|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/10/21: زير پوست جامعه را در شبكه هاي اجتماعي ببينيد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3999 21/10/96 > صفحه 12 (جامعه) > متن
 
      


گزارش 
زير پوست جامعه را در شبكه هاي اجتماعي ببينيد
آسيب شناسي فحاشي در توييتر و اينستاگرام ايرانيان    گروه اجتماعي - «فضاي مجازي ما را بي پروا كرده است.» كافي است سري به بخش كامنت صفحات پر بازديد شبكه هاي پر طرفدار اجتماعي بزنيد تا مصاديق اين جمله را به وفور ببينيد. در فضاي مجازي امروز با تمام حواشي ريز و درشتي كه هر روز در آن ايجاد مي شود، اوج مي گيرد و فراموش مي شود، افراد مختلف حق اظهارنظر بي واسطه و بدون سانسور دارند. امروز امكان دسترسي به يك ستاره سينما، موسيقي يا ورزش در اينستاگرام به آساني براي آنهايي كه در دورترين نقطه قابل تصور زندگي مي كنند، فراهم است. وزرا و نمايندگان مجلس و شوراي شهر آنقدر كه در توييتر در دسترس هستند، در دنياي واقعي قابل دسترس نيستند. چنين فضايي از سويي مي تواند باعث طرح مسائل بدون واسطه با فرد مسوول يا ستاره محبوب شود و از سوي ديگر آسيبي ايجاد كند كه اين روزها به بدترين شكل به آن مبتلا شده ايم و شايد همين رفتارها سلبريتي هاي هنر و ورزش و چهره هاي تاثيرگذار سياست و فرهنگ را دوباره به پشت نقاب هاي شان بكشاند. يك نماينده شوراي شهر، براي خواهرزاده اش ابراز دلتنگي مي كند، آماج حملات آغاز مي شود كه: «اين هم نمونه ديگري از ژن خوب است»، «آقازادگان شما آنسوي آبهايند» و... جاي ديگر بازيگر سينما براي مرگ گربه اش با ادبيات خاص خودش سوگواري مي كند، موج حملات و الفاظ ركيك و اظهارنظرهاي بي پروا جاري مي شود كه چرا براي مرگ يك گربه ناراحت شده اي. بازيگر ديگري نسبت به اتفاقات اخير كشور واكنش نشان مي دهد و يك كلمه از توييتي كه منتشر كرده مورد تاييد كاربران نيست، باز هم آماج حملات و واكنش هاي تند و اظهارات نامربوط پاي توييت او مي نشيند. البته قصه حمله گروهي كاربران در فضاي مجازي اتفاق تازه اي نيست. از همان روزهاي محبوبيت فيسبوك ميان ايرانيان، حمله بي سابقه كاربران اين شبكه به اكانت «ليونل مسي» كه گلي را در مسابقات جام جهاني وارد دروزاه ايران كرده بود خبرساز شد و واكنش هاي بسياري را به دنبال داشت و تحليل هاي فراواني در مورد آن منتشر شد. اما اين روند هر بار بيشتر و شديدتر از قبل در حال تكرار است. آنقدر كه بسياري از كاربران به كنايه هنگام بروز يك اتفاق مي گويند: «حالا به صفحه كي حمله كنيم؟» بخشي از اين رفتار را جامعه شناسان نوعي تخليه خشم مي دانند و برخي، فضايي براي ابراز وجود. اما آنچه مسلم است، همان قدر كه رفتار اجتماعي ما در فضاي مجازي آسيب هاي بسيار دارد، در دنياي واقعي هم دچار آسيب هاي جدي هستيم و به تعبير كارشناسان روانشناسي و جامعه شناسي مهارت هاي لازم را براي يك زندگي اجتماعي سالم كسب نكرده ايم. اما زنگ خطر آنجا به صدا در مي آيد كه خشم فضاي مجازي در عرصه حقيقي هم مجال بروز پيدا مي كند و مي شود آنچه در هفته هاي اخير در خيابان ها شاهدش بوديم. شايد به كار بردن الفاظ ركيك تنها يك رفتار به نظر برسد، اما نشانه اي از اتفاقي است كه پشت نقاب هاي موجه اجتماعي در حال وقوع است. نقابي كه در دنياي مجازي از چهره ها مي افتد و روان يك جامعه بي پرده و برهنه از پس واكنش ها و جملات خودنمايي مي كند.
    
