|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/10/21: سياسي كردن بازسازي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4245
يك شنبه 11 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3999 21/10/96 > صفحه 5 (جهان) > متن
 
      


سوريه 
سياسي كردن بازسازي
روسيه خواهان ورود هرچه سريع تر اروپا براي ساختن دوباره سوريه شد

نويسنده: ميثم سليماني


    حدود هفت سال از بحران سوريه مي گذرد. بحراني كه عملا بخش هاي زيادي از كشوري به بزرگي سوريه را از بين برده است و موجب رنج هايي وحشتناك براي مردم سوريه شده است. بسياري از مردم خانه هاي شان را از دست دادند و زيرساخت هاي اكثر شهرهاي سوريه نيز از بين رفته است. اما حالا وقت بازسازي سوريه فرا رسيده است كه كار آساني نيست. طبق برآورد سازمان ملل براي اينكه سوريه دوباره بازسازي شود و به شرايط عادي براي زندگي كردن بازگردد نياز به حداقل 250ميليارد دلار دارد كه رقمي قابل توجه است. از همين رو براي تامين اين ميزان سرمايه براي بازسازي سوريه نياز به يك همكاري جدي بين المللي به مانند طرح مارشال دارد. طرحي كه توسط امريكا براي بازسازي اروپا پس از جنگ جهاني دوم مطرح شد تا كشورهاي آسيب ديده از جنگ خود را با كمك ها و وام هاي امريكا بازسازي كنند. اكنون نيز سوريه به شدت نيازمند اين سرمايه گذاري است. زيرا شرايط سوريه به نحوي است كه بازگشت زندگي معمولي به اين كشور آسان نيست. برخي مناطق به شدت تخريب شده اند. از جمله آن مي توان به مناطقي اشاره كرد كه پيش از اين داعش حضور داشته است. به خصوص در مناطق شرقي سوريه شهرهايي مانند رقه عملا از بين رفته اند و برخي مناطق به تلي از خاك بدل شده است.
    كشورهايي كه بازيگران اصلي اين بحران به شمار مي آيند نيز قصد دارند تا در زمينه بازسازي مشاركت داشته باشند اما خود آنها نيز مي دانند كه اين اتفاق به تنهايي رخ نخواهد داد. يك ديپلمات بلندپايه روسيه به تازگي عنوان كرد كه از اتحاديه اروپا مي خواهيم تا تلاش هاي خود براي بازسازي در سوريه را در عرض چندماه آينده آغاز كند، اما در اين بين مشخص نيست كه روند بازسازي به چه شكل شروع خواهد شد.
    ولاديمير چيزوف، نماينده روسيه در اتحاديه اروپا به فايننشال تايمز گفت كه وقت آن رسيده است كه كشورهاي اروپايي مسووليت اين موضوع را بپذيرند و زمان آن رسيده كه برنامه اي را آغاز كنند كه ده ها ميليارد يورو هزينه در پي خواهد داشت. بسياري معتقدند كه چيزوف به اين دليل چنين حرفي را مطرح كرده است تا توجه اروپا را به طور جدي تر به سمت سوريه جلب كند. اروپا به شدت نگران بحران پناهجويان سوري است كه به سمت اروپا سرازير شده است و بازگشت آنها تنها منوط به بازگشت ثبات و بازسازي دوباره سوريه است. روسيه نيز با استفاده از اين فضا قصد دارد تا اروپايي ها را متقاعد كند براي جلوگيري از بحران پناهجويان به سمت بازسازي و ايجاد ثبات در سوريه گام بردارند. اما چالش جدي اينجاست كه روسيه به طور جدي از بشار اسد حمايت مي كند و اروپا چندان تمايلي ندارد كه اين پول ها در اختيار اسد قرار گيرد اما واقعيت اين است كه روسيه به همراه متحدان خود در حال پيشبرد روند صلح در سوريه است.
    ديپلمات هاي اروپايي از تقسيم بندي هاي به وجود آمده در سوريه آگاه هستند. از طرفي كشورهايي مانند تركيه و لبنان ميزبان ميليون ها نفر از شهروندان سوري هستند كه براي كمك به كاهش فشار پناهندگان و جلوگيري از هجوم آنها به سمت اروپا به اتحاديه اروپا براي كمك فشار وارد مي كنند و اين شرايط ممكن است تشديد شود و آنها مجبور هستند هرچه سريع تر به راه حلي جدي دست پيدا كنند چرا كه به احتمال زياد با توجه به اينكه موج جديدي از حملات به مناطق مختلف سوريه از جمله ادلب و غوطه شرقي براي كنترل بيشتر ارتش سوريه آغاز شده مي تواند موج جديدي از پناهجويان را ايجاد كند.
    از سوي ديگر مسكو در تلاش است تا هرچه زودتر جنگي را كه از سال 2015 وارد آن شده را متوقف كند و به يك روند سياسي موفق دست پيدا كند. از همين رو تمام مدل ها و ساختاري كه مي تواند به يك صلح پايدار در سوريه ختم شود را پيش مي برد كه در تازه ترين ابتكار خود بناست در پايان ماه جاري ميلادي كنگره مردمي سوريه را در سوچي برگزار كند. با اين وجود كشورهاي اروپايي بر اين موضوع تاكيد دارند تازماني كه در سوريه يك توافق صلح يا يك روند انتقال سياسي شكل نگيرد بودجه اي براي بازسازي اين كشور پرداخت نمي كنند. يك ديپلمات اروپايي به فايننشال تايمز گفت: اين اتحاديه با ندادن هيچ پولي در حال فشار آوردن به روسيه براي رسيدن به يك راه حل سياسي است.
