|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/21: معاون دفتر برنامه ريزي وزارت نيرو: پرداخت حقابه تالاب ها ممكن نيست
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6982
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6690 21/10/96 > صفحه 7 (اجتماعي) > متن
 
      


معاون دفتر برنامه ريزي وزارت نيرو: پرداخت حقابه تالاب ها ممكن نيست
    
    با گذشت بيش از دو سال از مصوبه هيات دولت براي تامين 11 ميليارد مترمکعب حقابه تالاب ها توسط وزارت نيرو، حالا يکي از مديران ارشد وزارت نيرو اعلام کرده که پرداخت حقابه محيط زيستي تالاب ها امکانپذير نيست. اظهارات هدايت الله فهمي، معاون دفتر برنامه ريزي کلان آب و آبفاي وزارت نيرو در حالي مطرح مي شود که دو هفته قبل نيز عيسي کلانتري از امتناع وزير نيرو براي تامين حقابه تالاب هاي خشک شده کشور خبر داده و گفته بود: از وزير نيرو درخواست حقابه تالاب هاي خوزستان را کرديم ولي مي گويند آبي براي تامين حقابه نداريم.
    اين سخنان در حالي مطرح مي شود که وزارت نيرو يکماه پيش به دستور دولت موظف به تامين حقابه طرح توسعه 550 هزار هکتاري خوزستان که طرحي مخرب و فاقد گزارش ارزيابي زيست محيطي است شده است اما حالا همين وزارتخانه، از اجراي مصوبه قبلي دولت براي تامين 11 ميليارد مترمکعب حقابه تالاب هاي کشور و اولويت دادن به تامين آب تالاب ها بعد از آب شرب سرباز مي زند. اين در حالي است که هيات دولت روز 15فروردين ماه سال جاري نيز مصوبه ديگري در خوزستان به تصويب رساند و از وزارت نيرو خواست براي کنترل کانون هاي توليد گرد و غبار خوزستان و هورهاي اطراف اهواز که در نتيجه سدسازي هاي بي رويه و کانال هاي انتقال آب خشک شده است حدود 650 ميليون مترمکعب آب به عنوان حقابه سالانه تخصيص دهد اما با وجود تشديد گرد و غبار دومين مصوبه زيست محيطي دولت هم توسط وزارت نيرو اجرايي نشده است.
    تالاب ها و هورهاي کشور از اروميه و پريشان و بختگان تا هورالعظيم و شادگان و هامون و ميانکاله و جازموريان در حالي يک به يک خشک و نابود مي شوند که هر ساله ميلياردها مترمکعب از حقابه شان به دليل سوء مديريت در بخش کشاورزي و امتناع وزارت نيرو از اجراي مصوبات زيست محيطي دولت صرف توسعه اراضي کشاورزي و توليدات زراعي و باغي آب بر مي شود. به طوري که تنها در سال جاري بيش از يک و نيم ميليارد مترمکعب از حقابه درياچه اروميه به جاي اينکه به درياچه سرازير شود صرف توليد چغندر و سيب مازاد در آذربايجان غربي شد که در نهايت بيش از 400 هزار تن از سيب هاي توليدي يا در کنار خيابان ها و جاده ها يا در زير درختان در باغ ها گنديده و دور ريخته شد.
    
    امکان احياي تمامي پهنه هاي تالابي ايران وجود ندارد
    در همين حال معاون دفتر برنامه ريزي کلان آب و آبفاي وزارت نيرو با اشاره به کاهش بارش در سال جاري مي گويد: پرداخت حقابه هاي محيط زيستي که در گذشته محاسبه و اعلام شده در شرايط کنوني ممکن نيست. هدايت الله فهمي، با بيان اينکه طي دوره اي
    ۱۰ ساله با ۱۰ درصد کاهش بارش و ۲۵ درصد کاهش روان آب در کشور روبه رو شده ايم، اظهار کرد: اين در حالي است که عمده تالاب هاي کشور با آب هاي سطحي تغذيه مي شوند. فهمي با اعلام اينکه در حال حاضر ۴۰ درصد سدها پر شده است، گفت: حجم مصرف کنوني کشور از محل سدها، ۲۱ميليارد مترمکعب است و ۲۲ ميليارد متر مکعب آب نيز از طريق انهار سنتي و پمپ ها تامين مي شود که آماري بسيار تکان دهنده و نگران کننده است. اين مقام مسئول اظهار کرد: «اين در حالي است که ميزان آب سطحي ما در بهترين حالت کمتر از ۶۰ ميليارد متر مکعب است و در نتيجه امکان تامين حقابه هاي محيط زيستي در شرايط فعلي ممکن نيست.» اما واقعيت اين است که در دو سال گذشته، حتي 10 درصد از حقابه تالاب ها هم تامين نشده است!
    