    فضاي مجازي، آينه روشني از جامعه
     الهام فخاري، رييس كميته اجتماعي شوراي شهر معتقد است: «فضاي مجازي به دليل اينكه براي تمام گروه هاي اجتماعي و سني قابل دسترس است مي تواند آينه روشني از كاستي هاي يك جامعه باشد. اين فضا نوعي از آزادي را براي كاربر ايجاد مي كند كه شايد در زندگي واقعي كمتر تجربه مي كند. در چنين فضايي ممكن است مطلبي خوشايند يك كاربر باشد يا نباشد. اگر فرد از مهارت كنترل هيجان هاي منفي برخوردار نباشد، واكنش هاي عجيبي نشان مي دهد. ممكن است همين فرد در دنياي واقعي به دليل ترس از قانون و قضاوت اطرافيانش سكوت كند اما در فضاي مجازي كه اين محدوديت ها وجود ندارد و كنترلي روي فرد نيست، امكان پرخاش و رفتارهاي حساب نشده و آني بيشتر مي شود.»
     عده اي اين رفتار را تعبير به خشم نهفته در افراد جامعه مي كنند، البته فخاري در اين مورد مي گويد: «بخشي از اين رفتارها مي تواند نتيجه خشم باشد. اما خشم تنها هيجان منفي در روانشناسي شخصيت نيست، ترس و دلهره و انواع ديگري از هيجانات وجود دارند كه ممكن است در رفتار فرد بروز پيدا كنند. اما اين رفتارها بيش از هر چيزي نشان دهنده ضعف مهارت هايي است كه ما در زندگي روزمره هم داريم. در فضاي مجازي چون ميدان بازتر است، اين نا هنجاري بيشتر خودنمايي مي كند.»
     فضاي مجازي علاوه بر مواردي كه ذكر شد، اين امكان را هم به فرد مي دهد كه با يك شخصيت ساختگي در آن فعاليت و اظهارنظر كند. همين امكان باعث مي شود فرد بي پرواتر به اظهارنظر بپردازد و واهمه اي از قضاوت هايي كه در دنياي واقعي او را از انجام برخي رفتارها منع مي كند، نداشته باشد. رييس كميته اجتماعي شوراي شهر تهران كه روانشناسي خوانده است در اين رابطه مي گويد: «اكانت هاي جعلي باعث مي شود كه فرد از پوسته قابل قبول اجتماعي و شكل محترم خارج شود و برون ريزي كند. همين باعث مي شود ما با يك جامعه پر نقاب روبه رو شويم. وقتي فاصله خود يك فرد با خودي كه جامعه پذيرفته با خودي كه خانواده و محل كار از او مي شناسد، زياد باشد، فرد تبديل به يك شخصيت چند نقابي مي شود. فضاي مجازي و اكانت جعلي اين فضا را فراهم مي كند كه فرد از پشت نقاب هايش بيرون بيايد و خود را نشان دهد. اينجاست كه مهارت هاي زندگي و آموزش اين مهارت ها خود را نشان مي دهد. ما مي بينيم كه اكانت هاي فيك هم پرخاشگري جنسي و كلامي بيشتري دارند و هم به چهره هاي شناخته شده و صاحب قدرت بيشتر پرخاش مي كنند.»
     با تمام اينها، پشت هر اكانت جعلي يك فرد حقيقي نشسته هر چند خود را با نام و مشخصات و جايگاه اجتماعي واقعي خود معرفي نمي كند، اما او هم عضوي از يك اجتماع است و مي توان رفتار او را به عنوان فردي از جامعه مطالعه كرد كه در وصفش ابهام فخاري مي گويد: «فضاي مجازي مثل يك آينه به ما نشان مي دهد كه ما چقدر كمبود و كاستي در حوزه سلامت روان داريم. اگر ما سوادمان در حوزه سلامت روان كافي و مناسب باشد، حتي در ميزان حضور در فضاي مجازي هم با برنامه تر رفتار مي كنيم. فضاي مجازي مثل كوچه و خيابان است كه ما در اتاق هاي مان را در آن باز كرده ايم. فضاي مجازي نشان دهنده اين واقعيت است كه ما چقدر در مواجهه با افراد جامعه ستيز و داراي اختلال سلوك، ضعف داريم.»
    
    ارتباطي بي واسطه و دو سويه
     با امكاني كه فضاي مجازي براي كابران در سراسر دنيا فراهم كرده است، اين اتفاق كه كاربران واكنش هايي به اخبار يا توييت هاي افراد سرشناس در عرصه هنر و سياست نشان دهند، اتفاق غريبي نيست. اما نوع اين رفتار و اظهارنظر است كه باعث ايجاد تمايز مي شود. به كار بردن الفاظ ركيك كه در غالب موارد توسط كاربراني با اكانت جعلي صورت مي گيرد، مي تواند نشان دهنده ناتواني فرد در اظهارنظر در نقش واقعي خود باشد. يا ترسي كه بسياري از فعالان فضاي مجازي از مجازات هاي قانوني در كشورهاي با نظام بسته دارند. اما آنچه قابل تامل است، تكثير تاسف برانگيز اين رفتار و ادبيات در فضايي است كه هر روز بر تعداد كاربرانش اضافه مي شود. فضايي كه با ظرفيت هاي بسيار مناسب مي تواند زمينه ايجاد رابطه اي شفاف و بي واسطه بين مردم نقاط مختلف كشور با مسوولان و چهره هاي شناخته شده باشد. البته اين رابطه مي تواند دو سويه باشد. تنها مردم نيستند كه در بستر اين فضا مي توانند رابطه اي بي واسطه را تجربه كنند (با سلبريتي ها يا چهره هاي شاخص سياسي) بلكه مسوولان هم اين امكان را پيدا مي كنند كه پايگاه مردمي خود را تقويت كنند .
    گزارش: زير پوست جامعه را در شبكه هاي اجتماعي ببينيد / آسيب شناسي فحاشي در توييتر و اينستاگرام ايرانيان
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3999 به تاريخ 21/10/96، صفحه 12 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم و مهندسي سطح ايران
متن مطالب شماره 37، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است