|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/21: حركت نفت و طلا در اوج
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4239 21/10/96 > صفحه 11 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


حركت نفت و طلا در اوج
افت شاخص دلار طلا را به سقف ۴ماهه نزديك كرد؛ طلاي سياه در اوج ۳ سال قرار گرفت


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    
بازار سهام
    تقابل ريسک و فرصت خريد

    ديروز شاخص کل بورس با رشد اندک ۳۷ واحدي (۰۴/ ۰ درصدي) در سطح ۹۶ هزار و ۱۸۶ واحد ايستاد. با نزديک شدن به زمان تصميم ترامپ در مورد برجام شاهد کاهش حجم معاملات هستيم. همچنان با وجود خوش بيني به گزارش هاي مناسب ۹ماهه فلزي-معدني ها، شاهد فشار فروش با شناسايي سود بوديم. نمادهاي روي نيز که پيش تر با رشد قيمت همراه شدند، با مقاومت سطح ۳۴۰۰ دلاري در مقابل رشد روي جهاني، با فشار فروش مواجه شدند. اما همچنان قيمت جهاني کالاها در سطوح مناسب، مس بالاتر از ۷۱۰۰ دلار و روي بالاتر از ۳۳۰۰ دلار نوسان دارند. در ساير گروه ها پس از فشار فروش سنگين خودرويي ها، روز گذشته شاهد بازگشت تقاضا به اين نمادها بوديم. اما تداوم عرضه و ريسک برجام مانع از رشد قابل توجه اين نمادها است. همچنان رشد قيمت نفت عامل حمايت از پالايشي ها است.
    
    
    
بازار ارز
    سقف شکني دلار

    ديروز هر دلار آمريکا با رشد 30 توماني در نرخ 4410 تومان، بالاترين نرخ ثبت شده، معامله شد. در هفته گذشته ريسک هاي غيراقتصادي با تشديد تقاضاي سفته بازي، نرخ دلار را در ميانه هفته به صورت مقطعي تا نزديک سطح 4400 تومان بالا برد. اما در ادامه فروکش ريسک ها و شناسايي سود ميان معامله گران نرخ دلار را از روز پنج شنبه نزولي و روز شنبه اين هفته در سطح 4320 تومان قرار داد. اما با نزديک شدن به زمان تصميم ترامپ در مورد برجام و اعلام احتمال خروج آمريکا از برجام از سوي معاون وزير امور خارجه نوسانات صعودي دلار تشديد شد. بنابراين با اينکه پيش تر تقويت احتياط ميان معامله گران با فشار عرضه از سوي صرافي بانک ها مقاومت سطح ۴۴۰۰ تومان را در برابر دلار تشديد کرده بود، اما روز گذشته مقاومت سطح مزبور شکسته شد. برخي کارشناسان سطح مقاومت بعدي را ۴۴۳۰ تومان مي دانند.
    
    
    
بازار سکه
    جهش سکه با سيگنال دلار

    ديروز هر سکه طرح جديد با رشد 22 هزار توماني به قيمت يک ميليون و 492 هزار تومان معامله شد و رشد طلاي جهاني و نرخ دلار از سکه حمايت کرد. در بازار طلاي جهاني افت شاخص دلار به کف 6 هفته اونس طلا را تا نزديک سطح ۱۳۲۵ دلار افزايش داد. همچنين احتمال تسريع روند افزايش نرخ بهره آمريکا فشار را بر طلا حفظ کرده است. در بازار ارز نيز با تشديد تقاضاي سفته بازي روز گذشته نرخ دلار به سطح ۴۴۱۰ تومان رسيد. همچنين تصميم ترامپ نسبت به برجام مي تواند بر سکه اثرگذار باشد بنابراين با وجود تشديد نوسانات سکه در هفته اخير با سيگنال بازار ارز، اما در روزهاي اخير شاهد کم واکنشي سکه به اين عامل بوديم. اما روز گذشته جهش قيمت سکه رقم خورد. همچنين مقاومت سطح يک ميليون و ۵۰۰ هزار تومان در مقابل سکه محتمل است.
    
