|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/21: تعليق تحريم ها تمديد مي شود
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4493
سه شنبه 20 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4239 21/10/96 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


تعليق تحريم ها تمديد مي شود


نويسنده: سوزان گلزر*


    پايان هفته جاري، دونالد ترامپ بايد بار ديگر نظر خود را درباره پايبندي يا عدم پايبندي ايران به توافق هسته اي سال ۲۰۱۵ اعلام کند. ترامپ از زمان تبليغات انتخابات رياست جمهوري خود در سال ۲۰۱۶ همواره توافق هسته اي ايران را بدترين توافق تاريخ آمريکا توصيف کرده و سه ماه پيش از تاييد پايبندي ايران به توافق هسته اي اجتناب کرد.
    در واقع او از کنگره آمريکا خواست با تصويب قانوني، توانايي اعمال مجدد تحريم ها عليه ايران به وجود آيد. اما کنگره در دوره اي که مهلت داشت اين کار را انجام دهد نتوانست به اين درخواست عمل کند در نتيجه اکنون مشخص نيست ترامپ در سخنراني پايان هفته خود درباره توافق هسته اي چه مطالبي به زبان خواهد آورد. برخي تحليلگران معتقدند او بار ديگر از بيان ديدگاه صريح خود درباره اين توافق اجتناب مي کند و به اين ترتيب آمريکا از آن خارج نخواهد شد. يک سال از آغاز دوران رياست جمهوري ترامپ مي گذرد و در اين مدت سياست خارجي دولت او مانند سياست هايي که در داخل آمريکا اتخاذ کرده غيرقابل پيش بيني بوده است. دنيس راس، مشاور چند رئيس جمهور آمريکا در امور خاورميانه معتقد است پيش بيني اقدام بعدي ترامپ کار آساني نيست و حتي هنگامي که مشخص است مشاوران او از چه برنامه اي طرفداري مي کنند و چه مشاوره هايي به او داده اند تصميم نهايي ترامپ با آنچه انتظار مي رود تفاوت دارد. اين رفتار در برخي حوزه ها تبعات بزرگي ندارد اما در مورد موضوعي مهم نظير سياست آمريکا در قبال ايران مي تواند به بدتر شدن شرايط منجر شود.
    سال گذشته وزير خارجه و وزير دفاع آمريکا معتقد بودند ترامپ بايد در توافق هسته اي باقي بماند و پايبندي ايران را به توافق ياد شده تاييد کند. هر دو نفر معتقد بودند هيچ بندي در توافق هسته اي وجود ندارد که اجازه ندهد ترامپ خارج از چارچوب توافق هسته اي اقدامات جديد عليه ايران انجام دهد. اما در ماه اکتبر ترامپ از تاييد يا عدم تاييد پايبندي ايران به توافق هسته اي اجتناب کرد و با سپردن کار به کنگره بر ابهام ها درباره سياست آمريکا در قبال ايران افزود. ترامپ در حالي که اين توافق را بدترين توافق تاريخ آمريکا مي داند از آن خارج نشده و گفته است براي اعمال محدوديت هاي جديد عليه ايران با کنگره و هم پيمان هاي اروپايي آمريکا همکاري خواهد کرد. اما در ماه هاي اخير پيشرفتي در اين همکاري حاصل نشده و هنوز مشخص نيست رويکرد فراگير دولت آمريکا براي مقابله با ايران در خاورميانه چيست. همچنين اکنون موضوع هسته اي ايران به يک آزمون مهم سياست خارجي ترامپ در سال جديد ميلادي تبديل شده است.
    زمان تصميم گيري ترامپ درباره توافق هسته اي ايران با برخي ناآرامي ها در اين کشور مصادف شده است. مشخص نيست اين موضوع بر تصميم ترامپ تاثير خواهد داشت يا نه. مشاوران ترامپ در جلسات متعدد تلاش کرده اند طرحي براي موضع گيري در قبال ناآرامي هاي ايران تدوين کنند و اين درحالي است که کنگره از ترامپ خواسته يا بار ديگر پايبندي ايران به توافق هسته اي را تاييد کند و تحريم ها عليه اين کشور را در حالت تعليق شده حفظ کند يا به شعارهاي تندي که عليه توافق هسته اي داده عمل کند و از توافق هسته اي خارج شود. رئيس بنياد دفاع از دموکراسي ها که از مشاوران کليدي دولت ترامپ است پيش بيني کرده ترامپ بار ديگر از اعلام پايبندي ايران به توافق هسته اي اجتناب خواهد کرد و تحريم ها را در حالت تعليق شده حفظ مي کند. او مانند ديگر کارشناسان سياسي معتقد است ترامپ بار ديگر از کنگره خواهد خواست که در توافق هسته اي تجديد نظر کرده و برنامه اي براي اعمال تحريم هاي بيشتر عليه ايران به دليل آنچه او سرکوب تظاهرکنندگان در ناآرامي هاي اخير ايران توصيف مي کند تدوين کنند. اعضاي کميته روابط خارجي سنا هفته قبل با مقامات کاخ سفيد بر سر لحن سخنراني پايان هفته ترامپ مشاوره کرده اند.
