|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/21: فرصت هايي كه با فيلتر مي سوزند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6947
پنج شنبه 22 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6690 21/10/96 > صفحه 14 (خوانندگان) > متن
 
      


فرصت هايي كه با فيلتر مي سوزند
نظرات و ديدگاه هاي مخاطبان «ايران» درباره متن و حواشي فيلترينگ شبكه هاي اجتماعي

نويسنده: حسن فرامرزي ، حميرا علايي


    
    همچنان که انتظار مي رفت، فيلترينگ شبکه هاي اجتماعي موضوع داغ هفته گذشته بود. گرچه تعداد منتقدان فيلترينگ اپليکيشن هاي پيام رسان به موافقان مي چربيدند اما اقليت موافقي هم در کار بودند از موافقاني که مثل صدا و سيما مدعي بودند مردم بعد از بستن تلگرام و اينستاگرام، آنقدر کيفور و سرحال شده اند که باني فيلترينگ را شب و روز دعا مي کنند که آنها را از شر اعتيادي خانمانسوز نجات داده است تا موافقاني که با پيش کشيدن امنيت ملي، استدلال مي کردند چرا ايراني ها بايد در شبکه هاي پيام رساني حاضر باشند که سِرورهاي آن در يک کشور بيگانه قرار دارد آن هم وقتي که نمونه هاي ايراني اين اپليکيشن ها کنار گوش ما وجود دارد. اما مخاطبان «ايران» نيز در هفته اي که گذشت، ديدگاه هاي خود را در اين باره با ما در ميان گذاشتند. خوشبختانه نظرات متنوع مخاطبان ما ماکتي واضح از آن چيزي است که اين روزها ايراني ها در نشست و برخاست ها و بحث هاي شفاهي و مکتوب خود دنبال مي کنند.
    
    محدوديت دسترسي به اينترنت عجيب نيست
    صادق بابايي - کانال تلگرام روزنامه ايران: در تمام دنيا حوزه ديتا و اطلاعات موضوع امنيت ملي تلقي مي شود به طوري که دولت ها براي اين حوزه برنامه هاي خاص و استراتژيک دارند و هيچ کشوري نيست که ديتاي کشورش را به غير بسپارد چرا که اين موضوع امنيت ملي است. از جمله کشورهاي ابرقدرتي که در اين زمينه وجود دارد، مي توان به امريکا و روسيه اشاره کرد. همان طور که در آشوب هاي داخلي در امريکا اين حوزه بشدت مورد تعقيب قرار گرفت و نتيجه اش اتمام آشوب ها بود يا در موارد ديگري در ترکيه و يونان و اسپانيا که همه درگير کندي اينترنت شدند. پس مي بينيم که حوزه زيرساخت در همه کشورها دست مديران همان کشور است و در مواقعي که امنيت ملي آن کشور به زعم سران آن مملکت در خطر باشد، حتماً به سراغش مي روند و به عنوان ابزار تهديد با آن مقابله مي کنند. ايران هم در اين موضوع از ديگر کشورها مستثني نيست اما متاسفانه دشمنان خارجي هميشه ايران را از ديگران جدا مي بينند و براي همين هر عملکردي در ايران با بازخوردهاي عجيب و غريب مواجه مي شود اين در حالي است که محدوديت دسترسي به اينترنت در تمام دنيا اجرا مي شود و چيز عجيبي نيست در نتيجه من موافق استفاده از شبکه هاي اينترنت داخلي هستم. با اين روش همه کسب و کارها هم به کارشان مي رسند و کسي متضرر نمي شود. مگر کسب و کارها غير از پول به چيز ديگري مي انديشند و مگر غير از اين است که اکثر آنها براي بازار داخلي برنامه دارند؟ پس مي توانند همان پول را در بستر شبکه ملي به دست بياورند و به بدنه اشتغال هم ضربه اي نخورد.
    
    با فيلتر، کار پسرم به مشکل خورده است
    سپيده مرکبي- تماس تلفني: پسر من يه کانال 20 هزار نفري در حوزه لباس داشت و از اين طريق کسب درآمد مي کرد، حالا با اين اوضاع کسب وکار عده زيادي به خاطر همين فيلتر کردن تلگرام و شبکه هاي مجازي خوابيده همين جوري اقتصاد خوبي داشتيم که اين فيلترم بهش دامن زده. البته همين الان داره مثل همه مردم با فيلترشکن کار مي کنه اما آخه اين چه کاريه فقط يه پول اضافه اي بايد بابت فيلترشکن بديم. کار رو بايد از اساس درست کنن و به وضع مردم برسن نه اينکه صورت مساله رو پاک کنن.
    
