|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/21: مذاكره در ژنو، مسيريابي در «سوچي»
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6982
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6690 21/10/96 > صفحه 20 (جهان) > متن
 
      


مذاكره در ژنو، مسيريابي در «سوچي»
طرفين سوري براي شركت در دو نشست آماده مي شوند    
    گروه جهان/ هشتمين دور مذاکرات ژنو برخلاف اميد و آرزوهاي مردم سوريه دستاورد چنداني نداشت و اکنون در آغاز سال جديد ميلادي، قرار است نهمين دور مذاکرات آن برگزار شود. رئيس هيات مذاکره کننده گروه معارضان سوري از آغاز دور جديد مذاکرات ملي سوريه در 21 ماه ژانويه(اول بهمن) در ژنو خبر داده است. در راستاي مذاکرات ژنو، قرار است در 30- 29ژانويه(10-9 بهمن) نيز کنگره ملي سوريه در سوچي نيز برگزار شود.
    به گزارش «ايران» به نقل از خبرگزاري تاس روسيه، واسيلي نبنزيا نماينده موقت روسيه در سازمان ملل در همين باره پس از جلسه غيرعلني شوراي امنيت در رابطه با مذاکرات سوريه به خبرنگاران گفت: «ما اميدواريم نمايندگان سازمان ملل نيز در اين مذاکرات صلح حضور داشته باشند. فکر مي کنيم اين به نفع سازمان ملل است که حمايت خود را از اين مذاکرات نشان بدهد تا دو طرف بدانند روند رسيدن به صلح به دخالت سازمان ملل صورت گرفته است. تاکيد روسيه بر اين است که برخلاف آنچه معارضان سوري فکر مي کنند، مذاکرات صلح ملي جايگزين مذاکرات ژنو نيست. ما اين را به تمام مقام ها از جمله دبيرکل سازمان ملل، فرستاده ويژه سازمان ملل در امور سوريه، تمام شرکت کننده هاي مذاکرات ژنو، دولت سوريه و گروه هاي مخالف آن، مي گوييم. هدف مذاکرات سوچي کمک به پيشبرد روند مذاکرات ژنو براي حل سياسي نظام سوريه است.» نبنزيا در مورد عمليات نظامي روسيه در سوريه نيز اظهار داشت: «اگر چه رقه از حضور داعش پاک شده، اما هنوز مردم به خانه هاي خود برنگشته اند. کساني که در اين شهر با اين گروه تروريستي مبارزه کرده اند، بايد براي بازسازي مجدد آن نيز کمک کنند». با وجود تاکيد بر اينکه اين مذاکرات هيچ تعارضي با گفت و گوهاي ژنو ندارد اما باز هم معارضان سوري در ادامه کارشکني هاي خود در روند مذاکرات صلح سوري اين بار مذاکرات سوچي را هدف قرار دادند و مدعي شدند، اين مذاکرات، باعث نابودي روند گفت و گوهاي ژنو مي شود. اين نخستين بار نيست که چنين اقدامي از سوي گروه مخالفان سوري صورت مي گيرد، آنها پيش از اين در قالب گذاشتن پيش شرط ها و تهديدها، بارها مانع طي شدن روند صلح شده اند.
    در همين حال، براساس برنامه ريزي ها، قرار است مذاکرات ژنو در 21 ماه ژانويه تحت نظارت سازمان ملل و به مدت سه روز برگزار شود.
    به گزارش «ايران» به نقل از شبکه خبري فرانس 24، بعد از ديدار آنتونيو گوترش، دبيرکل سازمان ملل با مخالفان دولت سوريه در نيويورک، رهبران مخالف در آستانه سفر به ژنو براي حضور در گفت و گوها هستند. در همين رابطه نصر الحريري، رئيس هيات مذاکره کننده مخالفان خاطرنشان کرد: «سازمان ملل بيش از هر طرف ديگري نقش نظارت بر تلاش ها براي حل سياسي بحران سوريه را برعهده دارد.» با وجود اين او از نقش امريکا در گفت و گوها غافل نشد و گفت:«همه ما منتظر نقش امريکا هستيم تا براي برون رفت از جنگ 7 ساله کشورمان راه چاره اي پيدا کنيم. ايالات متحده مهم ترين بازيگر جنگ سوريه است و تنها اين کشور است که مي تواند نفوذ روسيه در کشورمان را تعديل کند.» حريري در اين سخنان تلويحاً از تمايلش براي حضور امريکا در مذاکرات پرده برداشته است. حريري اميدوار است که بتواند با اچ. آر مک مستر مشاور امنيت ملي امريکا، مقام هاي وزارت خارجه و اعضاي کنگره ديدار کند تا بتواند دخالت امريکا در اين مذاکرات را قطعي کند. او با اشاره به مذاکرات سوچي گفت که تاکنون دعوتنامه رسمي براي شرکت در آن دريافت نکرده و با وجود تاکيد روسيه بر اينکه مذاکرات سوچي در جهت پيشبرد مذاکرات ژنو است، گفت که هيچ نمي داند هدف روسيه از دعوت آنها به اين مذاکرات چيست. الحريري در ادامه تصريح کرد که سازمان ملل هم در صورتي در اين نشست شرکت مي کند که مطمئن باشد نشست سوچي تاييدي بر نشست ژنو است. او افزود: «سازمان ملل بايد بزودي جزئيات نحوه تدوين قانون اساسي جديد سوريه و نحوه برگزاري انتخابات را ارائه کند.» در همين حال، داوود چاووش اوغلو وزير خارجه ترکيه نيز با اعلام اينکه ترکيه به نشستي که شبه نظاميان يگان هاي مدافع خلق سوريه (ي. پ. گ) حضور داشته باشند، نمي رود، بر چالش هاي مسير نشست سوچي افزود. وزير امورخارجه ترکيه در ادامه سخنانش مدعي شد که نقض آتش بس توسط دولت سوريه، با پشتيباني و حمايت ايران و روسيه انجام شده است و در همين راستا سفيران ايران و روسيه را فرا خواند و از اين دو کشور خواست تا در مقابل اقدام هاي اينچنيني سوريه بايستند.
    
