|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/21: همسرت را نكش
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6722
دوشنبه سي ام بهمن ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6690 21/10/96 > صفحه 18 (حوادث) > متن
 
      


همسرت را نكش
كارشناس ها،راه هاي پيشگيري از جنايت هاي خانوادگي را بررسي كردند

نويسنده: كامران علمدهي

 هاني انصاري
هاني انصاري

    
    گروه حوادث / اين روزها يکي از مهم ترين معضلات مرتبط با خانواده ها، موضوع همسرکشي است. مساله اي که تنها محدود به ايران نيست و در بسياري از کشورها نيز رخ مي دهد.کارشناس ها و صاحبنظران مولفه هاي مختلفي را در خصوص پديده همسرکشي مطرح کرده اند که نشان مي دهد در بسياري از آنها مسائلي چون تفاوت فرهنگ ها، مهاجرت به شهرها و باورهاي غلط و خرافي نقش بسزايي در بروز همسرکشي دارند. از سوي ديگر نيز بايد به نقش خشونت در خانواده ها، کمبود مسائل عاطفي و استفاده از مواد روانگردان و مخدر توجه داشت.بررسي بسياري از پرونده هاي همسرکشي نشان مي دهد که اگر در خانواده اي مرد، قرباني همسرکشي شود در اغلب مواقع زن از شخصي کمک گرفته و با نقشه قبلي مرد را به قتل رسانده است و در مقابل هم اگر زن قرباني جنايت خانوادگي شده، در بسياري از مواقع مرد بدون نقشه قبلي و در يک لحظه مرتکب قتل همسرش شده است. بنابراين در پرونده هايي که مردها به قتل رسيده اند مي توان همواره ردپاي شخص سومي را در زندگي آن زوج ديد. مساله ديگري که در اين ميان و تا قبل از بروز جرم ناديده گرفته مي شود، مبحث اختلالات رواني زوجين است. موضوعي که اگر پيش از عقد رسمي و همانند برخي از آزمايش هاي قبل از ازدواج، به آن جدي تر نگاه شود، کمتر شاهد بروز چنين جناياتي خواهيم بود.اختلالات هذياني(روان پريشي)، پارانوئيد(بدگماني)، کنترل تکانه(انگيزه خطرناک بودن براي خود يا ديگران) و اسکيزوفرني(توهم هاي جنون آميز) از جمله بيماري هاي رواني است که افراد را در بلندمدت يا کوتاه مدت دچار دردسرهايي از جمله همسرکشي مي کند.نکته ديگري که در خصوص مساله همسرکشي مطرح است، موضوع طلاق است. وقتي مرد يا زني در يک خانواده اقدام به همسرکشي مي کند بدان معناست که هرکدام از آنها به مرحله اي رسيده اند که ديگر ادامه زندگي با شخص مقابل شان را بي معنا مي دانند و به تعبيري به بن بستي رسيده اند که تنها راه خروج از آن را نابودي و کشتن ديگري مي دانند. در اين حالت شايد يکي از بهترين راه ها، جدايي زوجين باشد تا ماجرايي که در آن دست کم يک نفر به قتل برسد و ديگري را هم با چوبه دار و قصاص روبه رو کند. با اين حال نبايد از نقش مشاوره و ترويج آن در جامعه غافل شد. مشاوره زوجين در صورت بروز مشکلات حاد مي تواند راهگشاي بسياري از بن بست هاي زندگي باشد و مانع بروز جناياتي چون همسرکشي و همسرآزاري گردد.
    
