|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/21: ماموريت برجامي ظريف در روسيه و اروپا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4378
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4239 21/10/96 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


ماموريت برجامي ظريف در روسيه و اروپا
در آستانه تصميم ترامپ درباره برجام انجام شد

نويسنده: عكس: امير خلوصي، ايسنا


    در شرايطي که قرار است دونالد ترامپ، رئيس جمهور ايالات متحده، تا ساعت ۲۴ روز جمعه به وقت شرق آمريکا (۸:۳۰ صبح شنبه به وقت تهران)، درباره تمديد دوباره تعليق تحريم هاي هسته اي عليه ايران تصميم گيري کند، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ديروز به مسکو رفت و قرار است امروز به بروکسل سفر کند تا با مقامات اروپايي درباره موضوع برجام مذاکره کند.
    ظريف ديروز در بدو ورود به مسکو ضمن خودداري از پيش بيني تصميم ترامپ درباره تمديد تعليق تحريم ها از سوي رئيس جمهور آمريکا گفت: «من بعيد مي دانم که خود آقاي ترامپ هم اطلاع داشته باشد که مي خواهد چه کند.» ظريف افزود: «حتما اروپايي ها هم هنوز اطلاع ندارند که آمريکايي ها چه تصميمي خواهند گرفت.»
    ظريف با تاکيد بر اينکه آمريکايي ها بايد متوجه اين اجماع جهاني شوند و سياست خود را اصلاح کنند، تاکيد کرد: «اگر جامعه جهاني تمايل دارد برجام ادامه پيدا کند، بايد در برابر هر اقدام خلاف برجام ايالات متحده آمريکا ايستادگي کند.»
    به نظر مي رسد نشست مشورتي امروز ظريف با وزراي خارجي سه کشور مهم اروپايي در ارتباط با تصميم احتمالي ترامپ در خروج از برجام باشد. درباره اين ديدار، دو سناريو قابل بررسي است:
    نخست آنکه ظريف در اين ديدار با مقامات اتحاديه اروپا درباره خروج احتمالي از برجام اتمام حجت خواهد کرد و به آنان هشدار خواهد داد که خروج احتمالي آمريکا از برجام و عدم تمديد تعليق تحريم ها از سوي ترامپ قطعا با پاسخ متناظر و متناسب ايران مواجه خواهد شد و اروپا بايد آماده اقدام متناسب ايران در واکنش به آمريکا باشد. اما سناريوي دومي که اين روزها درباره ديدار ظريف با مقامات اروپايي مطرح مي شود اين است که ايران و اروپا در حال بررسي حفظ برجام منهاي آمريکا هستند. برخي کارشناسان همانند مهدي محمدي اعتقاد دارند اين گزاره با همراهي و نظر دولت آقاي روحاني دنبال مي شود و برخي ديگر عقيده دارند: اين اروپا است که بايد به دنبال حفظ برجام بدون آمريکا باشد. اين سناريو را مجيد تخت روانچي، معاون سياسي دفتر رئيس جمهور در گفت و گويي که ديروز در «ايرنا» منتشر شد، تقويت کرد.
    تخت روانچي در اين گفت و گو تاکيد کرد: «اگر آمريکا از برجام بيرون برود، در صورتي که اروپايي ها پاي تعهدشان بايستند و ضررهاي ناشي از تحريم هاي مجدد ما را جبران کنند، در آن صورت ما وارد فضاي جديدي مي شويم.»
    اين عضو بلندپايه تيم مذاکره کننده هسته اي افزود: «اروپايي ها صحبت هايي کرده اند و مقامات اروپايي از خانم موگريني تا سران اروپايي به صراحت نظرشان را درباره برجام بيان کرده اند که آخرين نمونه آن را در جلسه اخير شوراي امنيت سازمان ملل مشاهده کرديم؛ با اين حال اينکه در عمل چه خواهد شد نمي دانيم و هنوز زود است دراين باره قضاوت کنيم.»
    تخت روانچي افزود: «موضع اصولي جمهوري اسلامي اين است که ما از برجام بيرون نمي رويم، ولي بايد منافع برجام را حس کنيم و منافع برجام و اثرات لغو تحريم ها به طور عيني و ملموس براي ما ترجمه شود.»
    تخت روانچي افزود: «بايد ديد اروپايي ها چه کار مي کنند، موضع گيري سياسي خوب است البته کافي نيست و ما در نهايت تصميم خواهيم گرفت که آيا بايد به برجام ادامه دهيم يا نه.»
    با استناد به سخنان تخت روانچي و سفر امروز ظريف به بروکسل، سناريوي دوم تقويت مي شود. گفته مي شود سفر وزير خارجه ايران به بروکسل در پاسخ به تقاضاي طرف اروپايي است. ظريف در اين ديدار با بسته اي شامل درخواست هاي ايران از اروپا در صورت خروج احتمالي آمريکا از برجام به بروکسل خواهد رفت؛ بسته اي که در صورت قبول ازسوي اروپا مي تواند گزينه ادامه برجام را بدون آمريکا براي ايران فعال کند. به عبارت ديگر ظريف قرار است در اروپا از همتايان خود تضمين هايي دريافت کند که خروج آمريکا از برجام، ايران را از منافع اقتصادي اين توافق محروم نخواهد کرد و ايران همچنان مي تواند از مزاياي آن بهره مند شود.
    
