|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/21: به زودي براي بار دوم بازنشسته مي شوم
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6745
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6690 21/10/96 > صفحه 11 (جامعه) > متن
 
      


به زودي براي بار دوم بازنشسته مي شوم
درددل هاي پيرمرد 67 ساله اي كه هنوز مجبور است روزي 12 ساعت كار كند

نويسنده: سياوش پورعلي


    
    چند سالي است که مسئولان کشور به بازنشستگاني که پس از اتمام دوران خدمت همچنان به کار خود ادامه مي دهند واکنش نشان مي دهند و از آنها مي خواهند که راه را براي جوانان باز کنند ولي همچنان در بسياري از دستگاه ها حضور بازنشستگان به صورت محسوس مشاهده مي شود. در مقابل کساني که باتوجه به بازنشستگي هنوز به عنوان شاغل حقوق هاي چشمگيري مي گيرند، کارگراني حضور دارند که براي ادامه زندگي و تامين مخارج خانواده، بعد از بازنشستگي به عنوان نگهبان و نظافتچي و... هنوز کار مي کنند. نصرت پيرمرد 67ساله اي است که نزديک به 10 سال پيش از شرکت واحد تهران بازنشسته شد ولي به دليل کفاف ندادن حقوق بازنشستگي در يکي از پارک هاي بزرگ تهران به عنوان نگهبان مجدداً مشغول به کار شده است، آن طور که خودش مي گويد: نزديک است براي دومين بار بازنشسته شوم و پس از آن اگر عمرم کفاف دهد ديگر کار نخواهم کرد. نصرت درباره ميزان حقوقي که ماهيانه دريافت مي کند مي گويد: واقعيت اين است که يک ميليون و 300 هزار تومان بابت روزي دوازده ساعت، بدون مرخصي و اضافه کار حقوق مي گيرم که تقريباً همين مقدار هم حقوق بازنشستگي مي گيرم. او ادامه مي دهد: هر روز بايد از جاده ساوه تا تهران بيايم. نزديک به دو ساعت در روز در مسير هستم چون مجبورم با اتوبوس و ميني بوس تردد کنم. همه همکاران محل زندگيشان دور است. آنها مانند من هم هزينه بالايي براي تردد مي پردازند و هم ساعت زيادي در راه هستند. نزديک به دوازده سال است که در پارک نگهباني مي دهم که با احتساب آن سي سالي که در شرکت واحد کار مي کردم 42 سال است که مشغول به کارم. با همين روند بايد منتظر دومين حکم بازنشستگي باشم! نصرت با تشريح وضعيت زندگي خود اضافه مي کند: سه دختر و يک پسر دارم. وقتي يک بچه را به خانه بخت مي فرستي سه نفر باز مي گردند. بچه ها، دامادها ونوه هايم فعلاً 12 نفر هستند. وقتي آنها به خانه ما مي آيند حداقل بايد يک سفره مختصر براي آنها پهن کنيم. الان اگر دوتا نوشابه و يک ماست بخريم 10 هزار تومان مي شود.نصرت ادامه مي دهد: خيلي ها مي گويند با اين سن چرا کار مي کني؟ وقتي از وضعيت زندگيم حرف مي زنم مي فهمند که علت چيست و چرا با موي سفيد هنوز کار مي کنم. اگر اينجا نگهباني ندهم نمي توانم خرج خانه را بدهم. نمي توانم بگويم که فرزندان و نوه هايم خانه ما نيايند. هزينه ها با دخل جوردر نمي آيد چون من هم مثل همه قسط وام، بدهي و... دارم و نزديک به نصف حقوقم بابت بدهي هايي مي رود که در طول دوران کارم روي هم جمع شده است. او اضافه مي کند: مي گويند عده اي در ايران هستند که ماهيانه نزديک به 700 ميليون تومان حقوق مي گيرند ولي ما در شرايطي کار مي کنيم که يک چهارم حقمان را به ما مي دهند و نه خبري از اضافه کاري است و نه خبري از تشويق و....
    اين نگهبان پارک با انتقاد از دستمزدي که به آنها پرداخت مي شود ادامه مي دهد: برخي در همين شرکت هاي خصوصي که ما کار مي کنيم 5 ميليون و 300 هزار تومان در ماه حقوق دريافت مي کنند. آنها 24 ساعت کار و 24 ساعت استراحت مي کنند ولي من مجبورم در روز دوازده ساعت کار کنم. توجه داشته باشيد که هزينه هاي تردد من دو برابر آنهايي است که ماهيانه بيش از 5 ميليون تومان حقوق مي گيرند.
    وي با ابراز گلايه از ساعت کاري خود اضافه مي کند: به صورت معمول و بدون هيچ مرخصي از 5 صبح تا 5 بعدازظهر بايد سرکار باشم حالا دو ساعت رفت و آمد در هر وعده هم به آن اضافه کنيد. در زمان قديم استثمار و برده داري به صورتي بود که کارفرما مسکن، غذا و تحصيل فرزندانتان را تامين مي کردند ولي وضعيت يک کارگري مانند من اين است که با توجه به 30 سال خدمت حالا دوازده سال است که مجدداً کار مي کنم.
