|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/21: راند دوم بازي ترامپ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4357
يكشنبه سوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4239 21/10/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


راند دوم بازي ترامپ
سرگيجه رئيس جمهور آمريكا در مواجهه با توافق هسته اي

نويسنده: سعيده سادات فهري


    دنياي اقتصاد : راند دوم بازي ترامپ به زودي آغاز مي شود. طبق اعلام وزارت خارجه آمريکا ترامپ روز جمعه تصميم خود را در مورد اينکه آيا تعليق تحريم هاي هسته اي ايران ادامه خواهد داشت يا خير، اعلام خواهد کرد. اما سي بي اس نيوز به نقل از يک مقام کاخ سفيد گفت که احتمال دارد تصميم گيري در اين باره تا هفته آينده به تعويق بيفتد. پيش تر عباس عراقچي، از اعضاي بلندپايه تيم مذاکره کننده هسته اي در نشست امنيتي تهران، حرکت آمريکا را در راستاي از بين بردن برجام دانسته بود. از سوي ديگر مجيد تخت روانچي، معاون سياسي دفتر رئيس جمهور در سخناني با بيان اينکه با توجه به شخصيت غير قابل پيش بيني ترامپ، مشخص نيست چه تصميمي درباره برجام خواهد گرفت، تاکيد کرد: «اگر ترامپ آمريکا را از برجام خارج کند عکس العمل ما به سرعت عملياتي خواهد شد و آمريکايي ها از سرعت عمل ما تعجب خواهند کرد.» با همه اينها، کارشناسان در گفت وگو با روزنامه «دنياي اقتصاد» سناريوهاي احتمالي در مورد راند دوم بازي ترامپ را به بحث گذاشتند. اين سناريوها عبارتند از: پذيرش تعليق مرحله اي تحريم ها به رغم رويکرد تهاجمي ترامپ، افزايش انگيزه ترامپ براي خروج از برجام با هدف ايجاد التهاب در فضاي سياسي و اقتصادي ايران و حفظ برجام همزمان با افزايش تحريم هاي غير هسته اي.
    دونالد ترامپ، رئيس جمهور ايالات متحده قرار است يک بار ديگر درباره برجام تصميم گيري کند. طبق اعلام وزارت خارجه آمريکا ترامپ روز جمعه تصميم خود را در مورد اينکه آيا تعليق تحريم هاي هسته اي ايران ادامه خواهد داشت يا خير، اعلام خواهد کرد. البته همزمان سي بي اس نيوز، به نقل از يک مقام کاخ سفيد گفت که احتمال دارد تصميم گيري در اين باره تا هفته آينده به تعويق بيفتد. اين در حالي است که عدم تمديد تعليق تحريم ها عليه ايران مي تواند ضربه اي مرگبار براي توافق هسته اي باشد و آمريکا را در موضع نقض توافق هسته اي بين المللي قرار دهد. تصميم ترامپ درمورد برجام، احتمالا مهمترين تصميم رئيس کاخ سفيد در حوزه سياست خارجي در سال ۲۰۱۸ خواهد بود. پيش تر عباس عراقچي، از اعضاي بلندپايه تيم مذاکره کننده هسته اي در نشست امنيتي تهران، با اشاره به اينکه «حرکت آمريکا در راستاي از بين بردن برجام است» تاکيد کرده بود: «تلاش هاي رئيس جمهور آمريکا ممکن است در چند روز آينده به نقطه اي برسد که واشنگتن به طور کامل از برجام خارج شود. بنابراين جامعه بين الملل بايد براي اين مرحله آمادگي داشته باشد.»
    
    بازي ترامپ
    به نظر مي رسد که بازي ترامپ در قبال ايران و به خصوص مساله برجام از چند راند تشکيل شده است؛ در راند اول رئيس جمهوري آمريکا پايبندي ايران به برجام را تاييد نکرد و آن را به کنگره ارجاع داد که به دنبال بي عملي کنگره، تعيين تکليف برجام بار ديگر به کاخ سفيد محول شد. اکنون راند دوم بازي آغاز شده است؛ در اين مرحله امکان آن مي رود که ترامپ تعليق تحريم هاي ايران را تمديد نکند که اين اقدام وي، مساوي با خروج از برجام خواهد بود. اين در شرايطي است که رئيس جمهوري آمريکا در زمان رقابت هاي انتخاباتي و همچنين در ابتداي ورود به کاخ سفيد وعده داده بود که توافق هسته اي با ايران را پاره کند و بسياري از کارشناسان در همان زمان اعلام کردند که آسان ترين راه براي نابودي برجام همين عدم تمديد تعليق تحريم ها است که به منزله خروج آمريکا از توافق خواهد بود. نکته اينجاست که اگر واشنگتن از برجام خارج شود گروه ۱+۵ به گروه ۱+۴ شامل کشورهاي اروپايي بريتانيا، آلمان، فرانسه و روسيه و چين تبديل خواهد شد. با توجه به حمايت هاي پايتخت هاي اروپايي، مسکو و پکن، به نظر نمي رسد که آنها از سياست احتمالي خروج آمريکا از برجام پيروي کنند. البته اين سناريو لااقل در اين مرحله احتمالا از سوي دولت واشنگتن در قبال برجام پيگيري نمي شود، بلکه به نظر مي رسد که ترامپ تعليق تحريم ها را تمديد کند ولي در مقابل از يکسو به اجراي سختگيرانه تر برجام روي آورد و از سوي ديگر تحريم هاي غيرهسته اي عليه ايران را افزايش دهد.
    
