|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/21: كماي موقت قيمتي در بازار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4527
يك شنبه 30 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4239 21/10/96 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


كماي موقت قيمتي در بازار
بررسي روند هفتگي بازار فولاد نشان داد

نويسنده: سارا جنگروي


     دنياي اقتصاد : شرايط رکودي در بازار فولاد و توقف قيمت ها در اين بازار از يکسو و وجود واسطه هايي که هر کدام در اين شرايط به دنبال گرم کردن بازار خود به وسيله پيشنهادهاي قيمتي نامتعادل هستند از سوي ديگر، بازار را در حالت «کما» فرو برده است، به طوري که در اين زمينه سوالي مطرح مي شود: «چرا بازار آهن آلات ايران به «نقطه تعادلي» دست پيدا نمي کند؟»
     اما قبل از پاسخ به اين سوال بهتر است به تعريف ساده اي از نقطه تعادلي دست پيدا کنيم. تعريف نقطه تعادلي در بازار فولاد را مي توان به شرايطي اطلاق کرد که طبق آن قيمت بر مبناي قيمت جهاني محاسبه شود، اما با توجه به رکود حاکم در بازار فولاد به نظر مي رسد در شرايط فعلي امکان افزايش قيمت بيشتر از ۲۵۰۰ تومان براي ميلگرد وجود نخواهد داشت، به دو دليل: «ناامني اقتصادي» و «دستور ابلاغ شده از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت»؛ اين دو نقلي است از سوي فعالان بازار فولاد تا قيمت ها از يک اندازه مشخصي فراتر نرود. پيش از اين و در گزارش منتشر شده در روز پنج شنبه ۱۴ دي، به اين نکته اشاره شده بود که افزايش قيمت آهن آلات در ابتداي ماه دي، استقبال خريداران فولاد و حمل کالاها به خارج کارخانه هاي توليدي و انبارها باعث شد ميزان تقاضا از عرضه پيشي بگيرد. با اين حال اکنون بايد گفت بازار در حال طي مسيري معکوس است.
    
     چگونگي رونق مجدد بازار فولاد
    پيشي گرفتن عرضه از تقاضا در بازار آهن آلات در مدت اخير باعث رقابت منفي و کاهش قيمت در صنعت فولاد شد، در ادامه انتقال کالا از انبارها به سمت بازار و کاهش قيمتي که با توجه به «خريد با قيمت پايين» باعث مشخص نشدن قيمت واقعي کالاها مي شود، گريبان بازار فولاد را گرفته است. در ادامه و در توضيح و درمان روندي که در بالا راجع به آن توضيح داده شد بايد منتظر ماند تا اين روند تزريق محصول به بازار در بخش هايي به مرور کمتر شود و بازار با توجه به افزايش قيمت ارز و تمايل کارخانه ها به صادرات، قيمت خود را تثبيت کند.چنانچه پيش از اين از سوي فعالان و بازاريان صنعت فولاد اين نويد داده شده بود که رونق نسبي در ماه اسفند رخ خواهد داد، چرا که در آن بازه زماني ديگر کالاهايي با قيمت پايين در بازار وجود ندارد و توليدي هم براي بازار داخل در نظر گرفته نشده است؛ در اين خلا است که مجددا سرمايه هاي خارج شده از بدنه فولاد به اين بازار بازگشته و موجب رونق و فعاليت مجدد مي شود.
    
     امنيت مصرف کننده با خطر مواجه است؟
    روز سه شنبه در گزارشي اشاره کرديم که امنيت مصرف کننده در شرايط «نوسان قيمتي» که در بازه زماني ميان مدت رخ داده است به خطر مي افتد، يعني تصميم گيري وي دچار اختلال مي شود، به اين معنا که عرضه کننده روند تصميم گيري طرف تقاضا را دچار اختلال مي کند، حال با توجه به شرايطي که وجود دارد اين روند چگونه قابل تحليل است؟ در پاسخ به چرايي اين موضوع عنوان مي شود که زمان کنوني در بازار فولاد برهه اي نيست که عرضه کننده بخواهد در تصميمات مصرف کننده تاثير گذار باشد و به نوعي نمي تواند بازار را دستکاري کند، در اين باره بايد گفت بازار در مقاطع فولادي به حدي اشباع شده است که حتي دفاتر رسمي خود را عقب کشيده اند. تمامي دفاتر رسمي اعلام مي کنند کاهش قيمتي نداشته اند، ولي در بازار به اندازه نسبتا بالايي افت قيمتي مشاهده مي شود. در اين ميان، مصرف کننده هم طبيعتا باهوش است و اقدام به خريد مي کند، حتي اگر بازارسازي و تصميم سازي در يک ماه قبل بود، ولي در حال حاضر واسطه ها به کارخانه ها فرصت بازارسازي را نمي دهند، به اين دليل که در حال حاضر رکود کامل در بازار آهن مشاهده مي شود و اگر مصرف کننده واقعي اقدام به خريد کند بهترين زمان را انتخاب کرده است، چرا که هميشه عنوان مي شود که «زمان رکودي بهترين وقت خريد است» و با خارج شدن از رکود ديگر فرصتي به مصرف کننده داده نمي شود که بتواند به نحو احسن خريد کند.
    
