|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/21: تاثير ناچيز خروج امريكا از برجام بر اقتصاد ايران
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6978
شنبه 29 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6690 21/10/96 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
      


تاثير ناچيز خروج امريكا از برجام بر اقتصاد ايران
«ايران» در گفت و گو با كارشناسان بررسي كرد    
    گروه اقتصادي/ ماجراهاي ترامپ و برجام تمامي ندارد. او مدام مواضع مختلف و متناقضي درباره برجام اتخاذ مي کند. حالا نيز قرار است در روز جمعه اعلام کند که بالاخره به برنامه جامع اقدام مشترک پايبند مي ماند يا نمي ماند.
    «ايران» به همين بهانه پاي گفت و گو با اقتصاددان ها و استادان دانشگاه نشسته و شرايط اقتصادي کشور را در صورت محقق شدن سناريوي خروج امريکا از برجام، بررسي کرده است.
    
    اميرتاش:خروج از برجام براي اقتصاد جهان هزينه دارد
    عبدالرضا اميرتاش، اقتصاددان به «ايران» درباره اقدام احتمالي امريکا مي گويد:«بعيد مي دانم که امريکا از برجام خارج شود. شايد احتمالش در حد 20 درصد باشد. در داخل امريکا هم برجام مدافعان سرسختي دارد و ترامپ در صورت خروج از برجام، صدمه بدي به خود امريکا زده است.»
    او با تاکيد بر بي تاثير بودن خروج امريکا از برجام براي اقتصاد ايران ادامه مي دهد:«اما در صورت خروج امريکا از برجام هم براي ما فاجعه اي نخواهد بود، وضعيت از آنچه الان هست، بدتر نخواهد شد. کشورهاي اروپايي، روسيه و چين مشتاق هستند که برجام ادامه پيدا کند. بعد از برجام هم اتفاق عجيب وغريبي در کشور نيفتاده که بگوييم اگر نباشد، نابود مي شويم. به فرض هم اگر ترامپ از برجام خارج مي شود، اثر فوري و آني براي ما نخواهد داشت. در مورد ارتباطي با بانک ها هم اوضاع از اين نمي تواند بدتر شود. از طرفي در صورت خروج از برجام، حتي شايد راه ارتباط مثبت شود و اروپايي ها سعي کنند که اين خلاها را پوشش دهند.»
    اميرتاش البته ملاحظاتي درباره اثر امريکا بر اقتصاد جهان دارد و مي گويد:«ايران کشور استراتژيکي است و شرايط الانش با شرايط پيش از برجام فرق مي کند. برجام براي چين، روسيه و اروپا نيز به محملي براي موضع گيري ها و قدرت نمايي هاي بين المللي تبديل شده است. اينکه ايران به مفاد برجام پايبند مانده، دليل محکم و مثبتي است که اروپايي ها از امريکا پيروي نکنند.اقتصاد امريکا هم بايد بگردد، درست است که امريکا اقتصاد برتر جهان است اما در مراوده با دنيا بايد بتواند تعاملات بين المللي داشته باشد و به بدعهدي متهم نشود. اگر ترامپ بخواهد اعلام کند که به برجام پايبند نيست، شرايط مراودات بين المللي بايد به قبل از برجام برگردد و اين مساله اي است که براي اقتصاد جهان هزينه خواهد داشت.»
    
