|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/21: اخبار
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6980
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6690 21/10/96 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


اخباربا دستور رئيس جمهوري: ربيعي مسئول کميته ويژه رسيدگي به وضعيت نفتکش ايراني و خدمه آن شد
    با دستور دکتر روحاني رئيس جمهوري کشورمان، دکتر علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي مسئول کميته ويژه رسيدگي به وضعيت نفتکش ايراني و خدمه آن شد. به گزارش مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي در متن اين حکم به امضاي دکتر محمود واعظي، رئيس دفتر و سرپرست نهاد رياست جمهوري خطاب به علي ربيعي آمده است: احتراماً پيرو دستور رياست محترم جمهوري به وزراي نفت، امور خارجه و راه و شهرسازي درخصوص رسيدگي به وضعيت نفتکش ايراني و خدمه آن که در آب هاي چين دچار حادثه شده است، جنابعالي از سوي ايشان به عنوان مسئول کميته ويژه رسيدگي به حادثه مذکور تعيين گرديده ايد، لذا مقتضي است با حضور نمايندگان وزارتخانه هاي امور خارجه، نفت و راه و شهرسازي جلسات اين کميته تشکيل و با قيد فوريت گزارش بررسي ها ارائه گردد.
    
    
    بالاترين و پايين ترين نرخ بيکاري رشته هاي تحصيلي
    آخرين آمارهاي ارائه شده نشان مي دهد در پايان سال گذشته تنها 44 درصد از جمعيت تحصيلکرده ايران شاغل محسوب شده اند. به گزارش خبر آنلاين، بررسي وضعيت بيکاري فارغ التحصيلان نشان مي دهد از ميان 12 ميليون و 138 هزار تحصيلکرده ايراني، تنها 5 ميليون و 346 هزار نفر از نظر اقتصادي شاغل محسوب مي شوند. هر چند نرخ بيکاري فارغ التحصيلان دانشگاهي اعم از مرد و زن برابر با 20 درصد ارزيابي شده است، اما برآوردهاي صورت گرفته نشان مي دهد در پايان سال گذشته 5 ميليون و 451 نفر فارغ التحصيل از منظر اقتصادي غيرفعال تشخيص داده شده و شغلي ندارند. منظور از غير فعال بودن اين جمعيت آن است که اين افراد باوجود بيکاري انگيزه اي براي در اختيار گرفتن شغل ندارند و در نتيجه جزو بيکاران نيز محسوب نمي شوند. شمار بيکاران تحصيلکرده در دانشگاه ها يک ميليون و 340 هزار نفر است. با توجه به جمعيت 5/3 ميليون نفري بيکاران، اين آمار براي بيکاران فارغ التحصيل بسيار بالا ارزيابي مي شود. بديهي است که بازار کار ايران با توجه به شمار بالاي بيکاران جوياي کار در شرايط کنوني قدرت جذب جمعيت غير فعال اقتصادي را ندارد. بررسي ها نشان مي دهد در عين اينکه بالاترين نرخ بيکاري به رشته هاي مرتبط با علوم کامپيوتري با 4/41 درصد اختصاص دارد، کمترين نرخ بيکاري نيز از آن رشته دامپزشکي است. نرخ بيکاري در اين رشته تحصيلي برابر با 7/8 درصد برآورد شده است. رشته هاي مرتبط با بهداشت نيز نرخ بيکاري برابر با 8/8 درصد را دارا هستند.
    