     نقطه تعادل بازار فولاد کجاست؟
    با افت قيمت در شرايط رکودي حال حاضر، پيش بيني مي شود که تقاضا وارد بازار شود، با ورود تقاضا، قيمت تقويت خواهد شد، اما اين سوال پيش مي آيد که واقعا نقطه تعادل حال حاضر با توجه به اتفاقات موجود در بازار کجا است؟ فعالان بازار فولاد از اصطلاح «بازار خيلي گرم» يا «بازار خيلي سرد» استفاده مي کنند. آنها به دنياي اقتصاد مي گويند شرايط اقتصادي کشور و در سطح جزئي تر شرايط اقتصادي بازار آهن به شيوه اي بوده که يا خيلي گرم بوده که همگان را معترض کرده يا خيلي سرد رفتار کرده است، به چه معنا؟ سرد بودن و رکود بازار، ضرر خود را مستقيما متوجه توليدکنندگان خرد مي کند، به طوري که بايد گفت در چند ماه گذشته سه کارخانه متوسط و کوچک فولادي تعطيل يا ورشکسته شده اند، به اين دليل که استاندارد کالاهاي توليدي در اين کارخانه ها به گونه اي نيست که بتوانند اقدام به صادرات کنند، در اين شرايط مجبورند در بازار داخل خريد و فروش کنند. به همين دليل و در شرايطي که بازار در شرايط رکودي است فولادکاران پايين دستي متضرر مي شوند. از طرفي فعالان بازار آهن آلات و مقاطع فولادي بارها اين نويد را داده اند که بازار در اوايل بهمن به روند مثبت بازخواهد گشت و همچنين عنوان شده است که صد در صد در آن شرايط خلايي متوجه بازار خواهد شد، چون کارخانه هاي بزرگ براي محصول شمش خود «تعهد صادرات» داده اند، در اين شرايط بازار با کمبود شمش داخلي مواجه خواهد شد و تا رسيدن دوباره به شرايط تعادلي نياز به زمان خواهد بود؛ از همين رو وزارت صنعت، معدن و تجارت در چند روز گذشته به دنبال اين بوده است که خلاهاي موجود را از اين طريق مرتفع کند و از اين ناحيه تهديدي براي بازار ايجاد نشود؛ چرا که اگر در آينده دور يا نزديک خلا وجود کالايي در زمينه آهن آلات ايجاد شود، قيمت به طور افسار گسيخته صعود خواهد کرد.
    
     محرک هاي تعادلي بازار چيست؟
    اما سوال ديگري که در اينجا مطرح مي شود آن است که هم قيمت ارز و هم قيمت هاي جهاني در بازار فولاد افزايشي است و به نوعي مي توان گفت دورنماي بازار فولاد مثبت است، چه چيزي مي تواند اين روند را تعديل کند؟ محرک هاي ديگري که بازار را به تعادل مي رسانند چه گزينه هايي هستند؟
    در اين زمينه «ايجاد امنيت سياسي» به گفته فعالان بازار فولاد از مولفه هايي است که مي تواند روي دستيابي بازار به نقطه تعادلي کمک کند، در ادامه از مولفه هاي ديگري که در صورت ناامني سياسي به وجود مي آيد مي توان به ناآرامي هايي اشاره کرد که در سطح جهاني متوجه اقتصاد و در اين گزارش مشخصا روي اقتصاد فولاد است. به طوري که سياست هاي تحريمي جهاني و تهديداتي که متوجه بازار خواهد شد از مهم ترين پس لرزه هاي ناامني سياسي است. فعالان بازارهاي فولادي با اشاره به افزايش قيمت جهاني فولاد و همين طور افزايش قيمت ارز بر اين باورند، يکي از عواملي که موجب کشيده شدن ترمز قيمت هاي داخلي فولاد شده است را بايد در مسائل «سياسي و اقتصادي منطقه» جست وجو کرد. اين فعالان مسائل رواني موجود در بازار را عاملي در جهت تاخير بازار در روند دستيابي به نقطه تعادلي مي دانند و عامل ديگر را «دستور» عنوان مي کنند. در توضيح اين موضوع بايد گفت طبق دستور اين فعالان اجازه ندارند قيمت ها را از يک اندازه مشخص افزايش دهند.
    
    كماي موقت قيمتي در بازار / بررسي روند هفتگي بازار فولاد نشان داد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4239 به تاريخ 21/10/96، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از "سارا جنگروي"

  فرمول اقتصادي تامين امنيت افغانستان / «دنياي اقتصاد» در گفت وگو با سركنسول ايران در هرات بررسي كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» در گفت و گو با فعالان بازار فولاد بررسي كرد: ۳ مشخصه كنوني بازار
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 9/5/97
مشاهده متن    
  نابازار فولاد / ركورد قيمت ها در بازار فولاد شكسته شد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 7/5/97
مشاهده متن    
  جهش ۸۰ درصدي تقاضا در ۳ ماه ۹۷ / «دنياي اقتصاد» با مقايسه دو دوره سه ماهه در بازار فولاد بررسي كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 7/4/97
مشاهده متن    
  جهش هاي شديد در بازار مقاطع / بازار فولاد در يك سال گذشته بين ۷۰ تا ۱۰۰ درصد رشد را تجربه كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 31/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه تهويه و تاسيسات
متن مطالب شماره 9 (پياپي 174)، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است