|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/10/21: غلبه منطق زور بر منطق چانه زني در مذاكرات سازش با رژيم صهيونيستي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22106
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21816 21/10/96 > صفحه 8 (دريچه اي رو به جهان) > متن
 
      


غلبه منطق زور بر منطق چانه زني در مذاكرات سازش با رژيم صهيونيستي


برگرفته از: تسنيم


    
     تشکيلات خودگردان فلسطين و طرفداران سازش در برابر دو گزينه قرار دارند؛ اول شرايط را به گونه اي تغيير دهند که رژيم صهيونيستي مجبور به پذيرش خواسته هاي آنها شود، و دوم محتوا و ماهيت روند سازش تغيير يابد که اجرايي شدن اين موضوع دور از ذهن نيست.
    وزيران خارجه مصر، اردن، مغرب، عربستان، امارات و تشکيلات خودگردان فلسطين همراه دبيرکل اتحاديه عرب اخيرا در امان نشستي برگزار کردند تا در ظاهر راهکارهاي مقابله با اقدام آمريکا درخصوص قدس را مورد بررسي قرار دهند.
    در پايان اين نشست، وزير خارجه اردن گفت: شرکت کنندگان در نشست امان توافق کردند اتحاديه عرب براي به رسميت شناختن دولت فلسطيني توسط جامعه جهاني ، تلاش هاي خود را به زودي شروع کند. پايتخت اين دولت «قدس شرقي» و محدوده حاکميتش مرزهاي سال 1967 اعلام شد. احياي روند صلح تشکيلات خودگردان فلسطين با رژيم صهيونيستي و پايان دادن به بحران فلسطين نيز از ديگر توافقات اين نشست عنوان شده است.
    اکنون سوالي که مطرح مي شود اين است که تشکيل کشوري به نام فلسطين با مرکزيت قدس، چقدر قابل اجراست؟ در پاسخ مي توان گفت آن طوري که شواهد و قرائن نشان مي دهد، نمي توان به اين موضوع چندان دلخوش بود. از مجموع 192 عضو مجمع عمومي سازمان ملل در 27 سپتامبر 2013، 134 کشور، دولت فلسطين را به رسميت شناختند، اما رژيم صهيونيستي و برخي کشورها، دولت فلسطين را به رسميت نشناخته و اعلام کرده بودند که «تاسيس دولت فلسطين تنها از طريق گفت وگو بين اسرائيل و تشکيلات خودگردان فلسطين امکان پذير است.» در اينجا بايد به اين نکته اشاره کرد که پيش از اين تنها دو نخست وزير رژيم صهيونيستي بودند که با تشکيل دولت فلسطيني موافقت کرده بودند. با وجود اين ، همين دو نخست وزير نيز از تشکيل چنين دولتي در مرزهاي 1967 سرباز زده بودند.
    
    

