|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/21: كندي عمليات نجات خدمه نفتكش ايراني
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6980
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6690 21/10/96 > صفحه 17 (حوادث) > متن
 
      


كندي عمليات نجات خدمه نفتكش ايراني
انفجار در نفتكش ايراني و عقب نشيني كشتي هاي امدادي    
    وزارت حمل و نقل چين ديروز از وقوع انفجار در نفتکش ايراني خبر داد.به گزارش رويترز، اين وزارتخانه اعلام کرد که در نفتکش آتش گرفته ايراني، انفجار رخ داده است.اين انفجار پس از آن رخ داد که نيروهاي امدادي تلاش کردند براي خاموش کردن آتش از کف استفاده کنند. به دنبال اين انفجار، کشتي هاي امدادي تا فاصله امني از محل فاصله گرفتند.
    گروه حوادث / سخنگوي کميته اضطرار سانحه نفتکش «سانچي»، ديروز با بيان اينکه آغاز عمليات مهار آتش ازسوي چيني ها به دنبال پيگيري هاي رئيس جمهوري و وزيران دولت بوده است، گفت: چنانچه چيني ها عمليات اطفاي آتش را جدي بگيرند، طي 2 تا 3 روز مي توان آتش را خاموش کرد.
    محسن بهرامي ديروز درباره آخرين وضعيت مهار آتش نفتکش گفت: به علت شرايط بد جوي، عمليات مهار آتش از ساعت 10 صبح چهارشنبه به وقت محلي متوقف شد، چرا که به گفته منابع محلي، منطقه عمليات طوفاني شده و بادهايي با شدت 30 گره دريايي مي وزيد که کار مهار آتش را با مشکلاتي مواجه کرد.اين درحالي بود که از صبح چهارشنبه، عمليات مهار آتش با حضور 2 کشتي نفتخوار آغاز شده بود که از فاصله دور مي توانستند آب و کف را در سطح کشتي پخش کنند.بهرامي درباره ادعاي مشارکت امريکايي ها در مهار اين آتش سوزي نيز گفت: تاکنون مورد جديدي در اين باره نشنيده ايم. پيش از اين درخواستي از طرف يک شرکت امريکايي مطرح شده بود، اما پس از بررسي ها مشخص شد امکانات و تجهيزات مورد نياز را در نزديکي محل حادثه ندارند. اکنون کشتي هاي چيني مهار آتش را بر عهده دارند و کشتي هاي کره اي و ايراني نيز در حال عمليات جست و جو در اطراف منطقه هستند.
    
    کشتي نفتخوار ژاپني صبح پنجشنبه مي رسد
    سخنگوي کميته اضطرار سانحه نفتکش «سانچي» درباره دعوت از شرکت هاي ژاپني براي سرعت دادن به عمليات مهار آتش نيز بيان داشت: قراردادي را با يک شرکت باتجربه ژاپني امضا کرده ايم که براين اساس قرار است يک کشتي نفتخوار ژاپني، صبح پنجشنبه به محل حادثه وارد شود. اميدوار هستيم که با ورود اين کشتي ژاپني، عمليات مهار آتش شتاب بگيرد.
    
    امکان مهار آتش طي 2 تا 3 روز
    سخنگوي کميته اضطرار سانحه نفتکش «سانچي» درباره برخي اخبار مبني بر طول کشيدن آتش سوزي نفتکش از 2 هفته تا يک ماه آينده نيز اظهار داشت: در صورتي که کاري براي مهار آتش انجام نداده و اجازه دهند که آتش به خودي خود و پس از پايان يافتن محموله ميعانات گازي خاموش شود، 2 هفته تا يک ماه طول مي کشد، اما اگر چيني ها عمليات اطفاي آتش را جدي بگيرند، طي مدت 2 تا 3 روز مي توان آتش را خاموش کرد.
    سخنگوي کميته اضطرار سانحه نفتکش «سانچي» گفت: البته بايد يادآور شد که از وضعيت مخازن داخل آتش خبري در دست نبوده و مشخص نيست که آيا مخازن، سوراخ شده و محتويات آنها نشت کرده است يا خير؟وي گفت: چيني ها اکنون، وضعيت جوي و انفجار محدود در عرشه نفتکش را بهانه کرده و عمليات را متوقف کرده اند.
    
