|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/10/21: لايحه بودجه 97 مرهم يا نمك بر زخم مردم؟!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22105
يك شنبه 30 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21816 21/10/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


گزارش خبري - تحليلي كيهان 
لايحه بودجه 97 مرهم يا نمك بر زخم مردم؟!درددل هاي مردم را بايد شنيد و براي درمان آن کاري کرد. اين را شايد بتوان خلاصه اي از مهم ترين بخش فرمايشات رهبر معظم انقلاب در ديدار روز 19 دي دانست. اقدامي که رهبر انقلاب از آن به عنوان «درمان زخم»هاي مردم ياد کردند.
    براي التيام اين زخم ها، همه دستگاه ها بايد کمر همت ببندند. قوه قضائيه به نحوي، دولت و مجلس هم هريک به نحوي ديگر. راه هاي زيادي هم براي بهبود زخم ها وجود دارد که بي تعارف هيچ يک از اين قوا نرفته اند و نخواسته اند به خود زحمت بدهند، اما زخم هست و عميق تر مي شود.
    موضوعات فراواني قابل بررسي در اجراي اين دستور است که در آينده هم به آنها خواهيم پرداخت، اما يکي از نزديک ترين ابزار ها براي التيام زخم هاي مردم، لايحه بودجه 97 است. لايحه اي که دولت اصرار دارد مجلس آن را دست نخورده و بدون تغيير تصويب کند! بايد ديد آيا اين لايحه با وصفي که به مجلس تقديم شده، مرهم زخم هاي مردم است يا نمکي بر آن زخم ها!؟ اين گزارش به اين موضوع مي پردازد.
    
    هياهوي روزهاي اول
    يادتان هست که در نخستين روزها، هياهوي وسيعي راه افتاد تا مردم را متوجه ارقام بودجه اي برخي موسسات خاص کند. نهاد رهبري در دانشگاه، موسسه امام خميني (ره) (به مديريت آيت الله مصباح يزدي) جامعهًْ المصطفي عليه السلام و.... رئيس جمهور هم خوشحال از اين سوگيري خاص، با خوشحالي زايدالوصفي گفت: شما نمي دانيد من اين روزها چقدر خوشحالم که مردم درباره بودجه حرف مي زنند! و البته منظورش همين حرف ها بود! در همان جلسه رئيس جمهور باز هم شعار شفافيت داد. اما خوب بود ايشان به مردم مي گفت که آنچه بر سر آن، اين همه هياهو مي شود، کلا حدود 7 دهم درصد بودجه را تشکيل مي دهد! يعني همه اين هياهو، حتي يک درصد بودجه را هم در بر نمي گيرد! تازه خوب بود مي گفت که اين ارقام در سال هاي قبل به دستگاه هاي مربوطه داده شده است!؟ مثلا مي گفت که چرا بودجه نهاد رهبري در دانشگاه به عنوان مجموعه اي فرهنگي و مورد مراجعه و نياز خيل عظيمي از دانشجويان داده نشد و حقوق کارکنان با تاخير مواجه شد!؟ راز استعفاي مسئول نهاد چه بود و...!؟ اينها نشان مي دهد که بايد هياهو باشد تا 7 دهم درصد مهم جلوه کند و مردم از 99 درصد ديگر بي خبر باشند!
    مروري بر برخي رديف هاي بودجه نشان مي دهد شعار شفافيت، حرف خنده داري است براي بازي هاي سياسي وگرنه خوب است درباره برخي موضوعات زير به مردم گزارش داده شود تا معلوم شود بودجه به کام کيست!؟
    
