|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/10/21: ٤٨ ساعت تا سرنوشت برجام
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3058 21/10/96 > صفحه 15 (ديپلماسي) > متن
 
      


٤٨ ساعت تا سرنوشت برجام
تلاش براي حفظ برجام از مسكو تا بروكسل    شرق: رايزني هاي برجامي بار ديگر آغاز شد؛ از مسکو تا بروکسل؛ در مسکو با همتاي روس و در بروکسل با همتايان اروپايي. اين رايزني ها هم زمان شده با فرارسيدن موعد تصميم دونالد ترامپ درباره برجام. «استيون گلدستاين»، مدير کل ديپلماسي و امور عمومي وزارت امور خارجه آمريکا، اعلام کرده دولت ترامپ جمعه ساعت ٢٤ به وقت نيويورک و ٨ صبح شنبه به وقت تهران تصميم خود را درباره توافق هسته اي با ايران (برجام) اعلام خواهد کرد. اگرچه ممکن است اعلام اين تصميم تا هفته آينده نيز به تاخير بيفتد، اما شرکاي ديگر برجام نگران اين تصميم گيري هستند. نشانه هاي زيادي دال بر اين است که اين نوبت، ترامپ کار خود را با برجام و ايران يکسره مي کند و از اين توافق خارج مي شود، اما ديگر شرکا مي کوشند همچنان آمريکا را از اين تصميم بازدارند. روز گذشته محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ايران، راهي مسکو شد تا با همتاي روس خود درباره برجام مذاکره کند. ظريف امروز براي مذاکره درباره برجام با همتايان اروپايي اش راهي بلژيک مي شود. سفر دوم به دعوت فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، انجام مي شود. در اين سفر عباس عراقچي تنها عضو باقي مانده از تيم مذاکره کننده هسته اي در کنار ظريف حضور دارد.
    
     هفته تصميم گيري
     اين مذاکرات در حالي رقم مي خورد که ترامپ اواسط مهرماه به جاي اعلام پايبندي ايران به برجام، اين توافق و تصميم گيري آن را به کنگره واگذار کرد. او با طرح ادعاهايي درباره ايران مدعي شد بايد نواقص برجام رفع شود و از کنگره خواست با افزودن بندهايي اين نواقص را رفع کند. اين در حالي است که اين توافق بين ايران و شش کشور ديگر و اتحاديه اروپا منعقد شده و همه طرفين تاکيد کرده اند که آمريکا به عنوان يک شريک نمي تواند در برجام تغييري ايجاد کند. ايران نيز به عنوان کشوري که اين توافق درباره برنامه هسته اي اش به دست آمده مي گويد هيچ تغييري را در برجام نمي پذيرد و تاکيد مي کند که آمريکا بايد به تعهداتش طبق برجام عمل کند. براساس برجام آمريکا بايد در يک دوره سه ماهه و يک دوره شش ماهه، تحريم هاي هسته اي ايران را تمديد تعليق و پايبندي ايران به برجام را تاييد کند. اين در حالي است که نهاد اصلي تاييدکننده پايبندي ايران به برجام، آژانس بين المللي انرژي اتمي است که تاکنون ٩ بار پايبندي ايران به برجام را تاييد کرده و در گزارش عملکرد سال ٢٠١٧ نيز اين را تاييد کرده است؛ اما ايالات متحده بعد از تغيير دولت سعي در منهدم کردن تمام دستاوردهاي دولت پيشين داشته، ازهمين رو برجام به سيبل ترامپ تبديل شد. کنگره آمريکا درحالي که سه ماه از روزي که ترامپ برجام را به آنها محول کرده، گذشته هنوز تصميمي درباره اين توافق نگرفته است. در اين مدت افراد زيادي تلاش کردند با آنها رايزني کنند. فدريکا موگريني و بوريس جانسون، لودريان و يوکيا آمانو مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، وزير خارجه انگليس، وزير خارجه فرانسه و مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي جزء کساني بودند که اعلام شده به واشنگتن رفتند و با آنها درباره برجام مذاکره کردند. گروهي ديپلمات اروپايي نيز اواخر سال ميلادي براي اين مذاکرات به واشنگتن رفتند. محور همه اين مذاکرات اين بود که ادامه برجام به نفع همه است. آنها معتقدند که برجام درباره کنترل برنامه هسته اي ايران موفق بوده و يک مکانيسم موفق را نبايد از بين برد؛ اما ترامپ معتقد است مسائل ديگري که با تهران وجود دارد مثل نقش منطقه اي ايران نيز بايد در اين توافق گنجانده شود. او معتقد است اوباما به ايران امتياز داده و پول کلاني به ايران بازگردانده شده، درصورتي که چيزي عايد آمريکا نشده است. به دنبال برجام تجارت ايران با اروپا تسهيل شده و قرارداد با دو شرکت هواپيمايي بويينگ و ايرباس جزء امتيازهاي اين توافق براي تهران و طرف اروپايي بوده است. البته ايرباس هم براي بستن اين قرارداد از وزارت خزانه داري آمريکا مجوز گرفته بود. حالا براي برجام يک بار ديگر ساعت صفر شده تا دونالد ترامپ در مورد آن تصميم بگيرد. او در کمتر از يک سالي که روي کار آمده از توافق پاريس و يونسکو خارج شده، رابطه اش با سازمان ملل را به حداقل رسانده و درباره کره شمالي نيز سخنان تحريک کننده اي گفته است. حالا مشخص نيست او با برجام چه مي کند؟
    