    آغاز عمليات مهار آتش توسط چيني ها با فشار دولت ايران
    سخنگوي کميته اضطرار سانحه نفتکش «سانچي» افزود: ما تلاش کرده ايم که از راه هاي مختلف به چين براي تسريع بخشيدن در عمليات مهار آتش، اعمال فشار کنيم.بهرامي خاطرنشان کرد: آغاز عمليات مهار آتش توسط چيني ها نيز ناشي از پيگيري رئيس جمهوري و وزيران دولت ايران بوده است، البته ما با چيني ها درباره نحوه و زمان مهار آتش اختلاف نظر داريم، اما درباره ساير مسائل آنها همکاري خوبي با ما دارند.
    
    عمليات گسترده جست و جوي کشتي هاي ايراني و ساير کشورها
    سخنگوي کميته اضطرار سانحه نفتکش «سانچي» درباره آخرين اخبار از وضعيت سرنشينان نفتکش نيز اظهار داشت: مهم ترين ابهام در اين حادثه، وضعيت سرنشينان کشتي است که هنوز پيشرفتي نداشته است. اکنون کشتي هاي ايراني، کره اي و ساير کشورها در عمليات جست و جو در آب هاي اطراف محل حادثه مشارکت دارند، اما هنوز نشانه اي يافت نشده است؛ براي اطلاع از وضعيت سرنشينان بايد منتظر مهار آتش بود تا نيروهاي نجات بتوانند وارد نفتکش شوند.وي درباره شناسايي پيکر يافت شده نيز گفت: به دليل اينکه ظاهر جسد، سوخته و مدرکي نيز همراه وي نبوده، امکان شناسايي اش وجود ندارد.به همين خاطربراي شناسايي هويت اين جسد، بايد از ساير روش ها مانند دي.ان.اي استفاده کرد.
    
    درخواست از نيروي دريايي ارتش براي ورود به عمليات
    کاپيتان بهرامي سخنگوي کميته اضطرار سانچي درباره وضعيت دريانوردان نيز گفت: فعلاً از نفرات داخل نفتکش خبري نيست ما منتظريم که شرايط کشتي بهتر شود تا شرايط اعزام نفرات جست و جوگر به نفتکش فراهم شود.وي درباره انتشار خبري از سوي رسانه هاي کره اي مبني بر پيش بيني تداوم آتش تا يک ماه آينده بيان کرد: اين اظهارنظرها گمانه زني و برآوردهايي است که کارشناسان دارند و بر اساس تجربيات خود اعلام مي کنند که تمامي محموله بايد تا انتها بسوزد تا آتش خاموش شود اما ما بنا نداريم که اين اتفاق بيفتد و درخواست و فشار ما اين است که هر گونه اقدامي جهت اطفا انجام شود چرا که اين کار شدني است.
    سخنگوي کميته اضطرار سانچي يادآور شد: با توجه به اينکه منطقه تحت کنترل چيني هاست و اختيار و حاکميت در دست آنهاست ما امکان ورود مستقيم به عمليات را نداريم ضمن اينکه اگر بخواهيم کشتي ايراني گسيل کنيم 15 روز زمان مي برد. اما طبق قراردادي که با ژاپني ها بسته ايم يک واحد آتشخوار که ظرفيت حمل 80 هزار ليتر محصول شيميايي کف دارد فردا صبح به منطقه خواهد رسيد.وي تاکيد کرد: نفرات ما در دفتر MRCC شانگهاي مشغول اعمال فشار بر چيني ها هستند که هر چه سريع تر دوباره عمليات اطفاي حريق را آغاز کنند.کاپيتان بهرامي ادامه داد: از نيروي دريايي ارتش نيز درخواست کرديم که به منطقه اعزام شوند و در حال حاضر مشغول رايزني با آنها هستيم.وي درباره اعزام خانواده هاي نفتکش سانچي به محل حادثه نيز بيان کرد: ما به تعدادي از خانواده هايي که خيلي مصر هستند پيشنهاد داديم که به شانگهاي اعزام شوند، اما فعلاً خودشان تشخيص دادند تا روشن شدن وضعيت و اينکه شرايط دريانوردان مفقودي به چه شکلي است و کجا هستند، سفري نداشته باشند. در هر صورت ما موافقت کرديم، تعدادي را اعزام کنيم و در اين رابطه منعي وجود ندارد.
    
