|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/21: فاز احتياط در بازارها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4493
سه شنبه 20 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4239 21/10/96 > صفحه 1 (بورس) > متن
 
 


يك هفته با تيپكس 
فاز احتياط در بازارها
نقطه مقاومت دلار كجاست؟

نويسنده: شروين شهرياري

دنياي اقتصاد : روز گذشته بازارها همچنان تحت تاثير عوامل غيراقتصادي معاملات خود را ادامه دادند. بورس بازان در لاک احتياطي، خريدهاي کم رمقي را انجام داده که نتيجه آن افزايش محدود ۳۷ واحدي شاخص کل بود. در بازار ارز اما گرچه نرخ دلار رشد ۳۰ توماني را تجربه کرد، اما فاصله خود تا سقف ۴۴۳۰ توماني را حفظ کرد. به نظر مي رسد فعالان بازارها هنوز نسبت به تصميم رئيس جمهور آمريکا درباره برجام به اجماع نهايي نرسيده اند. با اين حال، عدم افت بورس و همچنين محدود ماندن صعود دلار، کفه خوش بيني به پايداري برجام را سنگين تر نشان مي دهد.
    بازار سهام پس از شوک منفي ناشي از تحولات سياسي در هفته گذشته، روند احتياطي خود را در هفته جاري نيز ادامه داد تا با رشد محدود ۳/ ۰ درصدي شاخص، گمانه زني ها مبني بر ورود بورس به فاز استراحت تقويت شود. در همين حال، با افزايش فشار عرضه بر سهام شرکت هاي بزرگ معدني و فلزي به ويژه در گروه فولاد و سنگ آهن، نشانه هاي تمايل معامله گران به شناسايي سود و نقد کردن پس از رالي بزرگ ۲۰ درصدي در ۶ ماه اخير به چشم مي خورد که فشار بر سهام شاخص ساز را افزايش داده است. با اين حال، حضور سرمايه گذاران بازارساز که عمدتا با هدف کنترل هيجان کاهشي در سمت خريد ظاهر مي شوند، به عنوان عاملي مهم در کند شدن روند افت قيمت اين سهام قابل اشاره است؛ هر چند بنا به تجربه قبلي چنين حمايت هايي درصورت نبود همراهي عوامل بنيادي چندان پايدار نيست. در اين ميان، نزديک شدن به موعد تصميم گيري رئيس جمهوري آمريکا درخصوص تمديد تعليق تحريم ها در روزهاي آتي جو محافظه کاري را تشديد کرده است. البته اکثريت فعالان بازار انتظار خروج آمريکا از برجام را در مقطع کنوني ندارند و در صورتي که ترامپ خلاف اين پيش بيني عمل کند احتمال نوسان معنادار در بازارها (به ويژه بورس و ارز) دور از نظر نيست.
    
    رونق ساختماني، رکود سيماني
    در هفته جاري، فعالان بازار پس از مدت ها رکود توجه دوباره اي به سهام گروه انبوه سازي نشان داده اند تا شاخص اين صنعت رشد ۵ درصدي را در مقياس هفتگي تجربه کند؛ عملکردي که با عنايت به رکود ساير صنايع در اين دوره قابل توجه است. آن طور که از شواهد پيداست، معامله گران در اثر يک ارزيابي مثبت کلي که عبارت از بازگشت دوباره رونق به بازار مسکن است، نسبت به اين صنعت خوش بين شده اند، با وجود آنکه هنوز نشانه عمده اي در گزارش هاي ماهانه شرکت هاي انبوه ساز مبني بر بهبود شرايط به چشم نمي خورد. با اين حال، مطالعه برخي آمار هاي معاملات و رشد قيمت ها به ويژه در شهرهاي بزرگ (با محوريت تهران) نشان مي دهد که رشد سالانه قيمت ها به طور پايداري بالاتر از سطح تورم عمومي قرار گرفته و حجم معاملات نيز از متوسط سال هاي اخير به مراتب بالاتر است؛ دو نشانه اي که پس از چهار سال رکود مي توانند به عنوان نشانه تغيير وضعيت بازار املاک تلقي شوند. در صورت تداوم اين نشانه ها، با توجه به فاصله قابل توجه ارزش روز سهام از خالص ارزش دارايي هاي شرکت هاي اين صنعت، رونق اخير مي تواند ادامه يابد. در نقطه مقابل، صنعت سيمان به عنوان يکي از گروه هاي مرتبط با فعاليت هاي ساخت و ساز روزهاي سختي را سپري مي کند و مطالعه گزارش هاي اغلب شرکت هاي صنعت خاکستري در فصل پاييز هم به لحاظ حجم و هم از جهت قيمت هاي فروش، شرايط دشواري را ترسيم کرده است. از اين رو انتظار مي رود که گزارش هاي فصلي شرکت هاي سيماني که در روزهاي آينده منتشر مي شوند شرايط مساعدي را به لحاظ عملکرد پاييز منعکس نکنند. به اين ترتيب مي توان نتيجه گرفت که رونق اوليه در صنعت ساختمان هنوز به صنايع وابسته سرايت نکرده است؛ وضعيتي که به معناي ترديد سازندگان نسبت به پايداري رونق بازار مستغلات در افق ميان مدت است. از اين رو رصد عملکرد صنايع وابسته از جمله سيمان و کاشي در بورس تهران به عنوان نشانه اي مهم از تعيين عمق رونق اخير در بازار مسکن حائز اهميت خواهد بود.
    