     خود ترامپ هم نمي داند
     ظريف در مسکو مي گويد: «بعيد مي دانم خود آقاي ترامپ هم هنوز اطلاع داشته باشد که در ارتباط با برجام چه کار کند». يکي از سياست هايي که آقاي ترامپ دنبال کرده اين است که قابل پيش بيني نباشد و ايشان در حدي اين سياست را به نهايت خود رسانده که ديگر آمريکا حتي براي هيچ يک از شرکايش نيز قابل اعتماد نيست.
     ظريف در پاسخ به اين سوال که آيا اين احتمال وجود دارد که با توجه به دعوت خانم موگريني از شما براي سفر به بروکسل، آنها از تصميم ترامپ در ارتباط با برجام آگاهي داشته باشند، با خنده گفت: من بعيد مي دانم خود آقاي ترامپ هم اطلاع داشته باشد که مي خواهد چه کند. حتما اروپايي ها هم هنوز اطلاع ندارند که آمريکايي ها چه تصميمي خواهند گرفت. ظريف در ديدارش با لاوروف نيز با تشکر از حمايت هاي دولت فدراسيون روسيه از اجراي برجام و نقش سرگي لاوروف در به نتيجه رسيدن برجام، گفت: برجام از معدود دستاوردهاي جامعه بين الملل در سال هاي گذشته است و همان طور که شما گفتيد آژانس بارها تعهد ايران به برجام را تاييد کرده است، ولي متاسفانه يکي از اعضاي برجام نه تنها تاکنون تعهدات خود را براساس برجام کامل اجرا نکرده، بلکه سياست هاي مخربي را در پيش گرفته است. ازاين رو ما و شما و ساير اعضاي برجام نياز داريم از نزديک هماهنگي کنيم که اين دستاورد با جديت پيگيري شود.
    
     ٢١ سفر به روسيه
     ظريف همچنين با بيان اينکه امروز حساب کردم از زمان پذيرش مسئوليت وزارت خارجه اين بيست ويکمين بار است که به مسکو سفر کرده ام، اضافه کرد: رابطه ما با روسيه رابطه راهبردي است. روسيه يکي از اعضاي مهم ١+٥ است و در گفت وگوهاي مربوط به برجام نقش مهمي داشت و از دو سال گذشته نيز در روند اجراي برجام نقشي اساسي داشته است. به گزارش ايسنا، ظريف به نقش روسيه در شوراي امنيت در دو سال گذشته و برخورداري منافع جمهوري اسلامي ايران از حمايت روسيه در اين شورا اشاره کرد و افزود: قبل از جلسه با وزيران امور خارجه سه عضو اتحاديه اروپا به همراه خانم موگريني، در مسکو با سرگي لاوروف درباره برجام به ويژه سياست هاي مخرب آمريکا درباره برجام گفت وگو خواهيم کرد. او با بيان اينکه جامعه بين الملل به صراحت نشان داده است که از سياست هاي آمريکا درباره برجام حمايت نمي کند و حتي آن را مخرب مي داند، به جلسه روز جمعه شوراي امنيت که به اصرار آمريکا برگزار شده بود، اشاره کرد و گفت: آن جلسه به نظر ما بي مورد تشکيل شد و اصل تشکيل جلسه کاري غلط و خطرناک براي شورا بود و با توجه به فشارهاي آمريکا اين جلسه تشکيل شد؛ ولي خود آمريکايي ها در آن جلسه منزوي شدند و تقريبا همه کشورهايي که در آن جلسه صحبت کردند، بر برجام و ضرورت اجراي آن تاکيد کردند و اين نشان دهنده اجماع در اين باره در جامعه جهاني است و به نظر ما بايد اين اجماع تبديل به اقدام شود. ظريف با تاکيد بر اينکه آمريکايي ها بايد متوجه اين اجماع جهاني شوند و سياست خود را اصلاح کنند، تاکيد کرد: اگر جامعه جهاني تمايل دارد برجام ادامه پيدا کند، بايد در برابر هر اقدام خلاف برجام ايالات متحده آمريکا ايستادگي کند. رئيس دستگاه ديپلماسي کشورمان با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران انتخاب هاي گوناگوني دارد، ادامه داد: قطعا در همه اين انتخاب ها منافع مردم ايران حفظ خواهد شد و به نظر ما اين منافع تقويت مي شود. مديرکل ديپلماسي و امور عمومي وزارت امور خارجه آمريکا گفته اواخر هفته جاري، وزير امور خارجه در کاخ سفيد با ترامپ، ماتيس و ساير مقامات گفت وگو خواهد کرد، بحث ها در اين باره همچنان ادامه دارد و ما روز جمعه در اين باره تصميم گيري خواهيم کرد.
    ٤٨ ساعت تا سرنوشت برجام / تلاش براي حفظ برجام از مسکو تا بروکسل
    


 روزنامه شرق، شماره 3058 به تاريخ 21/10/96، صفحه 15 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه معرفت اقتصاد اسلامي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 18)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است