    آمريکا از سرعت عمل ايران متعجب خواهد شد
    از سوي ديگر مجيد تخت روانچي، معاون سياسي دفتر رئيس جمهور روز گذشته در سخناني با اشاره به اينکه با توجه به شخصيت غير قابل پيش بيني ترامپ، مشخص نيست چه تصميمي درباره برجام خواهد گرفت، تاکيد کرد: «اگر ترامپ و آمريکا از برجام خارج شود عکس العمل ما به سرعت عملياتي خواهد شد و آمريکايي ها از سرعت عمل ما تعجب خواهند کرد.» به گزارش «ايرنا» تخت روانچي افزود: «آمريکا مطمئنا (از خروج از برجام) پشيمان خواهد شد و حتما بيشتر از ما ضرر خواهد کرد، اگرچه ما استقبال نمي کنيم آمريکايي ها به اين سمت بروند ولي اگر از اين توافق خارج شوند آخر دنيا نيست و خودشان خواهند ديد که جمهوري اسلامي ايران چقدر با برنامه پيش رفته است.» به گفته معاون پيشين اروپا و آمريکاي وزارت امور خارجه، ايران حدود يک سال است آمادگي هاي لازم را ايجاد کرده ، مبني بر اينکه اگر برجام نباشد چه اتفاقي در کشور رخ مي دهد و روابط با کشورها به چه سمت وسويي مي رود. او با اشاره به پايبندي ايران به برجام و وفاداري به عهد افزود: «ما از ابتدا هم گفتيم تا وقتي در برجام خواهيم ماند که براي ما منافعي داشته باشد، روشن است که برجام مانند هر توافق ديگر حاصل يک فرآيند بده - بستان است و ما براي يک دوره موقت محدوديت هايي را در فعاليت هاي خود قائل شده ايم.»
    