    همسرکشي اصلي ترين نوع خشونت خانوادگي
    مجيد ابهري- آسيب شناس و رفتارشناس اجتماعي- بااشاره به مهم ترين دلايل اين قبيل جنايت ها به «ايران» مي گويد: خشونت هاي خانگي داراي چهره ها و ابعاد مختلفي است که اصلي ترين آن همسرکشي است. قتل زن به دست شوهر يا بالعکس اغلب به چند دليل عمده اتفاق مي افتد.
    نخستين مساله ضعف مديريت هيجان هاي رفتاري وناتواني در کنترل خشم است که در بسياري از مواقع منجر به ضرب و شتم و در نهايت قتل مي شود.
    دومين موضوع حضور شخص ثالث در زندگي زوجين و فريب دادن زن يا شوهر خانواده و همکاري با يکي از آنها درراستاي حذف طرف مقابل است.
    سومين مورد، بروز مشکلات روحي – رواني است که در بسياري از مواقع زوجين تمايل و شهامت حضور در نزد مشاور يا ريش سفيد فاميل را ندارند که به نوعي اين مساله ضعف زوجين به حساب مي آيد. چراکه اگرمشکلات حل نشوند در دراز مدت تبديل به انباشت مشکلات و بروز حوادث ناگوار مي شود.
    به طور کلي در 79 درصد قتل ها از سوي مردها نقشه قبلي وجود نداشته و مرد به صورت لحظه اي و در يک اقدام خشونت آميز توام با خشم ونفرت مرتکب قتل مي شود و در مقابل هم مي بينيم که بيشتر زن ها براي قتل همسرشان از شخص ديگري کمک مي گيرند. همچنين در گفت و گو با زناني که مرتکب قتل و جنايت همسرکشي شده اند مي شنويم سختگيري هاي بسيارشديد و غيرمنطقي، خشونت، بدبيني و مشکلات رفتاري، زنان را به مرحله اي رسانده که ادامه زندگي مشترک را براي آنها غيرممکن مي دانند و در همان زمان هم فرد ديگري با سوء استفاده از فضاي پيش آمده در ميان زوج، دست به کار شده و به کمک زن مي آيد. از سوي ديگر اغلب اين زنان به خاطر باورها و سنت هاي خانوادگي و حتي پافشاري مردها به ادامه زندگي پرتنش، نمي توانند به سراغ طلاق بروند و همين مساله باعث مي شود برخي زن ها، تنها راه چاره را از ميان برداشتن مرد زندگي شان بدانند.
    البته در اين روش همسرکشي هم به طورحتم نبايد تصور کرد که زن با شخص ثالث ارتباط عاطفي يا جنسي برقرار کرده. چراکه در بسياري از مواقع زن فقط به دنبال اجير کردن فردي است که کار حذف شوهر را بدرستي انجام دهد.به گفته ابهري، در مورد مردها قضيه کاملاً متفاوت است. مردها اغلب بدون برنامه و نقشه قبلي دست به همسرکشي مي زنند. به طوري که در ابتدا مساله با يک جر و بحث آغاز مي شود و در ادامه با ضرب و شتم و ضربه اي به سر و... مرتکب قتل همسرشان مي شوند که غالباً بعد از بروز قتل هم بسرعت ابراز ندامت مي کنند اما ديگر فايده اي ندارد. دراين ميان تغيير سبک زندگي و تاثير استفاده نادرست از شبکه هاي ماهواره اي و فضاي مجازي هم از مواردي است که در وقوع مساله همسرکشي دخيل است. به همين خاطر بارها تاکيد کرده ام، همان طور که براي جاري شدن صيغه عقد، دريافت گواهي هاي مختلف پزشکي ضروري است، بايد اخذ گواهي مشاوره روانشناسي مبني بر سلامت روان زوجين هم الزامي شود. چراکه بسياري از ناهنجاري هاي رفتاري در ظاهر افراد مشخص نيست و در زندگي زناشويي آشکار مي شود. بسياري از بيماري هاي روحي – رواني از همان دوران کودکي همراه فرد بوده و در بسياري از مواقع در کوتاه مدت خود را نشان نمي دهند اما اگر آزمايش هاي تخصصي روي فرد صورت گيرد به لحاظ علمي مي توان آن را کنترل کرد و مانع بروز جنايت هاي خانوادگي از جمله همسرکشي شد.
    
