|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/10/21: تصويب قطعنامه ضدايراني در مجلس نمايندگان آمريكا به حمايت از آشوبگران
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22106
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21816 21/10/96 > صفحه 3 (اخبار كشور) > متن
 
      


تصويب قطعنامه ضدايراني در مجلس نمايندگان آمريكا به حمايت از آشوبگرانسرويس سياسي- اعضاي مجلس نمايندگان آمريکا با صدور قطعنامه اي از ناآرامي هاي اخير در برخي از شهرهاي ايران حمايت و جمهوري اسلامي را به نقض حقوق بشر متهم کردند.
    مجلس نمايندگان آمريکا روز سه شنبه با تصويب قطعنامه اي با اکثريت قريب به اتفاق آرا، جمهوري اسلامي را به نقض حقوق بشر متهم و از ناآرامي هاي اخير در برخي شهرهاي ايران ابراز حمايت کرد.
    براساس گزارش ها، قطعنامه 676 به بهانه حمايت از آزادي بيان مردم ايران، محکوميت سرکوب اعتراضات مشروع و دسترسي به فناوري هاي ارتباطي تدوين و با 415 راي مثبت در صحن مجلس نمايندگان آمريکا مورد تصويب قرار گرفت.
    براساس گزارش تلويزيون صداي آمريکا، اين قطعنامه آنچه که نقض حقوق بشر توسط ايران، فساد و فعاليت هاي بي ثبات ساز آن در خارج از جمله حمايت از گروه هايي مانند حزب الله و حمايت از سوريه خوانده شده را محکوم کرده است.
    براساس اين گزارش، اين قطعنامه از دولت آمريکا مي خواهد با اعمال تحريم هاي هدفمند، نقض مداوم حقوق بشر از سوي تهران را پاسخ دهد و از دولت ها و سازمان هاي دموکراتيک بخواهد به طور شفاف، حق مردم ايران را براي زندگي در يک جامعه آزاد حمايت کنند!
    هفته گذشته بلافاصله پس از شکل گيري برخي تجمعات و ناآرامي ها در چند شهر ايران، بسياري از نمايندگان سنا و مجلس نمايندگان آمريکا همصدا با «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريکا از اين ناآرامي ها اظهار خرسندي کرده و ابراز اميدواري کردند که بتوان از اين بهانه براي اعمال تحريم هاي تازه عليه ايران استفاده کرد.
    قطعنامه 675 H. Res. که روز سه شنبه به تصويب رسيد، از سوي «اد رويس» نماينده جمهوري خواه ارائه شده بود و در آن از ناآرامي در ايران حمايت و از دولت آمريکا خواسته شده تحريم هاي تازه اي عليه ايران وضع کند.
    در بخشي از اين قطعنامه آمده است: [مجلس نمايندگان] به دولت توصيه مي کند از تحريم هاي هدفمند استفاده کرده و براي برگزاري جلسات اضطراري شوراي امنيت سازمان ملل و شوراي حقوق بشر سازمان ملل براي محکوم کردن نقض مداوم حقوق بشر توسط رژيم ايران و ايجاد سازوکاري که بر اساس آن شوراي امنيت بتواند اين موارد نقض را رصد کند، تلاش کند.
    اين قطعنامه همچنين از دولت آمريکا خواسته با تسريع صدور مجوزهاي لازم، امکان استفاده از فناوري هاي ارتباطي در داخل ايران را فراهم کند. از شرکت هاي ارتباطي هم خواسته شده درخواست هاي دولت ايران براي محدود شدن دسترسي به برخي نرم افزارهاي پيام رسان را نپذيرند.
    قطعنامه هاي صادره مجلس نمايندگان و سنا ماهيت اعلام موضع و توصيه اي دارند و فاقد اثر اجرايي هستند.
    
    واکنش دستگاه ديپلماسي
    بهرام قاسمي سخنگوي وزارت امور خارجه در واکنش به قطعنامه مداخله جويانه مجلس نمايندگان آمريکا پيرامون برخي اغتشاشات در ايران، ضمن محکوميت شديد اين قطعنامه، گفت: مصوبه مداخله جويانه کنگره آمريکا موضوعي مردود، امري کاملا مذموم و غيرقابل پذيرش است.
    سخنگوي وزارت امور خارجه با اشاره به رويه نابخردانه، به دور از منطق و خلاف موازين و قوانين بين المللي دولت آمريکا براي دخالت در امور داخلي ديگر کشورها، گفت: اقداماتي مانند تصويب اين قطعنامه و اظهارات و تحرکات خصمانه دولت آن کشور عليه ملت رشيد ايران که از ماهيت زياده خواهي و خوي سلطه طلبي حاکمان آمريکا ناشي مي شود، همواره و هميشه براي مردم خردمند ايران شناخته شده و بي شک سياستي شکست خورده است.
    
