|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/10/21: خروج از برجام يك تخلف محرز و مسلم بر اساس قواعد حقوق بين الملل است
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4054
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3999 21/10/96 > صفحه 6 (ديپلماسي) > متن
 
      


نگاه روز 
خروج از برجام يك تخلف محرز و مسلم بر اساس قواعد حقوق بين الملل است
چگونگي خروج از برجام و آثار و عواقب آن

نويسنده: مهرداد پشنگ پور

مسلم است خروج از توافق غيرمعاهده اي برجام به دليل سازوكار پيش بيني شده در آن كار ساده و بدون عوارض حقوقي نيست، به ويژه كه طرف اصلي اين تعهد يعني ايران تاكنون به تعهدات خود در قالب اين توافق پايبند بوده و اين پايبندي هم مورد تاييد آژانس بين المللي انرژي هسته اي قرار گرفته و هم ساير اطراف اين توافق بر اين موضع كه ايران تعهدات خود را در وفق برجام به طور كامل ايفا كرده تاكيد كرده اند. در اين ميان حتي طرف امريكايي نيز اگر چه رضايت خود از اين مساله را اعلام نكرده اما تخلفي از جانب ايران را هم نتوانسته دست و پا كند و هرچه بوده و هست تنها بهانه جويي هاي شخص لجوج و بهانه گير دونالد ترامپ، رييس جمهور ايالات متحده است. اهميت قضيه در طرف امريكايي اين است كه كنگره همراه و هم مسلك با رييس جمهور ايالات متحده امريكا كه در موارد متعددي در اتخاذ تصميمات و اقدامات ضد ايراني از رييس جمهور پيشي مي گرفت از ورود به مساله پايبندي ايران به برجام عبور كرد. حقيقتي كه اهميت برجام و وضعيت حقوقي ايجاد شده توسط آن و عوارض نقض بلا وجه آن را مشخص مي كند.
    
    چگونگي خروج برجام
    برجام يك توافق بين المللي چندجانبه است. هر توافق بين المللي نيز اطراف خود را متعهد به اجراي كامل مفاد قرارداد و تعهدات مندرج در آن مي كند. بنابر اصل قديمي لازم الاجرا بودن قراردادها در حقوق لاتين كه در نظام حقوق بين الملل نيز جريان پيدا كرد متعهدان مكلف به اجراي با حسن نيت قرارداد هستند و در اين موضوع تفاوتي بين توافق و معاهده وجود ندارد. اجرا بدون حسن نيت يعني به گونه اي قرارداد اجرا شود كه به زيان طرف يا اطراف ديگر نباشد اگرچه چنين نيتي هم مانع مسووليت در صورت بروز زيان نيست حال چه رسد به خروج بدون عذر موجه يا نقض تعهدات ناشي از آن بدون رعايت تشريفات قراردادي مندرج در برنامه جامع اقدام مشترك. ماده ٣٦ ذيل فصل ساز و كار حل و فصل اختلافات براي پايان برجام شرايطي را معين كرده است. ايران مي تواند در صورتي كه اعتقاد داشته باشد يك يا تمام اعضا تعهدات خود را طبق برجام رعايت نكرده اند موضوع را به منظور حل و فصل به كميسيون مشترك ارجاع دهد، چنانچه ساير اعضا نيز مي توانند در مورد ايران اينگونه عمل كنند. بنابراين در صورتي كه ايالات متحده امريكا عقيده دارد ايران به تعهدات خود طبق برجام اقدام نكرده مراتب را به كميسيون مشترك اعلام مي كند. كميسيون ١٥ روز فرصت دارد تا موضوع را فيصله دهد مگر اينكه با اجماع زمان مزبور تمديد شود. هر يك از اعضا اگر پس از رسيدگي كميسيون بر عدم پاييندي اصرار داشته باشد مي تواند موضوع را به وزيران امور خارجه ارجاع دهد و وزيران نيز ١٥ روز براي پايان دادن به اختلاف زمان دارند مگر اينكه اين زمان با اجماع تمديد شود. پس از بررسي كميسيون مشترك يا به موازات يا به جاي بررسي در سطح وزيران، عضو شاكي يا عضوي كه اجراي تعهداتش مورد اختلاف قرار گرفته مي تواند درخواست كند موضوع توسط يك هيات مشورتي متشكل از ٣ نفر عضو (طرف هاي درگير اختلاف و يك عضو مستقل) بررسي شود. اين هيات ١٥ روز فرصت دارد نظريه مشورتي غيرالزام آور خود را اعلام كند و در صورت پا برجا بودن اختلاف، كميسيون مشترك در كمتر از ٥ روز نظريه هيات مشورتي را با هدف خاتمه دادن به موضوع بررسي و اگر كماكان به طوري كه مورد رضايت شاكي باشد حل و فصل نشده باشد و طرف شاكي معتقد باشد موضوع مصداق «عدم پايبندي اساسي» است طرف مدعي مي تواند موضوع حل و فصل نشده را به عنوان مبناي توقف كلي يا جزيي اجراي تعهداتش بر اساس برجام قرار داده يا به شوراي امنيت سازمان ملل متحد ابلاغ كند كه موضوع مصداق «عدم پايبندي اساسي» به شمار مي آيد. شوراي امنيت نيز پس از دريافت ابلاغ طرف شاكي به ضميمه توضيحات لازم مبني بر انجام تلاش هاي همراه با حسن نيت به منظور حل و فصل اختلاف، بر اساس رويه هاي خود در خصوص قطعنامه براي تداوم لغو تحريم ها راي گيري مي كند. اگر قطعنامه مزبور ظرف مدت ٣٠ روز از تاريخ ابلاغ به تصويب نرسد، مفاد قطعنامه هاي سابق شوراي امنيت سازمان ملل متحد اعمال خواهند شد مگر اينكه شوراي امنيت تصميم ديگري بگيرد. نكته مهم در فرآيند حل و فصل اختلافات مبتني بر عدم پايبندي اطراف برجام موضع ايران به دليل پيش بيني اين شرط است كه «ايران اعمال كلي يا جزيي تحريم ها را به منزله زمينه اي براي توقف كلي يا جزيي تعهدات خود وفق برجام قلمداد خواهد كرد. با اين تعريف موضع ايران متمايز و مناسب تر است. به اين ترتيب خروج از برجام بدون رعايت ساز و كار هاي پيش بيني شده در آن يك تخلف محرز و مسلم بر اساس قواعد حقوق بين الملل است.
    
