|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/21: ضرورت پاسداري از پاسبانان منابع ملي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6809
يكشنبه سوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6690 21/10/96 > صفحه 19 (ايران زمين) > متن
 
      


ضرورت پاسداري از پاسبانان منابع ملي
طرح حمايت از محيطبانان در مجلس مسكوت مانده است

نويسنده: حسين خاني


    
    ساري - / پاسباني از محيط زيست وظيفه سنگيني است که بردوش محيطبانان قرار داده شده است. آنان در سرما و گرما، روز و شب در دريا و کوهستان براي نگهباني از اموالي که متعلق به تمام کشور است، به حراست مشغولند. تقريباً در اغلب گفته هاي مقامات ارشد محيط زيست و منابع طبيعي بر اين موضوع تاکيد مي شود که تعداد محيطبانان در مقايسه با ميزان مناطقي که بايد از آن حفاظت کنند مطابقتي وجود ندارد.
     اسفند ماه سال 95 بود که يک مقام ارشد در سازمان محيط زيست اعلام کرد، در حال حاضر براي مديريت و حفاظت ۲۲ ميليون هکتار از اراضي مهم کشور در قالب مناطق حفاظت شده چهارگانه و مناطق شکار ممنوع، 2 هزار و ۶۰۰ محيطبان رسمي و پيماني فعال هستند که در مجموع و با لحاظ تعداد نيروهاي قراردادي تعداد آنان به 3هزار نفر مي رسد. وي تاکيد داشت که بي شک تعداد کنوني محيطبان هاي کشور از تعداد استاندارد جهاني کمتر است، اما تاکنون درباره اين وعده ها اقدامات عملي صورت نگرفته است. در همين حال، هر سال شاهد اتفاقات ناگوار زيادي براي فعالان در اين حرفه هستيم. افرادي که در مواجهه با شکارچيان غيرمجاز سينه هاشان را سپرگلوله قرار مي دهند تا شايد زخمي بر پيکره محيط زيست وارد نشود.اين در حالي است که بر اساس اصل پنجاهم قانون اساسي، حفاظت از محيط زيست وظيفه همه اقشار جامعه است و انتظار مي رود تا مردم نيز در اين حوزه ورود کرده وهمکاري هاي لازم را داشته باشند چرا که تعداد محيطبانان در حدي نيست که بتوانند در همه عرصه ها حضور فعال داشته باشند. آموزش، اطلاع رساني و فرهنگ سازي در اين خصوص موثر است. انسان و حيات وحش در قالب يک زنجيره به هم مرتبط هستند و اگر حلقه اي از زنجيره قطع شود بقيه آسيب مي بينند.
    همين چند وقت پيش بود که دو محيطبان بابلي از فاصله نزديک هدف شليک شکارچي غيرمجاز قرار گرفتند. جرم آنان تنها تلاش براي انجام وظيفه اي بود که برعهده داشتند.اکنون بعد از گذشت نزديک به يک ماه از اين اتفاق تلخ يکي از آنان بهبود يافته و مرخص شده، اما همکار ديگر او هنوز مجبور است روي تخت بيمارستان روزها را با اميد به بهبودي زخمي سر کند که شکارچيان غير مجاز بر او وارد کرده اند. در حادثه ديگري که آبان ماه امسال در شرق مازندران رخ داد نيز محيطبان مسلح بي آنکه جرات شليک گلوله اي را داشته باشد از فاصله نزديک هدف شليک شکارچيان غير مجاز قرار گرفته و مجبور است مدت طولاني را روي تخت بيمارستان بگذراند.
    
    حمايت قانوني از محيطبانان
    «زمان رضا احمدي» رئيس اداره محيط زيست بهشهر در اين باره يادآور شد: شکارچيان متخلف و غيرقانوني در پناهگاه حيات وحش ميانکاله اين شهرستان براي دومين بار در يک ماه اخير، محيطبان اين منطقه را با شليک گلوله مجروح کردند. به دنبال اين شليک 19 گلوله ساچمه به ران پاي راست و 5 گلوله ساچمه اي به ران پاي چپ«مهدي دادار» محيطبان بهشهري اصابت کرد و وي بشدت مجروح شد. محيطبانان ميانکاله با وجود مجهز بودن به سلاح گرم، هيچ گلوله اي را به سمت شکارچيان متخلف شليک نکردند چون نمي دانند اگر گلوله شان باعث آسيب به افراد متخلف شود آيا مي توانند روي حمايت قانون از خود حساب کنند يا نه؟ البته سکه شانس هميشه روي خوش خود را به محيطبانان نشان نمي دهد. برخي اوقات حتي وضعيت از اين هم بدتر مي شود. سال گذشته بود که يک محيطبان در غرب مازندران از فاصله نزديک هدف شليک مستقيم همين افراد متخلف قرار گرفته و قبل از رسيدن به بيمارستان بر اثر شدت خونريزي جان خود را از دست داد.
    
