|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/21: تجربه جهاني تعرفه خودرو «دنياي اقتصاد» بررسي كرد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4495
پنج شنبه 22 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4239 21/10/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


تجربه جهاني تعرفه خودرو «دنياي اقتصاد» بررسي كرد


نويسنده: آناهيتا پولاد


    دنياي اقتصاد : در روزهاي اخير مصوبه جديد هيات دولت براي تعرفه خودرو در ميان کارشناسان و فعالان بازار خودرو بحث برانگيز شده است. در نظام تجارت جهاني نيز مساله تعرفه واردات خودرو يکي از چالش هاي هميشگي کشورها در بحث تجارت آزاد است. در اين گزارش که براساس گزارش سالانه مرکز تحقيقاتي پرايس واترهاوس کوپرز تهيه شده، تعرفه خودرو و اثر آن در بازار داخلي کشورهاي مختلف بررسي شده است. نکته قابل تامل اين است که حتي کشورهايي که به طور کامل قوانين تجارت آزاد را پذيرفته اند نيز تعرفه واردات خودرو را اعمال مي کنند.
    در مناسبات تجاري جهان امروز تعرفه واردات خودرو و قطعات آن به يکي از مناقشه برانگيزترين موضوعات تبديل شده است. از يکسو مذاکره مجدد درباره مفاد پيمان تجارت آزاد آمريکاي شمالي (نفتا) خودروسازان آمريکايي را به اعتراض واداشته است و از سوي ديگر خودروسازان انگليسي نگران عواقب خروج از اتحاديه اروپا و تحميل تعرفه هاي واردات خودرو بر محصولاتشان هستند، برخي رسانه ها هم پيمان تجارت آزاد اتحاديه اروپا با ژاپن را توافق خودرو در برابر پنير نام گذاري کرده اند. مواردي از اين دست نشان دهنده نقش تعيين کننده تعرفه هاي واردات خودرو است. دولت ها اغلب با توجه به راهبردهاي درازمدتي که براي توسعه صنايع خودروسازي در نظر دارند، تعرفه ورود خودرو به کشور را تعيين مي کنند. «دنياي اقتصاد» در يک بررسي وضعيت کنوني تعرفه واردات خودرو در برخي کشورهاي جهان را با استفاده از گزارش سالانه مرکز تحقيقاتي پرايس واترهاوس کوپرز (PWC) با نام «راهنماي ماليات خودرو جهان ۲۰۱۷» مورد مطالعه قرار داده است.
    
     نتايج اين بررسي به تفکيک کشورها به اين شرح است:
    
    آرژانتين
    کشور آرژانتين زماني يکي از بزرگ ترين صنايع خودروسازي آمريکاي لاتين را در اختيار داشت و تنها مدل هايي را توليد مي کرد که برندهاي مطرح بين المللي طراحي کرده بودند. از دهه ۱۹۹۰ ميلادي بروز بحران اقتصادي اين صنايع را با مشکلات جدي مواجه کرد. در سال ۲۰۱۷ نشانه هايي از بهبود در وضعيت خودروسازان آرژانتيني مشاهده شد. آرژانتين و برزيل معاهده اي در زمينه صادرات و واردات خودرو منعقد کرده اند که به موجب آن واردات خودرو از کشورهاي ديگر مشمول تعرفه ۳۵ درصدي خواهد بود. آرژانتين براي برخي مدل هايي که در کشور اروگوئه و مکزيک توليد مي شوند تعرفه ۱۰۰ درصدي در نظر گرفته است. واردات خودروهاي هيبريدي به آرژانتين با تعرفه ۲ درصدي انجام مي شود.
    
    برزيل
    کشور برزيل پس از مکزيک قطب توليد خودرو در آمريکاي لاتين به شمار مي رود. بروز بحران اقتصادي در سال هاي گذشته صنايع خودروسازي اين کشور را تحت الشعاع قرار داده است، اما بسياري از خودروسازان مطرح بين المللي نظير مرسدس بنز با بهبود شرايط به سرمايه گذاري مجدد و توسعه فعاليت هاي توليدي در برزيل تمايل نشان داده اند. شرکت هاي خودروسازي برزيلي نيز در حال گسترش کسب و کار خود هستند و با متناسب سازي محصولات کلاسيک سهمي از بازار خودروي اين کشور را در اختيار دارند. طبق معاهدات دو جانبه خودروهاي ساخت آرژانتين، اروگوئه و مکزيک بدون تعرفه گمرکي به برزيل وارد مي شوند و توليدات ساير کشورها با تعرفه حداکثر ۳۵ درصدي به اين کشور راه مي يابند.
    