    بازار ارز و نيروهاي متضاد
    انتشار دو آمار مربوط به صادرات نفتي و نيز تراز بازرگاني غيرنفتي در روزهاي اخير پيام هاي متفاوتي براي نرخ ارز به عنوان يکي از مهم ترين عوامل موثر بر سودآوري شرکت هاي بورسي در بر داشته است. در عرصه نفتي، آمار صادرات ۱۲ ماهه در سال ۲۰۱۷ ميلادي حکايت از رشد ۳۸ درصدي درآمدهاي کشور تا محدوده ۵۷ ميليارد دلار (با احتساب ميعانات گازي) دارد که بهترين درآمد نفتي کشور در ۴ سال گذشته است؛ وضعيتي که به جهت رفع تنگناي بودجه اي دولت و نيز افزايش قدرت بانک مرکزي در کنترل نرخ ارز اميدوار کننده است. در نقطه مقابل، تراز ۹ ماهه تجارت غير نفتي از کسري قابل توجه ۶ ميليارد دلاري حکايت دارد که نه تنها نسبت به مازاد ۶۵۸ ميليون دلاري در مدت مشابه سال قبل به مراتب ضعيف تر است، بلکه تنها در ماه آذر، کسري ۲ميليارد دلاري را ثبت کرده است. در همين حال، با وجود آنکه بانک مرکزي انتشار آمار حساب سرمايه که خروج ارز از کشور را براي مصارف غير از واردات رسمي نشان مي دهد از ابتداي سال متوقف کرده ولي مطالعه روند تغيير ماهانه خالص ذخاير بانک مرکزي از تداوم حساب منفي سرمايه حکايت مي کند. از برآيند مقايسه اين دو آمار مي توان گفت هر چند بانک مرکزي با عبور از فصل اوج تقاضاي ارز از هفته آينده احتمالا به لطف افزايش قابل توجه قيمت نفت (به شرط عدم مداخله عوامل سياسي نامساعد غير مترقبه) در مهار نوسان قيمت ارز دست بازتري خواهد داشت، اما در افق ميان مدت در صورت اصرار بر کنترل نرخ هاي کنوني، فشار بر قيمت ارزهاي خارجي درجهت صعودي بر ضد ريال افزايش خواهد يافت؛ وضعيتي که ترجمان آن براي شرکت هاي بورس تهران عبارت از در پيش بودن يک دوره رکود از لحاظ انعکاس پتانسيل رشد نرخ ارز بر درآمد بنگاه ها و سپس امکان جهش درآمدي ناشي از تعديل ارزي خواهد بود.
    
    پيامدهاي تغيير سياست اقتصادي در چين
    با آغاز سال نو ميلادي، گمانه زني ها از تغيير سمت و سوي سياست گذاران پولي در دومين اقتصاد بزرگ جهان بالا گرفته است. بر همين اساس، به نقل از منابع معتبر، بحث هاي جدي در بين تصميم سازان بانک مرکزي چين در جريان است که جهت گيري آن عمدتا به سمت ضرورت در پيش گرفتن سياست اعتباري انقباضي و افزايش نرخ بهره در کوتاه مدت معطوف است. بر اين اساس، نگراني عمده سکانداران بانک مرکزي عبارت از رشد بي رويه قيمت دارايي ها در چين به ويژه در بخش مسکن و نيز بزرگ تر شدن حباب بدهي ها در اثر سياست هاي پولي فوق انبساطي در سال هاي اخير پس از بحران جهاني اقتصاد است. در همين حال، برخي مراجع تحليلي از جمله استراليا، پيش بيني خود از قيمت مواد خام تا پايان سال جاري ميلادي را به نحو محسوسي کاهش داده است که بخش مهمي از دلايل اين پيش بيني، به احتمال تغيير سياست هاي اعتباري چين مربوط است. در همين راستا، استراليا پيش بيني کاهش بيش از ۲۰ درصدي قيمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال گذشته را دارد. در هر حال، آنچه مشخص است اينکه عمده رونق بازار مواد خام به ويژه در بخش معدني و فلزي، مرهون سياست هاي انبساط پولي چين در سال هاي اخير است و در صورت تغيير اين مسير، بايد منتظر تاثيرگذاري منفي بر بازار کالايي بود؛ سياست هايي که به لحاظ وزن بالاي شرکت هاي کالايي و صادرکننده در بورس تهران بايد از سوي سرمايه گذاران ايراني نيز به دقت رصد شود.
    
    
    
    يك هفته با تيپكس: فاز احتياط در بازارها / نقطه مقاومت دلار كجاست؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4239 به تاريخ 21/10/96، صفحه 1 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بارآثار ديگري از "شروين شهرياري"

  چشم انداز بورس از سه دوربين / «دنياي اقتصاد» سرنوشت بازار سهام را بر اساس متغيرهاي كلان بررسي مي كند
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  انتفاع سهام از آخرين گام هاي آزادسازي
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 22/6/97
مشاهده متن    
  نوسان ارزي؛ عامل سرگرداني بورس
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 15/6/97
مشاهده متن    
  برخورد بورس به سد ابهام / بازدهي هفتگي سهام پس از سه هفته منفي شد
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 25/5/97
مشاهده متن    
  هفته ۱۴ درصدي بورس تهران
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 11/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بيهوشي و درد
شماره 6 (پياپي 41)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است