    اشک تمساح
    مقامات سابق و فعلي آمريکا در اظهارنظرهاي متعدد مدعي شده اند که «جنگ ما با مردم ايران نيست،اختلافات ما با حکومت اين کشور است». اين ادعا در حالي است که مقامات اين کشور از هيچ اقدامي براي فشار به مردم ايران دريغ نمي کنند.
     براي نمونه در هفته هاي گذشته پس از وقوع حادثه تلخ زلزله کرمانشاه،خزانه داري آمريکا با انتشار بيانيه اي خواستار رعايت تحريم ها در کمک رساني به زلزله زدگان ايراني شد. رسانه ها مدتي بعد گزارش دادند تفاسير سخت گيرانه از اين بيانيه باعث شده فيس بوک و برخي سايت هاي خيريه صدها هزار دلار کمک هاي مردمي جمع آوري شده در خارج از ايران براي کمک به حادثه ديدگان زلزله کرمانشاه را مسدود کنند.
    مواردي همچون تحريم دارو، غارت 2 ميليارد دلاري اموال ايران، تمديد قانون تحريمي آيسا، تصويب قانون محدوديت ويزا، تصويب بيش از 80 طرح ضدايراني در کنگره آمريکا،تصويب قانون سياه چاله تحريم ها و پابرجا ماندن تحريم سوئيفت تنها بخش کوچکي از دشمني آمريکا با مردم ايران است.
    در روزهاي اخير مقامات آمريکايي از اغتشاشات در ايران دفاع کرده و براي ايرانيان اشک تمساح ريختند. اين در حالي است که ترامپ حدود سه ماه پيش مردم ايران را «ملت تروريست» خطاب کرد.
    به دنبال آشوب هاي چند روز گذشته که پس از اعتراض بحق گروهي از مردم به مشکلات معيشتي صورت گرفت عده اي با منحرف کردن مطالبات معترضين،در نقش پياده نظام دشمن حاضر شده و بر موج اعتراضات مردمي سوار شدند و از آن براي رسيدن به هدف اصلي خود يعني براندازي جمهوري اسلامي سوءاستفاده کردند، آمريکا نيز پيام اين دسته از آشوبگران که به تخريب اموال عمومي و آسيب زدن به مردم بي گناه دست زده اند را دريافت کرده و با حرکت به سمت تحريم هاي بيشتر معيشت مردم را هدف گرفت.
    
    گراي تحريم
    اما گراي تحريم از سوي آشوبگران و فتنه گران مسبوق به سابقه مي باشد.
    رژيم تحريم هاي فعلي ايران، ريشه در قطعنامه 1929 شوراي امنيت دارد که 25 خرداد 1389 (ژوئن 2010) صادر شد. تمام تحريم هاي يکجانبه اي که اکنون به عنوان تحريم هاي موثر عليه ايران از آنها ياد مي شود (تحريم هاي انرژي و مالي) در واقع براساس زيرساخت حقوقي که در اين قطعنامه ايجاد شد، اعمال شده است.
    بنابر مستندات و شواهد متعدد، قطعنامه 1929 که دقيقا در سالگرد فتنه 88 تصويب شد، محصول تعامل راهبردي آمريکا و متحدانش درباره نحوه کمک به فتنه 88 در ايران بود و يکي از خروجي هاي بازنگري استراتژيک آمريکا در سياست خود درباره ايران پس از فتنه 88 است.
    با وجود ظاهرسازي بي سابقه آمريکا، اروپا و رژيم صهيونيستي و برخي دنباله هاي داخلي درباره هدف قطعنامه 1929 و تلاش به ظاهر وسيع براي مرتبط نشان دادن آن با سياست هسته اي ايران، مرور روند تحولات و مطالعه مجموعه اظهارات و تحليل هاي منابع و مقام هاي غربي در فاصله زماني فروردين 89 تا روز تصويب قطعنامه، حاوي نشانه هاي بسيار روشني است در اين باره که هدف اصلي اين قطعنامه يک تنفس مصنوعي و ايجاد فرصت براي فتنه گران و با هدف براندازي جمهوري اسلامي ايران بوده است.
    «جان بولتون» نماينده سابق آمريکا در سازمان ملل و مذاکره کننده ارشد در تدوين تحريم ها، در تحليل حوادث سال 88 در ايران گفت:«اين ناآرامي هاي ايران در سال 88 بود که گزينه تحريم ايران را که بيش از دو سال از دستور کار خارج شده بود، مجددا به روي ميز برگرداند».
    همچنين «استوارت لوي» معاون وقت وزارت خزانه داري آمريکا در امور تروريسم و اطلاعات مالي با اشاره به بي ثبات سازي کشور توسط فتنه گران گفت: «مهم ترين اتفاقي که رخ داده اين است که آمريکا تصور مي کند تحريم ها با اوضاع سياسي آشفته ايران ترکيب خواهد شد و اين چيزي است که آمريکا به آن اميد بسته است».
    يک سال پيش-دي ماه 95 - نيز سي نفر از ضد انقلاب خارج نشين طي نامه اي به ترامپ رئيس جمهور آمريکا خواستار اعمال تحريم هاي جديد عليه ايران با بهانه هاي حقوق بشري و حمايت از تروريسم شدند.
    