    
    
بازار طلاي جهاني
    حمايت شاخص دلار از طلا

    ديروز ساعت 16 هر اونس طلاي جهاني به قيمت 1322 دلار معامله شد. تصميم بانک مرکزي ژاپن براي کاهش خريد اوراق قرضه بلندمدت دولتي با رشد ين، افت شاخص دلار به کف ۶ هفته و رشد طلا به نزديک سقف ۴ ماه را رقم زد. اعلام بانک مرکزي چين از کاهش خريد اوراق قرضه آمريکا، (چشم انداز مازاد عرضه اوراق) رشد بازدهي اوراق قرضه با سررسيد ۱۰ ساله آمريکا به سقف ۱۰ ماهه را رقم زد. اقدام بانک هاي مرکزي مهم براي خروج تدريجي از سياست هاي انبساطي و کاهش خريد اوراق قرضه مي تواند بازار اوراق قرضه پس از ۳ دهه صعودي را با افت همراه کند. امري که با رشد نرخ بهره مي تواند تقاضا براي طلا (که نرخ بهره به آن تعلق نمي گيرد) را کاهش دهد. اما رشد ساير ارزها در مقابل دلار آمريکا و ريسک گريزي معامله گران در صورت افت بازارهاي موازي مي تواند عامل حمايت از طلا شود.
    
    
    
بازار اوراق مسکن
    نوسان «تسه»ها در ۷۳ هزار تومان

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با افت 1/ 0 درصدي به قيمت 73 هزار و 226 تومان معامله شدند. با وجود نوسان قيمت اوراق بالاتر از سطح 74 هزار تومان در آذر، از ابتداي دي افت تدريجي تقاضا، ميانگين «تسه»ها را در سطح 73 هزار و 414 تومان قرار داده است. نرخ سود واقعي وام در سطح 6/ 21 درصد قرار گرفته است. در ماه هاي اخير رشد تقاضا به ويژه از سوي «خانه اولي»ها و تامين مالي از سوي صندوق يکم بانک مسکن، شتاب رشد تقاضا و قيمت مسکن را تشديد و رشد 2/ 50 درصدي تعداد معاملات و رشد 2/ 14 درصدي ميانگين قيمت مسکن تهران را در آذر رقم زد. با وجود پايين بودن قدرت خريد متقاضيان، رشد تدريجي تقاضا در کنار رشد قيمت هاي مصالح در ماه هاي اخير با چشم انداز اثرگذاري بر قيمت مسکن مي تواند عامل تشديد شتاب رشد تقاضا در بازار مسکن باشد.
    
    
    
بازار نفت
    حرکت نفت در اوج

    ديروز ساعت 16 هر بشکه نفت خام آمريکا به قيمت 5/ 63 دلار معامله شد. تخمين موسسه نفت آمريکا (API) از کاهش 2/ 11 ميليون بشکه موجودي نفت تجاري، (در صورت تاييد اداره اطلاعات انرژي آمريکا (EIA) بيشترين افت موجودي زمستان از ۱۹۹۹) در مقابل پيش بيني کارشناسان از ۷۵/ ۳ ميليون بشکه براي هشتمين هفته متوالي WTIرا به بالاترين سطح از دسامبر ۲۰۱۴ و برنت را به سقف ۳ سال (از مه ۲۰۱۵) رساند. با اين وجود پس از رشد ۱۳ درصدي قيمت نفت از ميانه دسامبر، برخي از کارشناسان رشد کنوني را ناپايدار مي دانند. کامرزبنک در شرايط کنوني توجه بازار را تنها به اخبار مثبت مي داند. چشم انداز رشد توليدات نفت آمريکا به ۱۰ ميليون بشکه در روز پس از ثبت ۱۰ هفته صعودي و کاهش تقاضاي پالايشگاه هاي آسيا با رشد قيمت نفت، فشار بر قيمت نفت را حفظ کرده است.
    حرکت نفت و طلا در اوج / افت شاخص دلار طلا را به سقف ۴ماهه نزديک کرد؛ طلاي سياه در اوج ۳ سال قرار گرفت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4239 به تاريخ 21/10/96، صفحه 11 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رسائل
متن مطالب شماره 8، پاييز 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است