    در اين سرزمين، آب گرفتن براي تالاب، جنگيدن است
    موضوع تامين حقابه تالاب ها درحال حاضر مهم ترين دغدغه سازمان حفاظت محيط زيست است و به گفته عيسي کلانتري نخستين استراتژي زيست محيطي رئيس جمهوري همين حقابه هاست. اما در عمل تاکنون اين امر محقق نشده است. از اين رو نخستين جلسه کميته فرعي ستاد ملي هماهنگي و مديريت تالاب هاي کشور دو روز قبل با حضور عيسي کلانتري و معاونان وزارتخانه هاي ذينفع در اين سازمان برگزار شد تا براي اين موضوع تصميم گيري شود. اما گويا باز هم اين جلسه به خروجي قابل اجرايي نتوانست دست يابد. رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در اين جلسه گفت: «نسل جديد از تکنولوژي بدترين نوع استفاده را داشته و براي ويران کردن طبيعت از آن بهره گرفته است. استفاده از اره برقي براي نابودي درختان و جنگل ها، تفنگ ژ3 براي کشتار حيات وحش و دستگاه هاي حفاري براي غارت منابع آبي نمونه هايي از بدترين استفاده از پيشرفت تکنولوژي در طبيعت است.»
    عيسي کلانتري افزود: وضعيت آبي کشور بسيار وخيم تر از تصور است و هر سال نيز بدتر از سال گذشته مي شود. او با بيان اينکه اگر به دنبال احيا و حفظ تالاب هاي کشور هستيد بايد شجاعت تلاش براي دريافت حقابه تالاب را هم داشته باشيد، گفت: در اين سرزمين، آب گرفتن براي تالاب، جنگيدن است ولي اگر براي تالاب نجنگيد، آب هم نخواهيم داشت. کلانتري خاطرنشان کرد: با شرايط آبي حال حاضر کشور تنها راهکار افزايش تطبيق و سازگاري با شرايط موجود از طريق تنظيم مصارف و افزايش بهره وري است.
    او با يادآوري اين موضوع که هر کجا تالابي خشک شده، پايداري منابع آبي هم از بين رفته است، گفت: اين موضوع بويژه در مناطق مرکزي کشور که با نبود آب سطحي يا ميزان کم آب سطحي روبه رو هستند، تاثير بيشتر و چشمگيرتري دارد. او با يادآوري اين موضوع که يکي از چهار سياست ابلاغي رئيس جمهوري در حوزه محيط زيست براي چهار سال دولت دوازدهم، حفظ و احياي تالاب ها است، گفت: از جمله اولويت هاي برنامه اي سازمان حفاظت محيط زيست و وزارت نيرو، تعيين و تامين حقابه محيط زيست است زيرا يقين داشته باشيد بدون پرداخت سهم آبي محيط زيست، تالاب ها خشک مي شوند.
    کلانتري با تشريح شرايط استان خوزستان، اظهار کرد: با وجود منابع آبي فراوان در خوزستان، شاهد خشک شدن تالاب شادگان هستيم. اين در حالي است که ۷۷ درصد زمين هاي استان زير آب است و همين توزيع نادرست آب در خوزستان منجر به ايجاد کانون ها و طوفان هاي گرد و غبار، خشک شدن تالاب هاي هورالعظيم و شادگان و بسياري چالش هاي محيط زيستي ديگر شده است.
    
    نيم نگاه
    
    تالاب ها و هورهاي کشور از اروميه و پريشان و بختگان تا هورالعظيم و شادگان و هامون و ميانکاله و جازموريان در حالي يک به يک خشک و نابود مي شوند که هر ساله ميلياردها مترمکعب از حقابه شان به دليل سوء مديريت در بخش کشاورزي و امتناع وزارت نيرو از اجراي مصوبات زيست محيطي دولت صرف توسعه اراضي کشاورزي و توليدات زراعي و باغي آب بر مي شود
    کلانتري: با وجود منابع آبي فراوان در خوزستان، شاهد خشک شدن تالاب شادگان هستيم. اين در حالي است که ۷۷ درصد زمين هاي استان زير آب است و همين توزيع نادرست آب در خوزستان منجر به ايجاد کانون ها و طوفان هاي گرد و غبار، خشک شدن تالاب هاي هورالعظيم و شادگان و بسياري چالش هاي محيط زيستي ديگر شده است
معاون دفتر برنامه ريزي وزارت نيرو: پرداخت حقابه تالاب ها ممکن نيست
    


 روزنامه ايران، شماره 6690 به تاريخ 21/10/96، صفحه 7 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه شبكه
متن مطالب شماره 212، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است