|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/10/21: آقامعلم در كارگاه نمدمالي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4117
يكشنبه سوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3999 21/10/96 > صفحه 14 (غير قابل اعتماد) > متن
 
      


شادروان 
آقامعلم در كارگاه نمدمالي
«خسرو شاهاني» كه بود و چه كرد

نويسنده: عمادالدين قرشي

«خسرو شاهاني شرق» (با القابي همچون آقامعلم، بچه خراسون، شادونه، شاميوه خراسون، نمدمال و...)، متولد ١٠ دي ماه ١٣٠٨ نيشابور، يكي از چهره هاي شناخته شده در طنز اجتماعي مطبوعات معاصر بود كه همه چيز مي نوشت و البته طنز، وجه مشترك اكثر آثارش بود. او مجموعه اي از بهترين داستان هاي طنز ايراني را با سبك و سياق خاص خودش و بداعت در طرح و فضاسازي خلاقانه نوشت. معتقد بود: «زندگي قصه تلخي است كه من از اين قصه ها، افسانه شيرين ساخته ام.» انساني صريح اللهجه، نكته سنج، باريك بين، خوش محضر و رفيق دوست، كه بيش از ٢٥ عنوان كتاب از دوران كاري اش، براي ما به يادگار مانده و بخشي از آن مجموعه داستان هاي طنز، طي ساليان در روسيه و اروپاي شرقي مورد استقبال قرار گرفته و ترجمه و بازنشر شده اند. در جايي مي گويد: «من افتخار مي كنم كه سال ها مردم را خندانده ام و باعث گريه آنها نشده ام.»
     شاهاني با مرگ زودهنگام پدرش (علي اصغر) و به موازات كار در اداره دارايي جهت معيشت خانواده، كار مطبوعاتي را در زاهدان با «نداي زاهدان» و «پيام سيروس» (١٣٢٩-١٣٢٦) آغاز كرد. پس از آن، با روزنامه «خراسان» (به سردبيري فخرالدين حجازي) در يك دوره مستمر سه ساله از فروردين سال ١٣٣٤ با ستون «شوخي و خنده» همكاري داشت. شاهاني در دي ماه ۱۳۳۶ به دعوت صادق بهداد، مدير روزنامه «جهان»، به تهران آمد و ستون طنز اجتماعي «از هر دري سخني» را آغاز كرد. آشنايي شاهاني با مهدي اخوان ثالث، يادگار همان سال هاست. از سال ۱۳۳۷، علاوه بر كار در اين روزنامه، خبرنگار پارلماني روزنامه پست تهران هم بود. در ۱۳۳۸، در تهيه برنامه «گفتني ها» با راديو تهران به همكاري پرداخت. روزهاي يكشنبه، در سال هاي ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۵ برنامه اي با عنوان «سيروسفر» مي نوشت. از ۱۳۳۸ خبرنگار پارلماني روزنامه كيهان شد كه اين همكاري تا ۱۳۵۸ (بازنشستگي اجباري) به طول انجاميد و هفته اي يك روز، بين سال هاي ۱۳۴۲ تا ۱۳۴۵ در اين روزنامه يك صفحه مطلب طنزآميز به صورت داستان و مقاله با عنوان «جنجال براي هيچ» مي نوشت كه بعدها به «بين دو سنگ آسيا» و «مسافرت بدون گذرنامه» تبديل شد. از مهر ۱۳۴۱ تا خرداد ۱۳۵۸ به دعوت عطاءاله اميراني، با «خواندني ها» همكاري داشت و در هر شماره خواندني ها، سه يا چهار صفحه تحت عنوان «در كارگاه نمدمالي» مطالبي مي نوشت كه رنگ طنز اجتماعي داشت. باستاني پاريزي درباره شاهاني و اين ستون مي نويسد: «شاهاني آنقدر خوش قلم و شيرين نفس است كه اگر توي قلم خودنويست عسل و مربا بريزي و روي كاغذ بياوري، در برابر نوشته هاي او، مثل ترنجبين خراساني است در برابر گز خوانسار و حكايت زيره به كرمان بردن و زعفران به خراسان آوردن...». گزيده اي از مطالب «در كارگاه نمدمالي»، در سه مجلد (نشر توس، ١٣٨٠-١٣٧٧) چاپ شده است. عمران صلاحي از قول شاهاني در زمان امضاي جلد سوم كارگاه نمدمالي نقل قول مي كند كه به وي مي گويد: «حالا مي تواني هر سه جلد را روي هم بگذاري و رويش بايستي تا دستت به جايي كه مي خواهي برسد!»
     شاهاني با داستان طنز «كور لعنتي» (١٣٤٣) جايزه معتبر «پر زرّين» سنديكاي نويسندگان و خبرنگاران مطبوعات را به دست آورد. مجموعا او پيش از انقلاب با نشريات ترقي، سپيد و سياه، روشنفكر، نور و ظلمت، آسياي جوان، اميد ايران، تهران مصور و توفيق و پس از انقلاب با فكاهيون، جدول كتيبه، گل آقا و آتيه (آخرين همكاري در ستوني با عنوان چندوچون ١٣٨٠-١٣٧٥) همكاري مستقيم و غيرمستقيم داشت. فرجام زندگي خسرو شاهاني، ٢٠ ارديبهشت ماه ١٣٨١ بود كه به خاطر سرطان پيشرفته معده، در تهران چشم از جهان فروبست. خودش معتقد بود: «بعضي ها فرهنگ پيشرفته دارند، بعضي ها تمدن پيشرفته، بعضي ها تكنولوژي پيشرفته، ما هم سرطان پيشرفته داريم!» كمتر كسي به خاطر دارد كه شاهاني شاعر طنزپرداز هم بود و البته خودش را «ناظمِ» بدي نيز نمي دانست.
    
