|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/21: سايه تخريب روي خانه پدر شعر نو
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4239 21/10/96 > صفحه 14 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


سايه تخريب روي خانه پدر شعر نو
خانه نيما يوشيج از فهرست ميراث ملي ايران خارج شد    دنياي اقتصاد : خانه نيما يوشيج که مدت ها محل رفت و آمد بزرگان ادبيات ايران از جمله احمد شاملو، جلال آل احمد و... بود، به گفته معاون سازمان ميراث فرهنگي استان تهران از فهرست آثار ملي خارج شده و احتمالا به زودي تخريب مي شود تا شايد به جاي آن برجي بزرگ در محله دزاشيب تهران از زمين سر برآورد.
    خانه نيما در دوره پهلوي دوم ساخته شده است و نوع معماري اين خانه از معماري اغلب خانه هاي شميران قديم تبعيت کرده است. سقف شيرواني و ايواني که با ۸ ستون فلزي، نماي اصلي را دربر گرفته، از مشخصات اين بنا است. اين خانه در حدود ۶۸۸ مترمربع عرصه دارد و ۱۸۰ متر مربع نيز زيربناي آن است. خانه نيما يوشيج در سال ۱۳۸۰ همزمان با چهل و دومين سالمرگ شاعر از سوي سازمان ميراث فرهنگي با شماره ۴۶۰۳ در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيد. گويا اين خانه در تملک خانواده اي به نام شريفي نيا است که برخي رسانه ها آنان را از فرزندان نيما خوانده اند. نيما با همسرش عاليه خانم، خواهرزاده جهانگيرخان صوراسرافيل و پسرش شراگيم، در اين خانه زندگي کرده اند. خانه اي نزديک خانه سيمين دانشور و جلال آل احمد و در همسايگي دو نويسنده. خانه نيما نبش کوچه رهبري در خيابان دزاشيب است و شناختن اش درميان آپارتمان هاي بلند دوروبرش کار دشواري نيست.
    خانه هنوز نماي قديمي اش را حفظ کرده و به نظر مي رسد تغييرات زيادي درآن انجام نشده است. ايواني دايره اي شکل با چهارستون بلند و سقفي شيرواني. خانه يک اتاق جدا دارد که اتاق شخصي نيما بوده و چهار اتاق تودرتو و يک حياط پردرخت بزرگ که اکنون منزل مسکوني مالکش محسوب مي شود. در سال ۹۳ گزارشي در خبرگزاري هنرآنلاين منتشر شد که براساس آن مالکان بنا مي خواسته اند ملک را بکوبند و از نو بسازند، اما چون بنايي ملي بوده، اجازه نگرفته اند و به همين دليل ديوارهاي حياط را که به قصد تخريب و بازسازي تخريب کرده بودند، دوباره مجبور شده اند بنا کنند. بر اساس همين گزارش يکي از همسايگان خانه نيما گفته: «اين خانواده که در خانه نيما ساکن هستند، پدرشان پيشکار نيما بوده و مي گويند خانه را از نيما خريده اند.» او مي گويد پسر نيما در اين مدت که آنان در اين محله ساکن بوده اند هيچ گاه به اين خانه نيامده است. به گفته او صاحبان امروز اين خانه، خانواده آقاي شريفي نيا هستند که اهالي محل او را به نام دکتر مي شناسند. گويا او زماني به بچه هاي محله کُشتي ياد مي داده است. با اين حال در يکي، دو سال اخير گزارش هاي متعددي در رسانه هاي کشور درباره وضعيت اين خانه منتشر شد. گزارش هايي که حاکي از وضعيت نامناسب ملک، تردد معتادان در آن و عدم رسيدگي به اين خانه بود. گويا چند باري هم که يگان حفاظت ميراث خواسته از خانه بازديد کند به دليل بسته بودن در نتوانسته اند به خانه ورود کنند. حالا پس از گذشت چند سال از وضعيت نابسامان خانه نيما و تلاش مالکان براي تخريب و انبوه سازي، روز گذشته خبر خارج شدن اين ميراث ملي از فهرست آثار ملي منتشر شد.سپيده سيروس نيا معاون سازمان ميراث فرهنگي تهران، در گفت وگو با «ايلنا» گفت: ديوان عدالت اداري به رغم وجود اسنادي که نشان مي دهد خانه دزاشيب، خانه نيماست؛ در تاريخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۶ اين خانه را از فهرست آثار ملي خارج کرده است.
    
