبارز
    
    
    دولت به وعده هاي خود عمل كند
     حميدرضا ترقي

    براي حل مشكلات اخير، بايد ريشه هاي اين اتفاقات شناسايي شود. ريشه هاي اين اتفاقات عمدتا وضعيت اقتصادي و معيشتي مردم بود. مردم در اتفاقات اخير خواهان تحقق وعده هاي اقتصادي دولت بودند. وعده هايي كه تا امروز بخش قابل توجهي از آن تحقق پيدا نكرده است. اگر اين وعده ها عملي شده و مشكلات مردم برطرف شود آنگاه زمينه اي براي سوءاستفاده دشمن به وجود نخواهد آمد. همه قوا و مسوولان براي حل مشكلات مردم نياز به همكاري با يكديگر داشته و بايد به دولت كمك كنند تا دولت بتواند از پس اين مشكلات بر آيد. نقش قوه قضاييه در اين مشكلات تاثيرگذار است. اين قوه در بحث مبارزه با فساد بايد به صورت جدي ورود كند. در زمينه قانونگذاري و نظارت بر عملكرد دولت، نقش مجلس بسيار مهم است. مجلس مي تواند با تدوين راه حل اساسي براي حل مشكلات، دولت را مجبور به اجراي برنامه كند. بنابراين همه قوا بايد دست به دست هم دهند تا مشكلات بر طرف شود.
    فعال سياسي اصولگرا
    
    
    «وحدت» كليد حل مشكلات كشور
     لطف الله فروزنده

    نكته نخست آن است مجموعه نظام جمهوي اسلامي ايران منافع استكبار را چه در ايران چه در منطقه به خطر انداخته است و ما بايد در اين زمينه دشمن شناسي كنيم. نكته دوم: بايد وحدت در جامعه وجود داشته باشد تا بتوانيم بستر هاي نارضايتي مردم را برطرف كنيم. مهم ترين عامل اعتراض هاي اخير، مشكلات اقتصادي بود. دولت بايد توليد و اشتغال را در اولويت اول خود قرار داده و اين موضوعات را رونق دهد. در اين مشكلات تنها دولت مقصر نيست اما بخش عمده رفع اين مشكلات بر دوش دولت است چون مسوول اجرايي كشور است. همه مجموعه ها بايد كمك كنند تا زمينه رضايت عمومي فراهم شود. صف مردم معترض بايد با خشونت طلبان جدا شود. مردم انقلاب و نظام را دوست دارند و در عين حال مشكلاتي نيز دارند و بايد اين مشكلات بررسي شود. وظيفه آن است كه كتر شعار داده و بيشتر عمل كند.
    فعال سياسي اصولگرا
    
    
    اعتراض قانوني را تبيين كنيم
     احمد مازني

    اعتراضات اخير در كشور را بايد به درستي شناسايي كرده و ابعاد مختلف اقتصادي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي آن و زمينه هاي داخلي و مداخلات خارجي در بروز آن را بررسي كرد. بسيار مهم است كه با پرهيز از رفتارهاي شعارگونه اين مسائل بررسي شوند. تا نتوانيم به درستي معاينه كنيم، نمي توانيم نسخه اي براي حل آن نيز بچينيم. مطابق با اصل ٢٧ قانون اساسي راهپيمايي و تجمعات مردم و احزاب با رعايت دو شرط آزاد است. يكي از راه حل هاي موثر در حل اين موضوع اين است كه اصل ٢٧ قانون اساسي را اجرا كنيم. اين روزها همه مي گويند هر كه حرفي دارد به صورت قانوني مطرح كند اما متاسفانه قوانين در اين زمينه چندان شفاف نيستند. ما بايد بتوانيم روش هاي اعتراض قانوني را براي مردم تبيين كنيم. مسوولان بايد صداي اعتراض مردم را بشنوند. همچنين رسانه مردم بايد فضايي براي طرح مطالبات مردم ايجاد كند. نه تنها امكان اعتراض بلكه بايد آزادي پس از بيان نيز وجود داشته باشد. احزاب، نمايندگان تشكل هاي مختلف صنفي و ان جي او ها بايد انتقادات مردم را به مسوولان منتقل كنند.
    نماينده مجلس شوراي اسلامي
    
