|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/10/21: سرمايه اي ارزشمند براي لرزه شناسي زمين لرزه هاي كشور و الگوي انساني پاك
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3268
دو شنبه 23 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3058 21/10/96 > صفحه 8 (علم) > متن
 
      


سرمايه اي ارزشمند براي لرزه شناسي زمين لرزه هاي كشور و الگوي انساني پاك
براي دوست و همكار گرامي «علي اكبر معين فر»

نويسنده: مانوئل بِربِريان *


    روز سه شنبه ١٢ دي ماه ١٣٩٦ دوستي خبر ناگوار درگذشت مهندس معين فر را به من رساند و مرا بسيار اندوهگين كرد. در اين يادنامه تنها به يادآوري همکاري هاي شخصي و روحيه مثبت و کاري ايشان مي پردازم، زيرا دستاوردهاي دانشي-فني ايشان را دگر همکاران و رسانه هاي گروهي به خوبي پوشانده و مي پوشانند.
     آشنايي و دوستي من با ايشان از سال ١٣٥١ آغاز شد. در دومين سال کار در سازمان زمين شناسي کشور به علت دردسترس نبودن گزارش هاي لرزه خيزي ايران زمين در کتابخانه سازمان زمين شناسي، به اين انديشه افتادم که تمامي گزارش ها را براي کتابخانه گردآوري کرده و کتاب نامه اي همراه با چکيده گزارش ها را براي دسترسي همگان به چاب برسانم که در سال ١٣٥٥ به چاپ رسيد. از اين رهگذر، روزي در تابستان ١٣٥١ پس از پايان وقت اداري با اتوبوس به دفتر کار ايشان در ميدان بهارستان رفتم. با اينکه جوان تازه کار و بي تجربه و ناشناسي بودم و ايشان، رئيس دفتر تحقيقات و استانداردهاي فني سازمان برنامه و بودجه کشور، با رويي گشاده مرا پذيرفته و قول دادند که نسخه اي از گزارش هاي خود را فراهم مي کنند. البته به علت کار و مسئوليت زياد، اين کار به درازا کشيد و من هر هفته سفري با اتوبوس يا تاکسي از باخترين نقطه شهر به خاورين نقطه آن داشتم.
     با اينکه زمين لرزه در ايران هميشه با ويراني و کشتار همراه بوده و شوربختانه هنوز هم هست، ولي دو زمين لرزه بزرگ، کار مهندس معين فر را گسترش داده و اثر مثبتي در کشور به جاي گذاشته است. زمين لرزه سه شنبه ١١ تيرماه ١٣٣٦ بندپي مازندران (با بزرگاي ٧،١) فرصتي فراهم آورد تا ايشان با پروفسور «تاچو نايتو» (١٨٨٦-١٩٧٠) که براي بررسي اين زمين لرزه از ژاپن به ايران آمده بودند، آشنا شده و براي ديدن دوره مهندسي زمين لرزه به ژاپن بروند. پس از آن، زمين لرزه شنبه ١٠ شهريور ١٣٤١ بوئين زهرا (با بزرگاي ٧.٠) سبب آشنايي مهندس معين فر با پروفسور نيکلاس امبرسيز (کالج سلطنتي لندن- ١٩٢٩-٢٠١٢) و دکتر مايکل فرونيير دو آلب (يونسکو) در گروه آموزشي و کار يونسکو در تهران شد. در اين نشست هاي پسا-زمين لرزه بوئين زهرا مهندس معين فر با همکاري مهندس آرک مگرديچيان (١٣٠٦-١٣٩٣)، پروفسور سدراک آبداليان (١٨٩٤-١٣٦٣)، مهندس کورس آموزگار، جواد صالحي و ديگران کار روي آيين نامه طرح ساختمان ها در برابر رويداد زمين لرزه را پي ريختند که نتيجه اين کار گروهي در سال ١٣٤٧ با کد شماره ٥١٩ از سوي موسسه استاندارد منتشر شد.
     ديدار و گفت وگو و همکاري با مهندس معين فر در نشست هاي گوناگون گروه کاري دانشي-فني بررسي لرزه خيزي طرح هاي سدهاي کشور در مهاب، مرکز تحقيقات ساختمان و مسکن وزارت مسکن و شهرسازي، ديگر طرح هاي عمراني کشور و کنفرانس هاي کشوري و جهاني تا زماني که در ايران بودم برايم بسيار جالب بود. پس از پايان کار با ايشان درباره مسائل اجتماعي-سياسي به گفت وگو مي پرداختيم. تفسيرها و آگاهي و تجربه و خرده گيري هاي ايشان به ويژه زماني که وزير نفت و نماينده مجلس بودند، برايم آموزنده بود.
     در ششمين کنفرانس جهاني مهندسي زمين لرزه در دهلي نو هندوستان (١٠ -١٤ ژانويه ١٩٧٧/١٣٥٦) مهندس معين فر سرپرست گروه ايراني بودند. بودن در گروه مهندسان و دانشمندان زمين لرزه، شرکت در کنفرانس ها و گفت وگو درباره رشته اي که به آن مهر مي ورزيد، معين فر را شاد و سرفراز مي كرد. اين شادي تنها براي گرفتن يکي، دو نگاره نبود، وي تمامي روز شاداب و خندان بود و همه ما را در همه گردهمايي ها سرشاد مي كرد.
