|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/21: قيمت نفت ركورد شكست
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6723
چهارشنبه دوم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6690 21/10/96 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


قيمت نفت ركورد شكست
با ورود به كانال 69 دلار براي هر بشكه

نويسنده: عطيه لباف


    
    نرسي قربان: بعيد است که قيمت ها به بالاتر از 70 دلار براي هر بشکه برسد
     قيمت نفت خام که از سال 2014 روندي نزولي در پيش گرفته بود، بار ديگر به 69دلار براي هر بشکه رسيده است. قيمتي که آخرين بار در همان سال 2014 تجربه شد. يکي از مهم ترين عوامل اين رشد، توافق اوپک و غير اوپک براي کاهش عرضه نفت خام به بازار و کاهش سطح ذخاير استراتژيک در پي اين اتفاق بوده است. با در نظر گرفتن اين موضوع که پيش از اين توافق، قيمت نفت خام به محدوده 27 دلار براي هر بشکه رسيد و کارشناسان پيش بيني کرده بودند که اين رقم تا 10 دلار براي هر بشکه نيز کاهش يابد، مي توان به ميزان اثر گذاري توافق کاهش توليد 24 کشور شرکت کننده در آن پي برد. توافقي که بسياري از کشورهاي نفت خيز را از خطر کسري بودجه و حتي فلاکت اقتصادي نجات داد. البته در اين رشد قيمت عوامل ديگري نيز دخيل بوده است.
     در اين باره نرسي قربان کارشناس ارشد انرژي به «ايران» گفت: افزايش بورس بازي و رشد اقتصادي جهان از جمله عوامل ديگر رشد قيمت نفت خام در بازارهاي جهاني بوده است.
    او ادامه داد: در روزهاي اخير بورس نيويورک در تمام شاخه ها به بالاترين حد خود رسيد. از سوي ديگر پيش بيني رشد اقتصادي جهان امسال بهتر از سال هاي گذشته شده و در نتيجه اين اتفاق، مصرف انرژي نيز افزايش خواهد يافت.
    قربان با اشاره به احتمال افزايش توليد نفت غيرمتعارف امريکا در نتيجه رشد قيمت هاي جهاني اذعان کرد: البته گمان نمي کنم که قيمت نفت خام در بازارهاي جهاني بالاتر از 70 دلار براي هر بشکه برود. چراکه با رشد قيمت ها دوباره نفت شيل امريکا وارد بازار خواهد شد و اين اتفاق افزايش مازاد عرضه را در پي خواهد داشت. هرچند که افزايش توليد اين نفت خام زمان بر است اما توليدکنندگان آن با شروع عمليات حفاري و استخراج اقدام به پيش فروش نفت در بازارهاي آتي با رقمي بالغ بر 70دلار براي هر بشکه خواهند کرد.
    او با اشاره به اينکه با ورود نفت خام به کانال 70 دلار احتمالاً کشورهايي نظير عربستان و روسيه نيز در سياست کاهش توليد خود تجديد نظر مي کنند، گفت: به نظر مي رسد که براي توليدکنندگان نفت خام متعارف محدوده قيمتي 55 تا 65 دلار براي هر بشکه مطلوب است و احتمال دارد که شرکت کنندگان در توافق کاهش توليد، با ثبات قيمت در اين محدوده اين توافق را براي يک دوره ديگر تمديد نکنند.
    