    وضعيت خدمه نفتکش درابهام
    معاون کنسولي، پارلماني و امور ايرانيان خارج از کشور وزارت خارجه نيزبا بيان اينکه ما به طرف چيني اعلام کرده ايم که حاضريم گروه هاي زبده اي را براي کمک به خاموش کردن کشتي نفتي ايران که در آب هاي چين در اثر برخورد با يک کشتي باري دچار آتش سوزي شده است، اعزام کنيم، گفت: در حال حاضر نمي توان نفياً و اثباتاً در مورد وضعيت سرنشينان اين کشتي اظهارنظري کرد.
    حسن قشقاوي ديروز در جمع خبرنگاران با بيان اينکه طبق آنچه که به ما اعلام شده از 9 شب گذشته به وقت شانگهاي، مقدار زيادي از آتش کشتي فروکش کرده است ولي همچنان ريسک بالايي براي اقدام به نجات سرنشينان اين کشتي با توجه به شعله هاي آتش وجود دارد، افزود: ما به طرف چيني اعلام کرده ايم که ايران حاضر است حتي با وجود ريسک نسبتاً بالا، گروه هاي زبده اي براي کمک به خاموش کردن اين کشتي و نجات سرنشينان آن اعزام کند،البته طرف چيني نيز به ما گفته اقداماتي در اين ارتباط انجام داده اند و قرار است تا پنجشنبه-امروز- شرکت آتش نشاني کشتيراني ژاپن به محل حادثه برسد.وي با بيان اينکه اميدواريم بزودي آتش مهار شود و تکليف سرنشينان کشتي نيز مشخص شود، ادامه داد: اگر سرنشينان اين کشتي خودرا به قسمت زيرين کشتي که در مجاورت آب قرار دارد -جايي مثل موتورخانه- رسانده باشند، احتمال نجات شان زياد است،ولي اگر خداي ناکرده در درون انفجارات ناشي از اشتعالات در داخل کشتي گرفتار شده باشند احتمال نجات شان کم است.به همين خاطر در حال حاضر نمي شود نفياً و اثباتاً در اين ارتباط قضاوتي کرد.پس بايد صبر کرد تا گروه هاي نجات بتوانند صحنه را از نزديک ببينند تا هم از وضعيت سرنشينان کشتي اطلاع پيدا کنند و هم علت حادثه را بررسي کنند.
    
