|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/21: اسيد پاشي به امنيت زنان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6982
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6690 21/10/96 > صفحه 9 (گزارش) > متن
 
      


اسيد پاشي به امنيت زنان
انجمن حمايت از قربانيان اسيد پاشي در نخستين جلسه عمومي خود، خواستار ممنوعيت فروش اسيد شد

نويسنده: ترانه بني يعقوب


    
    نخستين جلسه عمومي انجمن حمايت از قربانيان اسيد پاشي با حضور جمعي از قربانيان اسيد پاشي، کارشناسان و اعضا برگزار شد. در اين جلسه به بررسي تصويب لايحه اي براي مقابله با خريد و فروش آزاد اسيد در ايران و همچنين اضافه کردن بندي به لايحه تامين امنيت زنان براي افزايش مجازات اسيدپاشان پرداخته شد.
    اين روزها لايحه تامين امنيت زنان مورد بحث و بررسي جدي قرار گرفته است ،لايحه اي که پيشينه تدوينش به دولت دهم برمي گردد، اما نهايتاً به دليل اتمام دوره دولت دهم بررسي آن متوقف شد تا اينکه تصويب آن بار ديگر در دستور کار قرار گرفت و واکنش هاي متفاوتي را هم به دنبال داشت. يکي از پرحاشيه ترين واکنش ها به اين لايحه اظهار نظر زهرا آيت اللهي، رئيس شوراي فرهنگي اجتماعي زنان بود که معتقد است دفاع از زنان کار مردان محرم آنهاست و اين لايحه باعث بازداشتن مردان از ازدواج و خشونت عليه مردان مي شود.
     اين درحالي است که اغلب قربانيان اسيد پاشي در ايران قرباني خشونت يکي از محارم و نزديکان خود هستند، مساله اي که در سال هاي اخير بارها مطرح شده و لزوم حمايت از اين قربانيان را توسط قانون مورد توجه جدي قرار داده است.
    شهيندخت مولاوردي، دستيار ويژه رئيس جمهوري در امور حقوق شهروندي و معاون امور زنان در دوره نخست رياست جمهوري حسن روحاني، چند روز پيش در دفاع از اين لايحه به همين مساله اشاره کرد و در توئيتر شخصي اش نوشت: «امنيت رعناها، آتناها و زيورها، سهيلا جورکش ها و مرضيه ابراهيمي ها و هزاران و شايد ميليون ها زن و دختري که صدايشان به جايي نمي رسد در گرو تصويب اينگونه لوايح است.»
    زيور پروين، چند سال پيش قرباني اسيد پاشي برادر شوهرش شد و دختر او يسري 18 ساله در اين حادثه جانش را از دست داد. رعنا به همراه مادرش سميه مهري، قرباني اسيد پاشي همسر و پدر شدند. سميه چند سال بعد از اسيدپاشي به خاطر عفونت هاي ناشي از زخم هاي اسيد درگذشت و دو دخترش رعنا و نازنين را براي هميشه تنها گذاشت. رعنا هم براي هميشه يک چشمش را از دست داد و از ناحيه سر بشدت آسيب ديد. سهيلا جورکش و مرضيه ابراهيمي هم از قرباني هاي اسيد پاشي زنجيره اي اصفهان در مهر ماه سال 93 هستند، حادثه اي که هرگز عاملان و آمرانش به افکارعمومي معرفي نشد.
     مرضيه ابراهيمي، قرباني اسيدپاشي اصفهان هم مثل تعداد ديگري از قربانيان اسيد پاشي در جلسه انجمن حمايت از قربانيان اسيد پاشي حضور دارد، انجمني که بيش از 6 ماه است از ثبت آن مي گذرد و شروع به عضو گيري کرده اما هنوز مکان مشخصي ندارد و موسسان آن از همه خيران و فعالان اجتماعي براي يافتن مکاني مناسب تقاضاي کمک دارند؛ دفتري که بتواند فعاليت انجمن را سازماندهي کند و در مسير بهتري پيش ببرد.
     مرضيه ابراهيمي مي گويد: «من يکي از چهار نفري هستم که در اصفهان به دلايل نامعلوم اسيدپاشي شدم و از سال 90 تاکنون هنوز عمل هاي جراحي ام را در اصفهان انجام مي دهم. در اين مدت کار کردم، ازدواج کردم و زندگي ام را پيش بردم.» مرضيه در اين حادثه بينايي يکي از چشمانش را از دست داد و نيمي از صورتش هم سوخت.
     مرضيه موقع حرف زدن مدام مي خندد. با روحيه است و دلش مي خواهد به همه قرباني هاي اسيدپاشي کمک کند تا دوباره به زندگي بازگردند: «همين که ما دورهم جمع شده ايم اتفاق مهمي است. من از معصومه ياد گرفتم که نبايد خانه نشين باشم. او مادر است و نگذاشت اين حادثه منزوي و خانه نشين اش کند. بچه ها بايد از خانه بيرون بيايند و درمان شان را ادامه دهند. انجمن مي تواند بچه ها را از دور و نزديک گرد هم بياورد و براي ادامه راه اميدوار کند. کاش همه درباره افزايش آمار اسيد پاشي و پيشگيري از آن فکر کنند. چرا بايد اسيد اين همه در دسترس همه باشد و راحت خريد و فروش شود و چرا بايد مجازات اسيدپاشان تا اين حد اندک باشد.»