    اتحاد اوپک و غيراوپک براي مقابله با نفت شيل
    30 نوامبر 2016 (دهم آذرماه 1395) بود که اوپک در نشست رسمي خود در وين، براي نخستين بار از سال 2008 ميلادي با کاهش توليد موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قيمت ها کمک کند. براساس اين توافق، مقرر شد اوپک يک ميليون و 200 هزار بشکه در روز از سطح توليد خود بکاهد. البته در اين توافق ايران، نيجريه و ليبي تا رسيدن به سطح توليد پيش از بحران خود از برنامه کاهش توليد اوپک مستثني شدند. آن هم در ميان 14 کشور عضو اوپک يعني الجزاير، آنگولا، اکوادور، گينه استوايي، گابن، ايران، عراق، کويت، ليبي، نيجريه، قطر، عربستان، امارات متحده عربي و ونزوئلا.
    اوپک همچنين موفق شد چند روز بعد، يعني در بيستم آذرماه 1395، توليدکنندگان نفت غيراوپک شامل روسيه، قزاقستان، گينه، جمهوري آذربايجان، سودان، مالزي، عمان، بوليوي، مکزيک، بحرين و برونئي را با خود همراه سازد. در اين همراهي، رهبري روسيه موضوعي غير قابل چشم پوشي است. کشوري که 11 ميليون و 200 هزار بشکه در روز نفت خام توليد مي کرد و طي اين توافق 300 هزار بشکه از توليد روزانه خود کم کرد. به اين ترتيب توليدکنندگان غير عضو در اوپک نيز در مجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از توليد نفت خود موافقت کردند. طي نشست اخير اوپک اين توافق کاهش توليد ميان اوپک و غير اوپک تا پايان سال 2018 تمديد شد. اکنون تمام کارشناسان و فعالان بازار عقيده دارند که تاثير اوپک در احياي قيمت نفت و ثبات بازار بار ديگر به اين سازمان جان تازه اي داده است.
    در اين باره «ويليام اولفلين» تحليلگر سرمايه گذاري در شرکت ريوکين سکيوريتيز استراليا به رويترز گفت: تمديد توافق کاهش توليد اوپک و برخي کشورهاي غيراوپک و کاهش موجودي انبارهاي نفت موجب افزايش سطح قيمت ها شده است.
    اما ادامه روند افزايش قيمت نفت و همين طور توليد امريکا يک تهديد جدي است و کارشناسان مي گويند که همچنان در سال ۲۰۱۹ ادامه خواهد يافت. در حالي که عربستان و روسيه به عنوان صادرکنندگان بزرگ به دنبال محدود کردن توليد و کاهش رقابت از سوي عرضه کنندگان امريکايي هستند.
    طبق گزارش اداره اطلاعات انرژي امريکا، ميزان توليد نفت امريکا ۱۰.۳ميليون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ پيش بيني شده که بالاترين ميانگين توليد سالانه در تاريخ امريکا خواهد بود و رکورد قبلي را که ۹.۶ ميليون بشکه در روز در سال ۱۹۷۰ بود مي شکند. همچنين ميانگين توليد اين کشور به ۱۰.۸ ميليون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ مي رسد و در نوامبر سال ۲۰۱۹ از ۱۱ ميليون بشکه در روز عبور مي کند. در همين حال برخي از تحليلگران نسبت به رشد سريع قيمت ها و احتمال تصحيح آن هشدار دادند.
    ايران به عنوان يکي از اعضاي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت خام(اوپک) بارها اعلام کرده که از هر اقدامي که در کنار تامين منافع کشور به حفظ ثبات بازار و قيمت نفت خام منجر شود، حمايت مي کند. چراکه هر يک دلار افزايش قيمت نفت خام براي ايران به معناي افزايش 2 ميليون و 200هزار دلاري درآمدهاي نفتي کشور در هر روز است.
    گفتني است، در سال ۲۰۱۷ بيشترين قيمت نفت ايران ۶۵ دلار و ۷۷ سنت براي هر بشکه بود. کمترين قيمت هم در ۲۳ ژوئن با رقم ۴۲ دلار و سه سنت براي هر بشکه ثبت شد. ميانگين قيمت نفت سبک ايران در سال ۲۰۱۷، ۵۲ دلار و ۳۶ سنت براي هر بشکه بوده است. در اين سال ايران 777 ميليون بشکه نفت صادر کرد.
    روز گذشته در زمان تنظيم اين گزارش قيمت هر بشکه نفت خام برنت 69 دلار و 21 سنت و هر بشکه نفت وست تگزاس اينترمديت (WTI 63) دلار و 55 سنت بود.
    
    
    نيم نگاه
    
    يکي از مهم ترين عوامل اين رشد، توافق اوپک و غير اوپک براي کاهش عرضه نفت خام به بازار و کاهش سطح ذخاير استراتژيک در پي اين اتفاق بوده است.
    نرسي قربان: افزايش بورس بازي و رشد اقتصادي جهان از جمله عوامل ديگر رشد قيمت نفت خام در بازارهاي جهاني بوده است.
    با ورود نفت خام به کانال 70 دلار احتمالاً کشورهايي نظير عربستان و روسيه نيز در سياست کاهش توليد خود تجديد نظر خواهند کرد

    
    قيمت نفت رکورد شکست / با ورود به کانال 69 دلار براي هر بشکه
    


 روزنامه ايران، شماره 6690 به تاريخ 21/10/96، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    آثار ديگري از "عطيه لباف"

  يك منبع آگاه در گفت و گو با «ايران»: ايران هيچ تخفيفي در حمل محموله هاي نفتي هند نمي دهد / شايعات اخير يك بازي است كه به نظر مي رسد هندي ها براي گرفتن تخفيف از عربستان و عراق به راه انداخته اند
عطيه لباف، ايران 2/12/96
مشاهده متن    
  جزئيات تازه از سرمايه گذاري روسيه در ميادين نفت و گاز ايران / «ايران» گزارش مي دهد
عطيه لباف، ايران 29/11/96
مشاهده متن    
  تكميل كريدور ريلي شمال به جنوب شرق با فاينانس هندي / معاون وزير راه و شهرسازي در گفت و گو با «ايران» تشريح كرد
عطيه لباف، ايران 28/11/96
مشاهده متن    
  خوش چهره كارشناس اقتصادي در گفت و گو با «ايران»: پول ملي را دريابيد ، بازار ارز را كنترل كنيد / دولت نبايد با آزاد گذاشتن مردم براي خريد ارز فكر كند كه مي تواند مديريت عرضه انجام دهد
عطيه لباف، ايران 25/11/96
مشاهده متن    
  آغاز «سوآپ» نفت عراق از ماه جاري
عطيه لباف، ايران 24/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رشد زبان هاي خارجي
متن مطالب شماره 123، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است