    811 هزار ميليارد تومان!!
    ۸۱۱ هزار ميليارد تومان از اعتبارات بودجه سال ۹۷ مربوط به شرکت هاي دولتي است! عددي که رئيس جمهور هرگز در سخنان آتشين خود به آن نزديک هم نمي شود و سعي مي کند کسي ديگر هم چيزي نگويد! راستي چرا اين بزرگ ترين رقم بودجه بايد از نظر ها مخفي بماند!؟ مردم نبايد بدانند اين بودجه هنگفت به کدام شرکت ها مي رود، مديران آنها کدام افرادند و عايدي و سود آنها براي مملکت چه بوده!؟ مثلا چرا نبايد فهرستي از شرکت هاي زيان ده و سوددهي که اين 811 هزار ميليارد را مي گيرند به مردم داده شود!؟
    در اين باره حسيني عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس سوال جالبي پرسيده که نشان مي دهد دولتي ها، نه تنها با مردم که حتي با نمايندگان مجلس هم شفاف نيستند و احتمالا کسي قصد دارد سر آنها را هم کلاه بگذارد! او مي پرسد: «سوالات مهمي در مورد بودجه شرکت هاي دولتي وجود دارد، مثلا چرا شرکت هاي زيان ده در بخش شرکت هاي سودده نوشته شده اند؟ چرا سود سهام شرکت ها به شکل ديگري نوشته شده است؟ سود سهام شرکت ها بر چه اساسي برآورد شده است؟ آيا مصوبات مجامع شرکت ها را درنظر دارند؟ چه اتفاقي در شرکت ها افتاده است که قصد دارند درآمدهاي خود را افزايش دهند؟»
    خوب است مردم عزيز بدانند اغلب شرکت هاي دولتي(قريب به تمام آنها) زيان ده هستند و هزينه شان به تمامي از جيب مردم پرداخت مي شود! مديران و مشاوران و اعضاي هيئت مديره و... اين شرکت ها هم نوعا به صورت غيرتخصصي و براساس برخي مناسبات (حزبي- سياسي- حتي فاميلي !) انتخاب و منصوب مي شوند! اين وضع فاجعه آميز در حالي است که طبق سياست هاي اصل ۴۴ شرکت هاي زيان ده بايد منحل مي شدند و يا به صورت سازمان و دستگاه وابسته به وزارتخانه تخصصي خود اداره مي شدند. اما ظاهرا برخي منافع مانع اين کار شده. راستي شما هم شنيده ايد برخي شرکت ها حياط خلوت دولت است!؟
    بالاخره 811 هزار ميليارد تومان بودجه، رقم کمي نيست!
    
    هواي تازه چند!؟
    افزون بر آن رقم افسانه اي و غير قابل تصور، برخي بودجه هاي مضحک و البته بي سروصدا هم در لايحه سال 97 هست که نمي دانيم به آن بخنديم يا گريه کنيم!؟
    چند سالي است مسير فرودگاه امام خميني (ره) تا تهران، از بوي نامطبوعي سرشار است و شامه مردم را مي آزارد. صد البته اين بو قديمي است ولي حالا آن محل، محل تردد مسافران خارجي هم هست و اگر تا پيش از اين اهميتي نداشت، به يمن قدم اين مسافران عزيز(!) مهم شده و بايد حل شود.
    درباره منشا اين بود، چندين حدس و گمان وجود دارد ولي حقيقت امر اين است که مسئولان امر صراحتا اعلام کرده اند منشا بو را نمي دانند. بيشترين حدس اين است که بوي نامطبوع مربوط به زباله هاي تهران، مدفون در کهريزک باشد.
    حال چه بايد کرد!؟ مي توانيد پاسخ را در قالب يک رديف بودجه ذيل عنوان «جدول برآورد اعتبارات رديف هاي متفرقه» در لايحه بودجه سال 97، با اعتبار يک هزار ميليارد ريال گنجانده شده ملاحظه کنيد. دولت محترم 100 ميليارد تومان بودجه براي رفع بوي نامساعد اطراف فرودگاه امام خميني(ره) تخصيص داده آن هم در شرايطي که هنوز منشا اين بو مشخص نشده است! راستي وقتي نمي دانيم علت چيست، قرار است با معلول چگونه برخورد کنيم!؟ آيا دولت مي خواهد اسپري خوشبو کننده در محل استفاده کند!
    يک حساب سرانگشتي نشان مي دهد که قرار است روزانه بيش از 270 ميليون تومان براي رفع اين بوي مجهول المنشا از مسير فرودگاه هزينه شود! يعني ساعتي 11 ميليون تومان!
    به نظرتان ساعتي يازده ميليون تومان کمي زياد نيست!؟ آن هم براي کاري که اصلا نمي دانند چيست!؟ چه خوب است دولت شفاف سازي کند و پيمانکار قدرتمندي که توانسته چنين عدد هنگفتي را به بودجه کشور وارد کند، به مردم معرفي کند.
    
