|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/10/21: اتحاد غير امريكايي هاي برجام با ايران
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4245
يك شنبه 11 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3999 21/10/96 > صفحه 6 (ديپلماسي) > متن
 
      


گزارش روز 
اتحاد غير امريكايي هاي برجام با ايران
محمدجواد ظريف تنها چند ساعت پيش از تصميم رييس جمهور امريكا به مسكو و بروكسل رفت

نويسنده: سارا معصومي

خبر آخر: خبرگزاري آسوشيتدپرس نوشت: ترامپ به احتمال زياد جمعه تعليق مجدد تحريم هاي ايران را تمديد خواهد كرد
    
    دست ها در تهران و واشنگتن روي دكمه قرار گرفته است. پنجشنبه و جمعه (11 و 12 ژانويه برابر با 21 و 22 دي ماه) دو روز تاريخي براي نخستين تصميم هاي رسمي دونالد ترامپ، رييس جمهور ايالات متحده در سال 2018 ميلادي است. در واشنگتن دست ترامپ در چند سانتيمتري دكمه قرمز رنگ براي تمديد لغو تحريم هاي ثانويه امريكا قرار دارد. در ايران نيز دست مذاكره كنندگان روي دكمه هاي ازسرگيري فعاليت هاي هسته اي به سبك و سياق پيش از حصول توافق هسته اي. از جانب تهران هشدارهاي بي امان به چين، روسيه و اتحاديه اروپا درباره خروج يكطرفه امريكا از برجام شكل گرفته و در جبهه واشنگتن نيز توافق هسته اي هر روز با تهديد تازه اي روبه رو مي شود كه همين تهديدها و ابهام ها در دو سال گذشته از عمر برجام، ميزان بهره برداري تهران از توافق هسته اي را كمتر از حد مورد انتظار كرده است. ضرب الاجل هاي 90 و 120 روزه در ساختار سياست داخلي امريكا از ابتدا براي اطلاع كنگره از وضعيت اجراي برجام و بستن دست رييس جمهور در تصميم گيري هاي به نفع تهران انجام شد اما همين مساله به بلاي جان توافق هسته اي در دولت ترامپ در يك سال گذشته بدل شده است. ترامپ تئاتر تكراري تهديد توافق را هر 90 يا 120 روز يك بار روي صحنه مي برد و اين بار نيز تلاش مي كند جدي تر در اين نقش فرو برود. رييس جمهور امريكا تا پايان ساعت 24 روز پنجشنبه 11 ژانويه به وقت شرق امريكا فرصت دارد تا پايبندي ايران به توافق هسته اي را تاييد كند. احتمال اين تاييد با توجه به اينكه در ماه اكتبر از اين تاييد سرباز زد بسيار اندك است. در شرايطي كه وي پايبندي ايران را تاييد نكند عملا تهديدي براي برجام رخ نداده چرا كه اين عدم تاييد در مكانيسم بين المللي باقي ماندن اعضا در برجام تعريف نشده است. همزمان رييس جمهور امريكا تا ساعت 24 روز جمعه 12 ژانويه به وقت شرق امريكا نيز فرصت دارد تا لغو تحريم هاي ثانويه يا همان تحريم هاي مرتبط با برنامه هسته اي ايران را تمديد كند. پيش بيني ها درباره اين فقره بسيار ضد و نقيض است. برخي از تعقل نسبي ترامپ براي تمديد لغو اين تحريم ها سخن مي گويند و برخي از تصميم گيري هاي غافلگيركننده وي كه در يك سال گذشته چندين بار هم تكرار شده است.
    
