|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/10/21: فرش قرمز زير پاي دشمن با واگذاري مديريت افكار عمومي به بيگانه
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22108
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21816 21/10/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


فرش قرمز زير پاي دشمن با واگذاري مديريت افكار عمومي به بيگانههياهو درباره شبکه هاي اجتماعي و حق دسترسي مردم به آنها تمامي ندارد. اين بحث مشخصا «تلگرام» را در بر مي گيرد و بحث بر سر باز يا بسته بودن آن هرروز بيشتر بالا مي گيرد.
    رئيس جمهور محترم بدون به يادآوردن وظيفه قانوني خود در تسهيل فضاي ارتباطي مردم و با ناديده گرفتن قصور غير قابل بخشش در سال هاي اخير براي تامين يک زير ساخت امن و بومي، ژست اپوزيسيون گرفته و با اينکه خود دبير شوراي عالي امنيت ملي است، به اين و آن حمله مي کند که چرا تلگرام فيلتر است!؟
    وي بارها از موجودات خيالي سخن گفته که خواهان بسته بودن اينترنت(!) هستند ولي هيچ وقت خود يا يکي از اطرافيان ايشان، يک نفر را نشان نداده اند که مخالف مطلق فضاي مجازي باشد.
    بر خلاف اين سخنان بي قائده، اغلب دلسوزان و نخبگان، با تاکيد بر حق شهروندي مهمي به نام حق ارتباط آزاد، از عدم تهيه زيرساخت مناسب از سوي دولت و واگذاري اين پروژه حياتي به بيگانگان گلايه کرده اند. آيا اين سخن با آنچه رئيس جمهور محترم مي گويد يکسان است!؟
    
    قانون ارزشي ندارد!
    دولت يازدهم با داعيه قانون مداري به روي کار آمد، اين را همه به ياد داريم. اما در عمل ديديم که قانون فقط وقتي براي آنها ارزش دارد که به نفعشان باشد. حالا يا نفع سياسي يا نفع اقتصادي. به عنوان يک نمونه، مصوبات قانوني درخصوص مديريت فضاي مجازي، بارها و بارها از سوي دولت ناديده گرفته شده است. به عنوان نمونه، ديروز معاون دادستان کل کشور در امور فضاي مجازي با انتقاد از رفع فيلتر اينستاگرام اعلام کرد: دستور قضايي«مسدود سازي محتواي مجرمانه اينستاگرام » از مدت ها قبل از اغتشاشات اخير، به وزارت ارتباطات ابلاغ شده بود که اجرا نشد... هزاران پرونده کلاهبرداري، جعل عنوان، نقض حريم خصوصي و غيره در ارتباط با شکايات مردم از کاربران صفحات اينستاگرام در دستگاه قضايي تشکيل شده اما به لحاظ اينکه سرورهاي اين شبکه در خارج از کشور است و هيچ گونه همکاري با مراجع قانوني ايران ندارند اين پرونده ها بدون نتيجه باقي مانده و مردم به حق وحقوق خود نرسيده اند... تنها در بخشي از اينستاگرام که مورد بازديد کاربران ايراني قرار گرفته بيش از 250 ميليون محتواي خلاف عفت و اخلاق عمومي توسط روبات هاي هوشمند وزارت ارتباطات و حدود 500 هزار محتواي ضدامنيتي و عليه مقدسات و ساير محتواهاي مجرمانه توسط گروه هاي رصد مردمي و نهادهاي امنيتي، انتظامي و قضايي شناسايي شده است، برهمين اساس دستور مسدود سازي محتواي مجرمانه اينستاگرام از مدت ها قبل از اغتشاشات و فتنه اخير، توسط مراجع مختلف قضايي صادر و در اجراي دستور دادستان کل کشور به وزارت ارتباطات ابلاغ گرديده ولي اين دستور بنا به دلايلي که وزارت ارتباطات بايد پاسخگوي آن باشد قبل از فتنه 96 اجرا نشد.
    اخيرا به خاطر نقش آشکار اينستاگرام در ايجاد آشوب ها و اغتشاشات و عمليات تروريستي درشهرهاي مختلف کشور، دستور فيلتر آن از ناحيه شوراي امنيت کشور صادر و اجرا شد، اما متاسفانه وزارت ارتباطات بدون توجه به مسائل امنيتي و حجم عظيم محتواي مجرمانه موجود در اينستاگرام و دستورات قضايي صادره اين پايگاه اينترنتي را رفع فيلتر کرده است.
    شبکه هاي اجتماعي بومي مشابه اينستاگرام، نظير سلام، ويسگون و لنزور، در زمان فيلتر اينستاگرام مورد توجه کاربران ايراني قرار گرفته و خودي نشان داده بودند، اما رفع فيلتر اينستاگرام اميدشان را نا اميد کرد. اين سخنان به روشني نشان دهنده قانون شکني مقامات دولتي در يک موضوع مشخص و روشن است.
    