    هيچ کسب و کاري مستقيماً بر پايه تلگرام نيست
    331...0936: هيچ کسب و کاري مستقيماً بر پايه تلگرام نيست. فقط وابستگي کسب و کار ها به تلگرام هست. کسب و کاري که بخواد رو کسب و کار ديگه سوار شه، همون بهتر که نباشه.
    
    بياييد جوگير نباشيم
    بدون نام - کانال تلگرام روزنامه ايران: مگر ما در اينترنت چه کار مي کنيم که بخواهيم از پيام رسان هاي داخلي استفاده نکنيم. متاسفانه مردم آنقدر جوگير شده اند که انگار همه شان تحت تعقيب سازمان هاي اطلاعات و امنيت هستند و اگر از شبکه هاي ملي استفاده کنند، تمام اطلاعات شان لو مي رود والا چند تا کانال جوک و اخبار و آشپزي و بادي بيلدينگ و سه چهارتا گروه فاميلي و عکس و تولد که اين حرف ها رو نداره.
    
    تلگرام بي جهت بزرگ شده بود
    نام محفوظ – تماس تلفني: به نظر من به تلگرام خيلي بها داده شده بود. وقتي مشتري اش فقط ايرانه، بايد به موضوع شک کرد. تلگرام واقعاً هيچ مزيتي نسبت به بقيه پيام رسان ها نداشت که اينقدر بزرگ شد. يک شبه اومد و احتمالاً يک شبه هم بره. مطمئناً يک سيبيلي يه جايي چرب شد که بعد وايبر، تلگرام فيلتر نشد. وايبر باج نداد همکاري نکرد‎. وابستگي بيش از حد به يک شبکه اجتماعي خطرآفرين است، مثل وابستگي به تک محصولي بودن. شما در هيچ کشوري تجميع همه افراد در يک پيام رسان را نمي بيني، چون دسترس پذيري مطابق الگو، سليقه يا چيز هاي ديگه توزيع ميشه. وقتي مملکتي همه شبکه ها رو فيلتر ميکنه يکي رو باز مي گذاره بايد پيش بيني بکنه که ملت چه استفاده هايي از يک پيام رساني که آنقدرها هم امکانات نداره مي کنن‎. شما تو کجاي دنيا ديدي يک سازمان وابسته به دولت راه ارتباطي يک شبکه ارتباطي مثل تلگرام يا واتس آپ را معرفي کند. يا ايميل ميدن
    يا هر ارگاني خودش برنامه خودش رو داره. وقتي فلان وزارتخونه مون کانال تلگرام داره معلومه که فرهنگ استفاده از فضاي مجازي غلط برداشت مي شه. خبر وزارت خونه ات بره رو سرور روسيه آن وقت انتظار امنيت داري‎؟
    
    همه الان با فيلتر شکن دارن از تلگرام استفاده مي کنن
    557...0913: کي رو گول مي زنيم؟ همه الان با فيلتر شکن دارن از تلگرام استفاده مي کنن. فلان سازمان، فلان برنامه رو فيلتر مي کنه که به فلان ارگان يا دولت بگه آهان ديدي مي شه جلوشو گرفت. بعد ميره با فيلتر شکن وصل مي شه توئيتر. ملتم چون فقط دولت رو جلوي چشمش مي بينه به دولت فحش ميدن‎.
    
    صدا و سيما مردم را احمق فرض نکند
    نازنين محرابي - تماس تلفني: من با اينکه تلگرام، فيس بوک، توئيتر يا بقيه شبکه هاي اجتماعي فيلتر هست مشکلي ندارم اما مشکلم اونجاست که اولاً هيچ شبکه خوب جايگزيني وجود نداره و هميشه مردم از يک شبکه خارجي به شبکه ديگه کوچ مي کنن و اين قضيه هر دو سال يه بار اتفاق مي افته. مشکل بعدي هم اينه که چرا مسئولين مخصوصاً صدا وسيما ملت رو جاهل فرض مي کنه چرا اصل قضيه رو زير سوال مي بره و با پخش برنامه هاي مضحک، شعور مخاطب رو مسخره مي کنه. بخش خبر شبکه سه يه گزارش از مردم پخش کرد که دارند مي گن از وقتي تلگرام قطع شده، زندگي ما بهتر شده، به همديگه سر مي زنيم، وقتمون تلف نمي شه. آخرش هم يک پارک نشون داد که بچه ها دارن توش بازي مي کنن.... آخه اين حجم از تناقض و زودباور پنداشتن مخاطب آدمو عصبي مي کنه.
    
    اگر همه چيز اصلاح شود فيلترينگ نياز نيست
    ناصر حکامي - اهواز - تماس تلفني: ما سال هاست دنبال اصلاحات هستيم و حتي حزب هاي زيادي با اين اسم داريم اما کشورهاي همسايه ما يه شبه اصلاحات انجام دادن و ما رو حسرت به دل گذاشتن. واقعاً اگر عزم و اراده قوي براي اصلاح امور وجود داشته باشه، شاهد اين همه شلوغي و بلبشو و هرج و مرج و فيلتر نمي شيم.
    