    کانادا
    کانادا از سال هاي پيش از وقوع جنگ جهاني اول فعاليت در زمينه توليد خودرو را آغاز کرد، اما امروز اغلب خودروهايي که در اين کشور توليد مي شوند محصول برندهاي مطرح جهاني هستند. طبق معاهده تجارت آزاد آمريکاي شمالي خودروهاي ساخت آمريکا بدون پرداخت تعرفه گمرکي به کانادا وارد مي شوند. توليدات ديگر کشورها معمولا مشمول تعرفه ۱/ ۶ درصدي مي شود. کانادا به خودروهايي که استانداردهاي زيست محيطي و ايمني در آنها رعايت نشده باشد، اجازه ورود نمي دهد.
    
    جمهوري خلق چين
    صنعت توليد خودرو در دهه ۱۹۵۰ ميلادي از شوروي سابق به چين راه يافت. دولت چين سال ها به منظور حمايت از توليدات کم کيفيت داخلي تعرفه هاي هنگفتي براي واردات خودروهاي خارجي در نظر گرفته بود. با رشد اقتصادي خيره کننده اين کشور در سال هاي اخير، چين به يکي از بزرگ ترين بازارهاي خودرو جهان تبديل شده است و بسياري از خودروسازان بزرگ جهان براي پرهيز از پرداخت تعرفه گمرکي به شراکت با خودروسازان چيني روي آورده اند. اکنون تعرفه واردات خودرو به چين تعديل شده است، اما اين کاهش تعرفه از اشتياق خودروسازان براي توليد در خاک چين نکاسته است. امروزه خودروهايي که حجم سيلندر آنها کمتر از ۳ ليتر باشد با تعرفه حداکثر ۱۲ درصدي به چين وارد مي شوند. اين تعرفه درخصوص خودروهايي با ظرفيت سيلندر ۳ تا ۴ ليتر معادل ۲۵ درصد ارزش خودرو و براي ظرفيت هاي بالاي ۴ ليتر ۴۰ درصد ارزش خودرو است.
    
    هند
    هند در زمينه توليد خودروهاي باکيفيت داخلي راه درازي در پيش دارد. گرچه اين کشور از دهه ۱۹۴۰ ميلادي فعاليت در زمينه توليد خودرو را آغاز کرد اما سياست هاي اقتصاد دولتي مانع از شکوفايي اين صنعت در هند شد. با آزادسازي خودروسازي در دهه ۱۹۹۰ ميلادي شرايط تغيير کرد و امروز خودروسازاني نظير تاتاموتور و ماهيندرا نمونه هاي موفق خودروسازان هندي به شمار مي آيند و بسياري از خودروسازان بزرگ ژاپني و اروپايي نيز اقدام به توليد مدل هاي ارزان قيمت در اين کشور کرده اند.قدرت خريد محدود بازار هند و تعرفه هاي سنگين واردات خودرو و قطعات آن تحقق هدف گذاري دولت هند براي توقف فروش خودروهاي درون سوز در دهه هاي آتي را با اما و اگرهاي بسياري مواجه ساخته است. تعرفه واردات هر خودرو به کشور هند با توجه به عواملي نظير ظرفيت موتور، تعداد سرنشينان و کاربري خودرو تعيين مي شود. با در نظر گرفتن عوارض دولتي که بر واردات خودروهاي خارجي وضع شده است، براي ورود اغلب خودروهاي سواري به اين کشور پرداخت تعرفه ۵۰ تا ۱۲۵ درصدي اجباري است.
    
    ژاپن
    کشور ژاپن يکي از بزرگ ترين صادر کنندگان خودرو در جهان است. محبوبيت خودروهاي ژاپني در سراسر دنيا مرهون کيفيت توليد و نوآوري هاي فناورانه است. دولت ژاپن جز در دوره کوتاهي پس از شکست در جنگ جهاني دوم، واردات خودرو به اين کشور را محدود نکرده است. امروزه تعرفه واردات خودروهاي سواري به ژاپن، بسته به کشور مبدا، حداکثر ۱۰ درصد تعيين شده است.
    
    تجربه جهاني تعرفه خودرو «دنياي اقتصاد» بررسي كرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4239 به تاريخ 21/10/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بارآثار ديگري از "آناهيتا پولاد"

  توسعه فناوري ها؛ افزايش فراخوان ها «دنياي اقتصاد» بررسي كرد
آناهيتا پولاد، دنياي اقتصاد 3/3/97
مشاهده متن    
  تهديدي بزرگ تر از برگزيت براي اروپا
آناهيتا پولاد، دنياي اقتصاد 2/3/97
مشاهده متن    
  گام نخست اروپا براي حفظ برجام / پيشنهاد اروپا براي پيشگيري از جنگ تجاري
آناهيتا پولاد، دنياي اقتصاد 29/2/97
مشاهده متن    
  سرنوشت اروپايي ها در خودروسازي ايران / فرصت ها و تهديدهاي برجامي
آناهيتا پولاد، دنياي اقتصاد 27/2/97
مشاهده متن    
  سهم گردشگري در اقتصاد OECD / سازمان همكاري هاي اقتصادي و توسعه بررسي كرد
آناهيتا پولاد، دنياي اقتصاد 24/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه رامش روان
متن مطالب شماره 8، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است