    اين نمونه ها کافي نيست!؟
    شايد کسي بگويد اين حرف ها بزرگ نمايي است و وضع اين گونه شبکه ها آنقدر ها هم بد نيست! با کمال تاسف بايد گفت همين حالا هزاران صفحه در اين شبکه ها وجود دارد که آشکارا همه جور فسق و جرمي را آگهي مي کنند و هيچ کس نمي تواند جلوي آنها را بگيرد! از تن فروشي آشکار و علني تا فروش سلاح و مهمات و مشروبات و....!
    ستايش قريشي را به ياد داريد؟! قاتل خبيث او صراحتا از تاثير مخرب شبکه هاي اجتماعي در پديد آمدن روحيه شيطان صفتي در خودش گفته بود. ستايش قريش معصوم، تاوان کوتاهي و خيانت کساني را داد که اين سگ هار درنده اي بنام فضاي مجازي را بدون هيچ ضابطه و قانوني رها کردند و هر صداي مخالفي را هم با ديکتاتوري سرکوب نمودند. دختران اصفهاني که چند ماه پيش تحت تاثير افسردگي ناشي از عشق هاي کور شبکه هاي مجازي به خودکشي دست زدند به ياد داريد!؟ آن روزها نوشتم آقاي رئيس جمهور! فکر کنيد اين اتفاق براي يکي از عزيزان شما افتاده است، کاري کنيد! آيا از آن روز تا کنون، جز حمله هاي گاه و بي گاه رئيس جمهور محترم، هيچ اقدامي ديده ايد!؟ اين مصاديق کافي نيست تا باور کنيم اين فضا با وضع کنوني، مخرب و ويرانگر است!؟
    
    شل کن سفت کن فيلترينگ
    اما در حالي که اوضاع امنيتي و اخلاقي اينچنين است، هرروز شاهد شل کن سفت کن مسئولان درباره فيلتر تلگرام هستيم! همين ديروز حسن بيگي، عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس سخنان عجيبي گفت که شنيدن آن از يک آدم عادي و بي سواد جامعه هم بعيد بود ! او عليرغم اقرار به جرم مديران تلگرام در حوادث اخير، از اعتماد به قول آنها مي گويد! بخوانيد: «خارجي ها از طريق تلگرام به تهييج افکار عمومي و بيان دروغ نسبت به وضعيت تهران و ساير شهرها مي پرداختند. مثلا مي گفتند که فلان مسجد و فلان منطقه آتش زده شده در حاليکه چنين چيزي صحت نداشت. هدف آنها دادن روحيه به سربازان شان در ايران بود. آنها آمار کشته ها را بالغ بر سه هزار نفر اعلام مي کردند که چنين چيزي صحت ندارد و 13 نفر کشته شده اند. با توجه به چنين وضعيتي به وزارت ارتباطات ماموريت راه اندازي تلگرام داخلي و استقرار سرورهاي داخلي داده شد تا مردم بتوانند از اينترنت با سرعت بالاتر و مطمئن و سرورهاي داخلي استفاده کنند تا ديگر کساني به منافع امنيت و وحدت ملي خدشه وارد نکند»! وي سپس در سخني عجيب مي گويد: «قرار شد که مسئولان تلگرام نيز قول دهند که از تلگرام استفاده امنيتي و تروريستي صورت نگيرد به همين دليل مسئولان در اين جلسه به ما گفتند که تا پنج شنبه (فردا) احتمالا تلگرام رفع فيلتر خواهد شد»! به همين راحتي! قرار شد قول بدهند! آيا اين اولين بار است که آنها قول مي دهند!؟
    