    پايداري برجام با خروج هر يك از متعهدان
    اين واقعيت كه مهم ترين طرف اين توفق ايران است و ميزان پايبندي ايران به تعهداتش نقش بسيار موثري در بقا يا انتفا آن دارد را بايد بر خلاف نظر منتقدان كه آن را دليل بر وادادگي و اعطاي امتياز مي دانند، از جمله نقاط قدرتمندي و قوام توافق هسته اي دانست زيرا اين حالت مي تواند ابتكار عمل بسياري را در اختيار ايران قرار دهد چنانكه تاكنون نيز همين گونه بوده است. به همين دليل تخلف ايران از انجام تعهداتش مي تواند شالوده برجام را از هم گسيخته يا حداقل گسسته كند. اگرچه اين سخن هرگز به اين معنا نيست كه طرف مقابل مي تواند تخطي يا تخلف يا نقض پيمان كند ولي اساس و بنيان پيمان بي آسيب و مستحكم بماند. بديهي است در يك پيمان تعهدات متقابل مبناي اساسي اجراي آن از سوي ساير اطراف است. ولي بايد توجه داشت اساسا خروج يك عضو از پيمان چندجانبه نبايد و نمي تواند موجب اختتام و اضمحلال آن باشد مگر در صورت وجود چنين شرط، كه در مورد برجام چنين موضوعي صادق نيست و خروج بدون تشريفات مقرر اقدامي است موجب مسووليت بين المللي عضو خاطي. پس تقليل يك توافق چندجانبه به رابطه ميان دو كشور (نگاه كنيد به تقليل مفاهيم در مذاكرات «اعتماد» دوشنبه، ٢١ ارديبهشت ١٣٩٤) يك، خطاي استراتژيك است كه ميدان عمل فراخ و مناسبي براي طرف مورد نظر فراهم مي آورد. برجام تاكنون نشان داده كه توانسته يك رژيم حقوقي مخصوص در روابط بين اطراف خود و حتي در برخي موارد فراتر، به وجود آورد كه خروج يا انكار آن به سادگي امكان پذير نيست. ايران بايد اهميت صلابت برجام كه در عمل به يك عامل انسجام بين اكثريت اعضاي آن شده است را كم اهميت تلقي نكند و اين توافق را به تعهد بين خود و ايالات متحده امريكا تقليل ندهد. ايران مي تواند در صورت نقض برجام از سوي ترامپ يا خروج از آن به دليل مسووليت امريكا در قبال اين توافق، زيان خود را از اين كشور مطالبه كند.
    
    *حقوقدان نگاه روز: خروج از برجام يك تخلف محرز و مسلم بر اساس قواعد حقوق بين الملل است / چگونگي خروج از برجام و آثار و عواقب آن
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3999 به تاريخ 21/10/96، صفحه 6 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    آثار ديگري از "مهرداد پشنگ پور"

  شوهاي تلويزيوني در كاخ سفيد
مهرداد پشنگ پور، اعتماد 24/12/96
مشاهده متن    
  ما و مذاكره ترامپ- اون
مهرداد پشنگ پور، اعتماد 20/12/96
مشاهده متن    
  اقدامات داخلي و تبعات خارجي
مهرداد پشنگ پور، اعتماد 6/12/96
مشاهده متن    
  برجام، تازه نقطه شروع بود
مهرداد پشنگ پور، اعتماد 11/11/96
مشاهده متن    
  برجام در تاريخ خواهد ماند
مهرداد پشنگ پور، اعتماد 4/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه رشد برهان رياضي (براي دانش آموزان دوره‌ متوسطه دوم )
متن مطالب شماره 107، بهمن 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است