    شبکه هاي اجتماعي را خرج اعتراضات درست بکنيم
    125...0914: اي کاش از شبکه هاي اجتماعي استفاده مي شد براي اعتراض به آلودگي هوا، به بي شهامتي مسئولين براي حل و فصل سريع آلودگي هوا و قحطي آب، به ارائه 50ميليارد دلار يارانه انرژي- ماهانه نفري 200 هزار تومان- که عامل اصلي کم بارشي و آلودگي هوا است، به سهم گورخواب ها و ثروتمندان از اين يارانه! اي کاش اعتراضات به اين مسائل بود که در اين صورت حتي اگر شبکه ملي اينترنت بود، هم فرقي نداشت.
    
    ما نسخه هاي مشابه داخلي تلگرام را داريم
    تينا زاکري – 518...0912: به نظر من هدف فيلترينگ فقط تلگرام بود چرا که ما نسخه هاي مشابه تلگرام را در داخل داريم مثل موبوگرام و... که انصافاً شبکه هاي خوبي هم هستند اما نسخه مشابه اينستاگرام رو نداريم وگرنه اگر به اغتشاشگري و اينا باشه وضعيت اينستاگرام به مراتب بدتر از تلگرامه.
    
    فيلترينگ نقض حقوق شهروندي است
    علي محمودپور - کانال تلگرام روزنامه ايران: فيلترينگ نقض حقوق شهروندي است چون مردم حق دارند که آزادانه به شبکه هاي اجتماعي دسترسي داشته باشن اما در ايران رسانه هامون که از حقوق مردم دفاع نمي کنن پس مردم بايد خودشون از حقوق خودشون دفاع کنن و شبکه هاي اجتماعي اين ابزار رو بهمون مي داد اما با فيلترينگ همين يه حق هم ازمون سلب شده. مسئولين رو هم که نمي شه هيچ جا پيدا کرد پس لطفاً بفرماييد ما براي اعتراض به وضعيت خودمون بايد چه کنيم؟
    
    صدا و سيما فضا را باز کند
    774...0919: جاي فيلتر، صدا و سيما به نهادهاي مخالف و مردمي فرصت بده با مناظره هاي سياسي، ديني و عقيدتي و... که تيپ هاي مختلفي در اون شرکت داشته باشن، گامي هرچند کوچک به سوي اعتمادسازي برداريم وگرنه هرچه بي اعتمادي عميق تر بشه در اون صورت دشمن بيشترين بهره رو مي بره.
    
    فيلتر شبکه هاي محبوب سطح افسردگي و نااميدي را بالا مي برد
    شکوفه – کانال تلگرام ايران: به نظر من فيلتر کردن شبکه هاي مجازي پر بازديد که نشان از پر طرفدار بودن و مورد علاقه مندي مردم است کار درست و اصولي محسوب نمي شود. اين شيوه رفتاري بيشتر خشم افراد جامعه را دامن مي زند و سطح افسردگي و نااميدي را بيشتر بالا مي برد. از طرفي نارضايتي عمومي نسبت به مسئولان و عملکرد آنها را هم به نسبت قابل ملاحظه اي بالا مي برد. اين روش مانند آن مي ماند که مثلاً براي تنبيه کودکي بهترين عروسکش که بسيار آن را دوست دارد و وابسته او شده را گرفته و در کمدي بيندازيد و درش را هم قفل کنيد ضربه اي که به روح و روان او وارد مي شود بسيار زياد است اگر قرار باشد جامعه اي را به راه درست هدايت کنيم، بايد از شيوه هاي عاقلانه تري استفاده کرد.
    
    با فيلتر چي درست مي شه؟
    562...0912: با فيلتر چي رو مي شه درست کرد. بر فرضم فيلترو برداشتن خب بعدش مشکل بيکاري چي؟ فقر و کم آبي چي؟ پلاسکو چي؟ دزدي و خيلي چيزاي ديگه. اگه يه نفر يه سيب بدزده پدرشو در ميارن چرا اوني که ميلياردها مي دزده کاريش ندارن.
    
    کنايه خوب مجري تلويزيون به صدا و سيما
    محمدحسين ديزجي – 882...0914: يکي از مجري هاي تلويزيون روي آنتن زنده تلويزيون حرف خوبي زده
    و در کنايه به اون گزارش پر از تظاهر صدا و سيما گفته از وقتي تلگرام فيلتر شده بچه ها بيشتر به مادرشان سر مي زنند چون بايد هر روز بروند برايش فيلترشکن جديد نصب کنند. اي کاش مديران کشور سعي نمي کردند که واقعيت ها را وارونه نشان بدهند چون با وارونه نشون دادن واقعيت ها شما نمي تونيد افکارعمومي رو مديريت کنيد و بالاخره دير يا زود دم خروس بيرون مي زنه.
    