    ضرورت بازنگري قوانين مربوط به بکارگيري محيطبانان از سلاح
    چند روز قبل گروهي از اين متخلفان در قالب قاچاقچيان چوب چنان صدمات جبران ناپذيري به عرصه جنگلي منطقه کلاردشت وارد آوردند که شايد جبران آن سال ها به طول بينجامد. گفته مي شود، ماجرا از آنجا شروع شد که منابع طبيعي منطقه چند نفر از قاچاقچيان چوب را بازداشت کرده و پرونده آنان در حال طي مراحل قضايي بود.
    در همين ارتباط ،گروهي ديگر شبانه با اره موتوري هاي خود به جان درختان افتادند و تعداد زيادي از آنها را در حاشيه جنگل بريده و در همان جا رها کردند تا به نوعي از محيطبانان زهرچشم بگيرند. هرچند که با پيگيري هاي دادستان عباس آباد و مرکز مازندران 5 نفر از اين افراد شناسايي و بازداشت شده اند، اما همين گونه اتفاقات که تهديداتي را براي خود و خانواده محيطبانان نيز به دنبال دارد باعث شده تا ضرورت بازنگري قوانين مربوط بر بکارگيري محيطبانان از سلاح و قدرت بخشيدن به آنان براي حراست از اراضي جنگلي و حيات وحش احساس شود. نگراني بزرگ محيطبانان مازندران اين است که در صورت شليک هنگام انجام وظيفه باعث مرگ فرد متخلفي شوند چه سرنوشتي در انتظارشان خواهد بود. آيا ديه فرد فوت شده را قانون از آنان مطالبه خواهد کرد يا اينکه بيت المال در اين باره وارد عمل خواهد شد تا چتر حمايتش را بر سر حافظان منابع طبيعي بگشايد؟ از آنجايي که محيطبان در پرداخت ديه ناتوان است بايد سال هاي سال در زندان بماند. امروز محيطبانان متعددي داريم که به علت همين حفره قانوني در زندان به سر مي برند. اين حفره هاي قانوني به محيط زيست کشور آسيب مي زند. اگر محيطبانان در قوانين بکارگيري سلاح جزو کارکنان نيروهاي مسلح قرار بگيرند هر امتيازي که کارکنان نيروهاي مسلح هنگام به کارگيري سلاح دارند شامل حال محيطبانان و جنگلبانان نيز مي شود. در آن صورت او با فراغ بال بيشتري به انجام وظيفه اش فکر مي کند.
    
    حفره قانوني در حمايت از محيط بانان
    سرهنگ «جمشيد محبت خاني» فرمانده يگان حفاظت محيط زيست در اين ارتباط نگران است و تاکيد دارد که حفره و ضعفي در قانون حمايت از محيط بانان وجود دارد که اصلي ترين نتيجه آن محدود شدن محيطبان براي حفاظت از محيط زيست است که باعث آسيب رسيدن به آن مي شود. محيطبانان مي ترسند از اسلحه استفاده کنند. اگر لايحه حمايت از محيط بانان در مجلس تصويب شده و در دست يگان حفاظت بود چنانچه محکوميتي از قبيل پرداخت ديه تعيين مي شد از محل بيت المال پرداخت مي شد يعني قانوني شبيه به آنچه براي نيروهاي مسلح در هنگام ماموريت وجود دارد و بيمه مسئوليت آنان را پوشش مي دهد بايد براي محيط بانان نيز وجود داشته باشد. همه تلاش خود را بايد روي تصويب اين لايحه متمرکز کنيم. لايحه حمايت از محيطبانان مدتي است که کميسيون هاي فرعي را پشت سر گذاشته و به کميسيون اصلي قضايي و حقوقي آمده، اما متاسفانه مدتي است که در همين مرحله باقي مانده است.
    
