|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/10/21: قدس پايتخت هميشگي فلسطين
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22104
شنبه 29 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21816 21/10/96 > صفحه 5 (گزارش روز) > متن
 
      


قدس پايتخت هميشگي فلسطين
نگاهي به تصميمات نابخردانه شيطان بزرگ و مقاومت مردم فلسطين


فلسطين براي مسلمانان ارزش ويژه اي دارد و اين ويژگي به خاطر قدس عزيز است. قدس نخستين قبله عاشقان است که مسلمانان به همراه پيامبر گرامي اسلام(ص) مدت 13 سال و هفت ماه بدان سوي نماز گزاردند و بعد از کعبه دومين مکان مقدس براي مسلمانان محسوب مي شود. به همين دليل هرگونه اهانت، بي احترامي و تجاوز به اين مکان مقدس اهانت به تمام مسلمانان جهان به حساب مي آيد و مسلمانان در مقابل اين اهانت دست بسته نمي نشينند و با متجاوزان مقابله خواهند کرد.
    تصميم دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا مبني بر انتقال سفارت اين کشور از تل آويو به بيت المقدس اقدامي کاملا اشتباه و حساب نشده بود که نيت سردمداران آمريکا را بر همه آشکار کرد.
    دونالد ترامپ در هنگام فعاليت هاي انتخاباتي اش به رسميت شناختن بيت المقدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي را به عنوان يکي از شعارهاي مهم انتخاباتي اش عنوان کرد و حمايت لابي صهيونيستي در آمريکا از دونالد ترامپ به خاطر همين مسئله بود چرا که با انتقال پايتخت به قدس مبارک در واقع رژيم اشغالگر صهيونيستي نيز به رسميت شناخته خواهد شد و اين به معناي نابودي آرمان فلسطين، آوارگي هر چه بيشتر ملت مظلوم فلسطين و گستاخ شدن رژيم غاصب صهيونيستي است. به همين دليل از همان ابتداي اين تصميم گيري درتاريخ 15 آذر ماه سال جاري ملت فلسطين يکپارچه و يک صدا اعتراض و مخالفت خود را با اين تصميم نابخردانه و غيرانساني اعلام و به موازات آن مردم جهان اعم از مسلمان و غيرمسلمان نيز به حمايت از فلسطينيان پرداختند و اعتراض و خشم خود را نسبت به آمريکا و رژيم صهيونيستي ابراز کردند.
    البته تمام تصميم هايي که ترامپ يا ساير روساي جمهور پيشين آمريکا درباره منطقه غرب آسيا و به ويژه مسلمانان مي گيرند همين ويژگي را دارند. مي توان ريشه اين تصميم ها را در سال 1957 زماني که آيزنهاور رئيس جمهور آمريکا به بهانه امنيت ملي، حق دخالت در غرب آسيا را براي آمريکا قائل شد پيدا کرد، تصميمي که سياست خارجي اين کشور را جهت داد و هرگونه تحولات و حوادث پس از آن را رقم زد.
    اما قبل از هر چيز بايد اهميت شهر بيت المقدس (قدس) را روشن ساخت.
    