    دکوراسيون مديران!
    افزايش هزينه هاي جاري دولت، نکته تلخ و تاسف بار مهمي است که مي کوشند ديده نشود. اين موضوع به جز حقوق و دستمزدهاست و برخي عامدانه تلاش دارند اين دو را مخلوط کنند. اگر دولت تنها و تنها همين يک قلم را اصلاح مي کرد، در اشتغال کشور به واسطه به حرکت درآمدن چرخ هاي عمراني، انقلاب بزرگي ايجاد مي شد. دولت با همين يک کار مي توانست حداقل 50 هزار ميليارد تومان از هزينه هاي خود را کاهش دهد. اين رقم کمي نيست. مي توان عين اين رقم را در پروژه هاي عمراني به کار بست.
    اما اکنون اين پول کجا مي رود!؟ حسينعلي حاجي دليگاني نماينده مجلس توضيح تلخي دارد. او مي گويد:«برخي از اداره ها به طور مرتب در حال تعويض دکوراسيون خود هستند. چرا بايد با ورود هر استاندار يا فرماندار جديد دکوراسيون دفتر کار يا مجموعه او تغيير يابد؟ حتي در مجلس هم به طور مرتب شاهد اين تغيير و تحولات هستيم. ساخت و ساز و نگهداري مهمان سرا ها يکي ديگر از اين موارد است که بسيار پرهزينه بوده و دولت مي تواند با فروش آنها ضمن رهايي از نيروي انساني و هزينه هاي ناشي از نگهداري اين ساختمان ها، درآمد حاصل از آن را صرف اداره امور کشور کند.» او نمونه هاي تاسف بار ديگري را هم برمي شمرد: «چرا وقتي کشور در اين وضع به سر مي برد، وزارتخانه ها، اداره هاي کل و ديگر دستگاه ها اقدام به خريد خودرو هاي لوکس آنچناني مي کنند... بايد مسافرت هاي خارجي مسئولان ارشد کشور جز در موارد بسيار ضروري حذف و تعداد همراه هاي آنها کاهش يابد.»
     به نظرتان مردم کشور، سهمي در آن دکور و آن يکي هتل و آن خودروي لوکس و... دارند!؟ دولت فقر ملت را به قيمت زيبايي اتاق مديران مي بيند و فرياد شفافيت هم سر مي دهد!
    
    فراموشي مسکن
    ممکن است کسي بگويد دولت در کنار آن بودجه هاي عجيب و غريب، براي مردم هم فکر هايي کرده است. براي کشف صحت اين احتمال، رديف هاي بودجه را زير و رو مي کنيم. يک نياز مهم مردم، مسکن است. شوربختانه مي بينيم که هيچ اقدام منطقي و معقولي براي کمک به صاحبخانه شدن مردم در بودجه وجود ندارد! اين يعني يکي از مهم ترين نيازهاي زندگي بشري يعني مسکن در دولت ديده نشده و به دست فراموشي سپرده شده است! اگر علت را بپرسيم پاسخ لابد اين است که بودجه نداريم! جواب را بايد در رديف هاي ديگر جست وجو کرد که بودجه به بيراهه رفته است و نمک به زخم مردم شده. چندي قبل مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي با ارائه گزارشي به صراحت اعلام کرد: «دولت درک صحيحي از شرايط بحراني مسکن در تدوين لايحه بودجه سال ۹۷ نداشته است.» همين عبارت به تنهايي گوياي نگاه دولت به اين مشکل مهم مردم است. در بخشي از اين گزارش آمده: «آنچه بايد مورد توجه بيشتر قرار مي گرفت، درک صحيح از شرايط بحران مسکن و تقويت مبادي مهاجرت، اتخاذ تصميمات صحيح براي رونق و ايجاد تعادل در بازار مسکن باشد که در لايحه بودجه سال 97 ردي از آن مشاهده نمي شود. رويکردهاي اتخاذشده در ماده واحده لايحه بودجه 97 هيچ گونه حکم خاصي درخصوص مسکن و شهرسازي که بتواند ضامن ارتقاي اين بخش باشد، ارائه نکرده است.» عبارت هيچ گونه حکم خاصي... به تنهايي گوياي عمق فاجعه و دور بودن بودجه از التيام اين يک زخم زندگي مردم نيست!؟
    
