|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/21: آمريكا در انتظار همراهي اروپا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4493
سه شنبه 20 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4239 21/10/96 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


آمريكا در انتظار همراهي اروپا


نويسنده: فليكا اسچوارتز*


    موضوع توافق هسته اي ايران دوباره مورد توجه رسانه هاي جهان قرار گرفته است، زيرا رئيس جمهوري آمريکا بايد بار ديگر درباره پايبندي يا عدم پايبندي ايران به اين توافق اظهار نظر کند. درباره آنچه ترامپ به زبان خواهد آورد و موضع گيري او ديدگاه هاي مختلفي مطرح شده است اما يک واقعيت مهم و نگران کننده اين است که اگر ترامپ تصميم بگيرد با خروج از توافق هسته اي، تحريم هاي پيشين را بار ديگر عليه ايران اعمال کند، لطمات بزرگي به آمريکا وارد خواهد شد.
    ترامپ در يک سالي که در کاخ سفيد مستقر بوده از برخي توافق ها و پيمان هاي بين المللي خارج شده و بارها اقداماتي انجام داده که مخالف توصيه مشاوران بوده است. حالا هم ممکن است درخصوص توافق هسته اي ايران همان رويه ها را دنبال کند. به همين دليل ضروري است برخي تبعات خروج آمريکا از اين توافق بيان شود. نخستين واقعيت اين است که خروج آمريکا از توافق هسته اي بدون دليل و منطق قابل قبول براي ديگر طرف هاي اين توافق، عملا آمريکا را در انزوا قرار خواهد داد.
    درست است که به دلايل مختلف آمريکا نفوذ سياسي و اقتصادي زيادي در جهان دارد اما متقاعد شدن برخي کشورهاي اروپايي و آسيايي به همراهي با تحريم ها عليه ايران قبل از سال ۲۰۱۵ صرفا حاصل اين نفوذ نبود. آنها در اين همراهي مجبور بودند بسياري از منافع خود را زير پا بگذارند. آنها به اين دليل ايران را تحريم کردند که متقاعد شدند برنامه هسته اي ايران بايد مهار شود و آمريکا راهي ديپلماتيک براي رفع اين نگراني ارائه کرد. حال اگر آمريکا به طور يکجانبه از توافق بين المللي خارج شود، توافقي که ايران به آن پايبند بوده و فعاليت هاي هسته اي خود را محدود کرده است عملا آمريکا سرزنش خواهد شد و در انزوا قرار خواهد گرفت. در مقابل، ايران موضع بالاتري در جهان کسب خواهد کرد. نکته مهم ديگر اين است که بزرگ ترين واردکنندگان نفت از ايران از جمله چين، کره جنوبي و ژاپن با اين اميد که توافق بهتري در آينده حاصل خواهد شد حاضر نخواهند بود منافع خود را فداي درخواست آمريکا کنند. ترامپ از کنگره آمريکا خواسته بود تغييراتي در توافق هسته اي در نظر بگيرد و مصوبه اي در اين زمينه ارائه کند اما کنگره در مهلت ۶۰ روزه خود به چنين مصوبه اي نرسيد. کشورهايي که شريک تجاري ايران هستند از خود مي پرسند تا چه وقت بايد منتظر توافق جديد باشند و منافع خود را ناديده بگيرند.
    يک مورد پندآموز براي آمريکا اين است که چند روز پيش سفير آمريکا در سازمان ملل خواستار برگزاري نشست فوق العاده شوراي امنيت سازمان ملل براي بررسي ناآرامي ها در ايران شد. اما آنچه در اين نشست رخ داد اساسا با خواست آمريکا در تضاد قرار داشت. با آنکه اکثر اعضا درباره ناآرامي هاي ايران ابراز نگراني کردند و از دولت اين کشور خواستند با خويشتن داري با تظاهرات کنندگان برخورد کند اما تعدادي از اعضاي شوراي امنيت از جمله هم پيمان هاي آمريکا نظير فرانسه و انگلستان از اين فرصت استفاده کرده و از توافق هسته اي سال ۲۰۱۵ دفاع کردند. سفير انگلستان پس از انتقاد از ايران به خاطر برنامه موشکي اين کشور و اقداماتي که در خاورميانه انجام مي دهد، اعلام کرد انگلستان به طور کامل نسبت به توافق هسته اي پايبند است. او گفت ما از همه خواسته ايم به اين توافق پايبند باشند. يک ايران با ثبات به نفع ماست. سفير فرانسه نيز گفت پايان بخشيدن به توافق هسته اي يک عقبگرد بزرگ براي کل جامعه جهاني است. اين توافق از ستون هاي ثبات در خاورميانه محسوب مي شود.