    عربستان نقش خود را عوض مي کند
    از سوي ديگر، يک سناتور روس فاش کرد که عربستان مخالفان سوري را به قطع حمايت هاي نظامي از آنها تهديد کرده است. به گزارش ايسنا، الکسي بوشکوف، سناتور روس در توئيتي نوشت، رياض به مخالفان مسلح سوري درمورد توقف حمايت هاي نظامي هشدار داد، آنها به اين نتيجه رسيده اند که جنگ عليه دمشق کاري نادرست است، اين تحولي مهم محسوب مي شود. مجله فارين پاليسي امريکا پيشتر درباره چرخش عربستان سعودي در برابر معارضان سوري به سمت سوريه نوشته بود: «وزارت خارجه عربستان در دسامبر ۲۰۱۷ از نمايندگان مخالفان سوري خواست در کنفرانس سوچي بر تحقق توافق سياسي در سوريه متمرکز شوند. در سايه کمرنگ شدن نقش امريکا در خاورميانه نقش آفريني روسيه در ترسيم آينده سوريه با استقبال عربستاني ها و سازمان ملل مواجه شد.»
    قطع کمک هاي مالي عربستان به مخالفان سوري، مي تواند قدم بزرگي در جهت ايجاد صلح سوريه باشد. به گزارش «ايران» به نقل از پايگاه خبري فايننشال تايمز، يکي از ديپلمات هاي ارشد روسيه از اتحاديه اروپا خواسته تا در عرض چندماه به بازسازي روستاهاي سوريه کمک کند. اين اظهارنظر در راستاي تلاش هاي مسکو براي بهره گرفتن از سردرگمي اروپا نسبت به چگونگي صرف هزينه براي جلوگيري از ورود موج پناهجويان به اين قاره، تلقي شده است. کشورهايي نظير لبنان و ترکيه که ميزبان انبوهي از پناهجويان سوري هستند، اتحاديه اروپا را تحت فشار قرار داده اند تا به کاهش فشار ناشي از اين ميزباني کمک کنند. با اين حال اتحاديه اروپا در برابر مسکو جبهه گرفته و روسيه را متهم کرده به اينکه مي خواهد خودش از بار مسئوليت بازسازي سوريه شانه خالي کرده و اروپا را مجبور به اين کار کند. کشورهاي بزرگ اتحاديه اروپا تاکيد کرده اند که کمک مالي اين بلوک براي بازسازي سوريه تنها زماني ارائه خواهد شد که يک توافق صلح همراه با فرآيند انتقال قدرت سياسي در سوريه به اجرا درآيد. بنابراين به نظر مي رسد کليد خروج از بحران سوريه در مذاکرات صلحي نهفته شده که معارضان به هر بهانه اي از قبول آن شانه خالي مي کنند.
    
    نيم نگاه
    تاکيد روسيه بر اين است که برخلاف آنچه معارضان سوري فکر مي کنند، مذاکرات صلح ملي جايگزين مذاکرات ژنو نيست.
    داوود چاووش اوغلو وزير خارجه ترکيه نيز با اعلام اينکه ترکيه به نشستي که شبه نظاميان يگان هاي مدافع خلق سوريه (ي. پ. گ) حضور داشته باشند، نمي رود، بر چالش هاي مسير نشست سوچي افزود.
    يک سناتور روس فاش کرد که عربستان مخالفان سوري را به قطع حمايت هاي نظامي از آنها تهديد کرده است.
مذاکره در ژنو، مسيريابي در «سوچي» / طرفين سوري براي شرکت در دو نشست آماده مي شوند
    


 روزنامه ايران، شماره 6690 به تاريخ 21/10/96، صفحه 20 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تاريخ پژوهي
متن مطالب شماره 73، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است