     قضيه از چه قرار است؟
    سيروس نيا گفت: متاسفانه اخيرا مالکان خانه نيما، به ديوان عدالت اداري شکايت کرده اند مبني بر اينکه هيچ سند و مدرکي در خصوص اينکه اين خانه متعلق به نيمايوشيج است، وجود ندارد و از ديوان خواسته اند تا اين خانه از فهرست آثار ملي کشور خارج شود. دادگاه هم به رغم دفاعيات سازمان ميراث فرهنگي و موارد مندرج در پرونده ثبتي و ديگر اسنادي که نشان مي دهد اين خانه، عملا خانه نيماست؛ متاسفانه به درخواست مالکان راي مثبت داده و اين خانه را در تاريخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۶ از فهرست آثار ملي کشور خارج کرده است. معاون سازمان ميراث فرهنگي استان تهران ادامه داد: در راي ديوان اين گونه آمده است که هيچ گونه سند ثبتي واجد ارزش قضايي در نسبت خانه مورد نظر با نيما وجود ندارد و با توجه به آن، حکم خروج از ثبت صادر شده است. البته ما هنوز نمي دانيم که آيا ديوان عدالت اداري، پرونده ثبتي خانه را استعلام کرده است يا خير. اين مساله مهمي است که بايد مشخص شود و ديوان عدالت اداري بايد به آن پاسخ دهد.
    وي درباره اقداماتي که سازمان ميراث فرهنگي براي جلوگيري از خروج اين خانه از فهرست آثار ملي انجام داده نيز گفت: ما دفاعيات خود را به ديوان عدالت اداري ارائه داديم و از آنها خواستيم که در راي خود تجديدنظر کنند، ولي درخواست ما رد شد. درنهايت به رغم وجود اسناد کافي در اين باره، اين حکم صادر شده است. ديوان عدالت اداري تنها به شرعيات تکيه کرده تا بندهاي قانوني سازمان ميراث فرهنگي. وي در پاسخ به اين سوال که آيا مالک خانه از وراث نيما (و به طور خاص، پسر او) است يا خير، گفت: اسامي مالکان خانه به گونه اي است که به نظر نمي رسد از اقوام نيما باشند. در پرونده اي که پيش ماست، «شريفي نيا» به وکالت از مالک خانه «سهرابي» به ديوان شکايت برده است.سيروس نيا گفت: خانه اي که از ثبت خارج مي شود به اين معنا نيست که مالک مي تواند آن را تخريب کند. اين ملک قاعدتا به دليل شخصيت مهمي که در آن حضور داشته، بنايي ارزشمند است و مالک حق تخريب آن را ندارد.وي با اشاره به دلايل احتمالي اين اقدام از سوي مالک خانه گفت: زمين اين خانه بزرگ است و در منطقه يک تهران واقع شده است. به همين خاطر شايد مالکان، پيگير اين موضوع هستند تا با خارج کردن خانه از فهرست آثار ملي، مجوز تخريب و نوسازي را از شهرداري بگيرند.
    
     پايان بندي
    شواهد بسياري وجود دارد که نشان مي دهد خانه دزاشيب متعلق به بنيان گذار شعر نوين ايران نيما يوشيج است. ثبت ملي اين خانه از سيزدهم دي ماه سال ۱۳۸۰ تا پانزدهم آبان سال ۹۶ نيز ثابت مي کند پشتوانه اسنادي کافي وجود دارد که نشان مي دهد نيما در اين خانه زندگي کرده است. در کنار اين موضوع، بسياري از روايت هاي تاريخي در کتاب ها، مصاحبه ها و گزارش هاي مطبوعاتي سال هاي دور و نزديک نشان مي دهد که چهره هاي مطرح ادبيات معاصر ايران به اين خانه رفت و آمد داشته اند. با توجه به اهميت موضوع به نظر مي رسد که موضوع خارج شدن خانه نيما از فهرست آثار ملي بايد با دقت نظر کامل بررسي شود.
    سايه تخريب روي خانه پدر شعر نو / خانه نيما يوشيج از فهرست ميراث ملي ايران خارج شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4239 به تاريخ 21/10/96، صفحه 14 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مهندسي مكانيك مدرس
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1903)، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است