    مواردي که مرضيه مطرح مي کند، دريچه اي براي بحثي جديد مي گشايد. اشرف گرامي زادگان، مشاور حقوقي معصومه ابتکار که از اعضاي هيات مديره اين انجمن هم است در اين جلسه تاکيد مي کند که در لايحه امنيت زنان اتفاقاً به اين موارد پرداخته شده و آنها در بندي از اين لايحه به افزايش مجازات اسيد پاشان پرداخته اند و طي روزهاي آينده درباره آن مذاکره خواهند کرد. طبق قانون فعلي اسيد پاشي که از سال 1337 تصويب شده فقط به مواد سوزاننده اشاره شده و اشد مجازات براي اسيدپاشان پنج تا 10 سال در نظر گرفته شده.
     دکتر سيد کمال فروتن، فوق تخصص جراحي پلاستيک و مديرعامل انجمن حمايت از قربانيان اسيد پاشي هم در اين باره تاکيد مي کند: «ما تصميم گرفتيم اين انجمن را تاسيس کنيم تا بتوانيم قرباني ها را که اغلب به بن بست رسيده اند نجات دهيم و از نظر حقوقي، اجتماعي و درماني به ياري شان بياييم. من و بسياري از همکارانم در اين انجمن حاضريم بيماران را رايگان جراحي و درمان کنيم اما بيمارستان هاي خصوصي از هزينه هتلينگ شان نمي گذرند و بايد براي آن فکري کرد، در بعد حقوقي هم تعدادي وکيل داوطلب داريم که مي توانند وضعيت پرونده قربانيان را پيگيري کنند اما همه اين ها منوط به داشتن دفتري متمرکز است که اميدوارم با کمک خيران و همه کساني که قادرند به ما کمک کنند زودتر تهيه شود.»
    فروتن در ادامه به يکي ديگر از اهداف مهم انجمن اشاره مي کند که محدود کردن خريد و فروش اسيد است: «اين روزها اسيد براحتي در دسترس همه قرار دارد و به عنوان يک اسلحه خاموش تهديدي براي همه است. سوختگي درمانش يک روز و دو روز نيست که بعد از مدتي درمان شود ، فرد تا پايان عمر با آن درگير است و از نظر روحي و رواني خود و خانواده اش آسيب جدي مي بينند. ما تحقيق کرده ايم که فروش و واردات اسيد براحتي قابل کنترل است. خيلي راحت مي توانيم فروشندگان و خريداران اسيد را کنترل کنيم و با تکنولوژي روز و رايانه اين کار امکان پذير است. همچنين بيش از 90درصد قربانيان زن هستند و 10 درصد هم مرد هستند . ما هر چه زودتر اين لايحه را به صورت جداگانه به مجلس ارائه مي دهيم و خواستار تصويب آن مي شويم.» او با اشاره به اينکه فقط در يکي از بيمارستان هاي سوانح سوختگي تهران در سال 94 حدود 54 سوختگي با اسيد گزارش شده و در سال 95 اين آمار به 66 نفر رسيده، اين آمارها را هشداري جدي براي همه مسئولان مي داند که بايد براي آن فکري جدي کنند.
     نگار مسعودي، مستند ساز و فعال اجتماعي در اين باره مي گويد: «سايت هاي اينترنتي هم اين روزها اسيد خريد و فروش مي کنند و شما براحتي مي توانيد با 9 يا 10 هزار تومان اسيد را با موتور در خانه تان تحويل بگيريد. اين سايت ها بشدت در رقابت باهم هستند. در بنگلادش، پاکستان و کلمبيا اين لايحه تصويب شد و اين کشورها تا 40 درصد موفق شدند آمار اسيد پاشي را کاهش دهند. ما با فراکسيون زنان ديدار کرديم و قرار شد، نيمه دوم اسفند در اين باره جسله اي تشکيل دهيم.»
    در ادامه جلسه هرکدام از قربانيان درباره پيشينه اسيدپاشي شان شرحي مي دهند؛ محسن مرتضوي از اعضاي هيات مديره انجمن در سال 91 توسط آبدارچي اداره شان اسيدپاشي شد. او تاکنون بيش از 90 بار جراحي شده. محسن ابوالحسن شاد در سال 89 و زماني که در ورامين مسافرکشي مي کرد، توسط مسافرش اسيد پاشي شد و در بيابان هاي اطراف ورامين رها شد. اسيد پاشي که هرگز دستگير و مجازات نشد. معصومه عطايي ديگرعضو هيات مديره انجمن حمايت از قربانيان اسيد پاشي 8 سال پيش توسط پدرشوهرش سوخت. مريم زماني و دخترش آرزو توسط همسر برادرش اسيد پاشي شدند. بابا اسکندري در سال 93 در هشترود آذربايجان شرقي وقتي براي دريافت گواهينامه رانندگي رفته بود در پي يک مزاحمت تلفني و دعواي بعد از آن با اسيد سوخت.
    داستان هر يک از اين قربانيان که در جلسه امروز انجمن حضور دارند، قصه اي پردرد است؛ بارها و بارها زير تيغ جراحي رفتن، بيهوشي، بيمارستان، هزينه هاي کمرشکن و دردهاي بي پايان تنها يک سر اين قصه پر درد است. حالا اين قربانيان آرزو مي کنند مثل بقيه زندگي کنند و در انجمن دور هم جمع شوند و با تقسيم دردهايشان شريک غم هم باشند، آن طور که معصومه ها، محسن ها و مرضيه ها توانستند.
    