    گمانه زني درباره درخواست هاي احتمالي
    يکي از دغدغه هاي ايران در صورت عدم تعليق تحريم هاي هسته اي ايران از سوي ترامپ، مبادلات مالي و بانکي است که اگر اروپايي ها خواستار بقاي برجام هستند، بايد درباره آن به ايران تضمين بدهند. در شرايطي که در اوضاع فعلي، بانک هاي بزرگ اروپايي از ترس جريمه هاي آمريکا با ايران کار نمي کنند و تنها بانک هاي متوسط با ايران همکاري مي کنند، در صورت عدم تمديد تعليق تحريم ها از سوي ترامپ، ديگر بانک هاي متوسط هم به بهانه جريمه هاي آمريکا علاقه اي به همکاري با ايران نخواهند داشت. اين در حالي است که ۳۵ تا ۴۰ درصد صادرات نفت ايران به اروپا انجام مي شود و در اين صورت ايران نمي تواند پول نفت فروخته شده خود به اروپا را دريافت کند. يکي از تضمين هايي که اروپايي ها مي توانند به ايران بدهند، تغيير ماهيت موسسات مالي يا تاسيس موسساتي جديد است که تنها با «يورو» کار کنند تا مشمول تحريم ها و مجازات هاي آمريکا نشوند.
    برخي کشورهاي اروپايي مي توانند براي رفع دغدغه ها و جبران خسارت وارد شده به ايران به دنبال خروج احتمالي آمريکا از برجام، نوعي موسسه هاي دولتي ايجاد کنند، موسسه هايي که اعتبارات دولتي دريافت خواهند کرد تا بتوانند بدون هراس از تصميم هاي احتمالي آمريکا با ايران همکاري کنند.اين موضوع که آيا اروپايي ها واقعا براي بقاي برجام اراده سياسي دارند موضوعي است که بايد آن را در روزهاي آينده مشاهده کرد. اما مسلم آن است که اروپايي ها بيشتر از آنکه به دنبال منافع اقتصادي برجام باشند، نگران مسائل امنيتي مرتبط با برنامه هسته اي ايران هستند. به عبارت ديگر، اروپايي ها از آشوب زدگي محيط سياسي خاورميانه به دنبال فروپاشي احتمالي برجام و برخورد ترکش هاي آن به محيط امنيتي اروپا نگرانند. اروپايي ها بر اين باورند که آمريکايي ها در فاصله اي دور از خاورميانه قرار دارند و تبعات امنيتي خاورميانه بر آنان اثر گذار نيست، کما اينکه وقوع بحران هاي سال هاي اخير خاورميانه موج پناهجويان را عازم اروپا کرد نه آمريکا. با اين وجود هستند کارشناساني که باور دارند، امکان فني و تکنيکي براي ادامه برجام بدون آمريکا وجود ندارد؛ زيرا ديگر نه بخش خصوصي و نه بخش دولتي اروپايي به همکاري با ايران از ترس جريمه هاي آمريکا علاقه اي نخواهند داشت.
    مهدي محمدي، تحليلگر مسائل استراتژيک ضمن تاکيد بر اينکه امکان فني ادامه برجام بدون آمريکا وجود ندارد به «دنياي اقتصاد» گفت: «ايران اگر خواستار حفظ برجام است بايد تمهيداتي بينديشد تا هزينه خروج آمريکا از برجام را صفر نکند و اين محاسبه را براي آمريکايي ها تغيير دهد.» او تاکيد دارد که دولت آقاي روحاني براي حفظ برجام بايد اعتماد محاسبه نشده به اروپايي ها نداشته باشد.
    ظريف پيش از سفر به بروکسل و ديدار با مقامات اروپايي در ديدار با سرگئي لاوروف، همتاي روسي خود گفت: «برجام از معدود دستاوردهاي جامعه بين الملل در سال هاي گذشته است و همان طور که شما گفتيد آژانس بارها تعهد ايران به برجام را تاييد کرده است، ولي متاسفانه يکي از اعضاي برجام نه تنها تا کنون تعهدات خود را براساس برجام کامل اجرا نکرده بلکه سياست هاي مخربي را در پيش گرفته است. از اين رو ما و شما و ساير اعضاي برجام نياز داريم از نزديک هماهنگي کنيم که اين دستاورد با جديت پيگيري شود. سرگئي لاوروف در اين ديدار با تاکيد بر اهميت برجام گفت: «اين امر بسيار مهم است که آژانس بين المللي انرژي اتمي، اجراي تعهدات ايران را مورد تاييد قرار داده و روسيه کماکان بر نقش مهم اين سازمان تاکيد مي کند.»
    
    
ماموريت برجامي ظريف در روسيه و اروپا / در آستانه تصميم ترامپ درباره برجام انجام شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4239 به تاريخ 21/10/96، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نوآوري در علوم و فناوري غذايي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1003)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است