|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/21: تحولات پيش رو در بازار جهاني فلزات اساسي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4378
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4239 21/10/96 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


نگاه بنگاه ها 
تحولات پيش رو در بازار جهاني فلزات اساسي


نويسنده: عزيزالله عصاري *

رشد کمي و کيفي توليدات سخت افزاري و نرم افزاري رايانه اي و گسترش و تسهيل دسترسي به فن آوري هاي تحليل و ارزيابي اطلاعات، عملا فرآيند توليد، گردش و ذخيره اطلاعات در عرصه بين الملل را بهبود بخشيده و متعاقب آن، اصطکاک بازارها کاهش و شفافيت اطلاعات به شدت افزايش يافته است. تغييرات لحظه اي درروند متغيرهاي عرضه و تقاضا و ابداعات در حوزه فن آوري، همه و همه، بازار را کاملا پيچيده، مشکل و رقابتي کرده است. در چنين شرايطي، حرکتِ همگام و متناسب جوامع با سرعت تحولات جهاني، نه يک انتخاب، بلکه يک الزام به شمار مي رود. بازار هم به دليل اهداف تجاري و جاذبه بالا براي کاربران، زودتر از ساير بخش هاي جامعه مورد هجوم اطلاعات و ابزارهاي پيچيده فن آوري قرار گرفته و تغييرات آن به شکلي ملموس، ارکان ديگر را تحت تاثير خود قرار خواهد داد.
    
     نگاه استراتژيک به بازار يک ضرورت است
    با پيچيده شدن قواعد و تنگناي عرصه رقابت، سرانجام، صاحبان اطلاعات، ابزارها و فن آوري هاي برتر اطلاعاتي ارتباطي برنده اصلي بازار خواهند بود. در بازارهاي نوين، قابليت هاي پايه اي منابع و مصارف آن اعم از ذخاير و دسترسي به آن، برخورداري از زيرساخت ها، تکنولوژي و بهره برداري از منابع، نيروي انساني قابل و جمعيت و نيازهاي آن همه و همه در چارچوب فن آوري هاي پيشرفته اطلاعات و ارتباطات تجميع و پردازش خواهد شد. حضور مقتدر و موثر کشور در بازارهاي جهاني در گرو نگاه ويژه مديران و متصديان امور به دهکده جهاني اطلاعات به عنوان يک فاکتور اصلي تاثيرگذار و تاثيرپذير در تعيين برنامه ها، چشم اندازها، اهداف، ماموريت ها و طراحي استراتژي ها خواهد بود. بنابر آنچه ذکر شد، تحولات آتي اقتصاد بين الملل بيش از هر چيز، متاثر از گردش، پردازش و پايش سريع تر اطلاعات در بخش هاي توليد، تجارت و توسعه فن آوري هاي مختلف شکل خواهد گرفت. در اين چارچوب، مولفه هاي مختلفي بر بازارهاي جهاني فلزات اساسي در سال ۲۰۱۸ موثر خواهند بود که در ادامه به آن اشاره مي شود.
    