    
    نيم نگاه
    مرضيه ابراهيمي از قربانيان اسيدپاشي اصفهان: همين که ما دورهم جمع شده ايم اتفاق مهمي است. من از معصومه ياد گرفتم که نبايد خانه نشين باشم. او مادر است و نگذاشت اين حادثه منزوي و خانه نشين اش کند. بچه ها بايد از خانه بيرون بيايند و درمان شان را ادامه دهند. انجمن مي تواند بچه ها را از دور و نزديک گرد هم بياورد و براي ادامه راه اميدوار کند. کاش همه درباره افزايش آمار اسيد پاشي و پيشگيري از آن فکر کنند. چرا بايد اسيد اين همه در دسترس همه باشد و راحت خريد و فروش شود؟
    دکتر سيد کمال فروتن، مديرعامل انجمن حمايت از قربانيان اسيد پاشي: اين روزها اسيد به راحتي در دسترس همه قرار دارد و به عنوان يک اسلحه خاموش تهديدي براي همه است. سوختگي درمانش يک روز و دو روز نيست که بعد از مدتي درمان شود و فرد تا پايان عمر با آن درگير است و از نظر روحي و رواني خود و خانواده اش آسيب جدي مي بينند. ما هر چه زودتر اين لايحه را به صورت جداگانه به مجلس ارائه مي دهيم و خواستار تصويب آن مي شويم.

    
    
    اسيد پاشي به امنيت زنان / انجمن حمايت از قربانيان اسيد پاشي در نخستين جلسه عمومي خود، خواستار ممنوعيت فروش اسيد شد
    


 روزنامه ايران، شماره 6690 به تاريخ 21/10/96، صفحه 9 (گزارش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 153 بار
    آثار ديگري از "ترانه بني يعقوب"

  اميد بستن به زالو و جوجه تيغي / آيا هميشه نسخه حكيم باشي ها معجزه مي كند?
ترانه بني يعقوب، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  چشم ما به پاي شماست / گشتي در بازار كفش دست دوز
ترانه بني يعقوب، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  لباس عروسي را بكن كوله مدرسه را بردار
ترانه بني يعقوب، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  جاده به سمت كابل يك طرفه شد / آيا با خروج كارگران افغان، كارفرمايان ايراني دچار مشكل مي شوند؟
ترانه بني يعقوب، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
  بيوه هاي 16 ساله / غمنامه دختران پاكدشت
ترانه بني يعقوب، ايران 6/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي سياستگذاري و برنامه ريزي انرژي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 403)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است