    کارمند پيشين شرکت واحد تهران با اشاره به وضعيت کنوني جامعه کارگري مي گويد: من 6 کلاس بيشتر سواد ندارم ولي کتاب قانون کار را بارها خوانده ام. اين را مي فهمم که بعد از شروع خصوصي سازي جامعه کارگري ايران نابود شد. ما کارگران بخش خصوصي به مولد ثروت افراد بالا دستي تبديل شده ايم و صدايمان هم به جايي نمي رسد. او با پرداختن به اعتصاب کارگران شرکت واحد در اواسط دهه هشتاد ادامه داد: به نظر من شرکت واحد را نابود کردند. سال 84 که اعتصاب هاي بچه ها آغاز شد؛ در آن سال رئيس وقت پليس کشور بود. ساعت 2 شب آمد مقابل در شرکت اتوبوسراني منطقه 6 جنت آباد و رفت بالاي اتوبوس گفت: قسم مي خورم تا 24 ساعت آينده مشکل شما را حل خواهم کرد. وي ادامه داد: ما چون چاره اي نداشتيم رفتيم سرکارمان! روز بعد متوجه شديم که شرکت واحد پس از اين زير نظر بخش خصوصي اداره خواهد شد. به نظر من که 42 سال در اين کشور يک نفس کارکرده ام اصل 44 يا همان خصوصي سازي جامعه کارگري ايران را فلج کرد. او ادامه مي دهد: برخي مي گويند که شرکت هاي دولتي بودجه ندارند و بايد بروند زير نظر بخش خصوصي، ولي ما مي بينيم که مسئولان همين شرکت ها ميليون ها حقوق مي گيرند. آيا آنها واقعاً جاي 800 نفر کارمي کنند که اين مقدار حقوق مي گيرند؟ اگر ما مديران خوبي داشتيم که اين حال و روز ما نبود. نصرت با انتقاد از عدم پيگيري مطالبات کارگري مي گويد: متولي موسسات مالي و اعتباري بانک مرکزي است که حالا دارد طلب هاي معترضان را پس مي دهد! حالا چه کسي به مطالبات کارگراني که 50 سال است در کشور کار کرده اند رسيدگي مي کند؟ حالا ديگر کسي پول هاي خودش را در موسسات اينچنيني نمي گذارد ولي آيا کارگران مي توانند در اعتراض به عدم رسيدگي به مطالبات کار نکنند؟
    اين نگهبان پارک در مورد خطراتي که او را در پارک تهديد مي کند ادامه مي دهد: بلاهايي سر من و ديگر همکارانمان مي آيد که هيچ کس از آن خبر ندارد! چرا من به عنوان يک نگهبان پارک نبايد تامين جاني داشته باشم؛ حتي پليس هم نمي تواند از من حمايت کند. اواسط هفته گذشته يک نفر در فضاي سبز قدم مي زد؛ وقتي گفتم چرا رفتي در پاسخ به من گفت: به تو چه ربطي دارد. يقه مرا گرفت و کاپشنم پاره شد ولي من با اين سنم زورم به او نمي رسيد. پليس هم آمد ولي او هم کاري نکرد چون بايد شکايت مي کردم. حتي پليس هم نمي تواند به آنها حرفي بزند چون نيروي اجرايي زيادي ندارد. او ادامه مي دهد: از همه اينها گذشته، اگر من ديدم که کسي را در گوشه اي از پارک خفت کرده اند چه بايد بکنم؟ خودم که وسيله دفاعي ندارم حتي يک بي سيم هم ندارم بخواهم به نيروهاي انتظامي خبر دهم تا بيايند اينجا و متخلفان را دستگير کنند. خدا به من رحم کرده که در طول اين سال هايي که در پارک کار مي کنم بلايي سرم نيامده است.
    وي اضافه مي کند: حالا کارفرماي ما با اين همه مشکلات هر روز به ما تذکر مي دهد که نبايد با کسي در مورد کار صحبت کنيم، کلاه مان را کج نکنيم و برخي مواقع هم مي گويند که آشغال ها را جمع کنيم. واقعيت اين است که کار من نظافت پارک نيست. وقتي نگهبان پارک آشغال جمع کند ديگر کسي به عنوان يک مراقب به او اهميت نمي دهد. خلاصه کنم؛ فقط اسم ما نگهبان است. من کتاب قانون نگهباني را چهل بار خوانده ام. براساس اين کتاب مي توانم بگويم که روح نگهباني را در اين کشور از بين برده اند.
    نصرت در پايان با انتقاد از همه مسئولاني که باعث اين وضعيت کارگران کشور هستند مي گويد: من قاچاقي زنده ام و گاهي فکر مي کنم که زنده نيستم و حس خسته شدن را از دست داده ام و مرده ام. اين سال هاي آخر زندگي هم تمام مي شود تا ديگر حس با استرس از خواب بيدار شدن را نداشته باشم و تخت بگيرم بخوابم زيرا هيچ وقت نتوانسته ام براحتي بخوابم و هميشه زنگ ساعت در ذهنم تکرار مي شود. از زماني که سرباز شدم تا همين امروزآرزوي يک هفته استراحت بردلم مانده است.
    