    اتحاديه اروپا مي گويند كه اعضاي آن تاكنون بزرگ ترين اهداكنندگان كمك به سوريه بوده اند و بيش از 10 ميليارد دلار كمك هاي انسان دوستانه و توسعه اي به سوريه اختصاص داده اند و اين كمك ها نشان دهنده آمادگي جامعه جهاني به بازسازي پس از جنگ سوريه است. اما در نقطه مقابل روسيه معتقد است كه اروپا بايد پارا فراتر از كمك هاي بشردوستانه بگذارد. چيزوف گفت: اتحاديه اروپامنتظر است اولين تغييرات سياسي را ببيند اما در عين حال مردم سوريه از شرايط رنج مي برند. بنابراين ما اعتقاد داريم كه وقت آن رسيده كه گام ها را فراتر ازكمك هاي بشردوستانه قرار دهيم.
    از سوي ديگر گروه هاي مخالف دولت سوريه نگران اين موضوع هستند كه اگر اتحاديه اروپا بخواهد بودجه اي را براي بازسازي كشور تخصيص دهد و رژيم اسد را از لحاظ اقتصادي نيز تقويت كند، آن زمان است كه دولت سوريه مي تواند به سمت بهبود روابط بين المللي خود در مرحله پس از بحران گام بردارد.
    اما در حال حاضر زماني كه بحران در سوريه به يك فرآيند صلح پايدار ختم شود، بسياري از شركت ها و كشورهاي بين المللي هستند كه مي خواهند براي سرمايه گذاري به سمت سوريه بيايند و فضا براي اين سرمايه گذاري به حدي بالاست كه محدوديت مكان براي هيچ كس وجود ندارد. اروپا اگرچه سعي مي كند بر روسيه براي دستيابي به روند صلح فشار وارد كند اما در واقعيت اروپا نيز نمي خواهد پس از بهبود شرايط در سوريه از ديگر رقباي خود عقب بماند. يكي از اين رقبا چين است كه در حال برنامه ريزي براي ورود به سوريه است. حتي امريكا نيز به دنبال افزايش نيروهاي غيرنظامي خود در سوريه است تا رفته رفته به سمت بازسازي سوريه پيش برود.
    اما درنهايت واقعيت اين است كه روسيه مي خواهد شرايط را به سمتي پيش ببرد كه اروپايي ها حتي راضي شوند با حضور اسد نيز به سوريه بيايند. اما امريكا و اروپا بر اين موضوع اتفاق نظر دارند كه با اسد هيچگاه وارد فرآيند بازسازي نخواهند شد و حداقل بايد طرفين به يك توافق براي انتقال قدرت دست پيدا كنند. حال بايد ديد روسيه مي تواند به اندازه اي كه در صحنه نظامي موفق بوده در زمينه روند سياسي و بازسازي سوريه موفق عمل كند و اروپايي ها را با خود هم نظر كند.
    روز سه شنبه در شوراي امنيت سازمان ملل نشستي با موضوع بررسي وضعيت رقه سوريه برگزار شد. واسيلي نابنزيا، نماينده روسيه در سازمان ملل پس از اين نشست به خبرنگاران گفت: من فكر مي كنم كساني كه در آنجا جنگيدند بايد مسووليت بازسازي شهر را برعهده بگيرند كه اين روند در حال حاضر بسيار كند است. ديپلمات روسيه اظهار داشت، وضعيت بشردوستانه در رقه بسيار وحشتناك است و آنها تظاهر مي كنند كه همه چيز طبيعي است. طبق گفته نابنزيا، پس از پايان عمليات ائتلاف ضدداعش به رهبري ايالات متحده، كل شهر عملا از بين رفته است و كماكان اجساد پراكنده در شهر وجود دارد و خطر به وجود آمدن مريضي ها و اپيدمي ها به دليل كمبود آب، برق و امكانات پزشكي بسيار بالاست.
    سوريه: سياسي كردن بازسازي / روسيه خواهان ورود هرچه سريع تر اروپا براي ساختن دوباره سوريه شد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3999 به تاريخ 21/10/96، صفحه 5 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    آثار ديگري از "ميثم سليماني"

  وزن كشي سياسي / گمانه زني ها در خصوص نخست وزير آينده عراق جدي تر مي شود
ميثم سليماني، اعتماد 27/6/97
مشاهده متن    
  جايگاه متزلزل پرزيدنت / همكاري رييس سابق كمپين ترامپ با دادستان ويژه
ميثم سليماني، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  به دنبال راه حلي با كمترين خسارت انساني براي ادلب / مجتبي اماني، تحليلگر مسائل خاورميانه در گفت و گو با «اعتماد» مطرح كرد
ميثم سليماني، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  چالش هاي پيش روي ايران و روسيه در سوريه / آينده سوريه و سياست قدرت هاي منطقه اي در «ايراس» بررسي شد
ميثم سليماني، اعتماد 21/6/97
مشاهده متن    
  تشويق به مذاكره با تهديد / امريكا دفتر نمايندگي سازمان آزاديبخش فلسطين رادر واشنگتن تعطيل مي كند
ميثم سليماني، اعتماد 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پدافند غيرعامل
متن مطالب شماره 3 (پياپي 35)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است