    جلسه اي 37 ميليون تومان!
    اگر در بودجه سال آينده براي مسکن مردم فکري نشده، در عوض براي هر جلسه هيئت دولت 37 ميليون تومان بودجه پيش بيني شده است! يعني رئيس جمهور و اعضاي محترم دولت براي هر دورهمي و گفت وگو درباره مشکلات کشور، 37 ميليون تومان درنظر گرفته اند! علي برکت الله! طبيعي است که بافت فرسوده فلان روستاي محروم نبايد بازسازي شود و با کوچک ترين زلزله به سر مردمش خراب شود و از مردم تلفات بگيرد!
    چه خوب بود دولت در اين باره شفاف سازي مي کرد که در يک جلسه دو، سه ساعته چه اتفاقي قرار است بيفتد که هزينه هرباره آن 37 ميليون تومان است!؟ حدود 5 سال است که اين جلسات برگزار شده و ثمر آن را مي بينيم.
    مردم و کارشناسان از رقم هايي که دولت براي بودجه 97 پيش بيني کرده همچون قيمت غيرواقعي دلار، افزايش قيمت حامل هاي انرژي، حذف حدود 30 ميليون يارانه بگير، افزايش فشار مالياتي، بودجه هاي سرسام آور براي امور جاري برخي نهادهاي وابسته به دولت و... اظهار نگراني مي کنند.
    
    نشست هاي صد ميليوني!
    در نمونه اي ديگر، مي توان به بودجه مرکز بررسي هاي استراتژيک رياست جمهوري که مديريت آن را حسام الدين آشنا به عهده دارد، اشاره کرد. فارغ از اصل کارکرد چنين مجموعه اي براي مردم و اينکه چه خروجي اين مرکز با اين نام زيبا داشته، در بودجه مي بينيم که قرار است اين مرکز در سال آينده ۳۰ نشست و همايش برگزار کند که بودجه مجموع آنها ۳ ميليارد و 400 ميليون تومان پيش بيني شده است! يعني ميانگين اعتبار هر يک از اين نشست ها ۱۱۳ ميليون تومان است! به نظر شما در اين نشست ها قرار است چه اتفاقي بيفتد که اين هزينه ها براي آن مباح است!؟ آيا اين هم حياط خلوتي ديگر است!؟
    شبيه اين بند در ارقام در بودجه 97 باز هم هست. معاونت امور زنان و خانواده رئيس جمهور بابت هر گزارش و تحليل داده هاي آماري ۴۰ ميليون تومان حق الزحمه داده دريافت مي کند! و جالب تر آنکه هر جلسه دبيرخانه ستاد ملي زن و خانواده ۸ ميليون تومان هزينه دربر دارد! اينکه آن گزارش ها و اين جلسات چه آورده اي براي زنان و دختران مملکت دارد، بحث ديگري است که بارها و بارها به آن پرداخت شده و درباره خطر نفوذ جريانات فمينيستي و ضد دين در اين گونه مراکز هشدار داده شده است.
    
    دست در جيب
    اکنون آنچه از خاصه خرجي هاي دولت را خوانديد در کنار افزايش نرخ حامل هاي انرژي، قطع يارانه ها، افزايش عوارض، افزايش قيمت خريد پايان خدمت، افزايش شهريه دانشگاه و خوابگاه و ده ها افزايش ديگر قرار بدهيد تا بدانيد بودجه سال آينده، نمک بر زخم هاي اقتصاد است يا مرهمي بر دل مردم!
    تا اينجا روشن شده که دولت براي مخارج خودش، دستش را در جيب مردم کرده است ولي براي رد گم کني، هياهو درباره ارقام ناچيز را در دستور جريان زنجيره اي قرار داده است.
    هم دولت و هم نمايندگان مجلس مي توانند هم اکنون که هنوز بودجه به تصويب نرسيده، ثابت کنند که عزمي جدي براي مرهم گذاشتن بر زخم هاي معيشتي مردم را دارند. اين آزمون بزرگي براي اثبات صداقت آنهاست.
    
    گزارش خبري - تحليلي كيهان: لايحه بودجه 97 مرهم يا نمك بر زخم مردم؟!
    


 روزنامه كيهان، شماره 21816 به تاريخ 21/10/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 168 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي مديريت سرطان
شماره 12 (پياپي 64)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است