    
    «بنيامين نتانياهو» نخست وزير کنوني رژيم صهيونيستي از همان ابتدا با تشکيل دولت فلسطين مخالف بود و آن را خطري براي امنيت اسرائيل مي دانست. اکنون نيز نتانياهو با مطرح کردن موضوع استقلال فلسطين در مجمع عمومي سازمان ملل مخالف بوده و آن را برخلاف پيمان اسلو مي داند.
    همچنين، اين نکته برجهانيان آشکار است که تل آويو مورد حمايت همه جانبه واشنگتن قرار دارد. آمريکا بارها از حق وتوي خود به نفع رژيم صهيونيستي در شوراي امنيت استفاده و سازمان ملل را تهديد به تحريم مالي است.حتي چند قطعنامه اي که عليه تل آويو در شوراي امنيت به تصويب رسيده ، به خاطر نفوذ وقلدري آمريکا ، عملا فاقد کارايي بوده اند. مثلا طبق قطعنامه 2334 که در 22 دسامبر 2016 به تصويب رسيده بود، شهرک سازي اسرائيل در سرزمين هاي فلسطيني غير قانوني اعلام شده واين شهرک سازي مي بايست متوقف مي شد. تل آويو نه تنها به اين قطعنامه اعتنايي نکرد، بلکه به شهرک سازي در کرانه باخيري رود اردن، به ويژه قدس شرقي، را ادامه داد. آمريکا و ساير کشورهاي غربي فقط نظاره گر اين ماجرا بوده و هستند.
    حال، فرض شود کشورهاي عربي با انجام رايزني هاي لازم توانستند موافقت کشورهاي جهان را در به رسميت شناختن دولت و کشور فلسطيني به دست آورند، طرف ديگر اين ماجرا، رژيم صهيونيستي وآمريکا و متحدان آنها هستند که بايد با تشکيل دولت و کشور فلسطيني همراهي کنند. آيا تل آويو مي پذيرد که شهرک هاي صهيونيست نشين را از کرانه باختري رود اردن تخليه کند و قدس شرقي را به عنوان پايتخت فلسطين به رسميت بشناسد؟ آيا ارتش صهيونيستي به پشت مرزهاي سال 1967 باز خواهد گشت؟
    شرايط کنوني نشان مي دهد که پاسخ اين سوالات منفي است. درحقيقت، رژيم صهيونيستي خود را در موضع برتر نسبت به فلسطينيان و کشورهاي عربي مي داند. چنانچه تشکيلات خودگردان فلسطين و کشورهاي عربي خواهان ادامه دادن به روند سازش باشند، دو گزينه پيش روي دارند؛
    1) يا بايد شرايط و فضاي مذاکرات سازش را به گونه اي تغيير دهند که رژيم صهيونيستي مجبور به پذيرش خواسته هاي آنها بشود. اين مهم مستلزم در اختيار داشتن اهرم فشار هاي سياسي، اقتصادي و نظامي است. تشکيلات خودگردان فلسطين و کشورهاي عربي فاقد چنين اهرم هاي قدرتمندي هستند. آمريکا که يکي از کشورهاي تاثيرگذار در تحولات فلسطين است، در کنار رژيم صهيونيستي ايستاده است. روسيه، چين و اتحاديه اروپا تجربه مستقلي در روند مذاکرات سازش ندارند، به اضافه اينکه گرايش هاي آنها به طرف رژيم صهيونيستي بيشتر از کشورهاي عربي است.
     2) يابايد ماهيت و محتواي مذاکرات سازش تغيير يابد. اجرايي شدن اين موضوع دور از ذهن نيست، چرا که مذاکرات براساس شرايطي که تاکنون ادامه داشته، امکانپذير نيست. درحقيقت، اين شرايط سال ها به بن بست رسيده است. به همين دليل بود که پس از اقدام آمريکا درخصوص قدس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين مرگ تشکيل کشور و دولت فلسطيني را اعلام کرد. به نظر مي رسد اقدام آمريکا درخصوص قدس شرايطي را فراهم کرده که محتوا و ماهيت مذاکرات سازش تغيير يابد. اکنون تشکيلات خودگردان فلسطين به همراه کشورهاي عربي مي کوشند تا از طريق راهکارهاي سياسي - حقوقي و اجماع سازي جهاني عليه رژيم صهيونيستي، در مذاکرات آينده سازش اهرم هاي بيشتري در اختيار داشته باشند و تل آويو نيز با تکيه به منطق قدرت، تلاش مي کند تا سياست هاي خود را اعمال کند.
    در مجموع ، چنين به نظر مي رسد که طي ماه هاي آينده رايزني هاي سياسي درباره فلسطين افزايش خواهد يافت. لذا بايد منتظر بود و ديد که گفت وگو هاي سياسي چقدر قدرت اجماع سازي و دفاع از حقوق فلسطينيان را به دنبال دارد.
    
    غلبه منطق زور بر منطق چانه زني در مذاکرات سازش با رژيم صهيونيستي
    


 روزنامه كيهان، شماره 21816 به تاريخ 21/10/96، صفحه 8 (دريچه اي رو به جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ساينتيا ايرانيكا
شماره 6 (پياپي 126)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است