    مشاهده مي شود که هم پيمان هاي آمريکا با از ميان رفتن اين توافق موثر موافق نيستند و نشست روز جمعه شوراي امنيت سازمان ملل نشان داد اگر آمريکا از اين توافق خارج شود، منزوي خواهد شد. در اين نشست کاملا مشخص بود که ديدگاه طرف هاي مذاکره با ايران و توافق هسته اي، نسبت به اين توافق مثبت است. همچنين روسيه و چين که معمولا تمايلي ندارند در شوراي امنيت ناآرامي هاي سياسي مورد بحث قرار گيرد، همراه با کشورهاي ديگر اعلام کردند تظاهرات در ايران يک موضوع داخلي است که امنيت بين المللي را تهديد نمي کند و نبايد در شوراي امنيت مطرح شود. سفير چين اعلام کرد اگر قرار بود منطق سفير آمريکا دنبال شود بايد پس از تظاهرات نژادي سال ۲۰۱۴ در فرگوسن آمريکا، شوراي امنيت تشکيل جلسه مي داد. جو کنوني به شکلي است که هرگونه موضع گيري غيرمنطقي ترامپ عليه توافق هسته اي با مخالفت ديگر کشورها مواجه خواهد شد. هم پيمان هاي آمريکا در اروپا به قرار گرفتن در چنين وضعيتي تمايل ندارند اما بعيد است ترامپ به اين موضوع اهميت بدهد. سال گذشته ميلادي ترامپ از پيمان آب و هوايي پاريس خارج شد. اين اقدام با انتقاد تند بسياري از کشورها و در مخالفت با توصيه هاي مشاوران ترامپ صورت گرفت. البته اين اقدام ترامپ ثابت نمي کند او همواره در تضاد با تصميم ها و توافق هاي بين المللي رفتار مي کند.
    در يک سال اخير مقابله با کره شمالي، مذاکره مجدد درباره پيمان نفتا و فشار شديدتر بر چين براي کاستن از کسري تجاري آمريکا و اين کشور که وعده هاي ترامپ بوده اجرا نشده است. مخالفان موضع گيري هاي ترامپ همواره اميدوار بودند اين وعده ها تو خالي باشد در حالي که طرفداران ترامپ علاقه دارند او به اين وعده ها عمل کند. جنگ با کره شمالي جزو وعده هايي بود که ترامپ به آن عمل نکرده است. ابتداي سال گذشته ميلادي ترامپ اعلام کرد به کره شمالي اجازه نخواهد داد موشکي داشته باشد که به خاک آمريکا برسد. اکنون يک سال از آن زمان گذشته و کره شمالي چنين موشکي در اختيار دارد و ترامپ اقدامي در اين زمينه انجام نداده است. او همچنين در زمينه پيمان هسته اي ايران وعده داده بود آن را لغو خواهد کرد اما چنين نکرده و مشاهده مي شود که مهم ترين بندهاي آن يعني لغو تحريم هاي وابسته به فعاليت هاي هسته اي ايران، اجرا شده است.
    او در ماه اکتبر اظهارنظر قطعي درباره پايبندي يا عدم پايبندي ايران به توافق هسته اي نکرد، به اين معنا که به باور او، توافق يادشده به نفع امنيت ملي آمريکا نيست. نکته مهم اين است که کنگره بايد در دوره ۶۰ روزه، قانوني تصويب مي کرد که به اين نهاد اجازه مي داد هر گاه لازم ببيند تحريم هاي قبلي را عليه ايران اعمال کنند اما کنگره که اکثريت آن را جمهوري خواهان تشکيل مي دهند تصميم گرفت از اين فرصت طلايي براي کسب اختيار اعمال تحريم عليه ايران استفاده نکند. ترامپ نيز طبق قانون بارها فرصت داشت از توافق هسته اي خارج شود اما چنين نکرده است. هم ترامپ و هم کنگره، بارها به اين توافقنامه حمله کرده اند اما اقدام عملي براي لغو آن انجام نداده اند و اجراي اين توافق ادامه پيدا کرده است. با توجه به موضع گيري هاي ديگر طرف هاي توافق هسته اي، به نظر مي رسد ترامپ به اين نتيجه رسيده که لغو يکجانبه توافق به سود آمريکا نيست. شايد او منتظر گذشت زمان و ايجاد اجماع بين المللي عليه ايران است. اقدامات ترامپ در سال گذشته ائتلاف بين آمريکا و هم پيمان هاي اين کشور در اروپا و آسيا را تضعيف کرد تا جايي که وزير خارجه آلمان گفته بود سياست هاي ترامپ در حال از ميان بردن پيوندهاي ديرينه آمريکا و اروپاست.
    
    *وال استريت ژورنال
    
    آمريکا در انتظار همراهي اروپا
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4239 به تاريخ 21/10/96، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مشق تندرستي
متن مطالب شماره 26، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است