    خروج از برجام
    رئيس جمهور آمريکا بايستي هر ۹۰ روز يک بار تحريم هايي که در قوانين مختلف آمريکا به بهانه هاي هسته اي عليه ايران صادر شده اند را تعليق کند.
    بر همين اساس ترامپ با دو ضر ب الاجل روبرو است. يکي از آنها گزارش درباره پايبندي ايران به مفاد برجام است و ديگري تمديد معافيت هاي تحريمي براي ايران است که عدم تمديد اين معافيت هاي تحريمي به مفهوم خروج آمريکا از برجام مي باشد.
    خبرگزاري رويترز در گزارشي نوشت: وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد که انتظار مي رود دولت آمريکا روز جمعه(فردا) درباره ادامه تعليق تحريم ها عليه ايران مطابق با برجام تصميم گيري کند.
    رويترز در اين زمينه گزارش داد، ترامپ قرار است اواخر هفته جاري ميلادي با رکس تيلرسون وزير خارجه و جيمز متيس وزير خارجه آمريکا در اين زمينه ديدار و رايزني کند.
    به گزارش فارس، ديويد گلدشتاين سخنگوي وزارت خارجه آمريکا گفت: ما انتظار داريم که روز جمعه اين تصميم گرفته شود و مسلما در ارتباط با موضوع جلساتي هم برگزار خواهد شد.
    «سارا سندرز» سخنگوي کاخ سفيد نيز از نامشخص بودن تصميم ترامپ در قبال آينده تحريم هاي ايران خبر داد. آنطور که سندرز گفته «ترامپ هنوز تصميم نهايي را درخصوص صدور معافيت هاي تحريمي براي ايران نگرفته است».
    پايگاه تحليلي پوليتيکو به نقل از پيش بيني برخي مشاوران رئيس جمهور آمريکا گزارش کرد که ترامپ احتمالاً معافيت هاي تحريمي براي ايران را تمديد مي کند و بار ديگر پايبندي تهران به برجام را رد خواهد کرد.
    
    امتيازهاي استراتژيک
    آمريکا در پسابرجام با سياست هاي دوگانه همواره در پي آن بوده است تا هزينه سرمايه گذاري و ريسک تجارت خارجي را براي ايران بالا نگه دارد.
    آمريکا با همراهي کشورهاي اروپايي 1+5 (با بازي پليس خوب-پليس بد) در پي آن است تا اقتصاد ايران را گروگان گرفته تا از کشور و ملت و انقلاب امتيازهاي استراتژيک بستانند. بنابراين اميد محض بستن به برجام، پالس فرستادن به غرب براي طلبکاري بيشتر است.
    پس از امضاي برجام تا به امروز اين توافق بارها و بارها از سوي طرف مقابل و علي الخصوص آمريکا به صورت فاحش نقض شده است.اما متاسفانه دولت هيچگاه واکنش متقابلي به اين گستاخي نشان نداد.
    تصويب قطعنامه ضدايراني در مجلس نمايندگان آمريکا به حمايت از آشوبگران
    


 روزنامه كيهان، شماره 21816 به تاريخ 21/10/96، صفحه 3 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه كارآفريني در كشاورزي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 502)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است