    
    دولت تنها حلال مشكلات نيست
     محمد تقي فاضل ميبدي

    هيچ حادثه اي در جهان هستي بدون علت رخ نمي دهد. اين موضوع قاعده اي فلسفي است و هر پديده اي علتي دارد. آسيب ها و رويدادهاي اجتماعي نيز ازاين قاعده مستثني نيستند. براي ارايه راه حل يك معضل بايد ريشه هاي آن موضوع پيدا شود. اتفاقات اخير كه كشور درگير آن بود، يك آسيب است. جامعه ما جامعه اي بيمار است: مسائل امنيتي، اقتصادي و روابط اجتماعي در جامعه ما حل شده نيست. مشكلات اقتصادي كشور فقر، ركود، تورم و بيكاري است و مسوولان بايد در راستاي حل شدن اين مشكلات قدم بردارند. در كنار اين موضوعات، مسائل فرهنگي، سياسي و اجتماعي نيز وجود دارد كه حل همه اين مشكلات در دست دولت نيست. يكي از نهادهاي تاثيرگذار قوه قضاييه است كه بايد كمك كند. صدا و سيما بايد كمك كند. اگر تمامي نهادها و مسوولان يك دل و يك صدا شوند تمامي مشكلات اين كشور حل خواهد شد.
    فعال سياسي اصلاح طلب
    
    
    ضرورت برنامه هاي كوتاه مدت
     غلامرضا ظريفيان

    ريشه بروز اعتراضات اخير در درجه اول به عنوان پديده اي اجتماعي بايد مورد تحليل قرار گرفته و مسوولان در مورد علل آن به اشتراك نظر برسند. چه بخشي از آنكه مربوط به نااميدي نسبت به آينده و ميزان كارآمدي نظام اقتصادي كشور است و چه بخشي كه مربوط به احساس جامعه از وجود رانت و فاصله طبقاتي است، بايد بررسي و تحليل شود. از سوي بايد زمينه هايي كه جامعه را مستعد چنين رفتار راديكالي كرده است شناسايي شود. با اين شناخت مسوولان بايد گام هاي جدي براي حل مشكلات بردارند. ضمن اينكه جامعه بايد بداند كه حاكمان در جريان شكاف ها و گسست ها و مشكلات مردم هستند.
     همچنين مسوولان بايد با نگاهي ملي به جاي مچ گيري را گرفته و متهم كردن ديگران راه حل ها را متناسب با امكانات و معذورات دولت اولويت بندي كنند. بخشي از اين راه حال ها بايد كوتاه مدت و ميان مدت باشند تا جامعه احساس كند كه مسوولان حاكميتي در راستاي حل مشكلات حركت مي كند. به هر حال امروز جامعه دچار بي اعتمادي شده و براي افزايش اعتماد عمومي بايدگام هايي برداشته شود.
    فعال سياسي اصلاح طلب
    
    
    انتقال پيام مردم توسط احزاب
    غلامرضا مصباحي مقدم

    در روزهاي اخير اعتراضاتي در كشور به وجود آمد و نتايج ناخوشايندي به همراه داشت. براي عدم تكرار چنين اتفاقاتي در كشور بايد مديران دولتي و ساير قوا ارتباط تنگاتنگي با مردم برقرار كرده و گوش شنوايي نسبت به مطالبات و اعتراضات مردم داشته باشند. درهاي اتاق مديران بايد به روي متقاضيان ملاقات و ديدار براي طرح مشكلات مردم باز باشد. اين مساله شايسته نظام جمهوري اسلامي به عنوان نظامي مردمي نيست كه تلفن مستقيم مسوولان ادارات محرمانه تلقي شود. حتي مقامات بالاتر از جمله رييس جمهور و وزرا بايد ديدار هايي با مردم داشته و به شهرها سفر كنند. مردم در اين ديدارهاي چهره به چهره با مسوولان با پلاكاردهاي خود، اعتراضات، شكايات و مطالبات خود را به مسوولان منتقل مي كنند. همچنين احزاب و تشكل هاي مدني و نمايندگان مجلس مسووليت دارند كه زمينه را براي انتقال پيام مردم به مسوولان كشور فراهم كنند و مسوولان علاوه بر برنامه هاي بلندمدت براي رفع مشكلات، نيم نگاهي نيز به برنامه هاي زودبازده و كوتاه مدت داشته باشند. براي ايجاد حس رضايتمندي در بين مردم مسوولان حوزه هاي قانونگذاري، اجرايي و قضايي بايد ارتباط بيشتري با مردم داشته باشند.
    نماينده اسبق مجلس شوراي اسلامي
    
    نظرخواهي: راه حل ريشه اي بحران اعتراضات چيست؟ / نظرخواهي اعتماد از فعالان سياسي
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3999 به تاريخ 21/10/96، صفحه 3 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 60 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش هاي زبان شناسي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 19)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است