    
    برش
    
    احمد بيگدلي، عضو کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي در واکنش به وضعيت کارگراني مانند نصرت که بعد از بازنشستگي هم کار مي کنند، به خبرنگار «ايران» مي گويد: کشور ما مسيري را طي مي کند که رفته رفته بر جمعيت پير جامعه افزوده مي شود و ما از الان بايد به فکر وضعيت معيشت آنها باشيم. متاسفانه حقوق بازنشستگي کفاف زندگي افرادي که سال ها در اين کشور کار کرده اند را نمي دهد. او ادامه مي دهد: در سال 96 دريافتي قسمتي از بازنشستگان را افزايش داديم و به سطح بالاتري رسانديم ولي هنوز بسياري از بازنشستگان هستند که پايين تر از خط فقر زندگي مي کنند. نظام براي بهبود وضعيت اين قشر از جامعه بايد برنامه ريزي داشته باشد تا آنها در ادامه زندگي آرامي داشته باشند. وي اضافه مي کند: باتوجه به نگراني هايي که بابت صندوق هاي بازنشستگي سازمان تامين اجتماعي وجود دارد؛ دولت به همراه مجلس بايد يک بررسي کارشناسي را به صورت جدي انجام دهند تا چنين وضعيتي ادامه نداشته باشد. به عنوان مثال مي توان مسير هدفمندي يارانه ها را به سمتي هدايت کنيم که بتوان براي افراد بازنشسته سرمايه گذاري کرد.

    
    به زودي براي بار دوم بازنشسته مي شوم / درددل هاي پيرمرد 67 ساله اي كه هنوز مجبور است روزي 12 ساعت كار كند
    


 روزنامه ايران، شماره 6690 به تاريخ 21/10/96، صفحه 11 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    آثار ديگري از "سياوش پورعلي"

  قدم در راه بي بازگشت! / روايت تكان دهنده دو ايراني از مهاجرت غير قانوني به اروپا
سياوش پورعلي، ايران 16/8/96
مشاهده متن    
  گفت وگوي جنگل بانان و محيط بانان با «اعتماد»: دفاع از جنگل و محيط زيست با دستان خالي
سياوش پورعلي، اعتماد 2/10/95
مشاهده متن    
  مدارسي روي قله هاي قاف / سه معلم روستايي از سختي كار و زندگي به «اعتماد» مي گويند
سياوش پورعلي، اعتماد 19/7/95
مشاهده متن    
  تلخ و شيرين زندگي دانشجويي / نگاهي به وضعيت خوابگاه هاي دانشجويي ايران
سياوش پورعلي، اعتماد 27/3/95
مشاهده متن    
  خويشاوندي شيعه و سني در شمال ايران / ٢شاخه بزرگ مسلمان در تالش، رضوانشهر و آستارا با هم زندگي مي كنند
سياوش پورعلي، شرق 28/11/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آموزش پرستاري
متن مطالب شماره 6 (پياپي 606)، بهمن و اسفند 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است