    نمونه اي از اشعار طنز از مجموعه اشعارش «تافته جدابافته» چنين است:
     به روي خنجر عريان دويدن/ دُومن فولاد با دندان جويدن// به روي شيشه بشكسته تيز/ به سينه خفتن و دايم خزيدن// چو رگبار بهاري فحش و ياوه/ ز جاهل هاي هر برزن شنيدن// به پشت خويش كوه بيستون را/ ز كرمانشاه تا مشهد كشيدن// به قعر چاه ژرفي پر ز شمشير/ همه روزه سحرگاهان پريدن// ميان آتش سوزان دوزخ/ بدون «دغدغه» عمري لميدن!// ندانسته شنا از فرط اجبار/ به كام موج درياها جهيدن// ميان شير و ببر و يوز خون خوار/ چو آهوي زبان بسته چريدن// زني ديوانه و بدخو گرفتن/ بلاي زندگي بر جان خريدن// پياده رفتن از ايران به تونس/ به چشم خويش مرگ خويش ديدن// ميان «مرسدس بنز» فلان تور/ ز گرما مثل آن «گرمك» لهيدن// گواراتر بود در نزد «خسرو»/ كه حرف زور از ناكس شنيدن.
    
شادروان: آقامعلم در كارگاه نمدمالي / «خسرو شاهاني» كه بود و چه كرد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3999 به تاريخ 21/10/96، صفحه 14 (غير قابل اعتماد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    آثار ديگري از "عمادالدين قرشي"

  خلوت گزيده خنده ساز / «سيداحمد سيدنا» كه بود و چه كرد
عمادالدين قرشي، اعتماد 31/3/97
مشاهده متن    
  عزرائيل را معاون لازم نبود! / «ميرزاعلي خان لعلي» كه بود و چه كرد
عمادالدين قرشي، اعتماد 24/3/97
مشاهده متن    
  يادي از آن پرچم افراشته... / «محمدعلي افراشته» كه بود و چه كرد
عمادالدين قرشي، اعتماد 10/3/97
مشاهده متن    
  ماه رمضان شد ننه جان! / «ميرزا علي اكبر طاهرزاده» كه بود و چه كرد
عمادالدين قرشي، اعتماد 27/2/97
مشاهده متن    
  صاحب مكتب گل آقا / «كيومرث صابري فومني» كه بود و چه كرد
عمادالدين قرشي، اعتماد 20/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه زيست شناسي جانوري تجربي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 604)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است