    غلبه احساسات بر تفکر
    دکتر امان الله قرايي مقدم -جامعه شناس- نيزمعتقد است متاسفانه اين پديده در سال هاي اخير گسترش پيدا کرده و به طور کلي بايد گفت پديده همسرکشي بيشتر مختص به شهرهاست تا روستاها. چراکه در روستاها نظارت عمومي و فاميلي در جريان زندگي همه اهالي روستا وجود دارد همه از حال هم باخبر هستند اما در شهرها و بخصوص کلانشهرها اغلب مردم و خانواده ها از حال هم بي خبر هستند و کمتر به مشکلات هم توجه دارند.
    فساد اخلاقي، اعتياد و جنون آني از جمله مباحث اصلي در بروز پديده همسرکشي است و ما طي سال ها تحقيق در زندان رجايي شهر و دانشکده علوم قضايي دانشگاه تهران به اين نتيجه رسيديم که پديده همسرکشي در شهرهاي بزرگ رواج بيشتري پيدا کرده است. ضمن اينکه نوع همسرکشي در ميان زنان و مردان و دلايل شان تا حد قابل توجهي متفاوت است. برخي از زن ها به دليل ارتباط با جنس مخالف و حذف فيزيکي مانعي به نام همسر، دست به اين جنايت مي زنند اما مردها اغلب به سبب شک، حسادت و بدبيني همسرشان را از بين مي برند. حتي نوع قتل هم در بين زنان و مردان متفاوت است. زنان سعي مي کنند تا با ظرافت دست به قتل بزنند و با خوراندن سمومي چون قرص يا موادي شبيه به آن، همسرشان را از پا درآورند اما مردها با خشونت مرگ همسرشان را رقم مي زنند و با ضرب و شتم و چاقو و... مرتکب قتل مي شوند. اما تحقيقات نشان داده روابط نامشروع زنان جنايتکار با مرد غريبه، از اصلي ترين انگيزه هاي همسرکشي محسوب مي شود.
    از سوي ديگرجالب است بدانيم در تحقيقي که از حدود 860 زن همسرکش به عمل آمد، مشخص شد بيش از يک سوم آنها پيش از اقدام به قتل همسرانشان رابطه جنسي با شخصي غير از همسرشان داشته اند و به خاطر رسيدن به خواسته هاي نفساني دست به جنايت زده اند.
    البته کمرنگ شدن باورهاي ديني و اخلاقي هم نقش بسزايي در بروز جنايت همسرکشي دارد. به هرحال گستردگي فضاي اينترنت و ماهواره و استفاده نادرست و غلط از آن يکي از عمده ترين آسيب هايي است که امروزه به خانواده ها ضربه مي زند.البته شايد برخي فکر کنند چرا وقتي خانواده ها به بن بست مي رسند از هم جدا نمي شوند و به سراغ طلاق نمي روند تا ماجرا به قتل و همسرکشي منتج نشود. دراين باره بايد گفت که طلاق به اين آساني نيست. در فرهنگ ما طلاق مساله ساده اي نيست و بسياري از خانواده ها براحتي نمي توانند با آن کنار بيايند. شايد در مورد خانواده هايي که به مشکل برخورده اند بهترين و تنهاترين راهکار طلاق باشد. اما در نظر داشته باشيد در بسياري از خانواده هاي ايراني طلاق براي زنان وصله ناجوري شناخته مي شود و مردان هم تمايلي ندارند که همسرشان بعد از طلاق با مرد ديگري زندگي يا ازدواج کند. اين قبيل مردان زن را مايملک خود مي دانند و فکر مي کنند وقتي قرار است زني در زندگي شان نماند، بهتر است براي هيچ کس نماند.
    ضمن اينکه در ذات بعضي از انسان ها احساسات بر تفکر غلبه دارد و وقتي کارد به استخوان افراد مي رسد به هيچ چيز جز پايان غائله که همانا مرگ طرف مقابل است، فکر نمي کنند.
    نکته آخر هم نقش فرزند يا فرزندان در چنين خانواده هايي است. بررسي ها نشان داده فرزندان به هيچ عنوان مانع پديده همسرکشي نمي شوند. البته ممکن است استثناهايي هم وجود داشته باشد. اما در مجموع افرادي که به نقطه پايان مي رسند و براي رسيدن به اهدافشان تلاش مي کنند، وجود فرزندان نمي تواند مانعي برايشان ايجاد کند. اين در حالي است که اغلب ما فکر مي کنيم زن ها عاطفي هستند و ممکن است وجود فرزند مانع ارتکاب چنين جنايت هايي شود.
    