    محيطبانان با تمام توان آماده دفاع از منابع طبيعي هستند
    اما «مسلم آهنگري» فرمانده يگان حفاظت محيط زيست مازندران با نگاه خوشبينانه تري به اين ماجرا اعتقاد دارد: گرچه تعداد شکارچيان غيرمجاز از تعداد محيطبانان بيشتر است وشکارچيان زيادي وجود دارند که اسلحه غيرمجاز دارند، اما محيطبانان با تمام توان آماده دفاع از منابع طبيعي هستند.
    آهنگري با بيان اينکه سازمان حفاظت محيط زيست، زيرمجموعه دولت است، گفت: رئيس سازمان ما معاون رئيس جمهوري است.خود ما نيز به عنوان ضابط قضايي هستيم و زيرمجموعه دادگستري قرار داريم. هرجا که نياز به حکم براي کشف تخلف داشته باشيم با ما همکاري دارند.
    طبق قانون مجوز داشتن اسلحه را داريم و طبق قانون به کارگيري سلاح، محيطبانان مي توانند براحتي از اسلحه شان استفاده کنند. البته سعي مي کنيم تا جايي که ضرورتي نباشد از اسلحه استفاده نکنيم. محيطبانان امنيت شغلي نسبتاً خوبي دارند، اما در فضاهايي کار مي کنند که خطرات تهديدشان مي کند. محيطبانان تحت پوشش بيمه هاي مختلف حوادث بوده و از نظر سلاح نيز مجهز به اسلحه کلاشنيکف، از نظر تجهيزات دفاعي به اسپري و شوکر مسلح هستند و مي توانند از خودشان دفاع کنند. اما يک مشکل اساسي که محيطبانان دارند اين است که مناطق تحت ماموريت ما خارج از محيط هاي انساني است؛ محيطبانان ما حتي در ارتفاع 4 هزار متر از حيات وحش محافظت مي کنند و دسترسي به شخص يا حمايت خاصي در اين فضاها ندارند.
    فرمانده يگان حفاظت محيط زيست مازندران تصريح کرد: وقتي با افرادي روبه رو مي شويم که سلاح غير مجاز دارند و کار غير مجازانجام مي دهند مسلماً مقاومت ايجاد مي شود واين مقاومت ها بعضي مواقع، هم موجب مجروحيت همکاران ما و هم مجروحيت شکارچيان مي شود. توصيه ما اين است که به قوانين احترام گذاشته تا به خاطر يک پرنده اتفاقات ناگوار مثل حادثه اخير رخ ندهد و موجب مشکلاتي چون زنداني و جريمه هاي نقدي براي متخلفان نشود.
    آهنگري اضافه کرد: محيطبانان به لحاظ قانوني تحت حمايت هستند و اگر خداي ناکرده مجروح شوند مجروح جنگي حساب شده و اگر کشته شوند شهيد محسوب مي شوند.اخيراً لايحه اي به مجلس ارائه شده که اگر مصوب شود حمايت هاي بيشتري براي همکاران ما در پي خواهد داشت.
    
    نيم نگاه
    تقريباً در اغلب گفته هاي مقامات ارشد محيط زيست و منابع طبيعي بر اين موضوع تاکيد مي شود که تعداد محيطبانان در مقايسه با ميزان مناطقي که بايد از آن حفاظت کنند مطابقتي وجود ندارد
    شکارچيان متخلف و غيرقانوني در پناهگاه حيات وحش ميانکاله اين شهرستان براي دومين بار در يک ماه اخير، محيطبان اين منطقه را با شليک گلوله مجروح کردند
    گرچه تعداد شکارچيان غيرمجاز از تعداد محيطبانان بيشتر است وشکارچيان زيادي وجود دارند که اسلحه غيرمجاز دارند، اما محيطبانان با تمام توان آماده دفاع از منابع طبيعي هستند
ضرورت پاسداري از پاسبانان منابع ملي / طرح حمايت از محيطبانان در مجلس مسکوت مانده است
    


 روزنامه ايران، شماره 6690 به تاريخ 21/10/96، صفحه 19 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار
    آثار ديگري از "حسين خاني"

  قاتل سريالي قتل سه زن را گردن گرفت
حسين خاني، ايران 2/4/97
مشاهده متن    
  شهرك هاي جديد اقامتي در مازندران ايجاد مي شود
حسين خاني، ايران 29/3/97
مشاهده متن    
  محاكمه زوج جنايتكار به اتهام قتل 8 زن
حسين خاني، ايران 27/3/97
مشاهده متن    
  پايان هولناك كينه قديمي
حسين خاني، ايران 24/3/97
مشاهده متن    
  زنگ خطر خاموشي در مازندران / گردشگران براي فرار از هواي شرجي شمال زمان هاي زيادي را زير باد كولر سپري مي كنند
حسين خاني، ايران 22/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه رشد مدرسه فردا
متن مطالب شماره 8 (پياپي 110)، ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است