    
    اختصاص 155 ميليارد تومان براي اشتغال ايثارگران
    حجت الاسلام والمسلمين سيدمحمدعلي شهيدي، رئيس بنياد شهيد و امور ايثارگران از اختصاص 155 ميليارد تومان براي ايجاد اشتغال ايثارگران توسط صندوق اشتغال و کارآفريني ايثارگران خبر داد. حجت الاسلام والمسلمين سيدمحمدعلي شهيدي با اشاره به تخصيص 155 ميليارد تومان براي ايجاد اشتغال ايثارگران اظهار کرد: اين اعتبارات در طي سال 1396 پرداخت شده است و اميدواريم با توزيع اين مبالغ مشکل اشتغال حدود 6 هزار و 500 نفر از ايثارگران و خانواده آنان برطرف شود و در جهت کمک به ايجاد اشتغال گام موثري برداشته باشيم. وي با اشاره به اجراي بند «پ» ماده 89 قانون برنامه ششم توسعه اظهار داشت: بر اساس اين بند بايد سالانه حداقل 10 درصد منابع قرض الحسنه بانک ها و موسسات دولتي به امر اشتغال ايثارگران (به صندوق اشتغال و کارآفريني ايثارگران) اختصاص يابد و در همين راستا با تعدادي از بانک ها از جمله بانک کشاورزي، بانک توسعه تعاون، بانک ملي و بانک صنعت و معدن مذاکره شده و دستاورد اين پيگيري ها جذب و تخصيص رقمي بيش از 62 ميليارد تومان است. نماينده ولي فقيه در بنياد شهيد افزود: در بخش اعطاي تسهيلات قرض الحسنه اشتغالزا رقمي بيش از 22 ميليارد و 700 ميليون تومان از محل تفاهمنامه منعقد شده بين صندوق اشتغال و کارآفريني ايثارگران با صندوق کارآفريني اميد تخصيص يافته است که همچنان در حال توزيع اين رقم بين ايثارگران واجد شرايط هستيم. معاون رئيس جمهوري يکي ديگر از اقدامات صندوق اشتغال و کارآفريني ايثارگران را در امر اشتغال، پرداخت تسهيلات يارانه دار عنوان کرد و افزود: اين موضوع از محل منابع داخلي بانک توسعه تعاون تخصيص داده شده و رقمي در حدود 70 ميليارد تومان است.
    
    
    درخواست 60 استاد دانشگاه از وزير آموزش و پرورش:براي تدريس محيط زيست از فارغ التحصيلان بيکار اين رشته استفاده کنيد
    60 نفر از برجسته ترين استادان دانشگاه هاي محيط زيست کشور به همراه سه هزار نفر از فارغ التحصيلان رشته هاي محيط زيست با ارسال نامه اي به وزير آموزش و پرورش از او خواستند تا براي تدريس درس انسان و محيط زيست در مدارس از فارغ التحصيلان بيکار اين رشته استفاده شود. به گزارش «ايران »و بر اساس اعلام وزارت علوم و تحقيقات فارغ التحصيلان بيشترين درصد بيکاري در بين رشته هاي دانشگاهي مربوط به فارغ التحصيلان رشته هاي محيط زيست درايران است. امضا کنندگان در اين نامه خطاب به بطحايي وزير آموزش و پرورش با تشکر مي نويسند: تقاضا داريم به منظور تاثيرگذاري هر چه بيشتر اين درس براي آينده سازان کشور و ايجاد بستر مناسب براي انديشيدن آنان و پيشگيري از بحران هاي آب، انرژي، انقراض حيات وحش، نابودي جنگل ها، تالاب ها و درياچه ها در آينده؛ از مدرساني براي تدريس استفاده شود که دانش محيط زيست را در دانشگاه فرا گرفته باشند، همچنين خواستاريم، حال که آموزش و پرورش دنبال جبران کمبود نيروي انساني است، از نيروي هاي جوان و متخصص محيط زيست براي پر کردن اين خلا بهره ببرد. امضا کنندگان در ادامه خاطرنشان کردند: بديهي است از فارغ التحصيلان ساير رشته ها نمي توان انتظار داشت که هم از حيات وحش بدانند و هم بر مفاهيم آب، انرژي و اکوسيستم ها وقوف کامل داشته باشند. لذا ما متخصصان اين رشته با ارج نهادن بر اين حرکت جديد، استفاده از دبيران ساير رشته ها، غير از رشته محيط زيست را براي تدريس درس «انسان و محيط زيست» که براي مقطع دوم دبيرستان تدوين شده است تاثير گذار نمي دانيم و احساس مي کنيم بي توجهي در انتخاب مدرس متخصص، بنا بر تجربه و مدارک لازم در بي تفاوتي اکثريت معلماني که تدريس اين کتاب به آنها سپرده شده است، باعث بي اثر شدن و ابتر ماندن اهداف عاليه اين برنامه درسي خواهد شد.
    
    اخبار
    


 روزنامه ايران، شماره 6690 به تاريخ 21/10/96، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي دانش زمين
متن مطالب شماره 36، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است