    تصميم احتمالي ترامپ؟
    همزمان با نزديک شدن به زمان تصميم گيري دوباره رئيس جمهوري آمريکا درباره برجام نظر چند تن از استادان و کارشناسان را درخصوص سناريوي احتمالي جويا شديم. ابراهيم متقي، استاد دانشگاه تهران در رابطه با تصميم احتمالي ترامپ درباره برجام به «دنياي اقتصاد» گفت: «اگر چه ترامپ داراي رويکرد تهاجمي نسبت به برنامه جامع اقدام مشترک است اما به لحاظ ساختاري و بين المللي ناچار است در ژانويه ۲۰۱۸ بار ديگر مساله مربوط به تعليق مرحله اي تحريم ها را مورد پذيرش قرار دهد؛ به عبارت ديگر ابهام مربوط به خروج آمريکا از برجام حداقل در ژانويه ۲۰۱۸ انجام نخواهد گرفت.» به گفته اين کارشناس مسائل آمريکا، واشنگتن از يکسو تلاش دارد تا روندهاي راستي آزمايي بيشتر و موثرتري از سوي نهادهاي بين المللي به ويژه آژانس بين المللي انرژي اتمي در ارتباط با قابليت هسته اي ايران اعمال شود. از سوي ديگر هدف آمريکا کاهش قدرت راهبردي ايران در حوزه هاي دفاعي، امنيتي و راهبردي است و تحقق اين موضوع را از طريق تحريم هاي کنگره پيگيري خواهد کرد. محمد جمشيدي، استاد دانشگاه تهران نيز معتقد است: با توجه به ناآرامي هاي اخيري که در ايران اتفاق افتاد اين انگيزه را داخل تيم دولت ترامپ افزايش داد که براي تشديد فشار عليه ايران و تشديد ناآرامي ها و آشوب، از برجام خارج شوند تا به نوعي با التهاب در فضاي سياسي و فشارهاي اقتصادي، نا آرامي ها را در کشور افزايش دهند. به همين خاطر مرتب بر حمايت از معترضان تاکيد مي کردند و به دنبال طولاني کردن ناآرامي ها در ايران بودند. استاد دانشگاه تهران با اشاره به اينکه جمهوري اسلامي ايران توانست به خوبي اين نا آرامي ها را پايان دهد، گفت: «امروز ديگر اين معادله مطرح نيست و ساختار قدرت آمريکا شامل کنگره و حتي جمهوري خواهان و تيم امنيتي دولت ترامپ قائل به اين موضوع هستند که برجام بايد حفظ شود و تحريم ها را به روش هاي ديگر بر ايران تحميل کنند.»
    به گفته جمشيدي به نظر مي رسد که برجام حفظ شود ولي در مقابل تحريم ها افزايش پيدا کند. البته اين کارشناس مسائل آمريکا به برخي ملاحظات شخصي ترامپ در تصميم گيري هايش نيز اشاره کرد و افزود: «انتشار کتاب «آتش و خشم» و بررسي جدي تر ارتباطات ترامپ با روسيه در ايام انتخابات، فشارهاي سياسي داخلي را بر رئيس جمهوري آمريکا افزايش داده و باعث شده که ابراز اتهامات عليه او بيشتر شود. بنابراين اين مسائل داخلي باعث برخي انگيزه هاي شخصي براي ترامپ شده تا با ايجاد بحران خارجي، بحران داخلي را پوشش دهد. » او ادامه داد: «اما اين سناريو فقط از ديدگاه شخص دونالد ترامپ است و ساختار قدرت چنين نگاهي ندارد.» جمشيدي با تاکيد دوباره بر اين موضوع که دولت ترامپ فعلا به رغم تمام نوسانات از برجام خارج نخواهد شد، توضيح داد: «اما واشنگتن بر اروپا و کنگره فشار بيشتري مبني بر اصلاح بيشتر برجام به نفع آمريکا وارد خواهد آورد.» در نهايت استاد دانشگاه تهران گفت که به نظر نمي رسد اين تداوم حضور آمريکا در برجام طولاني مدت باشد و دولت جمهوري اسلامي ايران بايد خود را براي سناريوي خروج آمريکا از برجام آماده و پاسخ هاي متناسب را طراحي کند. مهدي محمدي، کارشناس مسائل استراتژيک نيز در مورد تصميم احتمالي ترامپ درخصوص برجام، اين پيش بيني را بسيار سخت توصيف کرد. با اين حال او افزود: براي دونالد ترامپ، مولفه هاي سياست داخلي و راضي کردن راي دهندگان بيش از هر چيز اهميت دارد و رئيس جمهور آمريکا در پي راضي نگه داشتن اين سرمايه اجتماعي است. از سوي ديگر تخريب ميراث باراک اوباما از ديگر اهداف ترامپ است.
    به گفته محمدي، اين در شرايطي است که ناآرامي هاي اخير داخل ايران، وضعيتي مشابه بهار ۸۹ را براي ايران تکرار کرده است؛ شرايطي که به دنبال آن، آمريکا به اين نتيجه رسيد که مي تواند با سوار شدن روي موج بحران هاي داخلي، دولت ايران را تنبيه اقتصادي کند. در چنين فضايي بود که قطعنامه ۱۹۲۹ که شديدترين تحريم ها عليه يک کشور در طول تاريخ بود به تصويب رسيد. اين کارشناس مسائل استراتژيک با اين همه تاکيد کرد که باز هم نمي توان درباره تصميم ترامپ موضع گيري قاطعانه اي داشت. با اين حال او اضافه کرد که در اين فضا بيش از هر زمان ديگري احتمال خروج آمريکا از برجام، وجود دارد و ممکن است ترامپ تصميم بگيرد تعليق بخشي از تحريم هاي هسته اي ايران را تمديد نکند. به باور اين کارشناس، ايران بايد اقدامي متناظر انجام دهد.
    
    تشديد تحريم هاي غيرهسته اي
    اميرعلي ابوالفتح، کارشناس مسائل آمريکا نيز محتمل ترين سناريو را تمديد تعليق تحريم ها مي داند. او معتقد است که البته ترامپ از تاييد پايبندي ايران به برجام مانند دفعه پيشين خودداري خواهد کرد اما در همين فضا، تحريم هاي غيرهسته اي مانند تحريم صداوسيما، تحريم هاي مربوط به حقوق بشر و مصوباتي که در کنگره وجود دارد را تشديد خواهد کرد. ابوالفتح همچنين تاکيد کرد که هدف ترامپ از پيگيري سياست يک بام و دو هوا در قبال ايران و برجام اين است که فشارها را بر کشورهاي اروپايي و حاميان توافق هسته اي در داخل آمريکا افزايش دهد و از آنها امتيازاتي بگيرد.
    