    كاسه صبري كه لبريز نمي شود
     ايران از 20 ژانويه 2017 كه دونالد ترامپ به كاخ سفيد پاگذاشت خود را براي اين روزها آماده كرده بود. ترامپ در جريان رقابت هاي انتخاباتي به صراحت خشم خود را از برجام به تصوير كشيده بود و تاكيد كرده بود كه اين توافق را پاره خواهد كرد. در نتيجه حتي در شرايطي كه پيش بيني هاي بدبينانه نيز درست از كار درآيد و رييس جمهور امريكا با سكوت خود عدم تمديد لغو تحريم هاي هسته اي ايران را كليد بزند، در تهران كسي از دولتمردان شوكه يا متعجب نخواهد شد. ايران گام هاي متقابل براي مقابله به مثل را برداشته و دست هاي وزير خارجه و رييس سازمان انرژي اتمي براي اعلام رسمي اين گام ها و وارد كردن آنها به مرحله اجرا در چند سانتي متري دكمه هاي قرمز رنگ قرار دارد. جهان اين چندساعت را در انتظار خواهد گذراند. در يك سوي اين ميدان ايالات متحده در همدستي با اسراييل و عربستان به انضمام فرزندخوانده هاي شان ايستاده اند و در يك سوي ديگر اين ميدان ايران و 4 عضو دايم شوراي امنيت به اضافه آلمان و البته كشورهايي كه از دو سال قبل عادي سازي پرونده هسته اي ايران در سطح بين المللي را تماشاگر بوده و از آن استقبال كرده اند. هرچند كه اروپايي ها در تماس هاي مكرر با كاخ سفيد و گفت وگوهاي دايم با قانونگذاران و سناتورهاي كنگره به آنها درباره تبعات خروج امريكا از برجام هشدار داده اند اما دولت هاي مركزي در بريتانيا، فرانسه، آلمان و شخص فدريكا موگريني در جامه مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در بروكسل نيز اين ساعت ها را در انتظار مي گذرانند. طبيعتا در صورتي كه خروج امريكا از برجام با تصميم 48 ساعت آينده ترامپ كليد بخورد، نه تنها ايران كه ساير كشورهاي حاضر در مذاكرات هسته اي نيز با چالش هاي بي شماري روبه رو خواهند شد اما مساله اينجاست كه اين خروج قطعا براي تهران به معناي آخر دنيا نخواهد بود. به گزارش كاخ سفيد، دونالد ترامپ پيش از اعلام نظر درباره برجام با ركس تيلرسون، وزير خارجه و جيم متيس، وزير دفاع كابينه خود ديدار و گفت وگو خواهد كرد. هر دوي اين چهره ها از مخالفان خروج امريكا از برجام هستند و البته مشكل اينجاست كه اين دو چندان محل مشورت منتهي به تصميم گيري رييس جمهور نيستند. هشدارها در داخل ايالات متحده درباره تبعات خروج امريكا از برجام نيز پررنگ تر از قبل شده است و به عنوان مثال ارنست مونيز، وزير انرژي پيشين امريكا با انتشار پيامي در صفحه توييتر خود نوشت: اگر ما از توافق هسته اي با ايران خارج شويم، كاري كه انجام مي دهيم اين است كه يك هديه به اين كشور تقديم مي كنيم.
    رسانه امريكايي سي ان بي سي در اين باره مي نويسد: كاسه صبر دونالد ترامپ درباره ايران در حال لبريز شدن است و رييس جمهور امريكا دايما در جلسات خصوصي كاخ سفيد ادعا مي كند كه تداوم باقي ماندن امريكا در برجام تامين كننده منافع ملي امريكا نيست. با اين وجود غالب پيش بيني ها حاكي از اين است كه وي لغو تحريم هاي ثانويه ايران را تمديد مي كند. مساله اي كه براي ايران بسيار مهم است منتفع شدن اين كشور از لغو تحريم هاي هسته اي است چرا كه اصلي ترين دليل ايران براي پذيرش برجام همين دورنماي اقتصادي بود كه البته با تبديل شدن برجام به بمب ساعتي در دولت ترامپ، بر دغدغه هاي اقتصادي تهران از اين حوزه نيز افزوده شده است. برخي از تحليل گران اعتقاد دارند كه دورنماي برجام در سال 2018 ميلادي بسيار مه آلود است و حتي در شرايطي كه ترامپ اين بار نيز از توافق خارج نشود اما تهديدهاي گاه به گاه او عملا همه را از كار كردن با ايران مي ترساند. هرچند كه ترامپ يك بار در تابستان لغو تحريم هاي هسته اي تهران را تمديد كرده است اما اين نخستين بار پس از اعلام عدم پايبندي ايران به برجام خواهد بود كه وي بايد در مورد اين تحريم ها تصميم بگيرد. در شرايطي كه ترامپ لغو اجراي اين تحريم ها را تمديد نكند با خروج امريكا از برجام، اين كشور در وضعيت تقابل با متحدان اروپايي خود و البته چين و روسيه قرار خواهد گرفت. همزمان اين اقدام وي مي تواند بر بازار جهاني نفت با توجه به اينكه ايران سومين توليدكننده نفت اوپك است نيز تاثيربگذارد. گروه تخمين ريسك اوراسيا اعلام كرده كه 55 درصد احتمال دارد برجام از دوره چهارساله رياست جمهوري ترامپ سرسالم بيرون آورد اما اطمينان داده كه اين توافق فعلا و در بازه زماني ميان مدت از تصميم هاي قهرآميز و غيرمنطقي رييس جمهور امريكا در امان خواهد بود. ريچارد نفيو از كارشناسان مسائل تحريمي كه در جريان مذاكرات هسته اي با ايران عضو تيم ايالات متحده بود نيز اعتقاد دارد كه دونالد ترامپ لغو تحريم هاي ثانويه ايران را تمديد خواهد كرد اما احتمالا پنجره باز در اختيار كنگره براي اصلاح برجام را مي بندد و به عنوان نمونه براي اعلام تصميم كنگره به اين نهاد فرصت مشخصي مي دهد.
    نفيو در اين باره مي گويد: اگر ترامپ براي سناتورها بازه زماني را تعيين كند مثلا تا پايان سال جاري ميلادي، همين حركت مي تواند بر ابهام درباره نسخه نهايي امريكا درباره برجام بيفزايد و مانع از عادي سازي كامل روابط اقتصادي تهران با ساير كمپاني ها و بانك هاي بزرگ شود.
    محمد جواد ظريف تنها چندساعت پيش از پايان ضرب الاجل هاي هسته اي ترامپ، مذاكره و رايزني حضوري با اعضاي غيرامريكايي برجام را آغاز كرده است. رايزني هاي چندساعته با سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در مسكو و وزراي خارجه تروئيكاي اروپايي در بروكسل. اعضاي غيرامريكايي برجام تعارف با امريكا را كنار زده اند و حتي در دور اخير كميسيون مشترك براي نخستين بار به صراحت خواستار اجراي تعهدات امريكا شدند. اين در حالي است كه در گذشته اعضا معمولا نظرات خود را به شكل غيرمستقيم مطرح مي كردند اما اين بار در بيانيه كميسيون مشترك هم مشخص است كه نظرات صريح اعضا چيست. «ژان ايو لودريان»، «بوريس جانسون» و «زيگمار گاربيل»، وزراي خارجه فرانسه، بريتانيا و آلمان روز پنجشنبه در بروكسل با محمد جواد ظريف ديدار مي كنند و پيش بيني مي شود كه خروجي اين ديدار كه با حضور فدريكا موگريني، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا صورت خواهد گرفت تاكيد دوباره اروپا بر حمايت از برجام در فاصله زماني چندساعت مانده تا اعلام تصميم ترامپ باشد. برجام براي كشورهاي اروپايي مصداق دستاورد ديپلماسي در مقايسه با سياست هاي همواره نظامي امريكا براي مهار بحران هاي بين المللي بوده و به نظر مي رسد كه در صورت خروج يك جانبه امريكا از برجام، اروپايي ها براي حفظ اين توافق هسته اي دست به اقدام هاي فني تر بيشتري بزنند.
    