    صرف نظر از آنچه ترامپ در سخنراني خود بيان خواهد کرد، موضوع مهم اين است که موضع دولت آمريکا درباره ايران در دوره رياست جمهوري ترامپ بيش از دوران رياست جمهوري باراک اوباما مبهم است و اين ابهام به زيان آمريکاست. در حقيقت تصميم ها به جاي آنکه در يک چارچوب کلي، بلندمدت و شفاف اتخاذ شود در لحظه اتخاذ مي شود. بسياري از تحليلگران مي گويند ابهام هاي موجود که البته از قبل وجود داشته و مدتي است تشديد شده، حاصل اقدامات ايران در حوزه انرژي هسته اي نيست بلکه ماهيت حکومت ايران و اقدامات مختلفي که اين کشور در داخل و منطقه انجام مي دهد براي آمريکا مشکل آفرين بوده است. اين احتمال وجود دارد که اقدامات بعدي آمريکا تندتر باشد و اگر چه اين مي تواند فاجعه بار باشد؛ اما مخالفان تندرو ايران در آمريکا با آن موافق هستند.
    ترامپ سال گذشته ميلادي از توافق هسته اي ايران خارج نشد اما در سال جاري ميلادي ممکن است آن روند ادامه پيدا نکند. يکي از نکاتي که بايد مورد توجه قرار گيرد اين است که ترامپ علاقه دارد نشان دهد به وعده هاي انتخاباتي خود عمل مي کند. او در دوران تبليغات انتخاباتي وعده داده بود از توافق هسته اي ايران خارج خواهد شد مگر آنکه تغييراتي بزرگ در آن اعمال شود. ترامپ در سخنراني ماه اکتبر خود اعلام کرد ديگر صبر ندارد و از کنگره خواست برنامه هايي براي تغيير برخي بندهاي توافق هسته اي تدوين کند. حال که کنگره در اين کار ناموفق بوده احتمال موضع گيري صريح تر از سوي ترامپ وجود دارد. البته ممکن است او در اظهارنظر پايان اين هفته، خروج آمريکا از توافق هسته اي را اعلام نکند اما در نهايت چنين خواهد شد مگر آنکه درخواست او از کنگره عملي شود و ايران با اعمال برخي تغييرات در پيمان هسته اي سال ۲۰۱۵ موافقت کند البته احتمال اينکه ايران چنين کند، تقريبا صفر است.
    طرفداران توافق هسته اي مي گويند اگر اين توافق حاصل نشده بود گزينه مسالمت آميزي براي مقابله با برنامه هسته اي ايران وجود نداشت که جايگزين آن شود و ايران به مفاد توافق پايبند بوده است اما مخالفان توافق هسته اي مي گويند اين توافق به اندازه کافي محدودکننده نيست و بايد اجازه داده مي شد تحريم ها لطمات بيشتري به ايران وارد کند تا در هنگام مذاکره امتيازهاي بيشتري از اين کشور گرفته شود. پايان اين هفته ترامپ بايد بار ديگر نظر خود را درباره توافق هسته اي بيان کند.
    بازرسان بين المللي که از تاسيسات هسته اي ايران بازديد کرده اند بارها پايبندي اين کشور به توافق هسته اي را تاييد کرده اند. تاييد نشدن پايبندي ايران به توافق هسته اي در ماه اکتبر از سوي ترامپ هيچ تاثير فوري بر اين توافق نداشته است. طبق قانون کنگره موظف شد درخواست ترامپ را اجرا کند. اختلاف نظرها در کنگره عامل اصلي تصويب نشدن قانون مورد نظر ترامپ بود. البته در اين مدت اکثر وقت کنگره صرف تدوين قانون جديد ماليات ها شد که از سوي ترامپ پيشنهاد شده بود. اگر ترامپ در سخنراني پايان هفته خود از توافق هسته اي خارج شود و تحريم ها را بار ديگر عليه ايران اعمال کردند اين کشور آمريکا را به نقض يک توافق بين المللي متهم خواهد کرد و احتمال دارد ايران برنامه هسته اي خود را گسترش دهد. اين وضعيت بر پيچيدگي شرايط خواهد افزود و طرف هاي ديگر توافق از جمله فرانسه، انگلستان و آلمان در شرايط دشوارتري قرار خواهند گرفت.
    
     *پوليتيکوتعليق تحريم ها تمديد مي شود
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4239 به تاريخ 21/10/96، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه جغرافيا و برنامه ريزي
متن مطالب شماره 65، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است