    اهميت بيت المقدس
    بيت المقدس، شهري در دامنه کوه هاي الخليل است که حرم شريف مسجدالاقصي و قبه الصخره در محله مسلمانان اين شهر قرار دارد در اين شهر مسلمانان، مسيحيان و يهوديان زندگي مي کنند و محل درگيري و نزاع فلسطيني ها و صهيونيست هاي اشغالگر است چرا که صهيونيست هاي غاصب نه تنها سرزمين هاي فلسطيني را اشغال کرده اند بلکه پايتخت ابدي و مسلم فلسطيني ها را متعلق به خود مي دانند.
    «محمدرضا کيوانفر» کارشناس ارشد روابط بين الملل در گفت وگو با گزارشگر کيهان درباره تاريخچه اين شهر مقدس و علت زورگويي و گستاخي صهيونيست ها نسبت به اين شهر مي گويد: «در سال 1948 پس از جنگ رژيم صهيونيستي با کشورهاي عربي، اين رژيم توانست 78 درصد سرزمين هاي فلسطين را از آن خود کند و از شهر بيت المقدس يا همان قدس تنها بخش شرقي آن در کنترل مصر و اردن درآمد که بعدها به کرانه باختري رود اردن معروف شد و در سال 1967 در جريان جنگ شش روزه اعراب و رژيم صهيونيستي بخش شرقي بيت المقدس شامل شهر قديم و مسجدالاقصي نيز به اشغال اسرائيل درآمد.»
    وي اضافه مي کند: «در سال 1980 رژيم صهيونيستي به طور کامل بيت المقدس را پايتخت خود معرفي کرد و از آن زمان تاکنون درگيري ها بر سر اين مسئله ميان صهيونيست ها و فلسطيني ها ادامه پيدا کرده چرا که صهيونيست هاي اشغالگر با زورگويي و قلدرمآبي و در حالي که از سوي کشورهاي غربي و به ويژه آمريکا حمايت مي شوند دست به اين تجاوزات مي زنند. با اين وجود به رغم اينکه رژيم صهيونيستي همه ادارات مهم، وزارتخانه ها و پارلمان خود را به اين شهر منتقل کرد و عملا کنترل بيت المقدس را در دست گرفت اما کشورهاي همسايه و کشورهاي اروپايي و سازمان هاي بين المللي اين شهر را به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي به رسميت نشناختند و شوراي امنيت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه 478 اين اقدام اسرائيل را غيرقانوني خواند.»
    اين کارشناس سياسي همچنين مي گويد: «پس از صدور بيانيه استقلال فلسطين در سال 1988 سازمان آزادي بخش فلسطين (ساف)نيز قدس شرقي را پايتخت سياسي دولت فلسطين اعلام کرد و درواقع درگيري ها آغاز شد.»
    به گفته اين کارشناس تصميم ترامپ رئيس جمهور آمريکا مبني بر انتقال سفارت آمريکا از تل آويو به بيت المقدس هرچند در شعارهاي انتخاباتي وي مطرح شد ليکن کنگره آمريکا در سال 1995 طي قطعنامه اي اين انتقال سفارت را تصويب کرده بود اما اين قانون به روساي جمهوري آمريکا اين اختيار را مي داد که درصورت صلاحديد انتقال سفارت را براي شش ماه به حا لت تعليق درآورند و تمامي روساي جمهور قبل از ترامپ به خاطر جلوگيري از درگيري هاي بيشتر در منطقه و به دردسر افتادن رياست جمهوري خود و ظاهراً با عنوان فريبنده و گول زننده روند صلح اعراب و اسرائيل مسئله انتقال سفارت را به تعويق انداخته بودند اما دونالد ترامپ در يک حرکت ناگهاني و اشتباه نيت واقعي سردمداران آمريکا را آشکار ساخت.
    
    پيامدهاي تصميم ترامپ
    اعلام به رسميت شناختن شهر قدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي ازسوي رئيس جمهور آمريکا بيش از اينکه براي اين کشور و رژيم سرسپرده اش دربردارنده دستاوردهايي باشد داراي پيامدهاي خطرناکي است که نتيجه اي جز شکست و انزواي آمريکا و نابودي رژيم صهيونيستي دربر نخواهد داشت. «مشتي که نمونه خروار» است و شعله هاي آن از همين حالا آغاز شده است. شعله هاي قيام انتفاضه که صهيونيست ها را از همين ابتدا درمانده و سرگردان کرده است از روز اعلام تصميم ترامپ (15 آذر) تاکنون انتفاضه اي آغاز شد که فراگيرتر و خروشان تر از انتفاضه هاي پيشين است و روياي اشغالگران براي غصب ابدي قدس را نقش بر آب ساخته است.
    در اين مدت در حدود 1000 عمليات مقاومتي انجام شده و بيش از 18 نفر به شهادت رسيده و 5000 نفر هم مجروح شده اند.
    عمليات با سلاح سرد، پرتاب کوکتل مولوتف، بمب دستي، پرتاب سنگ، شليک راکت از غزه به سمت سرزمين هاي اشغالي ازجمله عملياتي است که مبارزان فلسطيني انجام داده اند و صهيونيست ها را به وحشت و هراس انداخته اند.
    «مهناز کرباسي» کارشناس مسائل سياسي در گفت وگو با گزارشگر روزنامه کيهان در اين باره مي گويد: «از سال 1948 يعني سال اشغال فلسطين تاکنون، ملت فلسطين قيام مردمي خود را در قالب سه انتفاضه سازماندهي کرده اند که انتفاضه اول به انقلاب سنگ، انتفاضه دوم به انتفاضه مسجدالاقصي و انتفاضه سوم به انتفاضه قدس معروف است و درواقع قيام اخير مردم فلسطين در اعتراض به تصميم ترامپ در انتقال سفارت آمريکا از تل آويو به قدس ادامه همان انتفاضه قدس است، چراکه اين حرکت توطئه آميز ازسوي آمريکا و رژيم صهيونيستي اهانت و تعدي به ساحت مبارک مسجدالاقصي و شهر مبارک قدس است. مکان مقدسي که براي فلسطينيان و مسلمانان جهان بسيار عزيز و گرامي است و به هيچ کسي اجازه تعدي و تجاوز به اين مکان مقدس را نمي دهند.»
    وي خاطرنشان مي کند: «هرچندکه اين انتفاضه جديد ادامه همان انتفاضه قدس است اما به نظر مي رسد بسيار خروشان تر و گسترده تر باشد. چراکه در اين مدت کوتاه عمليات بسياري از سوي مبارزان فلسطيني انجام شده و متاسفانه تعداد زيادي از مردم مظلوم فلسطين به شهادت رسيده يا مجروح شده اند و با اينکه سرکوبگري ها ازسوي اشغالگران صهيونيست نيز بيشتر شده است اما ملت فلسطين مصمم تر و استوارتر به مقابله با متجاوزين ادامه مي دهند که ان شاءالله با ياري خداوند پيروز خواهند شد و توطئه هاي دشمنان را خنثي خواهند ساخت.»
    اين کارشناس سياسي همچنين مي گويد: «بدون شک با شروع انتفاضه جديد آتشي به پا خاسته و قيامي آغاز شده که اول از همه آمريکا و پس از آن صهيونيست ها را به آتش خواهد کشيد و آمريکايي هايي که هميشه خود را مدافع حقوق بشر، حامي انسان ها و ميانجي صلح معرفي مي کردند در نزد افکار عمومي بي آبرو و بي اعتبار شناخته خواهند شد.»
    به گفته اين کارشناس، علت اين همه اعتراضات جهاني که پس از اعلام تصميم ترامپ صورت گرفت هم دقيقا تکيه بر اين واقعيت است که آمريکايي ها به هيچ وجه نيات انسان دوستانه و بشردوستانه ندارند و هرجا اقدامي انجام مي دهند به خاطر منافع خودشان است نه منافع ملت هاي مظلوم!
    به هر صورت اقدام نسنجيده و اشتباه آمريکا در انتقال سفارت خود از تل آويو به بيت المقدس فاجعه اي در غرب آسيا و ساير مناطق به وجود خواهد آورد که در درجه اول دامن آمريکا را خواهد گرفت.
    