    چيني ها کم کاري نکرده اند
     سرکنسول جمهوري اسلامي ايران در شانگهاي نيزديروز با رد کم کاري چيني ها در عمليات اطفاي حريق نفتکش ايراني گفت: دولت محلي شانگهاي و همچنين دولت مرکزي پکن تمام تلاش خود را براي اطفا آتش نفتکش ايراني به کار گرفته است و در اين راستا هيچگونه کوتاهي نشده است.
    عليرضا ايروش با اعلام اين خبربه ايرنا افزود: متاسفانه برخي ها که در صحنه حضور ندارند بدون بررسي هاي اصولي، چنين اظهاراتي را مطرح کرده اند در حالي که چين هيچ گونه اهمال و کم کاري در اين زمينه انجام نداده است. درعين حال براي ما مشخص شدن وضعيت خدمه ايراني در اولويت است؛ براي طرف چيني علاوه بر اين موضوع، بحث خسارت هاي زيست محيطي فاجعه نيز خيلي مهم است و به همين دليل تمام تلاش خود را به کار گرفته است.
    ايروش افزود: چين براي مهار آتش اين نفتکش خيلي فني و حساب شده عمل مي کند و برنامه مهار آتش خود را اصولي و با جديت دنبال مي کند.وي اظهار کرد: سرانجام بعد از چند مرحله آمادگي آتشخوارهاي چيني براي آغاز عمليات مهار آتش و اطفاي حريق که به دليل شرايط محل اجرايي نشد اين عمليات صبح چهارشنبه به وقت چين و با تمام امکانات و تجهيزات آغاز شد.مقامات چيني مي گويند سه کشور امريکا، کره جنوبي و چين در حال اجراي عمليات اطفاي حريق و همچنين جست و جو براي يافتن خدمه ايراني اين کشتي هستند.
    چين 4 کشتي نجات و 3 قايق پاکسازي، کره جنوبي يک کشتي و يک بالگرد به اين منطقه اعزام کرده اند و در عمليات شرکت دارند.ساعت 19:50 جمعه شب به وقت چين، يک کشتي فله بر هنگ کنگي به نام کريستال با مالکيت يک شرکت لجستيکي در استان «جه جيانگ» چين حاوي 64 هزار تن غله که از امريکا بارگيري شده بود به مقصد استان «گوانگ دونگ» در جنوب چين در حرکت بود که در بين راه به يک کشتي نفتکش با نام «سانچي» با مالکيت شرکت برايت از جمهوري اسلامي ايران برخورد کرد.
    اين حادثه سبب انفجار و آتش سوزي در کشتي نفتکش شد و از 32 سرنشين اش- 30 ايراني و 2 بنگلادشي- خبري نيست. با اين حال روز دوشنبه پيکر يکي از خدمه ايراني اين نفتکش در سه مايلي محل حادثه کشف شد.تانکر60 ميليون دلاري «سانچي» با پرچم پاناما در حال حمل 136 هزار تن ميعانات ايران به کره جنوبي بود که معادل حدود يک ميليون بشکه ميعانات به ارزش تقريبي 60 ميليون دلار حمل مي کرد.
    
    احتمال زنده ماندن خدمه
    هادي حق‎شناس، معاون امور دريايي سازمان بنادر و دريانوردي هم ديروز گفت: همه اقدامات لازم براي اطفاي حريق کشتي نفتکش صورت گرفته است. اما به دليل احتمال انفجار و وجود گازهاي سمي در اطراف کشتي عمليات اطفاي حريق با کندي پيش رفته است. به همين دليل اگر تا غروب چهارشنبه انفجار ديگري در کشتي رخ ندهد، احتمال اطفاي حريق و امدادرساني به داخل کشتي وجود دارد.وي افزود: همه اقدامات لازم براي اطفاي حريق کشتي نفتکش دچار سانحه شده در درياي چين صورت گرفته است. اما به دليل احتمال انفجار و وجود گازهاي سمي در اطراف کشتي عمليات اطفاي حريق با کندي پيش رفته است. به همين دليل اگر انفجار ديگري در کشتي رخ ندهد، احتمال اطفاي حريق و امدادرساني به داخل کشتي وجود دارد.
    حق شناس با اشاره به حواشي ايجاد شده طي چند روز گذشته در خصوص همکاري نکردن چيني ها براي امدادرساني و اطفاي حريق کشتي نفتکش، تصريح کرد: چيني ها بالاخره فعاليت جدي خود را آغاز کرده اند و تمام امکانات را براي اطفاي حريق به کار گرفته اند. گازهاي سمي يا همان مواد «فرار» در اطراف کشتي بسيار زياد است. مواد فرار يک موادي است بين گاز و بنزين، که همين موضوع باعث شده تا گازهاي سمي در اطراف کشتي پخش شود. اين موضوع کار چيني ها براي اطفاي حريق و امدادرساني را با مشکل مواجه کرده بود.
    معاون امور دريايي سازمان بنادر و دريانوردي ايران با بيان اينکه هيچ نگراني از بابت بيمه وجود ندارد، خاطرنشان کرد: اکنون نگراني از بابت پول کشتي و محموله وجود ندارد و آن چيزي که در حال حاضر براي ما مورد اهميت است، جان 31 نفر خدمه و وضعيت آنها است.حق شناس با اشاره به اينکه فاصله ايران با محل وقوع حادثه بسيار زياد است، به رويداد 24 گفت: محل دقيقي که کشتي نفتکش ايراني تصادف کرده است، 160 مايلي بندر شانگهاي است و مقصد هم کره‎جنوبي بوده است. بنده از کمک هاي امريکا به کشتي آسيب ديده اطلاعي ندارم اما از بندر چين و تمامي کشتي هاي عبوري درخواست کمک کرده ايم. براي ما مليت ها تفاوتي ندارد، هرکشتي که طبق قوانين دريا يا کنوانسيون، توانايي کمک کردن را داشته باشد، مکلف است که در اين زمينه کمک هاي لازم را براي اطفاي حريق و نجات جان اشخاص انجام دهد.اين کارشناس امور دريايي و دريانوردي، ادامه داد: بهترين راه در اين مقطع زماني اين است که عمليات اطفاي حريق صورت بگيرد و بعد کمک ها به داخل کشتي برود، زيرا تاکنون از سرنوشت خدمه کشتي اطلاعي در دست نيست و احتمال مي دهيم خدمه در کشتي باشند. به همين دليل اگر انفجار ديگري در کشتي رخ ندهد، شايد کار اطفاي حريق خيلي سريع به اتمام برسد.
    حق شناس در پايان اعلام کرد که يک هياتي از ايران، شامل «سازمان بنادر» و «شرکت ملي نفتکش» در آنجا حضور دارند و از نزديک وضعيت را مورد بررسي قرار مي دهند.
    