    حمايت اروپا
    همزمان با رجزخواني هاي واشنگتن براي برجام، اتحاديه اروپا و ديگر طرفين يعني روسيه و چين خواهان حفظ برجام هستند و از مزاياي آن سخن مي گويند. کاترين ري، سخنگوي اتحاديه اروپا روز سه شنبه با خودداري از هرگونه گمانه زني درباره خروج احتمالي آمريکا از توافق هسته اي (برجام) تاکيد کرد که موضع اتحاديه اروپا روشن است و اين اتحاديه به حمايت از برجام و اجراي آن ادامه خواهد داد. به گزارش «ايرنا» سخنگوي فدريکا موگريني، در کنفرانس خبري در بروکسل تاکيد کرد که برجام در حال ثمر بخشيدن است و اروپا به حمايت از اين توافق و اجراي آن ادامه خواهد داد.
    
    مخالفت آمريکايي ها با خروج از برجام
    در شرايطي که داخل آمريکا افراد بسياري با تصميم ترامپ مبني بر خروج از توافق هسته اي مخالف هستند و به ترامپ در اين خصوص هشدار مي دهند، بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي، احتمال لغو برجام از سوي رئيس جمهوري آمريکا را در روز جمعه ۲۲ دي ماه «يک احتمال واقعي» دانست و گفت: «رهبران اروپا بايد هشدار رئيس جمهور ترامپ را در مورد ابطال برجام جدي بگيرند.» وب سايت خبري شبکه ۱۴ تلويزيون اسرائيل نوشته است، نتانياهو در روزهاي گذشته پيام مشابهي را درخصوص «حقيقي بودن گزينه لغو برجام از سوي آمريکا» براي سران آلمان، بريتانيا و فرانسه ارسال کرد. همزمان سناتور باب کورکر، رئيس کميته روابط خارجي مجلس سناي آمريکا با بيان اينکه خروج از برجام حل مساله کره شمالي را سخت تر مي کند، تاکيد کرد: «با دموکرات ها و متحدان اروپايي براي دستيابي به قانوني با هدف رسيدگي به توافق هسته اي به نقطه خوبي رسيده ايم.»
    
    نتيجه گيري
    با کنار هم قرار دادن تحليل ها و اظهارنظرهايي که درخصوص موضع گيري ترامپ درباره برجام مطرح شده است مي توان گفت که به احتمال بسيار زياد، رئيس جمهوري آمريکا بار ديگر تعليق تحريم هاي ايران را تمديد خواهد کرد اما بازهم از تاييد پايبندي ايران به برجام خودداري خواهد کرد. همچنين با توجه به تلاش هايي که از چند ماه پيش آغاز شده احتمالا واشنگتن حوزه تحريم هاي غيرهسته اي را عليه ايران گسترده تر خواهد کرد و همچنان با ايجاد فضاي ترديد دررابطه با وضعيت توافق هسته اي تلاش مي کند که از حاميان داخلي برجام و همچنين کشورهاي اروپايي براي پيشبرد سياست هاي ضدايراني اش امتيازاتي کسب کند.
    
    راند دوم بازي ترامپ / سرگيجه رئيس جمهور آمريكا در مواجهه با توافق هسته اي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4239 به تاريخ 21/10/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بارآثار ديگري از "سعيده سادات فهري"

  صالحي: مانند يك ارتش آماده ايم / هشدار يكپارچه تهران به ناقضان برجام در آمريكا
سعيده سادات فهري، دنياي اقتصاد 2/2/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» بررسي كرد: چالش هاي پمپئو براي خروج از برجام
سعيده سادات فهري، دنياي اقتصاد 27/12/96
مشاهده متن    
  دبير شوراي عالي امنيت ملي در ديدار با وزير خارجه فرانسه مطرح كرد: تذكر ايران به رفتار برجامي اروپا
سعيده سادات فهري، دنياي اقتصاد 15/12/96
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» در گفت و گو با كارشناسان بررسي كرد: اهداف ترامپ از شروط برجامي
سعيده سادات فهري، دنياي اقتصاد 24/10/96
مشاهده متن    
  راي مثبت ايران به قطعنامه مربوط به ميانمار / با ارسال يادداشت رسمي به دبيرخانه سازمان ملل ثبت شد
سعيده سادات فهري، دنياي اقتصاد 6/10/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات حسابداري و حسابرسي
متن مطالب شماره 37، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است