    دوسال قبل را به ياد داريد!؟
    اين روزها شنيده مي شود که دوسال قبل يک مقام ارشد امنيتي به نمايندگي از وزارت اطلاعات در جلسه کميسيون امنيت ملي مجلس حاضر شد و در آن جلسه ادعا کرد رئيس تلگرام اخيرا به ايران آمده و در ديداري، متعهد شده که به ضوابط و مقررات مورد نظر ايران پايبند باشد. آن مقام مسئول الان در دولت دوازدهم سمت مهم تري دارد و مصدر امور مهمي است. بايد پرسيد آيا آن ديدار واقعي بوده يا گزارش خلاف واقع داده شده؟ اگر واقعي بوده، چرا تاثيري در تلگرام از آن تعهد ديده نشد تا آنجا که به تصريح حسن بيگي، فرمان قتل و آشوب در آن فضا داده مي شد!؟ چرا درباره فساد و فحشاي فزاينده در اين سامانه هيچ اقدامي نمي شد!؟ آيا اين قول دادن اخير، همانند آن قول دادن نيست!؟
    
    آقاي رئيس جمهور!اين را هم نمي دانستيد!؟
    «بيزينس اينسايدر» در ۱۶ مارس ۲۰۱۶ در مطلبي به زندگي نامه «پاول دوروف» پرداخت که در بخشي از آن اين چنين نوشت: «پاول دوروف پس از ترک دانشگاه در روسيه در سال ۲۰۰۶ به همراه برادرش «نيکولي دوروف» شبکه اجتماعي روسي زبان «ويکانتاکت» را طراحي کردند که ساختاري شبيه شبکه فيسبوک داشت، ساختمان اصلي «ويکونتاکت» در مرکز شهر سن پترزبورگ قرار داشت.
    در سال ۲۰۱۱ شبکه اجتماعي «ويکانتاکت» به ابزاري براي سازماندهي تظاهرات و آشوب گري هواداران «الکسي ناوالني»، مخالف سياسي سرسخت ولادمير پوتين، رئيس جمهور کنوني روسيه، تبديل شد. به همين دليل دولت روسيه از پاول دوروف خواست که کنترل بيشتري بر اين شبکه اجتماعي داشته باشد که با پاسخ تند او مواجه شد؛ پاول دوروف همچنين متهم بود که با ماشين افسر پليسي را زير گرفته و فرار کرده است به همين دليل نيرو هاي پليس هنگامي که براي بازداشت وي به محل کارش مراجعه کردند، متوجه شدند پاول دوروف با برداشتن سرمايه هاي نقدي خود به سمت آمريکا فرار کرده است.»
    ماجرا زماني جالب مي شود که براساس گزارش رويترز بدانيم «نرم افزار تلگرام وابسته به يک شرکت آمريکايي با نام «قلعه ديجيتال» است. ديتا سنتر اصلي اين شرکت نيز در شهر توک ويلا(Tukwila) واقع در حومه سياتل مي باشد و اين ديتا سنتر در زمره مراکز «فوق سري و امنيتي وابسته به دولت آمريکا» محسوب مي شود.»!
    اين داده ها از چيز خاصي حکايت نمي کند!؟ آيا رئيس جمهور که از خواب ناراحت 40 ميليون نفر در برابر خواب راحت يک نفر(!) سخن مي گويد، اين اطلاعات را مي داند و چنين مي گويد يا ندانسته سخن به زبان مي آورد!؟ اگر نمي داند که جاي تاسف و اندوه است و البته امکان جبران وجود دارد و اگر مي داند که... هيچ!
    با وجود چنين دشمني و سرمايه گذاري آشکاري، طبيعي است که امنيت ملي ما به شکلي فزاينده در معرض خطر باشد. عبدالصمد خرم آبادي معاون دادستان کل کشور در اين باره مي گويد: «حدود ۸ هزار از پانصد هزار کانال در شبکه اجتماعي تلگرام عليه امنيت کشور و مقدسات اسلامي و عفت و اخلاق عمومي در حال فعاليت بوده ومشغول سازماندهي و تخريب کشور در فضاي مجازي هستند.»
    