    
    امريكا سياست خود را اصلاح كند
    محمدجواد ظريف در ديدار با همتاي روسي خود با تشكر از حمايت هاي مسكو از اجراي برجام و نقش وزير خارجه اين كشور در به نتيجه رسيدن برجام گفت: برجام از معدود دستاوردهاي جامعه بين الملل در سال هاي گذشته است و آژانس بارها تعهد ايران به برجام را تاييد كرده است ولي متاسفانه يكي از اعضاي برجام نه تنها تاكنون تعهدات خود را بر اساس برجام كامل اجرا نكرده بلكه سياست هاي مخربي را در پيش گرفته است. از اين رو ما و شما و ساير اعضاي برجام نياز داريم از نزديك هماهنگي كنيم كه اين دستاورد با جديت پيگيري شود. سرگئي لاوروف نيز در اين ديدار با تاكيد بر اهميت برجام گفت: اين امر بسيار مهم است كه آژانس بين المللي انرژي اتمي، اجراي تعهدات ايران را مورد تاييد قرار داده و روسيه كماكان بر نقش مهم اين سازمان تاكيد مي كند. ظريف در جمع خبرنگاران نيز با تاكيد بر اينكه امريكايي ها بايد متوجه اين اجماع جهاني شوند و سياست خود را اصلاح كنند، گفت: اگر جامعه جهاني تمايل دارد برجام ادامه پيدا كند بايد در برابر هر اقدام خلاف برجام ايالات متحده امريكا ايستادگي كند. ايران انتخاب هاي گوناگوني دارد و قطعا در همه اين انتخاب ها منافع مردم ايران حفظ خواهد شد و به نظر ما اين منافع تقويت مي شود.
    گزارش روز: اتحاد غير امريكايي هاي برجام با ايران / محمدجواد ظريف تنها چند ساعت پيش از تصميم رييس جمهور امريكا به مسكو و بروكسل رفت
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3999 به تاريخ 21/10/96، صفحه 6 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    آثار ديگري از "سارا معصومي"

  از انتقاد تند صالحي تا آرزوهاي هسته اي ترامپ / شصت و دومين كنفرانس عمومي آژانس بين المللي انرژي اتمي در سايه سرنوشت مبهم برجام آغاز شد
سارا معصومي، اعتماد 27/6/97
مشاهده متن    
  اپوزيسيوني از ربات ها / چگونه منافقين شبكه اي از حساب هاي جعلي عليه ايران را هدايت مي كنند؟
سارا معصومي، اعتماد 26/6/97
مشاهده متن    
  جنگ سياسي تمام عيار اروپا با امريكا / تروييكاي اروپايي براي حفظ برجام تعارف با دونالدترامپ را به حاشيه راندند
سارا معصومي، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  ديپلماسي در سايه / ديدارهاي جان كري با محمدجواد ظريف صداي اعتراض دولت امريكا را بلند كرد
سارا معصومي، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  به ائتلاف سازي ترامپ عليه ايران كمك نكنيم / چرايي سياسي لزوم تصويب هرچه سريع تر لوايح گروه ويژه اقدام مالي
سارا معصومي، اعتماد 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهش نامه ي آموزش زبان فارسي به غير فارسي زبانان
متن مطالب شماره 15، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است