    سازمان هاي بين المللي بي حاصل!
    سازمان ملل متحد، سازمان عفو بين الملل و سازمان هاي مدافع حقوق بشر براساس اهداف انسان دوستانه، حامي حقوق بشر و مدافع انسان ها پايه گذاري شدند اما اين سازمان ها از بدو تاسيس خود فقط سازماني فرمايشي و يا نمايشي و نمادين بوده اند و جز انفعال و سکوت و اقدامات بي حاصل کاري براي احقاق حقوق انسان ها انجام نداده اند.
    يک استاد دانشگاه در اين باره مي گويد: «شوراي امنيت سازمان ملل که از پنج عضو دائمي و 10 عضو غيردائم تشکيل شده عملاً دراختيار قدرت هاي بزرگ است و اعضاي دائمي اين شورا يعني آمريکا، انگليس، فرانسه، روسيه و چين از حقي به نام حق وتو برخوردارند که به معناي مخالف است و دارندگان اين حق به راحتي مي توانند از تصويب قطعنامه خودداري کنند. به عبارت ديگر هر قطعنامه اي که با منافع يکي از اين کشورها در تضاد باشد رد خواهد شد و هيچگاه تصويب نخواهد شد.»
    اعضاي شوراي امنيت بلافاصله پس از تصميم دونالد ترامپ مبني بر انتقال سفارت از تل آويو به قدس تشکيل جلسه دادند و 14 عضو از 15 عضو خواستار لغو اين تصميم شدند اما آمريکا با استفاده از حق وتو اين تصميم گيري را عملاً بي اثر کرد ونشان داد که اين سازمان بين المللي نيز مطيع و فرمانبر بي چون وچراي آمريکاست و بدون اجازه مقامات کاخ سفيد نمي تواند به تصميم گيري مستقلانه بپردازد. چند روز پس از تشکيل جلسه شوراي امنيت، مجمع عمومي سازمان ملل هم تشکيل جلسه داد و 129 عضو اين مجمع به اتفاق تصميم ترامپ را محکوم کردند اما برکسي پوشيده نيست که مصوبات مجمع عمومي الزام آور نيست و هيچ گونه تضميني براي ابطال تصميم آمريکا وجود ندارد. درواقع سازمان ملل متحد با اين جريان نشان داد که سازماني بيهوده، نمايشي و دروغين است.
    
    
قدس پايتخت هميشگي فلسطين / نگاهي به تصميمات نابخردانه شيطان بزرگ و مقاومت مردم فلسطين
    


 روزنامه كيهان، شماره 21816 به تاريخ 21/10/96، صفحه 5 (گزارش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم زراعي ايران
متن مطالب شماره 3 (پياپي 79)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است