    واقعا اهميت دارد!؟
     بهانه افرادي مثل رئيس جمهور محترم براي برداشتن فيلتر تلگرام، کسب و کار مردم است! اما وي پاسخ نمي دهد اگر به راستي شما در اين نگراني صادق هستيد، چرا در اين 4 سال کوچکترين قدمي براي ايجاد زير ساخت بومي برنداشتيد!؟ آيا کسي مانع شما بود!؟ آيا منافع افرادي به خطر مي افتاد!؟ چرا آن روز به وظيفه تان عمل نکرديد که امروز مجبور نباشيد اين حرف هاي غير قابل پذيرش را بزنيد!؟
    اکنون وضع به گونه اي است که هرکس هر عددي دلش بخواهد درباره ميزان کسب و کار در اين شبکه مي گويد! همين يک نکته ساده نشان دهنده سطح اطلاع و حتي امکان اطلاع مسئولان کشور از موضوع است ! با اين همه با اعتماد به نفس مثال زدني، از تمايل مردم سخن مي گويند!
    
    حق مردم را بدهيد!
    اما حق مردم شعار دادن و ژست همراهي نيست! حق مردم واقعا برخورداري از زيرساختي امن و مطمئن براي ارتباط آزاد و کسب و کار سهل و آسان است.حق مردم است که در شبکه اجتماعي بومي، راحت خريد و فروش کنند و پول ردو بدل کنند، همه کارهايشان را سر و سامان بدهند و از اين زير ساخت مهم، براي تنظيم امور زندگيشان استفاده کنند. مخاطب اول و آخر همه اين کارها همه، فقط و فقط دولت است. ترديدي نيست که دولت در اين فقره، کوتاهي عظيمي کرده و باعث پديد آمدن سخت ترين مشکلات براي مردم شده است و حالا از بيم آنکه گريبانش گرفته شود، به در و ديوار مي زند و حمله مي کند! اکنون دولت در موضع طلبکار قرار دارد ولي درستش اين است که بزرگ ترين بدهکار مردم است و حق مردم را نداده. برخلاف آنچه مي کوشند القا کنند، موضوع اساسا نگراني از کنترل داده ها در داخل نيست. چرا که با يک نرم افزار رمزگذاري شده، اين موضوع منتفي شده است. طبيعتا حساب کسب و کار مردم از حساب فلان تروريست و فلان مروج فحشا بايد جدا باشد. همه آنها که در اين فضا قصد کسب و کار و فروش کالاي خود را دارند يا به دنبال ارتباطي امن و راحت هستند، چنين دغدغه اي دارند و دولت به آنها بدهکار است، اما رئيس جمهور محترم، ميدان را عوض مي کند!
    فرش قرمز زير پاي دشمن با واگذاري مديريت افکار عمومي به بيگانه
    


 روزنامه كيهان، شماره 21816 به تاريخ 21/10/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 162 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه رامش روان
متن مطالب شماره 9، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است