|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/10/21: سناريوي اخراج ايران از جام جهاني
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3058 21/10/96 > صفحه 14 (ورزش) > متن
 
      


سناريوي اخراج ايران از جام جهاني
ايتاليا مي خواهد «تيم ملي» محروم شود    شرق: «ايران بايد از جام جهاني روسيه محروم شود»؛ اين خبري است که اين روزها ايتاليايي ها را سر ذوق آورده و رسانه هاي اين کشور مدام در حال مخابره کردن آن هستند. ماجرا از اين قرار است که بعد از گفت وگوي مسعود شجاعي، کاپيتان سابق تيم ملي با روزنامه «ال پائيس» اسپانيا، حالا ايتاليايي ها وارد ميدان شده اند و خبر از «دخالت دولت در امور فوتبال در ايران» داده اند. معتبرترين رسانه ايتاليايي که اين موضوع را مطرح کرده «کوريره دلاسرا» است؛ کوريره دلاسرا که يکي از مشهورترين روزنامه هاي ايتاليا هم هست، در سايت خبري اش گزارشي با عنوان «هيچ بازي ملي براي بازيکني که اصولگراها را به چالش کشيد» نوشته و در آن به صحبت هاي مسعود شجاعي اشاره کرده است. دلاسرا مي نويسد: «شجاعي بعد از بازي با تيم پانيونيوس مقابل مکابي اسرائيل در رقابت هاي ليگ اروپا، ديگر به تيم ملي کشورش دعوت نشد. او و حاج صفي دو بازيکن ايراني بودند که بعد از ٣٨ سال براي اولين بار مقابل رقيبي از اسرائيل به ميدان رفتند. با اين حال حاج صفي خيلي زود در صفحه اينستاگرامش عذرخواهي کرد و به تيم ملي برگشت ولي کار براي مسعود شجاعي دشوار شد؛ چون اصولگراها در ايران دل خوشي از او ندارند. مسعود پيش تر درباره فساد در فوتبال ايران صحبت کرده بود و قبل از آن در سال ٢٠٠٩ هم از اعتراضات مردمي در ايران حمايت کرده بود. به همين دليل آنها نمي خواهند اين بازيکن به تيم ملي دعوت شود. حالا سوال اينجاست که اگر اين دعوت نشدن دخالت دولت و سياست در فوتبال نيست، پس چه معني اي مي تواند داشته باشد. اگر فيفا به اين امور رسيدگي کند، ايران احتمالا از جام جهاني کنار گذاشته مي شود».
    
     ايتاليا به جاي ايران به جام جهاني مي رود!
     اين گزارش کوريره دلاسرا بازتاب بسيار زيادي در ديگر رسانه هاي ايتاليا داشته؛ هرچند هيچ رسانه اي معروف تر از کوريره دلاسرا، به اين موضوع نپرداخته است. با اين حال سايت «فوتبال تودي» ايتاليا گزارش مفصل تري دراين باره رفته و به طور مشخص خواسته فيفا، ايران را از حضور در جام جهاني روسيه محروم کند. اين سايت در گزارشش مي نويسد: «ممکن است ايران، کشوري که به عنوان دومين تيم به جام جهاني صعود کرده، از اين رقابت ها کنار برود و شانس ايتاليا براي حضور در جام جهاني بيشتر شود. مسعود شجاعي، کاپيتان اين تيم به دلايل سياسي از تيم ملي بيرون مانده و کي روش، سرمربي ايران، او را دعوت نکرده است. البته ايراني ها معتقدند اين دعوت نشدن فني است ولي خيلي ها مي دانند که مسعود بعد از بازي با نماينده اسرائيل در ليگ اروپا ديگر به تيم ملي ايران دعوت نشده است. از اين گذشته بايد صحبت هاي محمدرضا داورزني، معاون وزير ورزش ايران را هم در نظر گرفت که گفته بازيکنان ايراني اي که مقابل رقيب اسرائيلي به ميدان رفته اند، به هيچ وجه به تيم ملي دعوت نمي شوند. اين مصداق کامل دخالت دولت در فوتبال است. البته مسعود شجاعي چند وقت پيش با آقاي روحاني، رئيس جمهور ايران، درباره ورود زنان به ورزشگاه ها هم صحبت کرده است؛ چون ايران کشوري است که به زنان اجازه ورود به ورزشگاه را نمي دهد. حالا آيا فيفا که خودش به طور صريح عنوان مي کند دخالت سياست در فوتبال را برنمي تابد و کشورهايي را که اين اصل را رعايت نمي کنند، از انجام هر رقابتي که زير نظر اين نهاد برگزار شود، محروم مي کند، حاضر است ايران را از جام جهاني کنار براند؟». در ادامه اين گزارش، عنوان شده که در صورت محروميت ايران از جام جهاني، اين ايتاليا است که به جاي اين کشور راهي جام جهاني مي شود: «فيفا به طور صريح عنوان کرده اگر هر کشوري به هر دليل از جام جهاني کنار برود، کميته اجرائي اين نهاد مي تواند خودش يک تيم را به جام جهاني ببرد. براي فيفا هم طبيعتا تيمي بهتر از ايتاليا پيدا نمي شود». مشابه اين گزارش را چند سايت ديگر در ايتاليا کار کرده اند که البته چندان شناخته شده نيستند.
    