    انتخاب نزديکترين راه
    دکتر مجيد صفاري نيا -روانشناس اجتماعي-نيز در خصوص پديده همسرکشي به «ايران» مي گويد: در روانشناسي و طبقه بندي هاي آن عنواني به نام همسرکشي نداريم. ما همسرآزاري و خشونت آزاري داريم که مي تواند به همسرکشي منتج شود.
    به طور قطع بيشتر افرادي که در زندگي شان به پديده همسرکشي مي رسند، از عقده هاي پنهاني در وجودشان رنج مي برند که از گذشته و در دوران کودکي همراهشان بوده است.
    نکته ديگر مسائل اختلالات هذياني است که افراد به بدبيني و شکاکي انسجام يافته نسبت به همسرشان مي رسند و در يک اقدام جنون آميز دست به قتل مي زنند. مساله ديگر هم مصرف مواد مخدر و روانگردان هاست که افراد پس از مصرف دچار توهماتي مي شوند که در بسياري از آنها به همسرکشي ختم مي شود.
    البته در بسياري از مواقع جدايي مي تواند مانع بروز جناياتي چون همسرکشي شود اما اين مساله را هم بايد در نظر داشته باشيد که زنان در بحث طلاق مشکلات زيادي را پيش رو دارند. از همان ابتدا عنوان کردن بحث طلاق براي خانواده ها نوعي تابو محسوب مي شود و خانواده ها از دخترانشان حمايت نمي کنند. پس از آن هم سازمان هاي حمايتي و حقوقي حامي زنان نيستند بنابراين مي بينيم که زنان تا حد امکان تلاش مي کنند تا به سمت طلاق نروند اما وقتي زندگي شان را در بن بست مي بينند ممکن است هرکاري براي برون رفت از مشکلشان انجام دهند.
    متاسفانه در کشور ما از مراکز مشاوره و روانشناسي آن طور که بايد استقبال نمي شود و طبق آماري که به دست آورده ايم، از 100 درصد زوجين ايراني، حدود 65 درصد به هيچ عنوان تمايلي به حضور در مراکز روانشناسي و مشاوره ندارند. حدود 35 درصد تلاش مي کنند تا مشکلات شان را از طريق مشاوران و روانپزشکان حل و فصل کنند که البته از اين تعداد هم حدود 50 درصد تنها يکبار مراجعه مي کنند و تمايلي به ادامه درمان ندارند. از اين رو فقط 17 – 18 درصد از زوجيني که دچار مشکل شده اند، مشکلات شان را از طريق مشاوره حل مي کنند.به اعتقاد من اگر دولت مساله مشاوره پيش از ازدواج را همانند آزمايش هاي جسمي الزامي کند، بسياري از مشکلات مرتبط با همسرآزاري و همسرکشي اتفاق نمي افتد. ما آزمون هايي داريم که در کوتاه ترين زمان مشخص مي کند که زوجين مشکلات حاد رواني دارند يا خير. همين آزمون ها مي تواند در دراز مدت باعث انسجام و تحکيم خانواده ها شود.
    خانواده ها و بزرگترهاي فاميل هم نبايد از رفتارهاي غيرطبيعي زوجين به سادگي عبور کنند. وقتي فردي سراغ مواد روانگردان مي رود قطعاً تغيير رفتارهايي خواهد داشت که خانواده ها بايد از همان ابتداي تغييرات با مراجعه به مراکز درماني و قضايي مانع بروز حوادث ناگوار شوند.
    در مجموع بايد بگويم که زوجيني که اقدام به همسرکشي مي کنند از تفکر و هوش بالايي برخوردار نيستند و عاقبت کارشان را نمي بينند. به طوري که اگر افراد قدري عاقبت انديش باشند و از فکرشان استفاده کنند قطعاً دست به جناياتي اينچنيني نمي زدند. در اغلب مواقع شاهديم که افراد دم دستي ترين برنامه ممکن که همان حذف فيزيکي همسرشان است انجام مي دهند. اين در حالي است که بهترين کار، سنجيده ترين کار است.
    
    
    همسرت را نكش / كارشناس ها،راه هاي پيشگيري از جنايت هاي خانوادگي را بررسي كردند
    


 روزنامه ايران، شماره 6690 به تاريخ 21/10/96، صفحه 18 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    آثار ديگري از "كامران علمدهي"
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران
متن مطالب شماره 11 (پياپي 203)، بهمن 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است