    قنبري: بوروکراسي زائد داخل بيش از اقدامات امريکا مخل رشد هستند
    «مسئولان اعلام کرده اند که در مقابل هر حرکتي که امريکا انجام دهد، سناريوهاي مختلفي دارند و همه تصميمات و ابزارهايشان روي ميز است. از طرفي ديگر، بايد ببينيم که امريکا اگر خارج شود، اروپا چه کار مي کند، چين و روسيه چه وضعيتي دارند. در شرايط فعلي چين سر ناسازگاري گذاشته و مواردي مي بينيم که چين هم روي خوش زيادي به ايران نشان نمي دهد. مسير جاده ابريشم را تغيير داده و در جريان آتش سوزي کشتي ايراني مايه اي نگذاشته و به جرم پولشويي هم حساب هاي برخي ايرانيان را بسته است.» علي قنبري اقتصاددان و استاد اقتصاد دانشگاه تربيت مدرس چنين درباره اقدام احتمالي امريکا و تاثيرات آن براي ايران توضيح مي دهد. او درباره روابط اقتصادي با اروپا و روسيه نيز مي گويد:«در اروپا هم ممکن است حرف زيادي بزنند، ما اروپايي ها را از نزديک خوب مي شناسيم. اروپا در طول تاريخ نتوانسته در مقابل امريکا مقاومت کند، ولي اخيراً در دو سه مورد در مقابل ترامپ استقلال راي نشان داده است. اما به طور کلي وقتي منافع غرب مطرح شود، اروپايي ها کم مي آورند. الان مسئولان ما و کارشناسان وزارت خارجه و صنايع، بايد شناخت کامل و کافي از تک تک کشورهاي اروپايي داشته باشند. روسيه هم در طول تاريخ نشان داده که دنبال منافع خودش است. حتي اگر فردا امريکا از برجام خارج شود ولي به جايش به روسيه امتياز دهد، مطمئن باشيد که روسيه هم مراوداتش را با ايران کم مي کند.»
    اين استاد دانشگاه معتقد است که اوضاع داخلي براي حمايت از توليد چندان مساعد نيست و بوروکراسي زائد بيشتر از خروج امريکا از برجام براي اقتصاد ايران هزينه دارد. او مي گويد:« ما از هرچيزي بيشتر بايد روي داشته هاي خودمان تکيه کنيم. اقتصاد مقاومتي مدتي است که حرف هايش زده مي شود، ولي عمل نمي شود. وعده هايي را دولت مي دهد ولي در عمل موانع ايجاد مي کند. مثلاً الان وامي را به اسم وام روستايي مطرح کرده اند، من با روستايي هاي زيادي تماس گرفته ام. روستايي ها مي گويند به ما اعلام کرده اند که سند روستايي را قبول مي کنند ولي در عمل بهانه تراشي هاي زيادي مي کنند.»
    قنبري با انتقاد از شرايط سخت بانکي براي توليدکنندگان ادامه مي دهد:«از طرفي توليدکنندگان بايد تقويت شوند. مگر مي شود ما چطور بدون تقويت توليدکننده شعار بين المللي دهيم؟ بايد از درون محکم کاري کنيم. توليدکننده اي را مي شناسم که براي وام گرفتن، بانک به او اعلام کرده است که بايد 30 درصد از مبلغ کل تسهيلات را خودت بياوري تا مطمئن شويم که توان بازپرداخت را داري. از طرف ديگر نرخ سود تسهيلات بالاست و در چنين شرايطي، قيمت تمام شده محصول هم بالا مي رود و توان رقابت در بازار بين الملل که هيچ، با کالاهاي خارجي در بازار داخلي هم از بين مي رود. در شرايطي که توليدکنندگان درگير بوروکراسي و روزمرگي هاي بانک ها هستند، چطور مي توانند خلاقيت و ابتکار داشته باشند و توليد داخل تقويت شود؟»
    اين اقتصاددان معتقد است که خروج امريکا از برجام در صحنه اقتصاد بين الملل به نفع ايران است و مي گويد:«در نهايت، پيش بيني من اين است که ترامپ از توافق بيرون نمي رود، چرا که بيرون رفتنش برگ برنده اي براي ايران است. در همين جلسه اخير شوراي امنيت کاملاً مشخص بود که امريکا منزوي است. به احتمال زياد بيرون نمي رود، ولي مسائل مختلفي ايجاد و بهانه تراشي هاي زيادي مي کند. ما هم آنقدر از امريکا ضربه خورده ايم که ديگر پوست مان کلفت شده است. از اينجا به بعد هم به خاطر مانع تراشي هاي اقتصادي امريکا سختي زيادي داريم ولي تحمل اين سختي ها و اتکا به توان توليد داخل عاقبت دارد، طبيعي است که راه رسيدن به موفقيت از سنگلاخ ها مي گذرد.»
    
    موسايي: فقط امکان تشديد تحريم هاي امريکا وجود دارد
    ميثم موسايي، اقتصاددان و عضو هيات علمي دانشگاه تهران اعتقاد دارد که در صورت خروج امريکا از برجام، تنها تشديد تحريم هاي خود امريکا مي تواند اثرات محدودي بر اقتصاد ايران داشته باشد. او در گفت و گو با «ايران» چنين توضيح مي دهد:«من فکر مي کنم که برجام به احتمال زياد پايدار مي ماند و ترامپ از اين توافق خارج نمي شود چرا که هزينه بين المللي خروج از برجام، خيلي بيشتر از منفعت آن است. در اوضاع اقتصادي هم مشکلي ايجاد نمي شود. چرا که ما همين الان هم گرفتار تحريم هاي امريکا هستيم، تنها ممکن است که تحريم ها شديد شود.»
    موسايي ادامه مي دهد:«البته نمي توان گفت که کاملاً براي ما بي اثر است و کشورهاي اروپايي کاملاً به ما متمايل هستند چرا که اقتصاد امريکا، اقتصادي بزرگ و حدود يک چهارم از کل اقتصاد جهان است. امريکا نفوذ گسترده اي بر اقتصاد جهان دارد و کشورهاي اروپايي بشدت تحت تاثير اقتصاد امريکا هستند. بنابراين نمي توانيم تحريم هاي امريکا را بي اثر بدانيم و قطعاً تاثيرات آن بستگي به نوع و شدت تحريم ها خواهد داشت.»
    
    نيم نگاه
    اميرتاش: اما در صورت خروج امريکا از برجام هم براي ما فاجعه اي نخواهد بود، وضعيت از آنچه الان هست، بدتر نخواهد شد. کشورهاي اروپايي، روسيه و چين مشتاق هستند که برجام ادامه پيدا کند
    قنبري: اوضاع داخلي براي حمايت از توليد چندان مساعد نيست و بوروکراسي زائد بيشتر از خروج امريکا از برجام براي اقتصاد ايران هزينه دارد
    موسايي: امريکا نفوذ گسترده اي بر اقتصاد جهان دارد و کشورهاي اروپايي بشدت تحت تاثير اقتصاد امريکا هستند. بنابراين نمي توانيم تحريم هاي امريکا را بي اثر بدانيم

    
    تاثير ناچيز خروج امريكا از برجام بر اقتصاد ايران / «ايران» در گفت و گو با كارشناسان بررسي كرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6690 به تاريخ 21/10/96، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مهندسي مكانيك اميركبير
متن مطالب شماره 4 (پياپي 5004)، مهر و آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است