     براي بهسازي آيين نامه ٥١٩ در سال ١٣٦٦ در نشست هاي گروه کاري تهيه نقشه و گزارش پهنه بندي مقدماتي خطر نسبي زمين لرزه در ايران به منظور کاربرد در طرح آيين نامه ساختمان ها در برابر زمين لرزه، تصميم گرفتيم براي نخستين بار نقشه پهنه هاي لرزه خيزي کشور (با کاربرد تاريخچه لرزه خيزي و نقشه گسله هاي لرزه زا و بررسي هاي نوزمين ساختي) را آماده ساخته و در آيين نامه بگنجانيم.
     کار تهيه نقشه پهنه بندي و گزارش به دوش من افتاد. براي احترام ويژه اي که به ايشان داشتم و به پاس ارج نهادن به کار و شخصيت مهندس معين فر، نام ايشان را به عنوان نويسنده نخست نگاشتم. در نشست پاياني گروه کار، معين فر نمي پذيرفتند که نويسنده نخست باشند. در فرجام از ايشان خواستم که به پاس ارج گذاري خدمات ايشان در آيين نامه و ارشدي ايشان (١٧ سال از من بزرگ تر بودند) ترتيب نام نويسندگان را جابه جا نکنند. خوشبختانه ايشان با دشواري پذيرفتند (ولي وي را خشنود نيافتم) و کار را به پايان رسانديم. اين نقشه و گزارش آن در اسفند ١٣٦٥ آماده شد که در آن کشور به سه پهنه با خطر نسبي بالا و ميانه و پايين تقسيم شده بود و نتيجه اين پژوهش براي گنجاندن در طرح آيين نامه فرستاده شد.
     مهندس معين فر تمامي تسهيلات کار روي زمين پروفسور نيکلاس امبرسيز را در بررسي هاي لرزه خيزي کشور (در درازناي بيش از دو سده) فراهم کردند و خود نيز در بيشتر پژوهش هاي زميني همراه ايشان بودند. شوربختانه در کتاب «تاريخچه زمين لرزه هاي ايران» که در سال ١٩٨٢ (١٣٦١) در انگلستان به چاپ رسيد، از معين فر تنها در بخش سپاسگزاري نامي برده شد، درحالي که من انتظار داشتم نام ايشان در رده نويسنده سوم افزوده مي شد. معين فر هرگز نسبت به اين موضوع دلگيري نشان ندادند و چيزي از اينکه پروفسور نيکلاس امبرسيز کم لطفي کردند، به من نگفتند. خوشحالم که در زمان حيات ايشان توانستم نام مهندس معين فر را در گروه نام اندک بزرگاني که در بررسي هاي لرزه شناسي کشور کار کردند، نوشته و کتاب خود را که در سال ٢٠١٤ (١٣٩٣) در اروپا به چاپ رسيد، پيشکش آنان کنم.
     من معين فر را در تمامي نشست ها و گردهمايي ها بسيار فروتن و خاکي ديدم. شکوفايي، شادي و زندگي وي را در نشست هاي دانشي- فني لرزه شناسي زمين لرزه ها بيشتر و کارسازتر ديدم تا در ميدان ناملايمات زمين لرزه سياست که با شکست همراه بود. مهر، راستي و درستي، پشتکاري و پويايي، شور و اميد، سلامت اخلاقي و نيکنامي تا پايان زندگي همراه ايشان بودند. در ٤٥ سال گذشته آشنايي با معين فر؛ از زمان رياست دفتر تحقيقات و استانداردهاي فني سازمان برنامه وبودجه کشور تا وزارت نفت و نمايندگي مجلس، معين فر را از فساد اخلاقي و مالي به دور ديدم و شخصيت ايشان نيز در اين جايگاه ها هرگز دگرگون نشد. معين فر از سرمايه هاي ارزشمند لرزه شناسي زمين لرزه هاي کشور بود و گام هاي ارزنده و تاريخي ايشان براي جوانان کشور درس بزرگي است. خانواده کوچک مهندسين زمين لرزه و لرزه شناسان زمين لرزه هاي ايران زمين عضو مفيد و بزرگي را از دست دادند.
     خنک، پرتوان و بلند جاي همه ايران شهريان کوشا و پارسا که با جان و دل و روح و روان در دوره زندگي خود به مردم و کشور خود خدمت کرده و گام کوچکي در راه کاهش ويراني و کشتار انساني زمين لرزه هاي کشور برداشتند. معين فر از خود پيشينه نيکي به يادگار گذارد و سپس خود به نور پيوست. يادش گرامي و زنده بماند و اميدوارم نسل جوان کشور راه ايشان را پيگيري کرده و مانند چراغي فراراه کار و زندگي خويش بگمارند. از اينکه نتوانستم به علت بيماري قلبي در مراسم ايشان شرکت کرده و بدرودي از نزديک بگويم افسرده هستم.
    * عضو آکادمي علوم نيويورک
    
    سرمايه اي ارزشمند براي لرزه شناسي زمين لرزه هاي كشور و الگوي انساني پاك / براي دوست و همكار گرامي «علي اكبر معين فر»
    


 روزنامه شرق ، شماره 3058 به تاريخ 21/10/96، صفحه 8 (علم)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    آثار ديگري از "مانوئل بِربِريان "
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پوست و زيبايي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 902)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است