    دور جديد عمليات اطفاي حريق ازظهرديروز
    سخنگوي کميته اضطرار نفتکش ايراني بعدازظهرديروز از شروع دوباره عمليات اطفاي حريق نفتکش ايراني خبرداد.
    محسن بهرامي گفت: يکي از کشتي هاي چيني نقش پاشيدن کف روي نفتکش حادثه ديده را بر عهده دارد و کشتي ديگر نقش حمايتي را بر عهده دارد. چند کشتي ديگر هم به صورت آماده باش در منطقه حضور دارند که در صورت پايان مواد شيميايي مخصوص کشتي اول، وارد عمليات شوند.بهرامي گفت: اقدام موثري شروع شده و به همين دليل حجم آتش در کشتي ايراني به صورت محسوسي کاهش يافته و بيشتر دود از کشتي بيرون مي آيد.
    سخنگوي کميته اضطرار نفتکش ايراني افزود: شرايط جوي و باد در منطقه وجود دارد که کار را کمي مشکل مي کند، اما اميدواريم با ادامه عمليات اطفاي حريق امروز به نتايج ملموسي برسيم.بهرامي درباره پيش بيني زمان پايان عمليات گفت: پيش بيني بسيار سخت است چرا که مخازن کشتي در کنار هم هستند و ممکن است آتش در قسمتي ديگر شعله ور شود. با اين حال اين انتظار وجود دارد که تا امشب به نتيجه ملموسي برسيم.وي تاکيد کرد: اگر آتش کنترل نشود، فرستادن تيم هاي جست و جو به روي کشتي بسيار خطرناک است و مي تواند جان بقيه را تهديد کند.سخنگوي کميته اضطرار نفتکش حادثه ديده ايراني گفت: مکاتباتي را با مقامات چيني انجام داده ايم و هم اکنون نيز نامه جديدي به مقامات چيني براي پيگيري عمليات ارسال کرده ايم.بهرامي درباره همکاري طرف چيني گفت: اميدواريم با کنترل آتش تيم هاي نجات به روي کشتي هلي برن شوند و ما اقدام عملي براي نجات خدمه کشتي انجام دهيم.وي افزود: با تلاش هاي صورت گرفته و دستور مستقيم رئيس جمهوري به سه نفر از وزيران، همکاري طرف چيني خيلي مهم تر شده و ما هم در حال پيگيري از طرف اعضاي هيات دولت هستيم.
    
    
    کندي عمليات نجات خدمه نفتکش ايراني / انفجار در نفتکش ايراني و عقب نشيني کشتي هاي امدادي
    


 روزنامه ايران، شماره 6690 به تاريخ 21/10/96، صفحه 17 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 52 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات عمران شهري
متن مطالب شماره 6 (پياپي 203)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است