     آيا ايران از جام جهاني محروم مي شود؟
     حالا که ايتاليايي ها به موضوع محروميت ايران از جام جهاني دامن زده اند، بايد به طور مشخص تري اين موضوع را بررسي کرد. در نگاه کلي بايد به اين سوال پاسخ منفي داد؛ چون به طور رسمي از سوي فدراسيون فوتبال اعلام نشده که دليل دعوت نشدن مسعود به تيم ملي سياسي است؛ فدراسيون فوتبال ايران اين موضوع را فني و بنابر تصميم کارلوس کي روش عنوان کرده است. از اين گذشته، موضوعي که برگ برنده ايران در اين موضوع است، احسان حاج صفي است؛ بازيکني که به همراه مسعود در پانيونيوس مقابل مکابي به ميدان رفت ولي حالا در تيم ملي ايران حضور دارد؛ اگر قرار به برخورد سياسي بود، بايد احسان حاج صفي هم از تيم کنار مي رفت. با اين حال هنوز موضوعي که داستان را حاد مي کند صحبت هاي داورزني، معاون قهرماني وزارت ورزش است. چون هرچه که باشد اين صحبت ها از زبان مقامي تقريبا رسمي مطرح شده و عواقب سختي مي تواند داشته باشد. با اين حال در مجموع و به دلايلي که در بالا عنوان شد، سخت است فيفا دعوت نشدن مسعود شجاعي بر تيم ملي را سياسي تلقي کند؛ مگر اينکه کي روش يا يکي از اعضاي فدراسيون فوتبال بر اين موضوع صحه بگذارند.
    
     سومين تلاش ايتاليايي ها
     ايران سومين کشوري است که ايتاليا روي آن «زوم» مي کند! پيش از اين دو کشور ديگر هم بودند که ايتاليا را اميدوار کرده بودند. اين کشور که در پلي آف رقابت هاي انتخابي جام جهاني به سوئد باخت و از رسيدن به جام جهاني روسيه بازماند، اولين بار روي پرو دست گذاشت؛ کشوري که دستخوش تغيير و تحول در عرصه سياسي شد و قانوني وضع شد که همه فدراسيون ها بايد با دولت و مسئولان جديد همکاري کنند. ايتاليا با استناد به همين لايحه از فيفا درخواست خروج پرو از جام جهاني را کرد و اعتقاد داشت اين قانون جديد، دخالت صريح دولت در فوتبال است. بعد از پرو نوبت به اسپانيا رسيد؛ يکي از مطرح ترين کشورهاي اروپايي! ماجراي اسپانيا کمي هم جدي بود، چون بعد از برکناري رئيس فدراسيون فوتبال اين کشور به دليل فساد، فيفا نامه اي به مسئولان اسپانيايي نوشت و آنها را تهديد به اخراج از جام جهاني کرد. فيفا در نامه اش متذکر شده بود که رئيس جديد بايد طبق فرايند آزاد انتخاب شود و دست نشانده دولت نباشد. ايتاليايي ها هم تلاش زيادي کردند از اين نامه فيفا به اسپانيا به نفع خودشان استفاده کنند که موفقيتي به دست نياورده اند. فعلا ايران سومين تلاش اين کشور اروپايي است که با بحث مشترک «دخالت دولت در فوتبال» به دنبال محروميت آنها از جام جهاني است.
    
    سناريوي اخراج ايران از جام جهاني / ايتاليا مي خواهد «تيم ملي» محروم شود
    


 روزنامه شرق، شماره 3058 به تاريخ 21/10/96، صفحه 14 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 43 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي باروري و ناباروري
شماره 1 (پياپي 49)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است