     مولفه هاي موثر بر تحولات بازار جهاني فلزات اساسي در سال ۲۰۱۸
    قيمت جهاني نفت در سال ۲۰۱۷ معادل ۱۷ درصد رشد کرده، بنابراين هزينه حمل داخلي و بين المللي کاني هاي فلزي و نيز قيمت هاي جهاني سيف و فوب آنها را افزايش داده است. در همين راستا، رشد متناسب قيمت حامل هاي انرژي سبب رشد قيمت کاني هاي فلزي و محصولات پايه فلزي شده است. رشد اقتصاد جهاني در سال ۲۰۱۷ معادل ۶/ ۳ درصد بوده که نسبت به رشد ۲/ ۳ درصدي سال ۲۰۱۶ بهبود نشان مي دهد. همچنين سهم اقتصادهاي نوظهور کالا محور (مصنوعات صنعتي و ماشين آلات) در رشد اقتصاد جهاني در سال ۲۰۱۷ نسبت به کشورهاي صنعتي خدمت محور (توليد فن آوري، خدمات فني مهندسي، خدمات مالي و اعتباري،...) افزايش يافته، بنابراين تقاضا براي کاني هاي فلزي و غيرفلزي از منظر رشد و ترکيب آن افزايش معناداري داشته است. تضعيف ۱۵ واحد درصدي شاخص برابري جهاني دلار سبب رشد متناسب قيمت جهاني کالاها به طور عام و کاني هاي فلزي و فلزات اساسي در سال ۲۰۱۷ شده که دورنما و پايداري آن در سال ۲۰۱۸ قابل تصور است. اجراي تدريجي مقررات زيست محيطي مطابق با توافقنامه پاريس از سوي اقتصادهاي نوظهور و کشورهاي صنعتي (به استثناي آمريکا) عملا ماليات بر کربن را افزايش داده و الزامات مقرراتي حول جايگزيني تکنولوژي هاي سبز را در کشورهاي مختلف گسترش داد، که عملا هزينه سربار پايداري بر صنعت فلزات اساسي در سال گذشته و نيز سال هاي آتي تحميل خواهد ساخت. افزايش تدريجي نرخ هاي بهره سياستي از سوي کشورهاي صنعتي و اقتصادهاي نوظهور طي دو سال گذشته از يکطرف موجودي انبار کالاها را به طور عام و کاني هاي فلزي را به طور خاص کاهش داده و از طرف ديگر شکاف قيمت هاي نقدي و آتي ابزارهاي مشتقه کالاها را در بازارهاي جهاني افزايش داده که هر رخداد مذکور نااطميناني را در بازار جهاني کالاها در ميان مدت افزايش خواهد داد. رشد نااطميناني نيز به طور طبيعي سبب رشد تدريجي نسبي قيمت جهاني کالاها و کاني هاي فلزي شده است.
    چالش هاي امنيتي در خاورميانه، شبه جزيره کره و آفريقاي مرکزي عملا نااطميناني بازارجهاني کالاها و مواد اوليه صنعتي (شامل فلزات اساسي) را تشديد کرده که از يکطرف موجب رشد نرخ هاي بيمه مالي-تجاري مناطق مذکور شده و از طرف ديگر سبب افزايش اختلالات قيمتي در بازارهاي مذکور شده است. تداوم سياست هاي حمايتي و پرداخت يارانه به برخي از صنايع فلزي در برخي از اقتصادهاي نوظهور و حتي برخي از کشورهاي صنعتي در کنار سياست اعمال ماليات و عوارض بر واردات فلزات اساسي عملا سبب پايداري شکاف ميان قيمت هاي تمام شده و نيز تعادلي بازار فلزات اساسي در عرصه بين الملل شده که آثار آن را مي توان در اختلالات قيمتي بالاتر از تجربيات تاريخي گذشته طي سال هاي ۱۷-۲۰۱۶ مشاهده کرد. انتقال محرک رشد توليد ناخالص داخلي اقتصادهاي اصلي نوظهور (چين، هند، برزيل،...) از بخش هاي صادراتي که کمتر به کاني هاي معدني و فلزي وابسته بوده به بخش هاي غيرقابل تجارت (مسکن و توسعه زيرساخت ها) که به شدت به مصرف کاني هاي معدني و فلزي نيازمند بوده عملا سطوح بالاي تقاضا براي فلزات اساسي و پايداري آن را در بازارهاي جهاني طي دوره ۱۸-۲۰۱۷ حفظ کرده است. زيان مستمر (از محل پرداخت خسارت و کاهش ارزش سرمايه گذاري ها) شرکت هاي بيمه طي بحران مالي اخير در عرصه اقتصاد بين الملل عملا ضرورت رشد تعرفه هاي خدمات بيمه اي درآمدزا (حمل و حواث) را براي تجديد ساختار مالي و جبران زيان هاي گذشته آنها اجتناب ناپذير ساخت.
    در اين راستا، قيمت تمام شده و قيمت عرضه محصولات فلزي به شدت از هزينه هاي خدمات حمل ونقل و بيمه زميني و دريايي تاثير پذيرفته است. کاهش ذخاير معدني روي و مس در عرصه بين الملل در کنار رشد سريع تقاضا براي مس در صنايع ساختماني و توليد خودروهاي هيبريدي و نيز کاهش نسبي ذخاير انبار مس و روي در سطح جهاني عملا سبب شکل گيري تدريجي مازاد تقاضا در بازار، رشد نسبي قيمت و نيز ضرورت جايگزيني مواد پليمري مصنوعي در بازارهاي مذکور شده است. بهبود تکنولوژي اکتشاف در سطح و عمق (از چندين ماه به چند ساعت) که زمينه کاهش محسوس هزينه هاي اکتشاف را فراهم ساخته، در کنار توسعه فن آوري هاي استخراج، فرآوري، حمل در کنار تسهيل شرايط تجارت الکترونيک و پرداخت هاي ديجيتالي عملا سرعت چرخه فعاليت هاي بخش هاي مختلف اقتصادي را به طور عام و بخش کاني هاي فلزي و فلزات اساسي را به طور خاص به شدت افزايش داده که نتيجه آن رشد شديد سرعت گردش منابع مالي و کارآيي آنها در بخش هاي مذکور و نيز کاهش معنادار هزينه هاي عملياتي فعاليت در عرصه اقتصاد و بخش فلزات پايه بوده است. اين نکته را نيز بايد در نظر داشت که روند افزايش قيمت در فلزات اساسي لازم است در حد متعادلي کنترل و مديريت شود، چرا که اين افزايش، در نهايت موجب گرايش بازار مصرف به سوي کالاهاي جايگزين شده و خسارات جبران ناپذيري را متوجه سرمايه گذاري در اين صنعت خواهد کرد. همچنان که افزايش قيمت نفت در مقاطعي از زمان، موجب عقب نشيني دائمي بازار مصرف و توسعه و جايگزيني انرژي هاي نو در سطح جهان شد.
    
    *مديرعامل شركت سرمايه گذاري توسعه معادن و فلزات
    
    نگاه بنگاه ها: تحولات پيش رو در بازار جهاني فلزات اساسي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4239 به تاريخ 21/10/96، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش و توسعه فناوري پليمر ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 9)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است