    نمي شود گفت اين همه معترض آدم فضايي بوده اند
    احسان ديناروند – تماس تلفني: ايراد مديران کشور ما اين است که به جاي اينکه به مظروف ها توجه کنند و مظروف ها را درست کنند ظرف ها را مي شکنند در صورتي که با شکستن ظرف ها نمي توانيد آن مظروف را از بين ببريد. تلگرام يا هر شبکه اجتماعي ديگر ظرفي بيش نيست و اگر مديران جامعه ما مي خواهند اين ظرف را بشکنند متوجه باشند که مظروف اين ظرف که درد دل ها و اعتراض ها و نقدهاي ايراني هاست از بين نخواهد رفت. به جاي اين کارها بروند ببينند که حرف حساب مردم چيست و آنها به چه چيزهايي اعتراض مي کنند و همان ها را رفع و رجوع کنند تا اين قدر در توصيف ملت به تکلف نيفتند چون به هر حال نمي شود گفت اين همه معترض آدم فضايي بوده اند و ايراني نبوده اند.
    
    زاويه ديد
    
     آزادي باشد نيازي به سانسور و فيلتر نيست

    محمد فرد – شيراز – ايميل: براي من به شخصه تلگرام تنها شبکه اجتماعي است که استفاده مي کنم به منظور ارتباط با دوستانم، استفاده از مطالب آموزشي موجود در کانال هايي که مرتبط با حوزه کاري ام هست، خريد و اطلاع از اخبار. تنها ضرر احتمالي تلگرام براي سياستمداران، اطلاع مردم از اخبار سياسي است. خب خيلي از ما عضو کانال هاي اخبار داخلي و روزنامه هاي داخلي هستيم؛ اما اينکه چه باعث مي شود کانال هاي ديگر را ترجيح دهيم، اين است که احساس مي کنيم تمام اخبار را از کانال هاي داخلي نمي توانيم بشنويم يا دست کم داراي نواقصي است. اگر دولت تمام اخبار و وقايع کشور و ضعف ها و قوت ها را چه در عرصه داخلي و بين المللي صريح و شفاف براي مردم بازگو کند چه لزومي دارد افراد به سمت رسانه هاي خارجي کشيده شوند؟
    متاسفانه ما افرادي هستيم که تمام کاستي هاي مان يا مشکلاتي که در کشور رخ مي دهد- از قبيل راهپيمايي اخير- را به نيروهاي خارجي نسبت مي دهيم و راجع به توانمندي هايمان اغراق مي کنيم.نه مسئولان به ما مردم اعتماد دارند نه مردم به مسئولان. آزادي ابراز نظر مخالف اگر وجود داشته باشد نيازي به پنهانکاري و سانسور نيست. فيلتر تلگرام آيا موفق بوده؟ به نظرم خير. فقط زحمت نصب فيلترشکن هاي مختلف به افراد تحميل شده. خيلي از مطالب آموزشي و مفيد هم از مردم دريغ شده، چرا فقط به نکات منفي تلگرام مي پردازند؟! چون فقط ديد سياسي نسبت به شبکه هاي اجتماعي دارند و کانال ها را مايه دروغ پراکني در جامعه مي دانند در زمينه کسب و کار تلگرام عرصه مناسبي براي افراد بوده که کارشان با فيلتر مختل شده و زمان گرفتن سفارش و تحويل به مشتري با تاخير مواجه شده که ممکن است خيلي از مشتريان خود را از دست دهند و افراد زيادي نان شان اين روزها آجر شده.
    
    
    
    فرصت هايي كه با فيلتر مي سوزند / نظرات و ديدگاه هاي مخاطبان «ايران» درباره متن و حواشي فيلترينگ شبكه هاي اجتماعي
    


 روزنامه ايران، شماره 6690 به تاريخ 21/10/96، صفحه 14 (خوانندگان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    آثار ديگري از "حسن فرامرزي ، حميرا علايي"

  تخته بند يك تخته سياه شده ايم / پاسخ هاي اوليا، معلمان و دانش آموزان به فراخوان «ايران» درباره حاشيه هاي تحصيل در مدارس
حسن فرامرزي ، حميرا علايي، ايران 26/5/96
مشاهده متن    
  اخلاق از ايران كوچ كرده است؟ / پاسخ مخاطبان «ايران» به فراخوان «فروپاشي اخلاق يا هياهوي رسانه ها؟»
حسن فرامرزي ، حميرا علايي، ايران 19/5/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه معماري سبز
متن مطالب شماره 12، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است